PDA

Επιστροφή στο Forum : VDSL vs ADSL: Παρεμβολές



kydon
18-09-10, 21:14
Από την σημερινή Καθημερινή

...όπως αναφέρουν τεχνικοί των τηλεπικοινωνιών, όπου εισέρχεται το VDSL σχεδόν καταστρέφεται το δίκτυο ADSL, λόγω ηλεκτρομαγνητικών παρεμβολών μεταξύ των δύο δικτύων. Ηδη, οι ανταγωνιστές του ΟΤΕ έχουν ξεκινήσει την υποβολή παραπόνων για τα δίκτυά τους στη περιοχή του Ζωγράφου.

Η ερώτηση μου είναι αν ισχύουν αυτά περί παρεμβολών και εάν οι εναλλακτικοί έχουν κινηθεί έναντι του ΟΤΕ?

treli@ris
18-09-10, 21:18
Ναι, ισχυουν. Εχει αναφερθει και στο φορουμ.

uncharted
19-09-10, 22:33
λυσεις υπαρχουν για να μειωθει το crosstalk στο κοινο φασμα (μεχρι τα 2.2MHz) μεταξυ των 2 τεχνολογιων

antonis556
19-09-10, 22:35
Μια ερωτηση , ισως να ειναι και ακυρη ::

Απο τι στιγμη που το crosstalk , με την υπαρχουσα τεχνολογια ADSL2+ , κυριαρχει στις περισσοτερες περιοχης , γιατι δεν το αντιμετωπιζουν , εφοσον υπαρχουν τροποι ?

emeliss
19-09-10, 22:53
Ηδη, οι ανταγωνιστές του ΟΤΕ έχουν ξεκινήσει την υποβολή παραπόνων για τα δίκτυά τους στη περιοχή του Ζωγράφου.
Ότι δεν υπάρχει ενεργό δίκτυο vdsl αλλά ακόμα απλώς σκάβουν φαντάζομαι είναι μικρή λεπτομέρεια, έτσι; :p

uncharted
19-09-10, 22:55
Ότι δεν υπάρχει ενεργό δίκτυο vdsl αλλά ακόμα απλώς σκάβουν φαντάζομαι είναι μικρή λεπτομέρεια, έτσι; :p
των φρονιμων τα παιδια, πριν πεινασουν μαγειρευουν :lol:

silegav
20-09-10, 00:19
Αν θυμάμαι καλά, έχω δει thread που λένε ότι πιλοτικά κάτι έχει ξεκινήσει.


λυσεις υπαρχουν για να μειωθει το crosstalk στο κοινο φασμα (μεχρι τα 2.2MHz) μεταξυ των 2 τεχνολογιων

Θα τις εφαρμόσει ο ΟΤΕ όμως ή θα αδιαφορήσει; Το να ζητήσει από τους εναλλακτικούς να κάνουν αλλαγές για αναβαθμίσεις στο δικό του δίκτυο (για την ώρα έχω καταλάβει πως δεν θα είναι διαθέσιμο σε άλλους και με αυτή τη λογική φτιάχνεται), μάλλον άκυρο αίτημα είναι...

emeliss
20-09-10, 00:23
Πιλοτικά υπάρχουν πάρα πολύ καιρό. Τα παράπονα στην περιοχή του Ζωγράφου (που δεν ξέρω αν έχει εκεί πιλοτικό) πως γίνεται να ξεκίνησαν με τα σκαψίματα;

Όσο για την διάθεση του vdsl, δεν τα έχεις καταλάβει σωστά. Περισσότερα στο αντίστοιχο νήμα.

tasanas
20-09-10, 01:31
Μου φαίνεται λογικό για τους εναλλακτικούς να θέλουν να προστατέψουν τα δίκτυα τους πριν αυτά θιγούν από το vsdl. Καλύτερα το προλαμβάνειν. Μπανανία είμαστε έτσι κι αλλιώς:p:p, απλά θα είναι θεμητό να ενημερωθεί το κοινό και επίσημα για πιθανά προβλήματα. Πχ να βγει ο ΟΤΕ και να πει τις τάδε ημερομηνίες θα τρέχει πιλοτικά το vdsl για να ξέρουν και οι συνδρομητές των εναλλακτικών τι γίνεται

EvilHawk
20-09-10, 01:35
Ότι δεν υπάρχει ενεργό δίκτυο vdsl αλλά ακόμα απλώς σκάβουν φαντάζομαι είναι μικρή λεπτομέρεια, έτσι; :p

Έλα τώρα και εσύ, αφού ο αρθρογράφος της Καθημερινής είχε έγκυρες πηγές και είναι και γνώστης του θέματος ... :rofl::rofl:
:lock:

@ ADSLgr.com All rights reserved.