PDA

Επιστροφή στο Forum : ZoneAlarm Pro Crashing!!



blackjim
08-02-04, 14:55
Εχω το ZoneAlarm Pro 4.0.123 και τις τελευταιες μερες καθε ωρα σχεδον τερματιζεται και εμφανιζει ενα pop-up στο οποιο αναφερει:
The True Vector ... has shut down.
Do you wish to restart it?

Μετα ξαναδουλευει κανονικα και αντε παλι...
Δε βλεπω καποιο περιεργο thread να τρεχει.
Εχει τυχει σε κανεναν?

Μυριζομαι worm...

idleboneZ
08-02-04, 15:33
Μπα... Γνωστο το προβλημα με το true vector service φιλε μου... :wink:

Παρολο που θεωρω φοβερο προγραμμα το Zonealarm ολες οι εκδοσεις που ειχα απο 4.ΧΧ και πανω μου δημιουργουσανε αυτο το προβλημα μετα απο καποιο διαστημα..Απο πιο παλια που ειχα dialup, μου κλειδωνε το ιντερνετ και αναγκαστικα επρεπε να κανω reboot για να ξεκολησει το ιντερνετ. Εχω ψαξει και τα forums της zonelabs οπου ειναι γνωστο το προβλημα. Αυτο που ειχα διαβασει και ειχα δοκιμασει ειναι να πας στα services (run->services.msc) και να διαλεξεις το συγκεκριμενο service (true vector) και να πας στο tab που λεει recovery και να διαλεξεις εκει να κανει αυτοματα restart το service και στις 3 επιλογες οταν αυτο κανει fail. Εμενα παντως δεν μου λειτουργησε σωστα, οποτε μια,δυο, τρεις κουραστηκα και το σουταρα μεχρι να βγαλουνε την σειρα 5. Και στα 2 PC που εχω, το ιδιο προβλημα μου εβγαλε. Στο ενα ειχα dialup και στο αλλο στο γραφειο εβγαινα μεσω δικτυου στο ιντερνετ. Μπορει να ειναι καποιο αλλο προγραμμα που χρησιμοποιω που εκανε conflict, γιατι το χρησιμοποιει αρκετος κοσμος που ειναι πολυ χαρουμενος. Εμενα μου αρεσε πολυ που εκανε block και ολες τις διαφημησεις, αλλα τωρα που χρησιμοποιω το MYIE2 για browser αυτο δεν με απασχολει.. :wink:

Κοιτα εδω (http://forums.zonelabs.com/zonelabs/board/message?board.id=win_za_msgs&message.id=3453) να δεις ποσα Posts υπαρχουνε για αυτο το προβλημα στο site της zonelabs..
αυτα
Καλη τυχη, ελπιζω να βοηθησα..

Υ.Γ. Εγω εβαλα το McAfee Personal Firewall Plus 2004 παρολο που δεν την ειχα σε μεγαλη υποληψη την McAfee και εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος. Εκτοτε το εχουνε βαλει και αλλοι 4 φιλοι στο PC τους και ειναι ολοι πολυ ικανοποιημενοι.

Dead_
08-02-04, 15:47
Φιλε χρησιμοποιω το zone alarm pro 4.0 (δε θυμάμαι αριβώς την έκδοση) πάνω από χρόνο και ποτέ δεν είχα προβλήματα. Μάλλον κάτι συμβαίνει με τον υπολογιστή σου. Μήπως έχεις XP και έχεις ενεργοποιημένο και το firewall της Microsoft? Αυτό μπορεί να δημιουργεί προβλήματα.
Αλλιώς κάνε κάνα scan για ιό.

Dead_
08-02-04, 15:47
Φιλε χρησιμοποιω το zone alarm pro 4.0 (δε θυμάμαι αριβώς την έκδοση) πάνω από χρόνο και ποτέ δεν είχα προβλήματα. Μάλλον κάτι συμβαίνει με τον υπολογιστή σου. Μήπως έχεις XP και έχεις ενεργοποιημένο και το firewall της Microsoft? Αυτό μπορεί να δημιουργεί προβλήματα.
Αλλιώς κάνε κάνα scan για ιό.

turboirc
08-02-04, 15:50
Αν εχεις emule, το ZA εχει προβλημα με αυτο.

blackjim
08-02-04, 15:59
Οχι ρε παιδια... 8)
Μπορω να δω τι τρεχει με τα Ports και τα λοιπα αλλα λεω μηπως κυκλοφορησε καμμια καινουργια μπαρουφα τυπου Blaster και δημιουργει προβλημα...
Ουτε με το DC++ εχει προβλημα ,ουτε με το Norton και οτι αλλα εχω τρεξει κατα καιρους...
Μολις εβαλα παντως την 4.5.538 και δεν βλεπω τιποτε το περιεργο μεχρι στιγμης...
Thanx παντως :P

sotiriskakos
09-02-04, 02:41
Εγώ μόλις σήμερα εγκατέστησα την έκδοση 4.5.538.0 και όταν είναι ανοιχτό δεν αφήνει καμιά σελίδα να ανοίξει και έτσι αναγκάστηκα να το κλείσω.Το θέμα είναι ότι οι ρυθμίσεις φαίνονται εντάξει και δεν το χω βάλλει να τα κόβει όλα.Μπορεί κανείς να σκεφτεί κάτι;

blackjim
09-02-04, 02:45
Εγώ μόλις σήμερα εγκατέστησα την έκδοση 4.5.538.0 και όταν είναι ανοιχτό δεν αφήνει καμιά σελίδα να ανοίξει και έτσι αναγκάστηκα να το κλείσω.Το θέμα είναι ότι οι ρυθμίσεις φαίνονται εντάξει και δεν το χω βάλλει να τα κόβει όλα.Μπορεί κανείς να σκεφτεί κάτι;
Επειδη και εγω μόλις σήμερα εγκατέστησα την έκδοση 4.5.538.0, το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι εχεις κατι λαθος στις "ρυθμισεις".
:roll: Ελεγχεις manually σε ποια threads δινεις access?
Με το cookies μηπως τιποτε?
Ξανα κοιτα καλυτερα...
8)

sotiriskakos
09-02-04, 03:16
Το internet zone security είναι στο high, το trusted στο medium αι επιλέγω εγώ ποιες εφαρμογές αποκτούν πρόσβαση στο διαδίκτυο.Πάντως αφού έκανα μια επανεκκίνηση δε φαίνεται να το κάνει!Μυστήρια πράγματα...
Ευχαριστώ πάντως

blackjim
09-02-04, 03:20
Το internet zone security είναι στο high
και περιμενεις να δεις web pages?
Βαλε Medium καλυτερα, και στο Privacy θα χρειαστει να τα βαλεις OFF και τα 2 για να μην εχεις προβλημα... :)

sotiriskakos
09-02-04, 03:58
Ok, το θέμα πλέον ρυθμίστικε.
Bye.

@ ADSLgr.com All rights reserved.