PDA

Επιστροφή στο Forum : FritzFon και Linksys 354?



nx250
12-07-06, 13:15
Εχω το Linksys 354 που δίνει η Forthnet in a box plus. Αν πάρω το Fritzfon θα μπορέσω να το χρησιμοποιήσω για να συνδέσω επάνω το τηλ. για VOIP και ταυτόχρονα να έχω το Linksys για να μοιράζω internet με wifi ? Αν ναι πως θα τα συνδέσω;

apagal
12-07-06, 14:32
Γνωρίζω ότι θα μπορέσεις να τα συνδέσεις χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά επειδή δε γνωρίζω ποιό είναι το Linksys 354 δε μπορώ να σου πω πώς τα συνδέεις.

nx250
12-07-06, 16:51
Συγνώμη αλλά σεν τα είχα μπροστά μου. Είναι το Linksys WAG54G v.2 και το FritzBox Fon

George28K
14-07-06, 16:06
Γιατί δεν αγοράζεις κατευθείαν το fritz!box fon wlan να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο;

gck66
18-08-06, 14:41
nx250, Ειχα τις ιδιες συσκευές και εγώ (WAG354G και FRITZBOX Fon). Η απάντηση είναι οτι δεν μπορεις να τα συνδεσεις... Για την σύνδεση αυτή χρεάζεσαι το fritzbox Fon WAN και όχι το απλό.

Ισως βρεις λύση αγοράζοντας ένα Linksys PAP2 το οποίο θα συνδεσεις στο εσωτερικό σου δίκτυο. Εγω προσωπικά προτίμησα να χάσω το wireless οπότε αντικατέστησα τον WAG354G με το Fritzbox.

Εχω τα πάντα που είχα και πριν εκτός απο το wireless αλλά με αναβαθμισμένη ποιότητα ήχου σε Voip.

nx250
18-08-06, 19:47
Και όμως τα κατάφερα. Να τι πρέπει να κάνεις: συνδέεις κανονικά το Fritz, το καλώδιο LAN (το κόκκινο) το συνδέεις στο Linksys και αυτό με LAN στον υπολογιστή σου. Πριν κάνεις αυτό συνδέεις μόνο το Linksys στον υπολογιστή, στις ρυθμίσεις του στο basic setup απενεργοπειείς το Local DHCP Server (Disable) και στο Router IP Local IP Address δίνεις μία στο σο εύρος του DHCP του Fritz. Συνδέεις όπως είπα παραπάνω, και έχεις ασύρματο internet, και switch. Για να αλλάξεις ρυθμίσεις στο linksys δίνεις στον explorer την νέα IP και όχι 192.168.1.1.

gck66
18-08-06, 23:31
Και όμως τα κατάφερα. Να τι πρέπει να κάνεις: συνδέεις κανονικά το Fritz, το καλώδιο LAN (το κόκκινο) το συνδέεις στο Linksys και αυτό με LAN στον υπολογιστή σου. Πριν κάνεις αυτό συνδέεις μόνο το Linksys στον υπολογιστή, στις ρυθμίσεις του στο basic setup απενεργοπειείς το Local DHCP Server (Disable) και στο Router IP Local IP Address δίνεις μία στο σο εύρος του DHCP του Fritz. Συνδέεις όπως είπα παραπάνω, και έχεις ασύρματο internet, και switch. Για να αλλάξεις ρυθμίσεις στο linksys δίνεις στον explorer την νέα IP και όχι 192.168.1.1.

Φιλε nx250, συγνώμμη αλλα δεν κατάλαβα την συνδεσμολογία....
Το Fritzbox Fon έχει μόνο 1 πριζα LAN. Αν κατάλαβα, αυτή την συνδέεις πάνω στον WAG354G??

Σε ποιο μηχάνημα έχεις κουμπώσει την ADSL (Linksys ή FritzBox) ?

Τον ρόλο του router ποιο μηχάνημα τον παιζει ?

Ξέχασα να αναφέρω οτι το περιβάλλον μου ειναι δίκτυο και οτι κανενα απο τις παραμάνω συσκευές δεν συνδέεται απευθειας στον υπολογιστή μου. Ολες οι συνδέσεις γίνονται μέσω Ethernet Switch...

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Γιώργος.

Untouchable
19-08-06, 15:36
συμφωνος και εγω με τον φιλο @ nx250

Εχω το fritz wlan, kai ena access perkervision.
H διαδικασια ειναι οπως την περιγραφει και λειτουργουν ολα χωρις προβλημα.
Το fritz βγαινει στην δικη του Ip και το access σε παραπλησια.

nx250
19-08-06, 17:49
1.Την πρίζα LAN του Fritz τη συνδέεις πάνω στο Linksys
2. Το ADSL κουμπώνει στο Fritz
3. Ρουτερ είναι το Fritz, το Linksys παίζει το ρόλο του Ethernet switch και δίνει και το ασύρματο. Ετσι δεν χρειαζεσαι και το switch. Πρέπει όπως είπα να αλλάξεις IP στο Linksys για να το "βλέπεις" στο δίκτυο.

kagelar
21-09-06, 22:19
Σε αυτή την περίπτωση που λέτε ποιό NAT, hardware firewall k QoS παίζουν? Του Fritz ή του Linksys?H και των 2?

nnn
21-09-06, 23:27
Μάλλον και τα 2.
Πρέπει να βάλεις το Linksys σε bridged σύνδεση για να γίνονται μόνο από το Fritz.

kagelar
23-09-06, 16:54
Παιδιά κανονικά στα πεδία DNS του linksys κ των υπολογιστών μας που συνδέονται στο Linksys τι βάζουμε?
Εγω νομίζω πως πρέπει να βάλουμε πχ της HOL και όχι την ip του φριτζ.Ποιό είναι καλύτερο? Γιατί αυτό που θα γίνει στην χειρότερη περίπτωση να ζητάει dns κάποιος και από τα πακέτα να καταλαβαίνει το fritz τι να δώσει αν δεν το ζητάει σωστά.

Το ίδιο είναι και όταν συνδέεις ένα Pc με ένα ρουτερ κατευθείαν στο νετ.Τι DNS βάζεις στο PC?

SAT HUNTER
24-09-06, 12:49
Εχω ακριβος τα ιδια και τα χρησιμοποιω ακριβος για τους ιδιους λογους.
Παιζουν κανονικα και η συνδεσμολογια που εχω ειναι η εξης : συνδεεις το LAN του Fritzbox σε μια port του linksys και την τηλεφωνικη συσκευη στο Fon1 π.χ.Διαλεγεις στο fritz (internet-account information) INTERNET CONNECTION VIA LAN.Απο κατω ακριβος εχει το " Operating Mode " εκει επιλεγεις " Share existing Internet connection in the network (IP Client) " και λιγο ποιο κατω εχει το " Connection Settings " οπου επιλεγεις "Obtain the IP address automatically (DHCP) ".
Ενοητε οτι στο μενου περι λογαριασμου τηλεφωνιας θα βαλεις τον παροχο σου και τις αλλες απαραιτητες ρυθμισεις.
Στην ουσια αυτο που κανεις ειναι να μην "πειραξεις" καθολου το υπαρχον δικτυο σου απλα προσθετεις μια ακομη συσκευη στο linksys.
A! να μην ξεχασεις να ενεργοποιησεις την αποδοση αυτοματης διευθηνσης και μεσα στο linksys οστε να δινει παντα ip στο fritzbox.

Ερωτηση: Αφου θες ΜΟΝΟ voip γιατι δεν αγοραζεις ενα grandstream να το βαλεις επανω στο 354 να "καθαρισεις" αμεσως και με ποιοτητα φωνης πολυ καλλητερη απο αυτη του fritz?

kagelar
24-09-06, 13:20
εγώ βασικά έκανα την διαδιακασία με το fritzfon και το USR9106.όλα παίζουν μια χαρά, wireless κ dsl από το fritz.Στο voip έχ πολύ άσχημη ποιότα φωνής από την μεριά μου αλλά το προσπαθώ. Έχω να διαβάσω πολλά ακόμη αλλά δεν ξέρω τι να κάνω

JAs0nX
24-09-06, 18:17
Παιδιά κανονικά στα πεδία DNS του linksys κ των υπολογιστών μας που συνδέονται στο Linksys τι βάζουμε?
Εγω νομίζω πως πρέπει να βάλουμε πχ της HOL και όχι την ip του φριτζ.Ποιό είναι καλύτερο? Γιατί αυτό που θα γίνει στην χειρότερη περίπτωση να ζητάει dns κάποιος και από τα πακέτα να καταλαβαίνει το fritz τι να δώσει αν δεν το ζητάει σωστά.

Το ίδιο είναι και όταν συνδέεις ένα Pc με ένα ρουτερ κατευθείαν στο νετ.Τι DNS βάζεις στο PC?

Εγω προσωπικα βαζω την Ip του router.
Το ιδιο με το gateway δλδ.

Ισως η hol εχει προρυθμισμενο το router.

kagelar
24-09-06, 19:10
Βασικά το dns το χρειάζεσαι από τους dns servers του ISP και έχοντας δηλώσει gatewway το ρουτερ, το PC μπορει να βρεί το dns. Aλλά έτσι νομίζω δεν πιάνει το fritz.box απλώς δεν νομίζω να ασχολείται το ρουτερ για dns. Δεν ξέρω ποιά είναι η πιο σωστή επιλογή

@ ADSLgr.com All rights reserved.