PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με υπότιτλους



bizbiki
20-09-10, 19:39
Καλησπέρα.
Έκανα format στο pc μου κ όλα καλά. Μετά έβαλα τους k-lite codecs τους τελευταίους (6.40 εκδοση) και το αποτέλεσμα: Όταν οι υπότιτλοι είναι ενσωματωμένοι όλα καλά, αλλά όταν είναι ξεχωριστό αρχείο τους βγάζει σαν ιερογλυφικά. Τους έβγαλα κ έβαλα κάτι άλλους (XP codecs) αλλά πάλι τα ίδια.
Μπορεί να βοηθήσει κανείς;

Thnx προκαταβολικά.

Mouse Potato
22-09-10, 15:36
Σε τι κωδικοποίηση είναι οι υπότιτλοι;

Δοκίμασε να τους ανοίξεις και να κάνεις εκ νέου "αποθήκευση ως..." με κωδικοποίηση UTF-8 (το γράφει στο κάτω μέρος).

MichaelSE
22-09-10, 15:50
Εκτός από τη λύση του Mouse Potato που θα δουλέψει σίγουρα, μπορείς να δοκιμάσεις και το εξής που δεν απαιτεί μετατροπή των υποτίτλων, το κάνεις δηλαδή μία φορά και τελείωσες:

Μπορείς να ανοίξεις τις ρυθμίσεις του vobsub που έρχεται μαζί με το K-Lite (κάτω δεξιά στην taskbar όταν παίζει μία ταινία) και να επιλέξεις στη γραμματοσειρά κωδικοποίηση Greek. Δεν το έχω μπροστά μου τώρα να σου πω ακριβώς τα βήματα, αλλά θα τα βρεις πολύ εύκολα.

Υπόψη μόνο, ότι αν δεν χρησιμοποιείς το vobsub, μπορείς το ίδιο να το κάνεις στο ffdshow video options (πάλι κάτω δεξιά στην taskbar όταν παίζει μία ταινία).

@ ADSLgr.com All rights reserved.