PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιον πάροχο ίντερνετ να επιλέξω; (Θεσσαλονίκη)



AccountSaver
19-09-10, 21:13
Ποιον πάροχο ίντερνετ να επιλέξω?

Ιδού η ερώτηση

Απο την στιγμήπου η Forthnet έβγαλε το 384kbps Download,απο τοτε ειμαι χρηστης της,δηλαδη μιλαμε για πολλα,χρόνια.

Είμαι ενας αρκετα ευχαριστημενος χρηστης του ιντερνετ,παροτι αρκετες φορες πεφτει,μετα τεχνικη υποστηριξη κτλ. για να μαθω το οτιδηποτε.

Μένω Θεσσαλονίκη, Τριανδρια.

Σκέφτομαι να αλλαξω πάροχο,γιατι μου λενε οτι η Forthnet τωρα ποια δεν παρεχει ταχυτητες καλες,απο την μια και η εξυπηρετηση της δεν ειναι καλη.

Προσωπικα εχω μιλησει με τεχνκους ολα αυτα τα χρονια 6 φορες,ΜΟΝΟ και παντα βοηθουσαν,απο ταχυτητα εχω ενα παραπονο,
έως 24 λενε,και εχω καθαρα 9,αποσταση απο το κομβο νομιζω εχω 2 χιλιομετρα γιατι ειναι στον αποστολο παυλο.


Φτανει με αυτα.

Υπαρχει καποιος παροχος που να μου παρεχει εστω καποια καλυτερη ταχυτητα και αξιοποιστια χωρις πεσιματα ?

(Double Play ,πάντα μιλάμε,αστικά και υπεραστικά FREE!)

μου έχουν πει καλά λόγια για HOL,

ΓΙΑ ΟΤΕ δεν το σκεφτομαι,δεν ξερω απο τοτε που ειχα παθει την ζημια με οτι με ειχαν χρεωσει και εγω δεν φανταζομαι ποσο ,ουτε θυμαμαι φοβαμαι.

Οποτε για πειτε μου ?

Παιδια της θεσσαλονικης κιολας...::whistle::whistle:

elGeorge
19-09-10, 21:22
Μακρυά από forthnet φίλε. Η HOL πιστεύω ότι είναι καλή επιλογή. Καλύτερη ποιότητα κι από τον ΟΤΕ σε μεγάλο βαθμό (τουλάχιστον σε μένα).

AccountSaver
19-09-10, 21:25
εμ είμαι στην Forthnet τόσα χρόνια εάν διάβασες έστω λίγο οτι έγραψα ???

έτσι και αλλίως θα γίνει συγχώνευση Hol & Forthnet έμαθα :(

elGeorge
19-09-10, 21:38
Ναι το είδα απλά μου φάνηκε ότι σκεφτόσουν να παραμείνεις.. :)

Κάπου το πήρε κι εμένα το μάτι μου και περιμένω αύριο να ακούσω την ανακοίνωση του προέδρου της HOL.
Από την εταιρεία που δουλεύω ξέρω ότι η HOL κάνει αρκετές επενδύσεις τόσο σε υλικό όσο και λογισμικό. Ελπίζω αν γίνει συγχώνευση να βελτιωθούν τα πράγματα προς τα πάνω κι όχι να πάνε προς τα κάτω.

AccountSaver
19-09-10, 21:42
όχι δεν θα παραμείνω αλλα θέλω να πάω αλλού αρκεί να υπάρχουν καλύτερες ταχύτητες και γενικά τα πράγματα να είναι ποιο καλά.

Ναι,και να γίνει μαύρο φίδι πουμας έφαγε,θα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα πιστεύω.


Αλλίως που να πάω ? Πάλι σε ΟΤΕ ?

christhenis
19-09-10, 21:46
εμ είμαι στην Forthnet τόσα χρόνια εάν διάβασες έστω λίγο οτι έγραψα ???

έτσι και αλλίως θα γίνει συγχώνευση Hol & Forthnet έμαθα :(

Είσαι σίγουρος; Γιατί εγώ ακόμα νομίζω δεν έχει βγει η τελική απόφαση...:hmm:

AccountSaver
19-09-10, 23:03
σχεδόν βγήκε,μένει να ανακοινωθεί .

........Auto merged post: AccountSaver πρόσθεσε 75 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

τι γίνετε ρε παιδιά κανείς ?

AccountSaver
20-09-10, 23:23
τίποτα ρε παιδιά ? Βοηθείστε με λίγο.:closed:

deniSun
21-09-10, 09:27
Ζητάς να σου πούνε που θα πας, που είναι δικό σου θέμα, σε ένα topic που είναι καθαρά της forthnet.
Τι περιμένεις να ακούσεις;
Κάνε μια βόλτα από τα topic των παρόχων να δεις τι προβλήματα υπάρχουν και πόσο καλά αντιμετωπίζονται από κάθε εταιρεία.
Με το να ξεκινήσει να λέει ο κάθε ένας HOL, forthnet, ΟΤΕ θα γίνει το θέμα flame.

snakething
21-09-10, 11:12
Μην βαζεις forthnet φιλε μου εγω θα την αλλαξω η υπηρεσια ειναι απλα κακιστη.

Georgevtr
21-09-10, 11:16
Τριανδρία που κοντά?

AccountSaver
21-09-10, 12:13
Καυτατζόγολειο.

antipages
21-09-10, 12:29
Τύπος: ADSL2+ Forthnet Full
Ταχύτητα: 24576/1024
DSLAM: Forthnet - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
Router: Siemens CL110

Συγνώμη αλλά αν τα παραπάνω αληθινά και δεν έχεις προβλήματα γιατί θέλεις να φύγεις;
Εξάλλου η ονομαστική σου ταχύτητα δεν είναι μικρή.

Georgevtr
21-09-10, 14:11
Καυτατζόγολειο.

OTE H cyta.Τήν δεύτερη απλά την αναφέρω σαν τελευταία επιλογή.Κοινώς εκεί που είσαι,Οτε και μετά ΟΤΕ.-

antipages
21-09-10, 14:27
OTE H cyta.Τήν δεύτερη απλά την αναφέρω σαν τελευταία επιλογή.Κοινώς εκεί που είσαι,Οτε και μετά ΟΤΕ.-

Φιλέτο μοσχάρι ή όσπρια;
Γιατί είπαμε ότι θέλεις να φύγεις;

silegav
21-09-10, 23:29
Τύπος: ADSL2+ Forthnet Full
Ταχύτητα: 24576/1024
DSLAM: Forthnet - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
Router: Siemens CL110

Συγνώμη αλλά αν τα παραπάνω αληθινά και δεν έχεις προβλήματα γιατί θέλεις να φύγεις;
Εξάλλου η ονομαστική σου ταχύτητα δεν είναι μικρή.


Όντως. Αν αυτή είναι η ταχύτητα σου, δε νομίζω να βρεις κάπου αλλού καλύτερα. Μάλλον ρίσκο είναι να φύγεις.

deniSun
22-09-10, 08:26
Τύπος: ADSL2+ Forthnet Full
Ταχύτητα: 24576/1024
DSLAM: Forthnet - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
Router: Siemens CL110

Συγνώμη αλλά αν τα παραπάνω αληθινά και δεν έχεις προβλήματα γιατί θέλεις να φύγεις;
Εξάλλου η ονομαστική σου ταχύτητα δεν είναι μικρή.


Όντως. Αν αυτή είναι η ταχύτητα σου, δε νομίζω να βρεις κάπου αλλού καλύτερα. Μάλλον ρίσκο είναι να φύγεις.

Δεν υπάρχουν πρακτικά τέτοιες τιμές.
Εκτός αν είσαι πάνω από το dslam στην κυριολεξία.

FSHOPAXD
22-09-10, 09:18
Στα δυο χιλιόμετρα και με σταθερή γραμμή όπως αναφέρεις, θα έλεγα να το ξανασκεφτείς δεν νομίζω ότι θα συγχρονίσεις υψηλότερα με άλλο πάροχο. Ριξε μια ματια και στα forum των υπολοιπων και ρώτα στην περιοχή σου. Ακομη καλύτερα γνωστούς στην γειτονιά σου που έχουν άλλους παρόχους.

hostolis
22-09-10, 15:07
FSHOPAXD το nick σου σημαίνει
F(orhtnet)SHOP AXD(κωδικός περιοχής), έτσι;
Έχω διακρίνει πολλά μηνύματα σου που τείνουν προς fanboy-σμο προς forthnet.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
22-09-10, 15:26
Γιατί εσύ μπορείς να εγγυηθείς ότι αν αλλάξει πάροχο θα συγχρονίσει ψηλότερα;

tasanas
22-09-10, 22:41
Όταν κάτι δουλεύει και μάλιστα τόσο καλά όσο του φίλου δεν το πειράζουμε. Αν συγχρόνιζα εκεί θα είχα βάλει τσιμεντάρει το δωμάτιο που είναι το ρούτερ και θα έστελνα στον πάροχο αφιερώσεις στο ραδιόφωνο.

Georgevtr
22-09-10, 22:49
Δουλεύει?Μα forthNiet έχει ο φίλος μας.

Και για του λόγου του αληθές,αυτή την στιγμή μπορεί να σερφάρει?Να κατεβάσει?Να ακούσει μουσική?:whistle:

Πιθανόν με διαφορετικό πάροχο να μην είχε τα προβλήματα που έχουμε τώρα.

Α και μην τσιμπάτε στα νούμε,εντελώς πλασματικα;)

........Auto merged post: roumanos21r πρόσθεσε 1 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γιατί εσύ μπορείς να εγγυηθείς ότι αν αλλάξει πάροχο θα συγχρονίσει ψηλότερα;

Πιθανόν.Μπορώ να εγγυηθώ όμως ότι θα δουλεύει η γραμμή του απροβλημάτιστα σε άλλον πάροχο(τουλάχιστον έναν).
Tellas έχεις οπότε πρέπει να συμπάσχεις κι εσύ.

zander
23-09-10, 03:47
Κοίτα, εγώ Τριανδρία μένω και έχω ΟΤΕ. Κανένα απολύτως πρόβλημα με τη γραμμή, κλειδώνω κοντά στα 13mbps, σταθερότατη γραμμή, υψηλές ταχύτητες και γρήγορο browsing με πολύ χαμηλά pings. Παίρνω γραμμή από το DSLAM Τούμπας, βέβαια, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. Έχω φίλους στην Τριανδρία με Tellas και Forthnet (παλιότερα είχα Tellas, αλλά ευτυχώς έφυγα) και ο μεν με Tellas παίρνει κι αυτός από Τούμπα και κλειδώνει στα 6mbps, ο δε με Forthnet (πάλι από DSLAM Τούμπας) κλειδώνει περίπου στα 12.5mbps.

Η επιλογή δική σου αν παραμείνεις ή φύγεις τελικά, απλά από την εμπειρία μου θα σου πρότεινα ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ. Η Forthnet είναι μάλλον τιγκαρισμένη στην Τριανδρία, μιας και έχω δει από κοντά πώς αγκομαχά να ανοίξει σελίδες και πόσο ψηλά έχουν φτάσει τα pings της. Η Cyta δε μου φαίνεται βιώσιμη επιλογή επί του παρόντος, ενώ για HOL έχω ακούσει ανάμικτες απόψεις. Γενικότερα, αν είσαι gamer, επιλέγεις ΟΤΕ, αλλιώς μάλλον προσωπικά θα πρότεινα HOL.

Πάντως ειλικρινά ως απάντηση στην ερώτησή σου περί καλύτερης ταχύτητας και αξιοπιστίας χωρίς πεσίματα, θα σου έλεγα να επιλέξεις ΟΤΕ, αν και δεν ξέρω τι προηγούμενα έχεις με το συγκεκριμένο πάροχο :p Ένα μόνο θα σου πω, ότι αισθάνομαι τυχερός που έχω ΟΤΕ και δεν είμαι αλλού, με βάση πάντα την προσωπική εμπειρία. Μπορείς κάλλιστα να παραμείνεις στη Forthnet, αν δεν έχεις προβλήματα και για να μη μπλέκεις με μεταβάσεις.

AccountSaver
25-02-11, 01:08
παιδια μετα οπως βλεπετε απο παρα πολυ καιρο

Μαλλον ηρθε η ωρα τελικα της αλλαγης,οσο ψαχνω το πραγμα κτλ . βλεπω σε αυτα που θελω εχει και μικροτερο κοστος η HOL προσωπικα παντα.Οποτε πιστευω οτι θα ειμαι καλυτερα εαν παω εκει.

Οσο για τον ΟΤΕ δε παιζει λογω του κοστους του.

Οποτε ... ο θεος βοηθος μαλλον τις επομενες μερες θα κανω τα τεστ μου.

Επισης επειδη δεν το ειχα "βαλει συγκεκριμενα" . Η γραμμη μου μεν μπορει να ειναι 24,αλλα δεν επιασα ποτε πανω απο 9 :)
Ειδικα τον τελευταιο καιρο,μου εχει πεσει κατακορυφα ,οταν λεμε κατακορυφα σαν να πεφτω απο ουρανοξυστη.
Σημερα ειχα μεχρι και 2 mbps.Αλλα κανονικα το μαξ ειμαι στα 4800-5000 το πολυ.

Δεν ξερω γιατι και πως,ας ελπισω να διορθωθει η δεν ξερω και εγω τι ... (παρεα 5 ατομα ειμαστε,οι 2 ειχαν παντα HOL παντα αριστα ευχαριστημενοι ,και οι αλλοι 2 που ειμαι και εγω μεσα σε αυτους Forthnet,και παλι υπερ-ευχαριστημενοι, οσο για τον 5ο ειχε ΟΤΕ :P ηθελε να αλλαξει αλλα δεν επαιζε) οποτε στην γειτονια μου ,που ειμαστε ειναι καλα τα πραγματα πιστευω.

Δεν ξερω καποια τελευταια γνωμη ??? :)

Να'στε καλα

Edit:

1) Μετα απο προσφατο ρεσταρτ του ρουτερ,απο μονο του κλασσικα πεφτει η γραμμη
Connection Time: 04:17:59
Connection to Server: Connected
Negotiation: Success
Authentication: Success
IP Address: <<<ΚΕΝΟ>>>
Network Mask: 255.255.255.255
DownStream Connection Speed 5833 kbps
UpStream Connection Speed 962 kbps


Edit2: και η HOL θα με εχει στο ιδιο κεντρο παντως ετσι οπως το βλεπω μεσω ιντερνετ.
Αστικό Κέντρο: 989 - ΑΠΟΣΤ. ΠΑΥΛΟΥ

@ ADSLgr.com All rights reserved.