PDA

Επιστροφή στο Forum : Συχνες αποσυνδεσεις και router σε αλλο οροφο



pmitsios
18-09-10, 13:05
Γεια σε ολους.
Αν και σας επισκεπτομαι συχνα... ποσταρω για πρωτη φορα. Καλως σας βρηκα εστω και καθυστερημενα.
Εχω λοιπον και γω οπως πολλοι απο εσας το προβλημα τον αποσυνδεσεων λογω προφανως της αποστασης των 6χλμ απο το Dslam του ΟΤΕ. Εχω connex 2048 Κbps και οι περιπου 1 εως 2 αποσυνδεσεις καθημερινως αντιμετωπιζονται με reset του tp-link 8920g (βγαζω το καλωδιο ρευματος).
Επειδη ομως θελω να φτιαξω ενα χωρο στο κατω οροφο με serverακι κτλ και να μαζεψω ολα τα τηλεφωνικα και δικτυακα καλωδια εκει, σκεφτομαι τι θα κανω με τις αποσυνδεσεις. Θα πρεπει να κατεβαινω και να ελεγχω συνεχεια? Τι προτεινεται?
Ευχαριστω
Παναγιωτης

Gogos80
18-09-10, 13:49
Γεια σε ολους.
Αν και σας επισκεπτομαι συχνα... ποσταρω για πρωτη φορα. Καλως σας βρηκα εστω και καθυστερημενα.
Εχω λοιπον και γω οπως πολλοι απο εσας το προβλημα τον αποσυνδεσεων λογω προφανως της αποστασης των 6χλμ απο το Dslam του ΟΤΕ. Εχω connex 2048 Κbps και οι περιπου 1 εως 2 αποσυνδεσεις καθημερινως αντιμετωπιζονται με reset του tp-link 8920g (βγαζω το καλωδιο ρευματος).
Επειδη ομως θελω να φτιαξω ενα χωρο στο κατω οροφο με serverακι κτλ και να μαζεψω ολα τα τηλεφωνικα και δικτυακα καλωδια εκει, σκεφτομαι τι θα κανω με τις αποσυνδεσεις. Θα πρεπει να κατεβαινω και να ελεγχω συνεχεια? Τι προτεινεται?
Ευχαριστω
Παναγιωτης

Δηλαδή όταν αποσυνδέεσαι το ρουτερ δεν συγχρονίζει και συνδέεται πάλι μόνο του μετά απο λίγο?

Επίσης ίσως κάποιος φίλος εδώ μπορεί να σου προτείνει ένα πιο σταθερό ρούτερ για μια γραμμή σα τη δική σου. Το thomson 585 που έχω πάντως έχει καλή συμπεριφορά σε δύσκολες γραμμές. Δυστυχώς για το δικό σου ρούτερ ούτε γνωρίζω ούτε έχω ακούσει κάτι για να εκφέρω γνώμη.

antonis556
18-09-10, 13:50
Το καλυτερο και σταθεροτερο router ειναι το Netgear DGN2000 :oneup:

pmitsios
18-09-10, 14:20
Δηλαδή όταν αποσυνδέεσαι το ρουτερ δεν συγχρονίζει και συνδέεται πάλι μόνο του μετά απο λίγο?

Επίσης ίσως κάποιος φίλος εδώ μπορεί να σου προτείνει ένα πιο σταθερό ρούτερ για μια γραμμή σα τη δική σου. Το thomson 585 που έχω πάντως έχει καλή συμπεριφορά σε δύσκολες γραμμές. Δυστυχώς για το δικό σου ρούτερ ούτε γνωρίζω ούτε έχω ακούσει κάτι για να εκφέρω γνώμη.

Οχι, αποσυνδεεται και μετα εγω βγαζω το καλωδιο ρευματος του router και το ξαναβαζω. Σε ενα λεπτο η συνδεση ειναι οκ.

........Auto merged post: pmitsios πρόσθεσε 8 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το καλυτερο και σταθεροτερο router ειναι το Netgear DGN2000 :oneup:

Φιλε antonis556 αν υπαρχει ομως παλι προβλημα με το netgear (εστω 1 φορα στην εβδομαδα) πως αντιμετωπιζω το reset του router στον αλλο οροφο?
Ευχαριστω πολυ παντως για την ανταποκριση σας.

deniSun
18-09-10, 14:27
Το καλυτερο και σταθεροτερο router ειναι το Netgear DGN2000 :oneup:

Δεν υπάρχει καλύτερο και σταθερότερο.

Gogos80
18-09-10, 14:32
[QUOTE=pmitsios;3699320]Οχι, αποσυνδεεται και μετα εγω βγαζω το καλωδιο ρευματος του router και το ξαναβαζω. Σε ενα λεπτο η συνδεση ειναι οκ.

Κανονικά όταν αποσυγχρονιστεί το ρουτερ μετά κάνει προσπάθειες συγχρονισμού και login στο internet. Αυτόματα χωρίς εσύ να χρειαστεί να κατέβεις κάτω και να κάνεις reset.

emeliss
18-09-10, 14:40
Εκεί που βάζεις το ppp user name είναι τσεκαρισμένο το Dial On Demand; Αν ναι, να το ξετσεκάρεις.

pmitsios
18-09-10, 14:43
Αν θυμαμαι καλα Gogos80 το εκανα παλιοτερα μεσω του pc και μου σπαγε τα νευρα. Με την 3η-4η συνδεση -αποσυνδεση λειτουργουσε, ενω με την διακοπη ρευματος του router επανερχεται σε 1 λεπτο!!!. Θα το δοκιμασω (δεν ειχα κανει και update τoυ firware τοτε) και επανερχομαι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.