PDA

Επιστροφή στο Forum : Συχνές αποσυνδέσεις



thanos1984
18-09-10, 23:39
Παιδιά εδώ κ 3 βδομάδες υποφέρω από συχνές αποσυνδέσεις! Οι τιμές snr margin για το upstream μου και downstream μου είναι μονίμως κάτω από 10db. Απ τα λίγα που γνωρίζω ξέρω ότι αυτές οι τιμές,οι οποίες είναι κάτω από 12db,ευθύνονται για το πρόβλημα μου. Επικοινώνησα με τον ΟΤΕ, είπανε ότι θα κάνανε ψηφιακό έλεγχο στη γραμμή μου και αν υπήρχε πρόβλημα θα επικοινωνούσανε μαζί μου. Ουδέποτε επικοινωνήσανε κ φυσικά το προβλημα μου δε λύθηκε. Τι μπορεί να φταίει; Κάποιος που να γνωρίζει; Φυσικά κ έχω σκοπό να ξαναεπικοινωνήσω με τον ΟΤΕ αλλά αν κάποιος θα μπορύσε να μου δώσει τα φώτα του θα το εκτιμούσα!

........Auto merged post: thanos1984 πρόσθεσε 3 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να συμπληρώσω με τα στατιστικά της γραμμής μου:

ADSL Firmware Version:
FwVer:3.10.5.2_TC3084 HwVer:T14.F7_3.0

Line State:
Showtime

Modulation:
ADSL2 PLUS

Annex Mode:
ANNEX_A


Downstream Upstream

SNR Margin:
Downstream: 8.7db Upstream:9.5db

Line Attenuation:
Downstream: 15.7 db Upstream: 10.0 db

Data Rate:
Downstream: 20242 kbps Upstream: 924 kbps


Το royteraki είναι το baudtec tw263r4-a0

lympero
19-09-10, 10:40
Θα σου προτεινα να αγορασεις το dgn2000. Ειχα και εγω συνεχεις αποσυνδεσεις με το bautec (καθε 20-30 λεπτα). Με το netgear εχω 4 μερες χωρις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα...και κοιτα τι γραμμη εχω εγω

antonis556
19-09-10, 12:03
Φιλε Θανο η γραμμη σου ειναι πολυ καλη . Εγω θα σου προτεινα να αλλαξεις router γιατι το Baudtech δεν ειναι και απο τα καλυτερα για "μεγαλες γραμμες" ...

diosak
19-09-10, 12:15
ρε παιδια εχω κι εγω συχνες αποσυνδεσεις με το matr-x. στην καλυτερη των περιπτωσεων θα μεινει on για 30 λεπτα.
μιλαμε τις τελευταιες 3-4 βδομαδες με εχει πεθανει στις αποσυνδεσεις...δεν υπαρχει.

thanos1984
19-09-10, 12:20
Κ εμένα 3 βδομάδες έχει που μου το κάνει. Σκεφτειται ότι πιο πριν δεν ειχα κανένα πρόβλημα κ δεν είχα αποσυνδεθεί ποτέ(χωρις υπερβολή). Αυτός ήταν κ ο λόγος που δεν είχα βάλει forthnet μεχρι σήμερα. Αλλά αν συνεχίσει το ίδιο βιολί......

antonis556
19-09-10, 12:20
Κ εμένα 3 βδομάδες έχει που μου το κάνει. Σκεφτειται ότι πιο πριν δεν ειχα κανένα πρόβλημα κ δεν είχα αποσυνδεθεί ποτέ(χωρις υπερβολή). Αυτός ήταν κ ο λόγος που δεν είχα βάλει forthnet μεχρι σήμερα. Αλλά αν συνεχίσει το ίδιο βιολί......

Και τι σημαινει αυτο ? Οτι αν πας στην Forthnet δεν θα εχεις αποσυνδεσεις ?

thanos1984
19-09-10, 12:23
Οχι απλά σημαίνει ότι θα έχω το ίδιο πράμα σε φτηνότερη τιμή χωρίς πάγια ΟΤΕ. Τον ΟΤΕ τον πλήρωνα μεχρι τώρα για την αξιοπιστία που είχα με τη γραμμή του.

antonis556
19-09-10, 12:31
Αυτο ομως δεν σημαινει οτι αμα πας στην Forthnet , δεν θα εχεις προβληματα . Λαχειο ειναι αυτα ...

tsorbi
19-09-10, 12:33
Η γραμμή σου είναι πολύ καλή.
Για τις αποσυνδέσεις ο ένοχος μπορεί να είναι το router, κάποια παρεμβολή κ.λ.π.
Πες μας τι κάνεις την ώρα της αποσύνδεσης.

thanos1984
19-09-10, 12:36
Απλά σερφάρω. Ούτε downloading ούτε τίποτα! Σημείωση: Χτες το βράδυ με πετούσε κάθε τέταρτο με εικοσάλεπτο. Σήμερα το router είναι online για 1 ωρα και 42 λεπτά κ δεν με έχει πετάξει μέχρι τώρα! Τι γίνεται ρε παιδιά θα με τρελάνει;;;;

antonis556
19-09-10, 12:37
Δοκιμασε με αλλο router ...

thanos1984
19-09-10, 12:40
Είχα δοκιμάσει με ένα baudtec πιο καινούριο απ το δικό μου( το λευκό,εγώ έχω το μαύρο). Αλλά πάλι τα ίδια έκανε. Βέβαια επιφυλάσσομαι εώς ότου δοκιμάσω ρουτεράκι άλλης εταιρίας...

tsorbi
19-09-10, 12:40
Κάνει επανεκκίνηση ,ξανασυγχρονίζει η απλώς χάνει την IP;

thanos1984
19-09-10, 12:44
Ξεσυγχρονίζει κ ξανασυγχρονίζει από μόνο του. Δεν κάνει reset τo router απλά χάνει την γραμμή και ξανακάνει initializing τη γραμμή.

tsorbi
19-09-10, 12:51
Άσε μόνο το router στην γραμμή αν είναι δυνατόν στην κεντρική πρίζα.
Απενεργοποίησε το Wireless , αποσύνδεσε ολα τα τηλέφωνα,fax,συναγερμό.

antonis556
19-09-10, 12:53
Άσε μόνο το router στην γραμμή αν είναι δυνατόν στην κεντρική πρίζα.
Απενεργοποίησε το Wireless , αποσύνδεσε ολα τα τηλέφωνα,fax,συναγερμό.

+1 :oneup: Δοκιμασε το και πες μας . Και αν μπορεις ανεβασε και ενα διαγραμμα απο OrbMt ή Dmt

thanos1984
19-09-10, 13:02
Θα το δοκιμάσω μόλις ξανααρχίσει τα νούμερα και θα ενημερώσω! Γιατί προς το παρόν όλα καλά. 2 ώρες χωρίς να πέσει η γραμμή...

........Auto merged post: thanos1984 πρόσθεσε 8 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Κάποιο link για να κατεβάσω το dmt?

antonis556
19-09-10, 13:06
Για αρχη δοκιμασε με το OrbMt :: http://www.dslreports.com/forum/r18736238-OrbMT-Modem-Tool

tsomis
19-09-10, 13:06
Να ρωτησω κατι που γινεται τελευταια με τον ΟΤΕ.
Ως συνηθως καθε 72 ωρες αλλαζουμε IP.
Εδω και 10 ημερες οταν αλλαζει η IP επανασυγχρονιζει το 585v7.
Ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει η να παρω τις βλαβες;
Ευχαριστω.

LefterisK
19-09-10, 16:18
Να ρωτησω κατι που γινεται τελευταια με τον ΟΤΕ.
Ως συνηθως καθε 72 ωρες αλλαζουμε IP.
Εδω και 10 ημερες οταν αλλαζει η IP επανασυγχρονιζει το 585v7.
Ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει η να παρω τις βλαβες;
Ευχαριστω.


Aυτο με την αλλαγη ΙP ηθελα να ρωτησω. Ο Οτε σε αποσυνδεει καθε 72 ωρες? Δηλαδη εκει που κατεβαζεις ή βλεπεις Conn-x TV στο κοβει ξαφνικα?
Αυτο ειναι προβλημα...και ηθελα να ερθω ΟΤΕ... :hmm:

sdikr
19-09-10, 16:29
Aυτο με την αλλαγη ΙP ηθελα να ρωτησω. Ο Οτε σε αποσυνδεει καθε 72 ωρες? Δηλαδη εκει που κατεβαζεις ή βλεπεις Conn-x TV στο κοβει ξαφνικα?
Αυτο ειναι προβλημα...και ηθελα να ερθω ΟΤΕ... :hmm:

στο tv δεν θα το καταλάβεις (δεν έχει να κάνει με το Ip), σε άλλες περιπτώσεις ίσως

tsomis
19-09-10, 17:02
Μονο που σε εμενα δεν αλλαζει μονο IP αλλα απο οτι βλεπω
στο συγχρονισμο κανει Disconnect/Connect.
Αν ειχα Conn-x TV και εκανε Disconnect/Connect και στο 8.36 της TV
θα εκανε διακοπη και η TV.
Τεσπα το προβλημα δεν ειναι TV αλλα αντι να αλλαζει μονο η IP
πεφτει και ξανασηκωνεται το κυκλωμα με αποτελεσμα να συγχρονιζει
φυσικα παντα ποιο χαμηλα,μεχρι να κανω Restart και να παει στα φυσιολογικα του.
Αν εχει καποιος αποψη ας απαντησει.

silegav
19-09-10, 23:17
Κι εγώ δεν ξέρω πόσο αξιόπιστη μπορεί να είναι η IP TV με τα δίκτυα που έχουμε στην ελλάδα. Όπως το ακούω κι εγώ αυτό που αναφέρεται παραπάνω (δεν το είχα σκεφτεί), δε μου φαίνεται λογικό να μην επηρεάζεται η τηλεόραση όταν ουσιαστικα το κύκλωμα αποσυνδέεται και ξανασυνδέεται.

emeliss
19-09-10, 23:54
Βασικά είναι πολύ λογικό. Είναι δύο διαφορετικά ppp.

LefterisK
20-09-10, 00:56
στο tv δεν θα το καταλάβεις (δεν έχει να κάνει με το Ip), σε άλλες περιπτώσεις ίσως

Κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω, αν το κανουμε το reset oi ιδιοι, μηδενιζουμε τον μετρητη του OTE ή συνεχιζει ωσπου να φτασει τις 72 ωρες ανεξαρτητα απο το reset μας?
Αυτο αv γινοταν ισως αποφευγαμε ανεπιθυμητα reset.

Piparas
20-09-10, 01:59
Κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω, αν το κανουμε το reset oi ιδιοι, μηδενιζουμε τον μετρητη του OTE ή συνεχιζει ωσπου να φτασει τις 72 ωρες ανεξαρτητα απο το reset μας?
Αυτο αv γινοταν ισως αποφευγαμε ανεπιθυμητα reset.

Με το που κάνεις reset παίρνεις καινούρια ip και ξεκινάει να μετράει πάλι από την αρχή, Πάντως για δύο χρόνια που ασχολούμαι με adsl μιά φορά θυμάμαι έτυχε να γίνει η αλλαγή ενώ έκανα κάτι και διακόπηκε η σύνδεση. Από τότε κοιτάω μια φορά στο τόσο στη σελίδα του router να δω που βρίσκεται και ανάλογα πράττω.

LefterisK
20-09-10, 09:05
Ωραια, καλο ειναι αυτο. :oneup:
Ευχαριστω για την διευκρινηση :)

Κάβειρος
21-09-10, 14:05
Παιδιά το ίδιο πρόβλημα έχω και γω. Συχνες αποσυνδέσεις με το speedtouch 585v6. Αποσυνδέεται και δεν ξανασυγχρονίζει. Μένουν μόνο τα 3 από τα 5 λαμπάκια αναμμένα... Να αλλάξω μόντεμ;

........Auto merged post: Κάβειρος πρόσθεσε 1 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ταχύτητα η πιο χαμηλή 2Μbs .... Δεν έχω μεγάλη σύνδεση

tasanas
21-09-10, 23:40
Επειδή ο ΟΤΕ για να σου αλλάξει μόντεμ στέλνει πρώτα τεχνικό στο σπίτι σου να το ελέγξει θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις μόνος σου με κάποιο άλλο ρουτεράκι για να σιγουρευτείς ότι φταίει αυτό. Τότε πράτεις ανάλογα. Πάντως το baudtec που δίνει ο ΟΤΕ δε πρέπει να είναι και πολύ προκοπής.

thanasisge
23-09-10, 22:19
Δεν είναι. Εμένα μου το αλλάξανε μια φορά και τώρα τελευταία χάνει το σήμα και πρέπει να το βγάλω και να το ξαναβάλω στην πρίζα για να συνδεθεί. Μάλλον έχει ημερομηνία λήξης!!

Κάβειρος
24-09-10, 11:59
Δεν ξέρω τι γίνεται... Έχει 2-3 μέρες που έστρωσε κάπως....

thanasisge
25-09-10, 22:58
Μήπως τελικά όντως δε φταίει το router μου και κάνει κάνει νερά ο ΟΤΕ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.