PDA

Επιστροφή στο Forum : hol university 24mbps



titos4ever
21-09-10, 03:55
Σκεφτομαι να βαλω το φοιτητικο πακετο της HOL 24mbps στην Αθηνα(Γαλατσι) οπου περασα αλλα δε ξερω αν συμφερει οσον αφορα λεφτα και τις ταχυτητες σε σχεση με αλλες εταιρειες...Μονο internet χρειζομαι..Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν πληρωνω μονο 15(περιπου) ευρω το μηνα που λεει η προσφορα ή εχει και παγια απο ΟΤΕ κλπ κλπ και θα μου βγαινει ακριβοτερα..Ευχαριστω

treli@ris
21-09-10, 07:56
Στα φοιτητικα προγραμματα υποχρεωτικα πληρωνεις και το παγιο του ΟΤΕ, δεν ειναι Full LLU. Δηλαδη, πληρωνεις απλα τη συνδεση του adsl φτηνοτερα.

tasanas
22-09-10, 22:17
Φίλε καταρχάς συγχαρητήρια. Δυστυχώς το μέτρο του φοιτητικού Internet εχει απαξιωθεί. Πρώτα θα μπλέξεις με πολύ χαρτούρα έπειτα θα πληρώνεις και πάγιο ΟΤΕ οπότε δε θα σου είναι και τόσο φτηνό ενώ υπάρχουν προσφορές για double play (και τηλέφωνο και internet 24ΜΒ) από εναλλακτικούς που ξεκινάνε χαμηλότερα σε τιμές. Και η hol και η forthnet έχουν στα 25 ευρώ double play. Εγώ έχω forthnet και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

sdikr
22-09-10, 22:19
Φίλε καταρχάς συγχαρητήρια. Δυστυχώς το μέτρο του φοιτητικού Internet εχει απαξιωθεί. Πρώτα θα μπλέξεις με πολύ χαρτούρα έπειτα θα πληρώνεις και πάγιο ΟΤΕ οπότε δε θα σου είναι και τόσο φτηνό ενώ υπάρχουν προσφορές για double play (και τηλέφωνο και internet 24ΜΒ) από εναλλακτικούς που ξεκινάνε χαμηλότερα σε τιμές. Και η hol και η forthnet έχουν στα 25 ευρώ double play. Εγώ έχω forthnet και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Ναι αλλά στο φοιτητικό έχει πρόσβαση και στις βιβλιοθήκες απο το σπίτι του

η τιμή πάντως βγαίνει κοντά στα 30

kalicatzaros
22-09-10, 22:34
Ναι αλλά στο φοιτητικό έχει πρόσβαση και στις βιβλιοθήκες απο το σπίτι του

η τιμή πάντως βγαίνει κοντά στα 30

Έτσι και αλλιώς οι περισσότερες σχολές δίνουν την δυνατότητα μέσω vpn ή κάποιου άλλου συστήματος να έχεις πρόσβαση στις βιβλιοθήκες από το σπίτι σου.

sdikr
22-09-10, 22:38
Έτσι και αλλιώς οι περισσότερες σχολές δίνουν την δυνατότητα μέσω vpn ή κάποιου άλλου συστήματος να έχεις πρόσβαση στις βιβλιοθήκες από το σπίτι σου.

Ναι δεν αντιλέγω, αλλά απο την μια έχεις το δίκτυο του ΕΔΕΤ και απο την άλλη του παρόχου

τι θα διάλεγες;

gio5aMG
23-09-10, 14:25
πολύ συχνότερα εμφανίζονται θέματα στα φοιτητικά...

kalicatzaros
23-09-10, 16:37
Ναι δεν αντιλέγω, αλλά απο την μια έχεις το δίκτυο του ΕΔΕΤ και απο την άλλη του παρόχου

τι θα διάλεγες;

Σαφεστατα αν παμε την επιλογη στο θεμα ποιοτητα το δικτυο του ΕΔΕΤ ειναι μονοδρομος, απο την αλλη ομως εναν φοιτητη τον ενδιαφερει μια οικονομικη λυση. Εγω τουλαχιστον σαν φοιτητης επελεξα ιδιωτικο παροχο, δεν ειχα καποιο ουσιαστικο προβλημα σχετικα με τις παρεχομενες υπηρεσιες και βγηικα και πολυ κερδισμενος οικονομικα. :) Αρα στον συνφορουμιτη παραπανω θα του ελεγα να το ψαξει λιγο καλυτερα. .

titos4ever
23-09-10, 21:54
Χμμμ απο οτι φαινεται δε θα επιλεξω φοιτητικο πακετο adsl..Επειδη χρειζομαι μονο internet και οχι double play ειμαι αναμεσα απο HOL 24mbps (20 ευρω το μηνα) και forthnet 24mbps (15 ευρω τους πρωτους 6 μηνες και μετα 25 ευρω) αλλα δε ξερω :hmm: Επιλογοντας μια απο αυτες τις 2 εταιριες θα χρειαστει να πληρωνω παλι παγιο στον ΟΤΕ? ή μονο αυτα τα 17 ή 15 ευρω κοκ?

dfourt
23-09-10, 22:03
Και εγώ θα πρότεινα απλά την οικονομικότερη προσφορά.
Έχω φοιτητικό Hol στα 6Mbps.

Τα προβλήματα που λέει ο φίλος παραπάνω είναι απλά και μόνο ότι τους πέφτει ο DNS καμιά φορά, αλλά αυτό λύνεται αλλάζοντας τον DNS από τις ρυθμίσεις του router ή των Windows.
Εξάλλου και ο dns της Hol πέφτει που και που αν δεν κάνω λάθος.

Τώρα όσον αφορά τις ταχύτητες, προφανώς και είναι καλύτερο να έχεις δίκτυο ΕΔΕΤ παρά παρόχου διότι αυτό δεν μπουκώνει ποτέ.

ΩΣΤΟΣΟ τις τελευταίες μέρες που ως γνωστόν είναι μπουκωμένο το δίκτυο της HOL τις ώρες αιχμής,η ταχύτητά μου περιορίζεται στα 3Mbit, ενώ τις άλλες ώρες κατεβάζω κανονικά με 6(με 5βασικά γιατί τόσα πιάνω λόγω μεγάλης απόστασης από DSLAM)

Υποψιάζομαι ότι έχουν κάποιο μηχανισμό που περιορίζει την ταχύτητα τις ώρες αιχμής για να μπορεί να αντεπεξέλθει το δίκτυο τους και σε αυτό έχουν βάλει και εμένα αν και δεν χρησιμοποιώ το δίκτυό τους.

Παρεμπιπτόντως δες σε router γειτόνων πόσο κλειδώνουν γιατί μπορεί να συμφέρει να βάλεις το πακέτο των 6Mbit αν δεν μπορείς να κλειδώσεις παραπάνω.

Edit:Τα πακέτα που αναφέρεις προϋποθέτουν ότι έχεις γραμμή ΟΤΕ, πρέπει να κοιτάς τα πακέτα του double play και απλά αν δεν θέλεις τηλέφωνο να διαλέξεις κάποιο από τα πακέτα που δεν προσφέρουν δωρεάν κλήσεις.
Τηλέφωνο θα έχεις δηλαδή, απλά οι κλήσεις θα χρεώνονται κανονικά.

Αυτό που ζητάς(Internet χωρίς τηλέφωνο λέγεται naked dsl).Δεν πρέπει να το παρέχει η HOL και πιθανώς και καμία άλλη εταιρία.(παλία το είχε η Vivodi πάντως)

prjohn
24-09-10, 21:33
Αν είσαι φοιτητής και μένεις και μόνος το πρώτο πράγμα είναι η εξοικονόμηση χρημάτων για ποτά. Όσο αθώοι και να το παίζουμε είναι ο νούμερο ένα παράγοντας. Προτιμώ να τα ακουμπήσω σε κανά άφτερ στις πέντε το πρωί μαζί με φοβερό βρώμικο από τη μιχαλακοπούλου. Έτσι κι αλλιως την άλλη μέρα θα ξυπνήσω πάλι βράδυ θα είναι για να βγω. :p Πέρα από την πλάκα ο μόνος λόγος να βάλεις φοιτητικό είναι η πρόσβαση στις βιβλιοθήκες αν και τα περισσότερα πανεπιστήμια δίνουν πλεόν vpn.

titos4ever
25-09-10, 04:14
Αν είσαι φοιτητής και μένεις και μόνος το πρώτο πράγμα είναι η εξοικονόμηση χρημάτων για ποτά. Όσο αθώοι και να το παίζουμε είναι ο νούμερο ένα παράγοντας. Προτιμώ να τα ακουμπήσω σε κανά άφτερ στις πέντε το πρωί μαζί με φοβερό βρώμικο από τη μιχαλακοπούλου. Έτσι κι αλλιως την άλλη μέρα θα ξυπνήσω πάλι βράδυ θα είναι για να βγω. :p Πέρα από την πλάκα ο μόνος λόγος να βάλεις φοιτητικό είναι η πρόσβαση στις βιβλιοθήκες αν και τα περισσότερα πανεπιστήμια δίνουν πλεόν vpn.
Σε αυτο με τα ποτα εχεις ενα δικαιο :D ..Αν ειναι η προσβαση στις βιβλιοθηκες ο μονος λογος για φοιτητικο τοτε απομακρυνομαι...Σε hol η forthnet θα καταληξω (μονο ιντερνετ)...:p

sta8ista
26-09-10, 13:52
Κι εγώ πάντως αν ήθελα κάτι πανεπιστημιακό πήγαινα στα εργαστήρια της σχολής μου που πηγαινανε και σφαίρα. Οπότε για το σπίτι άστο το φοιτητικό. Πάρε κανα φτηνό πακέτο τηλ και νετ με τσάμπα μήνες που δίνουν hol και 4νετ. Αν θεσ τη γνώμη μου για σένα περισσότερο ταιριάζει το forthnet economy με 25 ευρά.

sdikr
26-09-10, 17:30
Κι εγώ πάντως αν ήθελα κάτι πανεπιστημιακό πήγαινα στα εργαστήρια της σχολής μου που πηγαινανε και σφαίρα. Οπότε για το σπίτι άστο το φοιτητικό. Πάρε κανα φτηνό πακέτο τηλ και νετ με τσάμπα μήνες που δίνουν hol και 4νετ. Αν θεσ τη γνώμη μου για σένα περισσότερο ταιριάζει το forthnet economy με 25 ευρά.


Και θα μάθει και νέα πράγματα κιόλας :p

diamat
27-09-10, 03:18
Μια πολύ καλή λύση είναι το Adsl Plus της hol. Αν κάνεις online την αίτηση θα έχεις τα 3 πρώτα πάγια δώρο και για τους επόμενους 9 μήνες είναι με 15 ευρώ το μήνα και δεν θα πληρώνεις και πάγιο στον ΟΤΕ...

typhon
14-10-10, 13:55
Καλησπέρα στο φόρουμ. Επειδή κι εγώ ενδιαφέρομαι να βάλω hol adsl university 24 θέλω να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει τί γίνεται τελικά με το πάγιο οτέ σε αυτήν την περίπτωση. Αυτή τη στιγμή έχω το αντίστοιχο πρόγραμμα forthnet κ πλήρωνα αρχικά γύρω στα 15e+κλήσεις το μήνα και τίποτε άλλο. Τώρα έχει πάει στα 24+κλήσεις το μήνα και γι' αυτό προσανατολίζομαι προς hol, εφόσον δεν με ενδιαφέρουν τα προγράμματα double play.

Η hol λέει ότι δίνει 24mbit με 15.4e το μήνα χωρίς κάποιο πρόγραμμα ομιλίας, μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της hol. Από την άλλη, στο δίοδος αναφέρεται ως πρόγραμμα shared llu και στο τηλέφωνο μου είπαν ότι πληρώνω πάγιο οτέ αν το επιλέξω. Η ερωτήσεις μου είναι: Πως γίνεται να είναι στο ιδιόκτητο με 24mbit αλλά να πληρώνεις πάγιο οτε; Δηλαδή εγώ που δεν έχω καμία σχέση με οτέ θα με βάλουν υποχρεωτικά σε τηλεφωνία οτε; Δεν γίνεται να επιλέξω κάποιο πρόγραμμα ομιλίας της hol που να είναι χωρίς πάγιο αλλά με χρονοχρέωση όπως αυτό που έχω τώρα;

Και κάτι άλλο: στο university δίνουν το ίδιο router με τις άλλες συνδέσεις(ΖΤΕ με wireless-n)?

gemakada
16-03-11, 20:35
Και σε μένα το ίδιο είπαν..Έχεις δίκιο να πιστεύεις ότι είναι παράλογο....Ο μόνος λόγος που μπορεί να σκεφτώ ότι συμβαίνει είναι ότι σε κάποιες περιοχές αγοράζει η hol γραμμές ΟΤΕ για να παρέχει υπηρεσίες πελατών της και καταβάλει η ίδια το πάγιο....Στο univercity με τα 15ε το μήνα δεν τους συμφέρει να πληρώσουν το πάγιο καθώς δε θα έχουν το επιθυμητό κέρδος....'Ετσι σου λένε βάλε ΟΤΕ και πλήρωσε το πάγιο εσύ

dfourt
16-03-11, 21:05
Ρε παιδιά είναι απλά τα πράγματα.
Οι προσφορές που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στο ΔΙΟΔΟΣ είναι sharred LLU που σημαίνει ότι απαιτούν να έχεις ήδη γραμμή ΟΤΕ, την οποία και θα συνεχίσεις να πληρώνεις.
Στο ΔΙΟΔΟΣ δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή καμία εταιρία που να προσφέρει FULL LLU.
(ούτε υπήρξε ποτέ εξ όσων γνωρίζω)

Οπότε αν δεν έχετε ήδη ΟΤΕ και θέλετε να έχετε Internet και τηλέφωνο έχετε 2 επιλογές.
1) Βάζετε ΟΤΕ και κάνετε αίτηση στο ΔΙΟΔΟΣ.
2)Βάζετε κατευθείαν κάποιο πακέτο double play.

Η δεύτερη λύση είναι και η οικονομικότερη.
Για μένα ο μόνος λόγος να βάλει κανείς σήμερα ΔΙΟΔΟΣ είναι να έχει ήδη ΟΤΕ και να θέλει να μείνει σε αυτόν.(πχ γιατι παρέχει καλύτερη εξυπηρέτηση πελατών.)

Το μόνο προνόμιο που παρέχει το ΔΙΟΔΟΣ είναι ότι σου δίνει Ip του πανεπιστημίου και αυτό εξασφαλίζει πρόσβαση σε διάφορες ηλεκτρονικές βιβλιοθήκες, papers κτλ.
Ωστόσο, την πρόσβαση αυτή μπορείς να την έχεις και με οποιαδήποτε άλλον ISP, αρκεί να χρησιμοποιήσεις το VPN του πανεπιστημίου σου.

typhon
16-03-11, 23:26
Για κανένα λόγο δε συμφέρει τώρα φοιτητικό 24mbit. Το πρόγραμμα της HOL βγαίνει σε κόστος κοντά σε unlimited double play προγράμματα, μαζί με το πάγιο οτέ. Πάντως εγώ έθεσα την ερώτηση γιατί το προηγούμενο πρόγραμμα που είχα ήταν φοιτητικό 24mbit από τη forthnet με FULL LLU!!Την εποχή που το ενεργοποίησα ήταν με διαφορά η φθηνότερη επιλογή που είχα και χωρίς πάγιο οτε.Τελικά έβαλα adsl plus της hol που ήταν οριακά η πιο συμφέρουσα λύση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.