PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέος πελάτης-κορόιδο στην HOL



DaNiG3
21-09-10, 11:03
Καλησπέρα,
πριν ένα μήνα άλλαξα εταιρία και από ΟΤΕ πήγα στην HOL..

Στον ΟΤΕ δεν είχα κάποιο πρόβλημα, μόνο για λίγο καιρό ήταν θορυβώδης η γραμμή και η ταχύτητα ήταν χαμηλή, επικοινώνησα με την τεχνική υποστήριξη και το φτιάξανε..
Λόγο χρηματικής διαφοράς πήγα στην HOL και ειμαι εδώ και ένα μήνα..

Συνολικά να είχα 3 μέρες μόνο ικανοποιητικό internet όλες τις υπόλοιπες απλά σέρνεται.. δεν ανοίγει καν site κ πρέπει να περιμένω λες και ζω χρόνια πίσω με 56k ... Έχω επικοινωνήσει μαζί τους πάνω από 7 φορές και μου λένε συνέχεια το ίδιο παραμύθι ότι κάνουν εργασίες κτλ.
Στείλανε τεχνικό και το παλικάρι κομπάρσος ήρθε και έφυγε..
Με κλειδώσαν στα 4mbps το rooter αλλά και πάλι τίποτα.

Τελευταία προσπάθεια σήμερα και φεύγω για καταγγελία την σύμβαση..
Συχαίνομαι να με κοροϊδεύουν και να νομίζουν ότι είμαι βλάκας... Μέχρι και τα καλώδια με είπαν να αντικαταστήσω από το προηγούμενο rooter που είχα , το οποίο τους τόνισα δούλευε κανονικότατα.. Εννοείται πριν κάνω την αίτηση με είπαν ότι στην περιοχή μου το δίκτυο είναι πάρα πολύ καλό.
Είναι γελοίο να γίνεται αυτό το πράγμα και ο κόσμος απλά να κάθεται κ να μην προβαίνει σε περαιτέρω διαδικασίες.

Συγνώμη για το κατεβατό αλλά πιστεύω ότι έπρεπε να το μάθουν οι σκεπτόμενοι νέοι πελάτες.
Ευχαριστώ

Georgevtr
21-09-10, 11:15
Περιοχή?

antipages
21-09-10, 12:07
Καταλαβαίνουμε τον εκνευρισμό σου αλλά ενημέρωσε το προφίλ σου, dslam, συγχρονισμό κ.α.
Αποτελέσματα speedtest με αξιόπιστους σερβερ.
Από την άλλη αν δε θες να μπλέκεις με όλα τα παραπάνω απλά βάζεις connx.

DaNiG3
21-09-10, 12:33
Περιοχή?

Θεσσαλονίκη , Πυλαία

........Auto merged post: DaNiG3 πρόσθεσε 23 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καταλαβαίνουμε τον εκνευρισμό σου αλλά ενημέρωσε το προφίλ σου, dslam, συγχρονισμό κ.α.
Αποτελέσματα speedtest με αξιόπιστους σερβερ.
Από την άλλη αν δε θες να μπλέκεις με όλα τα παραπάνω απλά βάζεις connx.

Καλησπέρα, μπήκα στο rooter και το rate είναι Rate (Up/Down) 682/718 kbps

τα υπόλοιπα στοιχεία δεν ξέρω που μπορώ να τα βρώ.
Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Δεσμεύτηκα 11 μήνες με το πρόγραμμα που έβαλα αλλά δεν θα κάνω την χάρη να μείνω

antipages
21-09-10, 12:47
Πράγματι δεν είναι καλά.
Στο Οτε τι συγχρονισμό είχες;
Το ποιο πιθανό είναι να είσαι συνδεδεμένος σε dslam της Παπάφη, άρα είσαι τουλάχιστον 2-3 χλμ μακρυά. Πράγμα πολύ κακό.

........Auto merged post: antipages πρόσθεσε 6 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μπορείς να δείς που εισαι συνδεδεμενος εδώ (http://adslwizard.forthnet.gr/index.asp) και εδω (http://www.hol.gr/default.asp?pid=333)

DaNiG3
21-09-10, 13:10
Με ΟΤΕ ήμουνα στα 4mb και εκεί ενώ είχα πακέτο 24 επειδή στην περιοχή μου δεν έχει καλή παροχή. Με κλειδώσανε στα 4 κ ήταν κάπως καλύτερα. Τώρα όμως είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα.
Εμένα αν με έλεγαν από την αρχή ότι η ταχύτητα δεν είναι καλή δεν πρόκειται να το έκανα αυτό το βήμα. Με εκνευρίζει να με κοροϊδεύουν στα μάτια μου

antipages
21-09-10, 13:22
Σε αντίστοιχη περίπτωση πριν από ένα μισή χρόνο, αφού αιτιολογισα το πρόβλημα, έκανα έγκαιρα υπαναχώρηση του συμβολαίου και δεν χρεώθηκε το χαράτσι των 72,30€
Μετα ακολούθησε αίτηση στον Οτε.

DaNiG3
21-09-10, 13:35
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Μάλλον θα καταφύγω και εγώ σε αυτήν την λύση

armagezon
21-09-10, 16:49
Αδερφέ,δες τι έπαθα εγώ στα ποστ μου και θα καταλάβεις ότι σε νιώθω...

xmperop1
21-09-10, 21:23
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Μάλλον θα καταφύγω και εγώ σε αυτήν την λύση

Ζήτα επιτακτικά να δώσουν βλάβη στον ΟΤΕ και βλέποντας και κάνοντας.

valen_gr
21-09-10, 21:26
.
Στείλανε τεχνικό και το παλικάρι κομπάρσος ήρθε και έφυγε..


Δωσε παραπανω λεπτομέρειες.
Μια μετρηση συγχρονισμου στην εισαγωγη τουλαχιστον, δεν εγινε?



Ζήτα επιτακτικά να δώσουν βλάβη στον ΟΤΕ και βλέποντας και κάνοντας.

'Ασχετο . Ο πελατης δεν αποφασιζει για δηλωση βλαβης στον ΟΤΕ η οχι. Ο παροχος το αποφασιζει.
Εαν (πχ.) ο τεχνικος της HOL τα βρηκε καλως στην εισαγωγη του φιλου, τι σχεση εχει τοτε ο ΟΤΕ?

Γιατι οταν πηγε ο τεχνικος στον φιλο, είτε βρηκε προβλημα μετα την εισαγωγη/ΧΚ/οτιδηποτε, και χρεωθηκε και την επισκεψη, ή μετρησε όντως αδικαιολόγητα χαμηλό συγχρονισμό στην εισαγωγη. Οπότε και θα πήγαινε προς ΟΤΕ μεριά για έλεγχο...

xmperop1
21-09-10, 22:36
Δωσε παραπανω λεπτομέρειες.
Μια μετρηση συγχρονισμου στην εισαγωγη τουλαχιστον, δεν εγινε?




'Ασχετο . Ο πελατης δεν αποφασιζει για δηλωση βλαβης στον ΟΤΕ η οχι. Ο παροχος το αποφασιζει.
Εαν (πχ.) ο τεχνικος της HOL τα βρηκε καλως στην εισαγωγη του φιλου, τι σχεση εχει τοτε ο ΟΤΕ?

Γιατι οταν πηγε ο τεχνικος στον φιλο, είτε βρηκε προβλημα μετα την εισαγωγη/ΧΚ/οτιδηποτε, και χρεωθηκε και την επισκεψη, ή μετρησε όντως αδικαιολόγητα χαμηλό συγχρονισμό στην εισαγωγη. Οπότε και θα πήγαινε προς ΟΤΕ μεριά για έλεγχο...

Καλά με όσα έχω δει...........

DaNiG3
22-09-10, 12:15
Δωσε παραπανω λεπτομέρειες.
Μια μετρηση συγχρονισμου στην εισαγωγη τουλαχιστον, δεν εγινε?


Έγινε μια μέτρηση, βρήκε ότι η γραμμή είναι θορυβώδες και την κλείδωσε στα 4mb για να έχω σταθερή ταχύτητα. Του είπα ότι κατέβαζε πάρα πολύ αργά από το site της Nvidia με απελπιστική ταχύτητα , δεν έδωσε βάση σε αυτό που του είπα,γιατί πολύ απλά δεν ήξερε για πιο πράγμα του μιλούσα,αλλά πείρε τηλ σε κάποιον,σε γραφείο λογικά,να κάνει reset την γραμμή. Από εκεί του είπαν να το τεστάρει αν κατεβάζει ικανοποιητικά από συγκεκριμένο site που ανέφερα. Τέλος μόλις το δοκίμασε μου έκανε και επιδικτικό μάθημα ότι αν θέλω μπορώ να τεστάρω από εκεί,συγκεκριμένα από το "dibidia" :P
Επίσης μπήκε απο τον explorer στο rooter και μου είπε ότι username βάζω admin , pass admin αλλά να μήν ανυσιχώ που το βγάζει με αστεράκια είναι για λόγους ασφαλείας...
Τώρα εντάξει.. καλό θα ήταν να έχουν μια ιδέα για να μην ρεζιλεύονται..

Τέλος πάντων μόνο για 4 μέρες λειτουργούσε ωραία η ταχύτητα, μετά ξαναέπεσε.
Χτες τους ξαναπήρα για 3η φόρα για το συγκεκριμένο πρόβλημα όπως σας είπα και με πήρανε μετά από 4 ώρες,λέγοντας με ότι ναι υπήρχε πρόβλημα στην ταχύτητα και κάνανε ένα reset την γραμμή και όλα στρώσανε.
Δηλαδή εγώ πρέπει να μιλήσω με 3 διαφορετικούς τεχνικούς να μου πούνε οι 2 ότι γίνονται εργασίες στο δίκτυο , ο 3ος μου είπε ότι γίνονται εργασίες στο δίκτυο της Πυλαίας και θα κρατήσουν το πολύ 20 μέρες. Ενώ το πρόβλημα λύθηκε με ένα reset.
Δηλαδή ότι νά'ναι.. Μάθανε να λένε ότι γίνονται εργασίες και το κολλάνε παντού

Μας θεωρούν τελείως βλάκες δηλαδή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.