PDA

Επιστροφή στο Forum : Από forthnet σε HOL στο κέντρο της Αθήνας



arkara
20-09-10, 17:18
Γεια μένω στο κέντρο της Αθήνας και είμαι στην forthnet. Ωστόσο επειδή είμαι συνδρομητής της voda έχω μια προσφορά για να περάσω σε HOL.

Αξίζει? Η ταχύτητα που έχω με την forthnet είναι γύρω στα 15000. Πού περίπου θα
είμαι με την HOL?

Επίσης ποιο router δίνουν? Είναι καλό? Τι θετικά και αρνητικά έχει?

arial
20-09-10, 17:44
Θα συγχρονισεις χαμηλοτερα, γιατι το snr στην forthnet ειναι 6 ενω στη hol ειναι 11 (και μετα απο δικο σου αιτημα μπορει να παει και στο 9).

Αξιζει ομως να πας στη hol, δεν εχει τοσα προβληματα οσο η forthnet.

Και το ρουτερακι που δινουν τωρα ειναι το zte, μπορεις να δεις και στο φορουμ της hol, για τις δικες τους εντυπωσεις. Εμενα μου ειχαν στειλει το netfaster 2.

gkagg
20-09-10, 19:18
Για να μην ανοίξω νέο νήμα είπα να κάνω post και τη δική μου ερώτηση εδώ μιας και το θέμα είναι παρεμφερές. Με βομβαρδίζουν τηλεφωνικά εδώ και μια εβδομάδα προσπαθώντας να με κάνουν να αλλάξω πάροχο και να πάω από την forthnet στην HOL. Μου προσφέρουν το πακέτο Double Play GR με 25 ευρώ το μήνα πάγιο -5 ευρώ από το λογαριασμό μου μιας και είμαι συνδρομητής Vodafone. Όλα τα παραπάνω για πάντα. Ποιά είναι η γνώμη σας αξίζει η μεταφορά; Με τη Forthnet είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος (είμαι συνδρομητής από το 2007) και η γραμμή μου συγχρονίζει αρκετά καλά. Τώρα είναι και πιο σταθερή από παλιά. αλλά είναι μια αξιοσημειωτη διαφορά από 41€ (ή 36 αν πήγαινα σε Double Play Economy) se 25€ Θα ήθελα ειλικρινά μια γνώμη γιατί έχω ανασφάλειες με μεταφορές και τέτοιες διαδικασίες...

arkara
20-09-10, 19:27
Βασικά εγώ δεν θα αλλάξω τελικά. Δεν υπάρχει λόγος. Εκτός και εάν μου δώσουν εγγυήσεις ότι
η γραμμή μου θα παίζει με την ίδια ταχύτητα.

gkagg
20-09-10, 19:52
Πιστεύω ότι στις μέρες που ζούμε αξίζει να δώσουμε για τις ίδιες υπηρεσίες (αν βέβαια είναι οι ίδιες) λιγότερα χρήματα...

arkara
20-09-10, 20:55
Συμφωνώ. Για τον λόγο αυτό είπα πως θα το κάνω αν και μόνο αν έχω εγγύηση ότι η γραμμή μου θα παίζει με την ίδια ταχύτητα.

xristsam
20-09-10, 22:57
Για να μην ανοίξω νέο νήμα είπα να κάνω post και τη δική μου ερώτηση εδώ μιας και το θέμα είναι παρεμφερές. Με βομβαρδίζουν τηλεφωνικά εδώ και μια εβδομάδα προσπαθώντας να με κάνουν να αλλάξω πάροχο και να πάω από την forthnet στην HOL. Μου προσφέρουν το πακέτο Double Play GR με 25 ευρώ το μήνα πάγιο -5 ευρώ από το λογαριασμό μου μιας και είμαι συνδρομητής Vodafone. Όλα τα παραπάνω για πάντα. Ποιά είναι η γνώμη σας αξίζει η μεταφορά; Με τη Forthnet είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος (είμαι συνδρομητής από το 2007) και η γραμμή μου συγχρονίζει αρκετά καλά. Τώρα είναι και πιο σταθερή από παλιά. αλλά είναι μια αξιοσημειωτη διαφορά από 41€ (ή 36 αν πήγαινα σε Double Play Economy) se 25€ Θα ήθελα ειλικρινά μια γνώμη γιατί έχω ανασφάλειες με μεταφορές και τέτοιες διαδικασίες...


φιλε μείνε στην forthnet γιατι και εγω στην τελλας ήμουν χωρις να εχω πρόβλημα εφυγα για την έκπτωση λογο vodafone και την πάτησα.Εχω τρελαθεί στις αποσυνδέσεις

gkagg
20-09-10, 23:06
Σοβαρά; Παρόλο που έχεις 9db έχεις αποσυνδέσεις; Μη μου λες τέτοια...

arial
20-09-10, 23:08
Eγω συμπληρωσα 129 ωρες χωρις αποσυνδεση :p

sofotis
20-09-10, 23:57
Και εγώ, κυρίως λόγω Vodafone αλλά και επειδή άκουσα καλά λόγια για τη HOL την έκανα την αίτηση και 23/9 ενεργοποιούμαι από 4νετ σε ΧΟΛ.
Ρούτερ μου δώσανε netfaster ενσύρματο (το ζήτησα)
Περιμένω πολλά από τη HOL

gkagg
21-09-10, 08:28
Δεν ξέρω... αμφιταλαντεύομαι πολύ!!

arkara
21-09-10, 17:50
Και εγώ αμφιταλαντεύομαι. Αλλά με αυτά που ακούω για χαμηλότερες ταχύτητες και αποσυνδέσεις με κάνουν πολύ πολύ διστακτικό.

sofotis
22-09-10, 15:32
Εγώ συνδέθηκα σήμερα
Εντός ολίγου θα καταγράψω τα πρώτα συμπεράσματα.

tasanas
22-09-10, 22:13
Παιδιά όταν κάτι δουλεύει δεν το πειράζουμε. Εγώ αυτό ακολουθώ. Τώρα μπορείτε να πάρετε τηλέφωνο τον εκάστοτε πάροχο σας και να πέίτε ότι ο τάδε σας δίνει κάποια προσφορά και να ζητήσετε κάποια έκπτωση ή κάποιο δώρο. Αν το χεις στο λέγειν μπορείς να βγάλεις πραγματάκια.

gkagg
23-09-10, 08:22
Παιδιά όταν κάτι δουλεύει δεν το πειράζουμε. Εγώ αυτό ακολουθώ. Τώρα μπορείτε να πάρετε τηλέφωνο τον εκάστοτε πάροχο σας και να πέίτε ότι ο τάδε σας δίνει κάποια προσφορά και να ζητήσετε κάποια έκπτωση ή κάποιο δώρο. Αν το χεις στο λέγειν μπορείς να βγάλεις πραγματάκια.

Σαφώς και δεν το πειράζουμε αλλά στη δική μου περίπτωση μιλάμε για εξοικονόμηση 195 € το χρόνο περίπου... Άσε που τους έχω πρήξη στα τηλέφωνα (τη Forthnet) και κάνουν την πάπια!! "Εμείς αυτά τα πακέτα έχουμε. Αν θέλετε να φύγετε!"!

gio5aMG
23-09-10, 14:33
Βρε παιδιά, αν μία γραμμή είναι καλή, είναι καλή, τέλος. Σε όλους τους παρόχους το ίδιο θα είναι. Λίγο πάνω λίγο κάτω το ρυθμίζεις. Σε αυτό που διαφέρουν είναι η ποιότητα της τεχνικής υποστήριξης και κάποιες άλλες πρόσθετες υπηρεσίες. Και αν τύχει και κάποια δυσλειτουργία δε θα χαλάσει και ο κόσμος για μία δυο μέρες. Η hol υστερεί στο τμήμα λογιστηρίου και η Forthnet είναι γενικά λίγο αδιάφορη... Γιατί δε δοκιμάζεις On Telecoms;

sofotis
25-09-10, 19:16
Να τα στοιχεία μου 3 μέρές μετά από τη μεταφορά σε HOL από 4νετ

Link Status Connected Rate (Up/Down) 480/15696 kbps
Noise Margin (Up/Down) 12.5/11.2 db
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 21.5/34.5 db
Output Power (Up/Down) 12.4/20.2 dbm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 576/15944 kbps Interleave depth 4
Annex Type AnnexA
CRC errors 1

antonis556
25-09-10, 19:30
Ζητα να σου ριξουν το snr στο 9 ...

matelas
25-09-10, 19:35
Έχεις χαμηλό upload, κοίταξε τα φίλτρα σου και τις συσκευές σου και αν δεν φταίνε αυτά ζήτησε τους να το κοιτάξουν. Κατά τα άλλα μια χαρά είσαι.

Georgevtr
25-09-10, 19:39
Eγω συμπληρωσα 129 ωρες χωρις αποσυνδεση :p

System Uptime: 912:19:13 :whistle:

sofotis
25-09-10, 19:58
Φίλτρα έχω και στις 5 συσκευές που έχω στο σπίτι.
Σε σχέση με 4νετ κλειδώνω 5.000 πιο πάνω.
Δεν είμαι σχετικός πολύ, θα ζητήσω αυτό που μου λέτε να ρίξω το snr στα 9. Θα έχει κάποια άλλη συνέπεια??

matelas
25-09-10, 20:05
Αν σου ρίξουν το snr θα κερδίσεις λίγο σε ταχύτητα, δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα. Πες τους να κοιτάξουν γιατί είναι τόσο χαμηλά το upload.

valen_gr
25-09-10, 21:11
Φίλτρα έχω και στις 5 συσκευές που έχω στο σπίτι.
Σε σχέση με 4νετ κλειδώνω 5.000 πιο πάνω.
Δεν είμαι σχετικός πολύ, θα ζητήσω αυτό που μου λέτε να ρίξω το snr στα 9. Θα έχει κάποια άλλη συνέπεια??

βγαλε και τις 5 συσκευες και τα 5 φιλτρα, αφησε μονο το ρουτερ στην γραμμη, και κανε του μια επανεκινηση ωστε να ξανασυγχρονισει και δες εαν εχει διαφορα η ταχυτητα.

sofotis
25-09-10, 21:40
Παλιά που το είχα κάνει (επί 4νετ) μόλις έβγαλα τα φις όλων των τηλεφώνων , το μόντεμ κλείδωσε απο 13.000 σε 20.000!
Αλλά δε μπορώ να είμαι με τις συσκευές εκτός τηλεφώνου εκτός πρίζας..

zoug100
25-09-10, 22:13
Παλιά που το είχα κάνει (επί 4νετ) μόλις έβγαλα τα φις όλων των τηλεφώνων , το μόντεμ κλείδωσε απο 13.000 σε 20.000!
Αλλά δε μπορώ να είμαι με τις συσκευές εκτός τηλεφώνου εκτός πρίζας..

Me το attenuation 34.5db που εχεις, κλειδωνεις οχι απλως μια χαρα αλλα εκατο χαρες.
Τωρα αυτο που ειπες οτι κλειδωσες 20000 Kbps με αυτο το attenuation λιγο παραξενο μου φαινεται γιατι με τετοιο attenuation δεν νομιζω να ειναι δυνατον να κλειδωσεις τοσο ψηλα. :hmm:
Παντως να παρεις τηλεφωνο και να πεις να κοιταξουν το upload γιατι ειναι οντως χαμηλο

sofotis
26-09-10, 02:51
Me το attenuation 34.5db που εχεις, κλειδωνεις οχι απλως μια χαρα αλλα εκατο χαρες.
Τωρα αυτο που ειπες οτι κλειδωσες 20000 Kbps με αυτο το attenuation λιγο παραξενο μου φαινεται γιατι με τετοιο attenuation δεν νομιζω να ειναι δυνατον να κλειδωσεις τοσο ψηλα. :hmm:
Παντως να παρεις τηλεφωνο και να πεις να κοιταξουν το upload γιατι ειναι οντως χαμηλο

Κι όμως έφτασα έστω και για μια στιγμή 20.000 . Αυτό έγινε πριν 3 χρόνια όταν ήμουν 4νετ και κάποια ξημερώματα μιλούσα με ένα (σπάνιο αλλά γάτα) τεχνικό όταν ούρλιαζα για τις χαμηλές ταχύτητες .
Μου είπε βγάλε όλες τις συσκευές και δες το status στο router σου. Έδειχνε 20.000 κάτι.
Εν τέλει μου είπε πως έχω βραχυκύκλωμα στο σπίτι και να φωνάξω ηλεκτρολόγο....
Δε το κάνα

@ ADSLgr.com All rights reserved.