PDA

Επιστροφή στο Forum : Nέα γραμμή conn-x εώς 24



fretwork
21-09-10, 03:04
Καλησπέρα ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου χτες και παρατήρησα κάποια προβληματάκια με παγώματα, δλδ ενώ τα λαμπάκια του comtrend παίζουν σωστά, ξαφνικά μετα από λιγη ώρα δεν έχω internet, ενώ δείχνει ότι έχω το modem.
Τα στατιστικά μου είναι τα εξής
http://i219.photobucket.com/albums/cc309/natusdea/Untitled.jpg

Είμαι γύρω στα 2-2.5 χλμ οπότε τα 10-11 mbs μου φαίνονται λογικά.
Αλλά...
...έχω πρόβλημα με το snr???
Αν ναι πως λύνεται??

deniSun
21-09-10, 09:30
Μια χαρά είναι τα στοιχεία της γραμμής σου.
Δες μέσα στα log αν έχεις disconnect από τον λογαριασμό ή από την γραμμή.

antonis556
21-09-10, 13:13
Θα σου συνιστουσα να αλλαζες router . Το comtrend δεν λεει και πολυ ...

fretwork
21-09-10, 13:29
Θα σου συνιστουσα να αλλαζες router . Το comtrend δεν λεει και πολυ ...

Δεν θα διαφωνουσα μαζί σου.
Δεν μου γεμιζει καθόλου το μάτι το modem.
Ποιο αλλο ενσυρματο θα μου πρότεινες?
Το thomson ισως?
Δε βλέπω κάτι άλλο καλό σε ενσυρματο στο oteshop.

Παρόλα αυτά η γραμμή πώς σας φαίνεται ?

antonis556
21-09-10, 13:42
Η γραμμη μια χαρα φαινεται . Εγω πιστευω πως το καλυτερο router μακραν ειναι το Netgear DGN200 . Ειναι φανταστικο . Βεβαια , μετα μπορεις να πας στο thomson ...

atlandis
21-09-10, 18:41
Όχι μην πάρεις Thomson (εάν επρόκειτο να αγοράσεις) τουλάχιστο το v7.. δεν μου έχει κάτσει καλά εμένα.. Άσε που έχει μόνο χειροκίνητη μέθοδο για να μπει ιντερνέτ..

Το γραφώ αυτό γιατί οι τεχνικοί του ΟΤΕ επιμένουν ότι το τομσον είναι σχεδιασμένο για να είναι ον πάντα.. και δεν έχει σύστημα αυτόματης εισόδου στο διαδίκτυο, (αποσυνδέσεις, κτλ). Τώρα αν με κοροϊδεύουν για να μην μου το αλλάξουν.. είναι άλλο θέμα..

Αν και σήμερα του έκανα πάρτυ.. μπήκε μόνο του.. (ίσως γιατί μου άλλαξαν πόρτα).. :) Γιαυτο αν άλλοι χρήστες πιστοποιήσουν ότι είναι οκ.. γράψε άκυρο από εμένα.. θεώρησε το σαν σφάλμα του οτε (lol).

prjohn
24-09-10, 23:00
Η δικαιολογία αυτή δεν παίζει, φίδι σου είπαν. Πάντως αν τελικά αγοράσεις ρούτερ πάρε κάτι καλό όπως το netgear που σου πρότειναν. Αφού θα τα στάξεις...

deniSun
24-09-10, 23:36
Όχι μην πάρεις Thomson (εάν επρόκειτο να αγοράσεις) τουλάχιστο το v7.. δεν μου έχει κάτσει καλά εμένα.. Άσε που έχει μόνο χειροκίνητη μέθοδο για να μπει ιντερνέτ..
...

Τι εννοείς χειροκίνητη;
Αν εννοείς το setάρισμα όλα χειροκίνητα το κάνουν.
Δεν ξέρω κάποιο που να διαβάζει την σκέψη.
Αν εννοείς το connect/reconnect αυτόματο είναι και δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτε εσύ.

Όσο για το Thomson ψάξε το λίγο καλύτερα.
Τουλάχιστον εδώ στο φόρουμ έχει καταπληκτική υποστήριξη.
Όσο για τις δυνατότητές του...
Δύσκολα θα βρεις κάποιο που να μπορεί να κάνει όσα το Thomson 585 στην ίδια τιμή ή και λίγο ακριβότερο.

atlandis
25-09-10, 00:16
Lol όχι.. Έκανα μετακόμιση πριν 2 μήνες και μαζί με την μετακόμιση αναβαθμίσαμε και το πακέτο κονεξ.. επιπλέον tv, κτλ. Πριν είχα 24ρα σκέτο και πληρώναμε ποιο πολλά από ότι τώρα.
Όταν το πρωτόβαλα το μόντεμ κλείδωνε στο adsl μετά από 2 ώρες και σε ταχύτητες 5-6 mbit. Ήρθε συνεργείο και ανακάλυψαν ότι είχε γίνει χάλια δουλειά από εργολάβο και μου έφτιαξαν νέα συνδεσμολογία. Όλα καλά για 1-2 εβδομάδες μέχρι που άρχισε το μόντεμ να κάνει πολλά disconnect, σαν να έκανε ρεσετ το μοντεμ! Εντωμεταξύ αφού λινκαρε το μόντεμ στο adsl, ΔΕΝ έμπαινε ιντερνέτ.. έμενε offline.

Για να έμπαινα ιντερνέτ έπρεπε να μπω στο interface του μόντεμ και κλικαρο το connect. (στο 192.168.1.254)

O ote με κορόιδευε (τοπικός) συνεχώς ότι αυτό δεν είναι βλάβη και ότι το Thomson μπαίνει χειροκίνητα στο ιντερνέτ!!.. Επειδή είχα και πολλά disconnect, μάλιστα πολλές φορές επαναλαμβανόμενα έτσι ώστε με άφηνε χωρίς διαδίκτυο για πάνω από 1 ώρα, ήρθαν 3 φορές συνεργεία για να ελέγξουν τον εξοπλισμό!.. Μου είπε να μου το άλλαζαν με ένα Siemens (δεν ξέρω αν έκανα καλά που αρνήθηκα), αλλά εγώ ήξερα ότι δεν έφταιγε το μόντεμ! Για να τους πίσω ζήτησα και βάλαμε το παλιό μου μόντεμ για παρακολούθηση τις γραμμής 24 ώρες και είδαν ότι συνέχιζα να έχω disconnect (αυτό έμπαινε αυτόματα στο ιντερνέτ).

Μου άλλαξαν πόρτα και όλα έφτιαξαν!! Τώρα πλέον ούτε disconnect έχω αλλά και το μόντεμ Thomson μπαίνει αυτόματα! Χωρίς να χρειάζομαι συνέχεια να μπαίνω στο ιντερφασε να κάνω χειροκίνητα κονεκτ στο ιτνερνετ. Πάντως η κοροϊδία του ΟΤΕ ήταν το κάτι άλλο.. Ακούς τα ποιο τρελά πράγματα.. (Όχι από το τηλεφωνικό κέντρο..) Μου πείρε περίπου 2 μήνες για να έχω σωστή σύνδεση.

Κάτι άσχετο που ίσως μπερδέψει μερικούς.. λολ.. έχω καβατζα και ένα καινούργιο netfaster ead2 από ένα συγγενικό πρόσωπο δώρο..

Το νετφαστερ πιάνει 2 mbit παραπάνω!! 16 κοντά.. ενώ το τομσον 13.300, ενώ το 4τιας bautdec του οτε που έχω πιάνει περίπου 14,, ποιο καλά από το τομσον..

Έχω και κάτι παλιά μόντεμ usb speedtouch του τύπου 330, (3 στο σύνολο) δώρο από την Tiscali όσο ζούσα Αγγλία (Που είναι αυτές οι εποχές, που είχα 15-20 πινγκ με το world of warcraft.. :) ).. Αυτά πετανε!! Είναι σουπερ.. αλλά τι να κάνω.. μόνο για ιντερνέτ είναι.. Από τότε που βάλαμε το τιβι πρέπει να κοιτάζω και το IPTV.

@ ADSLgr.com All rights reserved.