PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια !! Zyxel 630 (για over pstn)



shakm
08-02-04, 14:33
Αυτές τις μέρες περνάω και εγώ το προσωπικό μου δράμα με τον Οτε και την αγωνία μου να ενταχθώ στους dslουχους. Για την ώρα βέβαια, ας είναι καλά αυτό το crypto 56k που ξέθαψα και μπορώ να μπώ για να ζητήσω τα φώτα σας :)

Ως τώρα έχω κάνει όλες τις απαραίτητες κινήσεις και έχει ενεργοποιηθεί κανονικά (λέει το 134) η γραμμή μου. Κάτι που με προβληματίζει βέβαια είναι πως το 121 με βλέπει ακόμη σαν pstn (τελευταία φορά που τους ρώτησα ήταν 2 μέρες αφότου μου πρωτοείπαν πως ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου ως adsl).

Το ΠΡΟΒΛΗΜΑ μου είναι πως δε συγχρονίζεται το zyxel 630-11 (αναβοσβήνει το λαμπάκι του adsl.. :( ). Είμαι σε pstn γραμμή και το modem σίγουρα είναι για pstn (λέει annex A από πίσω). Το dslam μου είναι intracom και έχω δηλώσει PPPoA και usb (μόνο usb έχει το συγκεκριμένο modem). Στις ρυθμίσεις έχω VPI 8, VCI 35 και VCMUX (έχω δοκιμάσει και με LLC, αλλά πάλι τα ίδια..)

Σκέφτηκα ότι μπορεί και ο Οτε να μη ξέρει τι του γίνεται και να μην έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή μου ακόμη, αλλά σε ένα προγραμματάκι που βρήκα στον κατάλογο του modem (dsltest.exe) και που τεστάρει τέσσερα στάδια σύνδεσης (interface, Modem, Line, Network) μου βγάζει ok το interface αλλά fail στο μόντεμ (τα υπόλοιπα δε τα τεστάρει και σταματά εκεί).

Η πλάκα είναι πως στο "κυρίως" πρόγραμμα του zyxel (το CSA) μου λέει
- Adsl link disconnected
- Adsl Modem Available

Εγώ τι να καταλάβω απ όλα αυτά ; Αυτή τη στιγμή κατεβάζω από το site της zyxel τους τελευταίους drivers, αλλά δε ξέρω αν θα δώ διαφορά (καθώς και αυτοί που έχει το συνοδευτικό cd υποστηρίζουν και XP).

Αν κάποιος έχει αυτό το modem (zyxel Prestige 630-11 annex A) και έχει καταφέρει να συνδεθεί ή γενικά αν κάποιος έχει οποιαδήποτε ιδέα τι μπορεί να φταίει στην περίπτωση μου, σας παρακαλώ απαντήστε γιατί κοντεύω να τρελαθώ :cry:

shakm
08-02-04, 14:40
ΥΓ. Ψάχνοντας λίγο τους drivers είδα πως η zyxel και οι driver της έχουν να κάνουν με alcatel. Τώρα εγώ όντας σε intracom dslam, σημαίνει κάτι κακό για μένα αυτό ; Συγκεκριμένα ο driver για τη δικτυακή συνδεση στο atm λέγεται ameatmpc.sys και το ame σημαίνει alcatel micro electronics νομίζω.. Πείτε μου κάποιος οτι δε παίζει ρόλο σας παρακαλώ :( :(

enwsitis21
08-02-04, 14:58
ΥΓ. Ψάχνοντας λίγο τους drivers είδα πως η zyxel και οι driver της έχουν να κάνουν με alcatel. Τώρα εγώ όντας σε intracom dslam, σημαίνει κάτι κακό για μένα αυτό ; Συγκεκριμένα ο driver για τη δικτυακή συνδεση στο atm λέγεται ameatmpc.sys και το ame σημαίνει alcatel micro electronics νομίζω.. Πείτε μου κάποιος οτι δε παίζει ρόλο σας παρακαλώ :( :(

Το modem μιάς κι είναι usb, πρώτα συνδέεις το καλώδιο και μετά περνάς τους drivers ή τρέχεις πρώτα το cd και μετά συνδέεις το modem;
Αναφέρεις κάπου ότι είναι Alcatel drivers, δοκίμασε να τρέξεις πρώτα το cd και μετά σύνδεσε το modem, θυμάμαι μ'ένα Alcatel Speedtouch USB ότι πρώτα ήθελε τους drivers και μετά σύνδεση με το modem.Ελπίζω αυτά να βοηθήσουν.

blackjim
08-02-04, 15:04
Μαλλον εισαι στην ιδια κατηγορια... :
http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=4285
Anyway, μαλλον προβλημα του πΟΤΕ μυριζομαι...
Εφοσον το modem αυτο ειναι συμβατο με τα DSLAM που εχουμε και ολα τα λειτουργικα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.