PDA

Επιστροφή στο Forum : Δικτυο Σπιτιου



thapap55
20-09-10, 16:02
Έχω βρεί κάποια παρόμοια post αλλά τα περισσότερα ήταν παλιά και είμαι λίγο μπερδεμένος.Θέλω να δώσω ίντερνετ σε καποια δωμάτια του σπιτιού μου.Το θέμα είναι ότι οι γονείς μου είναι λίγο προληπτικοί με το wireless.Η λύση που βρήκα είναι να στίλω το σήμα μέσω της πρίζας του ρεύματος.Έχω κάποιες ερωτήσεις πάνω σε αυτό:

1)Θα έχω πρόβλημα με την ταχύτητα του ιντερνετ?Έχει μειωμένη απόδοση η εν λόγω συνδεσμολογία?

2)Ισχύει ακόμα ο περιορισμός που διάβασα σχετικά με το τριφασικό ρεύμα?

Αν υπάρχει καποιο ποστ που να έχει συγκεντρωμένς πληροφορίες και να ναι ανανεωμένο δώστε λινκ.

Ευχαριστώ πολύ

alefgr
20-09-10, 22:44
Έχω βρεί κάποια παρόμοια post αλλά τα περισσότερα ήταν παλιά και είμαι λίγο μπερδεμένος.Θέλω να δώσω ίντερνετ σε καποια δωμάτια του σπιτιού μου.Το θέμα είναι ότι οι γονείς μου είναι λίγο προληπτικοί με το wireless.Η λύση που βρήκα είναι να στίλω το σήμα μέσω της πρίζας του ρεύματος.Έχω κάποιες ερωτήσεις πάνω σε αυτό:

1)Θα έχω πρόβλημα με την ταχύτητα του ιντερνετ?Έχει μειωμένη απόδοση η εν λόγω συνδεσμολογία?

2)Ισχύει ακόμα ο περιορισμός που διάβασα σχετικά με το τριφασικό ρεύμα?

Αν υπάρχει καποιο ποστ που να έχει συγκεντρωμένς πληροφορίες και να ναι ανανεωμένο δώστε λινκ.

Ευχαριστώ πολύ

Αν έχεις υψηλές απαιτήσεις γιά ταχύτητα ΔΕΝ στο συνιστώ! :down:

Πρόσφατα δοκίμασα ένα ζευγάρι ενός φίλου (δύο TP-Link, στα 200Μb). Αφού απογοητεύτηκα αρκετά από τις διάφορες συνδεσμολογίες, έκανα μιά τελική δοκιμή σε μιά συνδεσμολογία που την θεώρησα σαν ιδανική περίπτωση. Σε μιά διπλή πρίζα σύνδεσα την μία συσκευή μαζί με το δίκτυο (LAN) και στην άλλη μιά μπαλαντέζα των 15 μέτρων, όπου κατέληγε σε ένα πολύπριζο όπου με την σειρά του έδινε τάση σε ένα netbook, σε μία TV-Monitor 27", καθώς και στο δεύτερο μηχανάκι της TP-Link που έδινε δίκτυο στο netbook. Το αποτέλεσμα ήταν να έχω σε μεταφορά αρχείων ταχύτητα περίπου στα 3,1MB το δευτερόλεπτο! Το θεώρησα απαράδεκτο αφού σε αυτή την ταχύτητα δεν μπορεί να γίνει καν streaming HD υλικού!

Ίσως η επόμενη γενιά που ακούγεται ότι θα βγεί μέχρι το τέλος του χρόνου να πετυχαίνει πιό σοβαρές ταχύτητες...

WAntilles
21-09-10, 01:46
Να περάσεις δομημένη καλωδίωση cat6.

Επένδυση, μια φορά για μια ζωή.

mirtiano
21-09-10, 13:33
Απο οτι εχω διαβασει εδω μεσα (Προβληματα/παρατηρησεις μελων) τα power lines δεν συμπαθουν τα πολυμπριζα.

leasedline
21-09-10, 18:34
γιαυτό και τα νέα devolo έχουν επάνω μια μπρίζα απομονωμένη από τις άλλες συσκευές !

alefgr
22-09-10, 05:41
Απο οτι εχω διαβασει εδω μεσα (Προβληματα/παρατηρησεις μελων) τα power lines δεν συμπαθουν τα πολυμπριζα.

Μα η τέλεια περίπτωση είναι να τα βάλεις και τα δύο μηχανάκια πάνω στο ίδιο πολύπριζο. Σε αυτή την περίπτωση δεν παρεμβάλλεται τίποτε μεταξύ τους. Ακόμα όμως και έτσι η ταχύτητα είναι απογοητευτική...

pekon
17-10-10, 17:16
γιαυτό και τα νέα devolo έχουν επάνω μια μπρίζα απομονωμένη από τις άλλες συσκευές !

έχεις απόλυτο δίκαιο σ' αυτό. Υπάρχουν πολλά θέματα που δεν γνωρίζει ο κόσμος γύρω απο το δίκτυο μέσω ρεύματος. Είμαι στη διάθεση σας για όποιαδήποτε πληροφορία που μπορεί να χρειάζονται οι χρήστες. Ακόμα και για το τριφασικό ρεύμα που με τα devolo λειτουργεί αψογρα μπορώ να δώσω πληροφορίες.

Σας ευχαριστώ

........Auto merged post: pekon πρόσθεσε 5 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Απο οτι εχω διαβασει εδω μεσα (Προβληματα/παρατηρησεις μελων) τα power lines δεν συμπαθουν τα πολυμπριζα.

Δεν τα συμπαθούν, αυτό είναι γεγονός και λόγος είναι ο θόρυβος που μπορεί να προέρχεται από τις συνδεμένες συσκευές και τη ποιότητα του ιδίου πολύπριζου. Όπως πιο κάτω πολύ σωστά αναφέρει μέλος μας υπάρχει το devolo που έχει ενσωματωμένη πρίζα και φίλτρο το οποίο λειτουργεί ως ασπίδα απο παρεμβολές εντός του ηλεκτρικού οικιακού δικτύου και από εξωτερικούς παράγοντες όπου προέρχονται από το πολύπριζο.

έχω δοκιμάσει αρκετά σενάρια και μπορώ να πω οτι λειτουργεί άψογα για datatransfer, videostreaming, IPTV κλπ. και πάνω σε τριφασικό ρεύμα

ευχαριστώ για το χρόνο σου

με φιλικούς χαιρετισμούς

Πέτρος

........Auto merged post: pekon πρόσθεσε 1 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν έχεις υψηλές απαιτήσεις γιά ταχύτητα ΔΕΝ στο συνιστώ! :down:

Πρόσφατα δοκίμασα ένα ζευγάρι ενός φίλου (δύο TP-Link, στα 200Μb). Αφού απογοητεύτηκα αρκετά από τις διάφορες συνδεσμολογίες, έκανα μιά τελική δοκιμή σε μιά συνδεσμολογία που την θεώρησα σαν ιδανική περίπτωση. Σε μιά διπλή πρίζα σύνδεσα την μία συσκευή μαζί με το δίκτυο (LAN) και στην άλλη μιά μπαλαντέζα των 15 μέτρων, όπου κατέληγε σε ένα πολύπριζο όπου με την σειρά του έδινε τάση σε ένα netbook, σε μία TV-Monitor 27", καθώς και στο δεύτερο μηχανάκι της TP-Link που έδινε δίκτυο στο netbook. Το αποτέλεσμα ήταν να έχω σε μεταφορά αρχείων ταχύτητα περίπου στα 3,1MB το δευτερόλεπτο! Το θεώρησα απαράδεκτο αφού σε αυτή την ταχύτητα δεν μπορεί να γίνει καν streaming HD υλικού!

Ίσως η επόμενη γενιά που ακούγεται ότι θα βγεί μέχρι το τέλος του χρόνου να πετυχαίνει πιό σοβαρές ταχύτητες...

Αυτό συμβαίνει γιατί δεν έχει φίλτρο για της παρεμβολές (θορύβους)

........Auto merged post: pekon πρόσθεσε 4 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έχω βρεί κάποια παρόμοια post αλλά τα περισσότερα ήταν παλιά και είμαι λίγο μπερδεμένος.Θέλω να δώσω ίντερνετ σε καποια δωμάτια του σπιτιού μου.Το θέμα είναι ότι οι γονείς μου είναι λίγο προληπτικοί με το wireless.Η λύση που βρήκα είναι να στίλω το σήμα μέσω της πρίζας του ρεύματος.Έχω κάποιες ερωτήσεις πάνω σε αυτό:

1)Θα έχω πρόβλημα με την ταχύτητα του ιντερνετ?Έχει μειωμένη απόδοση η εν λόγω συνδεσμολογία?

2)Ισχύει ακόμα ο περιορισμός που διάβασα σχετικά με το τριφασικό ρεύμα?

Αν υπάρχει καποιο ποστ που να έχει συγκεντρωμένς πληροφορίες και να ναι ανανεωμένο δώστε λινκ.

Ευχαριστώ πολύ


1) εξαρτάται πιο τύπο και κατασκευαστή Homeplug θα διαλέξεις. Εγγυημένα μπορώ μόνο για τα devolo να προτείνω. Μπορείς να βάλεις μέχρι και 63 αντάπτερς σε ενα complex όπου οι μέγιστες αποστάσεις μεταξύ των πιο απομακρυσμένων σημείων μπορεί να είναι 300 μέτρα

2) Τριφασικό δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο στα devolo και αυτό δεν είναι θεωρία μπορεί να αποδειχθεί πολύ εύκολα

Ελπίζω να βοήθησα

με φιλικούς χαιρετισμούς

Πέτρος

RoyBatty
17-10-10, 21:57
έκανα μιά τελική δοκιμή σε μιά συνδεσμολογία που την θεώρησα σαν ιδανική περίπτωση. Σε μιά διπλή πρίζα σύνδεσα την μία συσκευή μαζί με το δίκτυο (LAN) και στην άλλη μιά μπαλαντέζα των 15 μέτρων, όπου κατέληγε σε ένα πολύπριζο όπου με την σειρά του έδινε τάση σε ένα netbook, σε μία TV-Monitor 27", καθώς και στο δεύτερο μηχανάκι της TP-Link που έδινε δίκτυο στο netbook. Το αποτέλεσμα ήταν να έχω σε μεταφορά αρχείων ταχύτητα περίπου στα 3,1MB το δευτερόλεπτο! Το θεώρησα απαράδεκτο αφού σε αυτή την ταχύτητα δεν μπορεί να γίνει καν streaming HD υλικού!


Με συγχωρείς φίλτατε,αλλά αυτό δεν το λες ιδανική περίπτωση.Ιδανική περίπτωση-ή καλύτερα συνθήκες-για ένα ζευγάρι powerline είναι πρίζα με άλλη πρίζα,χωρίς πολύπριζα,μπαλαντέζες και το λουρί της μάνας.
ΟΤΙ και αν παρεμβάλλεις ενδιάμεσα,ακόμα και ένα απλό πολύπριζο,θα σου μειώσει την ταχύτητα,και στην δική σου περίπτωση δεν έπεσες και στα πιο ποιοτικά powerline που κυκλοφορούν.Επίσης ιδανική περίπτωση θα ήταν να τα βάλεις και τα 2 πάνω σε ένα απλό πολύπριζο,αλλά δεν θα είχε και πολύ νόημα.



Δεν τα συμπαθούν, αυτό είναι γεγονός και λόγος είναι ο θόρυβος που μπορεί να προέρχεται από τις συνδεμένες συσκευές και τη ποιότητα του ιδίου πολύπριζου. Όπως πιο κάτω πολύ σωστά αναφέρει μέλος μας υπάρχει το devolo που έχει ενσωματωμένη πρίζα και φίλτρο το οποίο λειτουργεί ως ασπίδα απο παρεμβολές εντός του ηλεκτρικού οικιακού δικτύου και από εξωτερικούς παράγοντες όπου προέρχονται από το πολύπριζο.

Ενισχύεις μια ήδη εσφαλμένη άποψη.Τα powerline δεν συμπαθούν τα πολύπριζα προστασίας,ειδικά αυτά με ενσωματωμένα EMI/RFI φίλτρα,μιας και τα τελευταία μπορεί να "πνίξουν" το σήμα.Αντιθέτως,τα πάνε μια χαρά με τα απλά πολύπριζα,δεδομένου ότι δεν έχεις συνδέσει πολλούς μετασχηματιστές ρεύματος επάνω.Ούτως η άλλως όλα περιέχουν κάποια πυκνωτική διάταξη για φιλτράρισμα,δεν το ανακάλυψε η devolo αυτό.

sonic
17-10-10, 22:06
Να περάσεις δομημένη καλωδίωση cat6.

Επένδυση, μια φορά για μια ζωή.

Μια ζωή μέχρι το light peak, σύντομη δηλαδή.

alefgr
17-10-10, 23:38
Με συγχωρείς φίλτατε,αλλά αυτό δεν το λες ιδανική περίπτωση.Ιδανική περίπτωση-ή καλύτερα συνθήκες-για ένα ζευγάρι powerline είναι πρίζα με άλλη πρίζα,χωρίς πολύπριζα,μπαλαντέζες και το λουρί της μάνας.
ΟΤΙ και αν παρεμβάλλεις ενδιάμεσα,ακόμα και ένα απλό πολύπριζο,θα σου μειώσει την ταχύτητα,και στην δική σου περίπτωση δεν έπεσες και στα πιο ποιοτικά powerline που κυκλοφορούν.Επίσης ιδανική περίπτωση θα ήταν να τα βάλεις και τα 2 πάνω σε ένα απλό πολύπριζο,αλλά δεν θα είχε και πολύ νόημα.

Να συμπληρώσω ότι τα πολύπριζα που έχω είναι απλά! Πιό απλά ΔΕΝ γίνεται... Άρα δεν τίθεται θέμα φίλτρων και απωλειών...

@ ADSLgr.com All rights reserved.