PDA

Επιστροφή στο Forum : Απίστευτο περιστατικό!!!



armagezon
20-09-10, 16:37
Θυμάστε που σας ρώταγα τι πάροχο να βάλω;Ε,έβαλα ΧΟΛ. Περίμενα εναν μήνα να μου φέρουν τον εξοπλισμό και προχθές την Πέμπτη μου ενεργοποίησαν την σύνδεση. Για κάποιον λόγο όμως δεν είχα νετ και τους πήρα τηλέφωνο. Μου είπαν ότι κάποιο πρόβλημα έχει το καλώδιο και θα το δει τεχνικός,το πολύ μέχρι Δευτέρα(σήμερα,δλδ).Προφανώς και δεν έγινε τίποτα και τους ξαναπήρα σήμερα. Αφού μου είπαν ότι θα με έπαιρναν τηλέφωνο αλλά με έγραψαν για 3 ώρες τους πήρα πίσω τσαμπουκαλεμένος και τελικά τι έμαθα:η σύνδεση έχει γίνει στο παλιό σπίτι!!(αν δεν θυμάστε,μετακόμισα και άλλαξα από ΟΝ σε ΧΟΛ). Έπεσα από τα σύννεφα και τους στόλισα κανονικά. Οι άνθρωποι ή ψέματα μου είπαν ότι θα ερχόταν κατευθείαν η γραμμή εδώ,ή είναι ηλίθιοι. Ελπίζω,τουλάχιστον, να επισπεύσουν τώρα την μεταφορά γιατι τους έτριξα πολύ τα δόντια.Θα περιμένω πάλι έναν μήνα,άραγε;!:cry::cry::down::down:

4kkkk
20-09-10, 22:45
Η μπορεις να μετακομισεις πισω στο παλιο σου σπιτι :)

Scorpios77
20-09-10, 22:54
Η μπορεις να μετακομισεις πισω στο παλιο σου σπιτι :)

Μπορεί επίσης να βγάλει φωτογραφία την μπρίζα του τηλεφώνου από το παλιό σπίτι, να ανοίξει τρύπα στην φωτογραφία στην υποδοχή του καλωδίου και να κολλήσει την φωτογραφία στην μπρίζα του νέου σπιτιού. :p :whistle: :)

valen_gr
21-09-10, 01:16
o λογαριασμος ΔΕΚΟ που εστειλες, φανταζομαι ειναι απο το νεο σπιτι, ετσι?

armagezon
21-09-10, 01:31
Πώς θα μπορούσε;Δεν είχα πάει ακόμα!Αλλά η διεύθυνση στην αίτηση ήταν ξεκάθαρη και είχα συνεννοηθεί προσωπικά με υπάλληλο ότι μετακομίζω. Δεν υπάρχει δικαιολογία.

dkmaster
21-09-10, 11:52
Αν ο λογαριασμός ήταν από το παλιό σπίτι ήταν θέμα χρόνο να γίνει λαλακία. Καλή υπομονή.

armagezon
21-09-10, 16:03
Παιδιά,είμαι εξοργισμένος! Μόλις μου είπαν ότι στην διεύθυνσή μου ΔΕΝ μπορεί να γίνει σύνδεση επειδή είναι γεμάτες οι θύρες!!!!!ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!Μετά από έναν μήνα και τόσες γκάφες τους,μου λένε αυτό το πράγμα!!Τώρα θα πρέπει να περιμένω τουλάχιστον έναν μήνα ακόμα μέχρι να έχω και να πληρώσω όλα τα τέλη(απεργοποίησης από ΟΝ και ενεργοποίησης στην νέα εταιρεία)΄.Έχασα και χρόνο και χρήμα και τις προσφορές που είχαν τόσες εταιρείες το καλοκαίρι!Δεν μπορώ να βρω πουθενά το δίκιο μου;;;;;;:worthy::worthy::worthy:

ΥΓ:Και τελικά φαίνεται πως έχασα και τον αριθμό μου,οπότε θα πρέπει να πληρώσω ΚΑΙ δημιουργία νέου αριθμού!!!!

famous-walker
21-09-10, 18:09
Και' μένα αυτά μου είχαν πει το 2007, που είχα κάνει αίτηση τον Σεπτέμβρη του ίδιου έτους και είχε πάει 20 του Δεκέμβρη και περίμενα. Έμεινα στον ΟΤΕ και λίγους μήνες μετά πήγα στην Forthnet.

sofaki
21-09-10, 21:58
Σε ποια περιοχη εισαι?

sofaki
21-09-10, 22:02
Κ γω εκανα νεα συνδεση σε σπιτι που δεν πηγα ακομα αλλα ο ιδιοκτητης μου εδωσε λογαριασμο ΔΕΚΟ κ τον εστειλα στην Hol

armagezon
21-09-10, 22:17
Ιλίσια,δίπλα στις Αθηναικες Ουσίες...

armagezon
22-09-10, 17:53
Να ρωτήσω,μετά από όλα αυτά πού μπορώ να απευθυνθώ;Μπορώ να κινηθώ κάπως για κανένα παράπονο;;

blkik
24-09-10, 09:48
Κάνε καταγγελία στους παρακάτω


http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Contact/
http://www.efpolis.gr/el/epikoinonia.html
http://www.newinka.gr/contact.php?version=gr
http://www.ekpizo.gr/el/complaint/

vampira
24-09-10, 12:21
Να ρωτήσω,μετά από όλα αυτά πού μπορώ να απευθυνθώ;Μπορώ να κινηθώ κάπως για κανένα παράπονο;;

Να κάνεις παράπονο για το δικό σου λάθος? Φυσικά και θα σου παραδίδανε την γραμμή λάθος εφόσον τους έδωσες λάθος λογαριασμό ΔΕΚΟ.
Τον αριθμό σου πάντως μην ανυσηχείς δεν τον έχασες, θα σου δώσουν έναν νέο προσωρινό και άμεσα θα σου περάσουν στην νέα γραμμή, μόλις λειτουργήσει, τον παλιό σου αριθμό.

LOUKAS32
24-09-10, 12:55
μακρια απο ολους , ΜΟΝΟΝ Ο Τ Ε !!!!

valen_gr
24-09-10, 13:37
λιγη λογικη.... η HOL και η καθε HOL, να κανει ΤΙ ακριβως με λογαριασμο ΔΕΚΟ απο ΑΣΧΕΤΗ διευθυνση?
Γιατι τον ζητανε αραγε?Υπαρχει λογος ή απλα για γραφειοκρατια?
Φυσικά και υπαρχει λόγος, και οπως καταλαβαινεις εκ του αποτελεσματος , σοβαροτατος!
Εφοσον εφευγες απο το παλαιο σπιτι, τι σχεση εχει να τους δωσεις λογαριασμο απο εκει!?
Η sofaki παραπανω που ειχε τα ιδια, πως εστειλε λογαριασμο απο το σπιτι που θα ήθελε να εχει και γραμμή?!
Πήρε εναν λογαριασμό απο τον ιδιοκτήτη και αυτο ηταν!
so simple!

Αντε, κανε την καταγγελια σου.
Να κερδισεις κατι παντως μην περιμενεις.

tdc
24-09-10, 13:50
Αντε, κανε την καταγγελια σου.
Να κερδισεις κατι παντως μην περιμενεις.

:oneup::oneup:

MaFiOzOs_GR
24-09-10, 15:59
μακρια απο ολους , ΜΟΝΟΝ Ο Τ Ε !!!!

Δηλαδή ο ΟΤΕ, θα μάντευε την καινούργια διεύθυνση του armagezon και θα του έκανε κατευθείαν εκεί την μεταφορά ε; :p :twisted:

LOUKAS32
24-09-10, 16:03
πιστευω πως σε ρωτανε αρκετα πραγματακια...

MaFiOzOs_GR
24-09-10, 16:12
πιστευω πως σε ρωτανε αρκετα πραγματακια...

Ναι και σίγουρα ο ΟΤΕ θα έλυνε το πρόβλημα πιο γρήγορα από την ΗΟL, αλλά δεν θα έφταιγε επειδή ο πελάτης του έδωσε λάθος λογαριασμό==>διεύθυνση! :whistle:

LOUKAS32
24-09-10, 16:19
εδωσε λαθος γιατι δεν καναν τις σωστες ερωτησεις φιλε μου....

tdc
24-09-10, 20:07
εδωσε λαθος γιατι δεν καναν τις σωστες ερωτησεις φιλε μου....

Και εσυ οπως εμεις, εικαζεις.. ;)

VirusSnake
24-09-10, 21:52
εδωσε λαθος γιατι δεν καναν τις σωστες ερωτησεις φιλε μου....

:bless:

optostyle
26-09-10, 10:26
Το τι διαβασα εδω μεσα ειναι απιστευτο

diamat
26-09-10, 22:08
Το τι διαβασα εδω μεσα ειναι απιστευτο

Συμφωνώ οπότε καλό θα ήταν να τα βάλουμε σε μια σειρά. Φίλε armagezon έχω μια απλή ερώτηση. Αν το κατάλαβα σωστά ήσουν στην ON στην (ας την ονομάσουμε έτσι) Διεύθυνση Α και θέλησες να κάνεις μετακόμιση στην (ας πούμε) Διεύθυνση Β και (ταυτόχρονα) μαζί φορητότητα στην Hol, σωστά;

Αν θέλεις επιβεβαίωσέ το μου γιατί αν είναι έτσι κανείς δεν σε εξαπάτησε (συνειδητά τουλάχιστον) και δεν θα χάσεις άσκοπα χρόνο με καταγγελίες...

Boton
26-09-10, 22:13
Αν θέλεις επιβεβαίωσέ το μου γιατί αν είναι έτσι κανείς δεν σε εξαπάτησε (συνειδητά τουλάχιστον) και δεν θα χάσεις άσκοπα χρόνο με καταγγελίες...

Ναι, έτσι έγινε σύμφωνα με τα γραφόμενά του...


!(αν δεν θυμάστε,μετακόμισα και άλλαξα από ΟΝ σε ΧΟΛ).

diamat
27-09-10, 02:34
Οπότε αν υποθέσουμε ότι έχω καταλάβει σωστά, το λάθος έγινε εξαρχής από τον πωλητή της hol που δεν σε ενημέρωσε σωστά για τη διαδικασία.

Η φορητότητα και η μεταφορά είναι δύο διαδικασίες που δεν μπορούν να γίνουν ταυτόχρονα, κάτι που θεωρώ αυτονόητο. Οι επιλογές που είχες ήταν δύο, για τις οποίες θα απαιτούνταν ο ίδιος χρόνος.

1) Ζητάς από τον ΟΝ να σου κάνει τη μεταφορά στη Διεύθυνση 2 και αφού ολοκληρωθεί να ζητήσεις φορητότητα από την hol στη νέα πια διεύθυνση. Απαιτούμενος χρόνος 40-45 μέρες υπό ιδανικές συνθήκες.

2) Ζητάς φορητότητα από τη hol, η οποία θα ολοκληρωθεί στην Διεύθυνση 1 (είναι προφανές ότι η hol δεν μπορεί να κάνει μεταφορά σε μια τηλεφωνική γραμμή που δεν της ανήκει εφόσον δεν έχει ολοκληρωθεί η φορητότητα) και την ημέρα που ενεργοποιείσαι στη hol ζητάς μεταφορά στη Διεύθυνση 2. Απαιτούμενος χρόνος 40-45 μέρες και πάλι.

Σωστά έδωσες λογαριασμό από την παλιά διεύθυνση γιατί πρώτα έπρεπε να γίνει η φορητότητα...

Σου ζήτησε κανείς από τη hol στοιχεία από την καινούρια διεύθυνση; Αν όχι, δεν μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά σου εξαρχής; Θα τη μάντευαν τη νέα διεύθυνση;

valen_gr
27-09-10, 11:32
1) η φορητοτητα και η μεταφορα ειναι μεν δυο διαφορετικες διαδικασιες, μια χαρα ομως γινονται ταυτοχρονα.

2) η HOL δεν κανει καμια μεταφορα. Ζηταει ΝΕΟ βροχο απο τον ΟΤΕ στην νεα διευθυνση, και τον ενεργοποιει με τον αριθμο που πελατη, που εχει μεταφερθει στο δικτυο.

Η μονη εμπλοκη της ΟΝ ειναι να αποδεσμευσει την φορητοτητα αριθμου.
Η εμπλοκη του ΟΤΕ ειναι να παραδωσει νεο βροχο στην νεα διευθυνση.
Η εμπλοκη της HOL ειναι να ζητηση τα 2 παραπανω, και οταν πραγματοποιηθουν , να ολοκληρωσει την ενεργοποιηση.
Η εμπλοκη του πελατη ειναι να δωσει τα σωστα στοιχεια στην αιτηση....

pRieStaKoS
29-09-10, 16:14
Θυμάστε που σας ρώταγα τι πάροχο να βάλω;Ε,έβαλα ΧΟΛ. Περίμενα εναν μήνα να μου φέρουν τον εξοπλισμό και προχθές την Πέμπτη μου ενεργοποίησαν την σύνδεση. Για κάποιον λόγο όμως δεν είχα νετ και τους πήρα τηλέφωνο. Μου είπαν ότι κάποιο πρόβλημα έχει το καλώδιο και θα το δει τεχνικός,το πολύ μέχρι Δευτέρα(σήμερα,δλδ).Προφανώς και δεν έγινε τίποτα και τους ξαναπήρα σήμερα. Αφού μου είπαν ότι θα με έπαιρναν τηλέφωνο αλλά με έγραψαν για 3 ώρες τους πήρα πίσω τσαμπουκαλεμένος και τελικά τι έμαθα:η σύνδεση έχει γίνει στο παλιό σπίτι!!(αν δεν θυμάστε,μετακόμισα και άλλαξα από ΟΝ σε ΧΟΛ). Έπεσα από τα σύννεφα και τους στόλισα κανονικά. Οι άνθρωποι ή ψέματα μου είπαν ότι θα ερχόταν κατευθείαν η γραμμή εδώ,ή είναι ηλίθιοι. Ελπίζω,τουλάχιστον, να επισπεύσουν τώρα την μεταφορά γιατι τους έτριξα πολύ τα δόντια.Θα περιμένω πάλι έναν μήνα,άραγε;!:cry::cry::down::down:

Standard έκανες λάθος δήλωση......

Vumba
30-09-10, 00:48
Δεν ξέρω τι να πω !? Εγώ πάντως που μου έκανε η Forthnet μεταφορά της γραμμής και μετά που έληξε η σύμβασή και έφυγα και τώρα είμαι στην hol μια χαρά έγιναν όλα δεν είχα κάποιο πρόβλημα.
Στο καινούργιο το σπίτι δεν είχες καθόλου γραμμή που πήγες ; τι λογαριασμό έδωσες στην hol για να σου περάσει την γραμμή ;

pupis
03-10-10, 01:07
όπως και να’χει η hol χανει χρήματα αυτή την στιγμή (κόστος κατασκευής, τελη συνδεσης στον ΟΤΕ, απλήρωτος λογαριασμός κλπ κλπ), το ότι έγινε το λάθος, άσχετα ποιος φταίει, δεν έγινε σκόπιμα. :allcards
Στο καινούργιο σπίτι να παρακαλάς να έχει ο γείτονας ξεκλείδωτο wifi γιατί όπως πάει η δουλειά θα περιμένεις κανα μηνα για να ενεργοποιηθεί η γραμμή στην νέα διεύθυνση. :tongue:

stMike
05-10-10, 22:06
Σκόπιμα δε έγινε αλλά είναι ασόβαρη αντιμετώπιση να σου συνδέσουν άλλο σπίτι (ή έστω να σου πουν κάτι τέτοιο)

dkmaster
06-10-10, 11:30
Δηλαδή εγώ πχ μένω παραδείσου 5 και όταν μου ζητήσουν λογαριασμό ΔΕΚΟ δίνω έναν μάντρας 47 και μου συνδέουν την γραμμή μάντρας 47 και όχι παραδείσου 5 που μένω. Είναι ασόβαρη η εταιρία ;

tasanas
08-10-10, 22:02
Σόρυ που επεμβαίνω αλλά όταν σου συνδέει το τηλέφωνο σου σε άλλο σπίτι (ούτε καν στην παλιά του διεύθυνση , χτύπαγε σε άλλο νούμερο εντελώς) τότε σοβαρούς δεν τους λες. Αν και χέρι σε αυτά δεν βάλαν της HOL αλλά του ΟΤΕ οπότε η μη σοβαρότητα υφίσταται αλλά με δύο πιθανού παραλήπτες.

dkmaster
09-10-10, 12:18
Μα δεν τον συνδέσαν αλλού. Τον συνέδεσαν στο παλιό σπίτι που έδωσε και λογαριασμό ΔΕΚΟ.

vasileios13
09-10-10, 14:04
Παιδιά...δε νομίζετε ότι το έχουμε εξαντλήσει το θέμα....? Φιλικά,πάντα....:ork

tasanas
09-10-10, 22:36
@vasileios13 Μην ανησυχείς κουβέντα κάνουμε.

Σόρυ απλά έχω μπλεχτεί.:oops: Ο φίλος είχε γραμμή και ζήτησε μεταφορά. Και τον μεταφέρανε στην γραμμή που ήταν??? Αντιλαμβάνομαι ότι έδωσε την παλιά του διεύθυνση (λάθος) αλλά δε θα έπρεπε να του πουν ότι δεν γίνεται μεταφορά στην ίδια γραμμή . Τέσπα Μπέρδεμα

valen_gr
09-10-10, 23:41
προσεξε, γιατι τα λεει ξεκαθαρα στο αρχικο ποστ. Ειχε γραμμη με την φορθνετ στην διευθυνση Α. Επρεπε να μετακομισει . Ειπε να παει στην hol . Οποτε εκανε αιτηση στην hol για τον αριθμο του, μονο που αντι να δωσει στην hol λογαριασμο απο την ΝΕΑ διευθυση Β, εδωσε απο την ΠΑΛΙΑ διευθυνση Α. Και το βρηκε περιεργο που η hol ζητησε νεα γραμμη.........στην διευθυνση που τους ειχε δωσει....

vasileios13
10-10-10, 10:16
προσεξε, γιατι τα λεει ξεκαθαρα στο αρχικο ποστ. Ειχε γραμμη με την φορθνετ στην διευθυνση Α. Επρεπε να μετακομισει . Ειπε να παει στην hol . Οποτε εκανε αιτηση στην hol για τον αριθμο του, μονο που αντι να δωσει στην hol λογαριασμο απο την ΝΕΑ διευθυση Β, εδωσε απο την ΠΑΛΙΑ διευθυνση Α. Και το βρηκε περιεργο που η hol ζητησε νεα γραμμη.........στην διευθυνση που τους ειχε δωσει....

Γι'αυτό λέω ότι το έχουμε εξαντλήσει το θέμα...:hippy:

DJman
10-10-10, 15:43
Τελικα καμια φορα καλυτερα ειναι να μενεις εκει που εισαι με τα 8mb σου (αναφερομαι για μενα:p ) παρα να αλλαζεις εταιριες απο εδω και απο εκει για να κερδισεις 1mb ή 5 ευρω το μηνα.Πιο πολυ φασαρια γινετε:oneup:

diamat
11-10-10, 01:35
Ο φίλος είχε γραμμή στην ΟΝ και ήθελε να κάνει ταυτόχρονα και μεταφορά. Αυτό όμως ΔΕΝ γίνεται. Οπότε η hol του έκανε την φορητότητα η οποία όπως είναι λογικό έγινε στην παλιά διεύθυνση γιατί σε εκείνη αντιστοιχούσε ο βρόχος του. Τώρα που ολοκληρώθηκε η φορητότητα μπορεί να του κάνει και τη μεταφορά

So simple as that...

valen_gr
11-10-10, 02:03
ποιος ειπε οτι δεν γινεται? Μια χαρα γινεται ..αρκει να δωσει σωστη διευθυνση ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΑΘΟΣ!!

bpapad81
11-10-10, 16:48
μακρια απο ολους , ΜΟΝΟΝ Ο Τ Ε !!!!

ξεχασες να πεις οτι και ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑΣ στον ΟΤΕ....

να τα καταθεσετε εκ των προτερων.....:rofl::rofl::rofl:

Ακου ΟΤΕ.....

........Auto merged post: bpapad81 πρόσθεσε 1 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γι'αυτό λέω ότι το έχουμε εξαντλήσει το θέμα...:hippy:

Σωστος.....
δικο του λαθος ειναι...

vasileios13
11-10-10, 19:13
ξεχασες να πεις οτι και ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑΣ στον ΟΤΕ....

να τα καταθεσετε εκ των προτερων.....:rofl::rofl::rofl:

Ακου ΟΤΕ.....

........Auto merged post: bpapad81 πρόσθεσε 1 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Σωστος.....
δικο του λαθος ειναι...

Κατά την γνώμη μου το θέμα πρέπει να κλειδωθεί...:lock:

armagezon
21-10-10, 16:51
Να κάνεις παράπονο για το δικό σου λάθος? Φυσικά και θα σου παραδίδανε την γραμμή λάθος εφόσον τους έδωσες λάθος λογαριασμό ΔΕΚΟ.
Τον αριθμό σου πάντως μην ανυσηχείς δεν τον έχασες, θα σου δώσουν έναν νέο προσωρινό και άμεσα θα σου περάσουν στην νέα γραμμή, μόλις λειτουργήσει, τον παλιό σου αριθμό.

Φίλε,η αίτηση έλεγε ξεκάθαρα την ΝΕΑ μου διεύθυνση και είχα συνεννοηθεί προσωπικά με τους υπαλλήλους ότι μετακομίζω. Τον ΔΕΚΟ τον ήθελαν για επιβεβαίωση του αριθμού και του βρόγχου και, εν πάση περιπτώσει, και οι ίδιοι παραδέχθηκαν ότι έκαναν λάθος, οπότε δεν έχει νόημα να το συζητάμε. Ακόμα περιμένω να έρθουν να πάρουν τον εξοπλισμό.

Ευτυχώς έβαλα forthnet και είμαι αέρας.

........Auto merged post: armagezon πρόσθεσε 7 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τώρα είδα τον χαμό που έχει γίνει εδώ μέσα. Παιδιά, δεν μπορούσε να μου πει ένας ρημαδιασμένος υπάλληλος "Κύριε, λογαριασμό ΔΕΚΟ από τη νέα σας διεύθυνση";;;;Δλδ,τόσο δύσκολο ήταν; Εγώ ΔΕΚΟ από το παλιό σπίτι είχα και αυτό πήγα, δεν είμαι υποχρεωμένος να ξέρω κάθε παράμετρο!

Τόσες φορές τους είχα πάρει στον μήνα και τους ρώταγα, μια φορά δεν μπορούσαν να το δουν ότι αλλού έμενα κι αλλού πήγαινε η γραμμή; Μα, δεν παραξενεύτηκε κανένας από εκεί που άλλη διεύθυνση έλεγε η αίτηση και άλλη η ΔΕΚΟ;

Αν αυτά δεν είναι δείγματα ασόβαρης συμπεριφοράς, μάλλον πρέπει να ξανακοιτάξω το λήμμα στον Μπαμπινιώτη,

@ ADSLgr.com All rights reserved.