PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξένο e-shop με καλες τιμές που στέλνει Ελλάδα?



Σελίδες : [1] 2

R-evil-S
08-02-04, 15:33
Πρόταση για ξένο e-shop με καλες τιμές που στέλνει Ελλάδα και αν ξέρετε τι παιζει με την εγγύηση

artech
08-02-04, 17:21
CyberPort (http://www.cyberport.de)

xenbast_
09-02-04, 09:56
www.jes-computer.de

ogenikos
09-02-04, 11:23
Αυτά είναι τα φθηνότερα που έχω βρεί και στέλνουν Ελλάδα.
www.fixcomputer.de
http://www.computeruniverse.net
http://www.bytepro.de

Πολύ καλό ευρετήριο ευρωπαικών online shops με εξευτελιστικές τιμές.
http://www.geizhals.at/eu/
Πάνω αριστερά ψάχνεις για το προιόν που θέλεις.

Pope
09-02-04, 11:27
http://www.microanvika.co.uk/

chrispen
09-02-04, 15:08
ρε παιδιά βρήκα αυτο που έψαχνα σε ένα απο τα καταστήματα με σημαντική διαφορά απο τα ελληνικά καταστήματα. Συγκεκριμένα βρήκα αυτο http://www.geizhals.at/eu/a71879.html και εδώ το βρίσκω μαζί με φπα 160 ευρω. ΑΝ το πάρω απο εκεί πόσο παραπάνω απόσο λέει θα πληρώσω και τι εγγύηση θα έχω μετά ; Έχει ψωνίσει ποτέ κανένας να ξέρω...

jimsliakas
09-02-04, 16:13
Στελνουν με αντικαταβολες ???

Pope
09-02-04, 17:53
Γενικά αντικαταβολή δεν παίζει. Τα e-shops που κάνουν διεθνείς παραδόσεις εξακολουθούν να είναι λίγα. Από αυτά, τα περισσότερα πια δέχονται μόνον με bank transfer από ξένες χώρες (ούτε καν πισωτικές λόγω του fraud που γίνεται). Ο μόνος τρόπος να μάθει κανείς τι είδους shipping/payment options και transportation costs έχει το κάθε shop είναι να διαβάσει το σχετικό topic (τρέχα-γύρευε αν δεν ξέρεις τη γλώσσα).

Έχετε υπόψην σας ότι σε παραδόσεις από χώρες εκτός ΕΕ, υπάρχει περίπτωση να πληρώσετε και φόρους εισαγωγής.

Δεν αξίζει τον κόπο για μικρές διαφορές στις τιμές (λιγότερο από €30 στα €160) να κάνει κανείς παραγγελία από εξωτερικό εκτός αν πρόκειται για πολύ εξειδικευμένο προϊόν το οποίο δε κυκλοφορεί στην Ελλάδα.

Πχ, κάτι που έβλεπα εγώ σήμερα είναι αυτό (http://www.hookedontronics.com/sales/A46c8e5b4a_P117_Alpine_HDA-5460.htm). Η τιμή του, μαζί με τα μεταφορικά ~$130, συγκρινόμενη με τα ~€1400 σε euro e-shop είναι πολύ καλή και πιθανόν αξίζει τον κόπο. Ο μόνος φόβος είναι να αναγκαστώ να πληρώσω τελωνείο εδώ πέρα.

ogenikos
09-02-04, 18:12
ρε παιδιά βρήκα αυτο που έψαχνα σε ένα απο τα καταστήματα με σημαντική διαφορά απο τα ελληνικά καταστήματα. Συγκεκριμένα βρήκα αυτο http://www.geizhals.at/eu/a71879.html και εδώ το βρίσκω μαζί με φπα 160 ευρω. ΑΝ το πάρω απο εκεί πόσο παραπάνω απόσο λέει θα πληρώσω και τι εγγύηση θα έχω μετά ; Έχει ψωνίσει ποτέ κανένας να ξέρω...
To www.geizhals.at είναι μηχανή αναζήτησης online shops και σου βγάζει μια λίστα με μαγαζιά που έχουν το προιόν που ψάχνεις, πρέπει να κάνεις κλικ στο κάθε μαγαζί που σε ενδιαφέρει και εκεί να δείς αν στέλνουν Ελλάδα και πόσα είναι τα μεταφορικά.
Πάντως εγώ σε κανα δυό γερμανικά sites που τους έστειλα e-mail κάναν παράδοση στην Ελλάδα (E.U) και χρεώναν 10-15 ευρώ μεταφορικά.

XTCgr
10-02-04, 00:34
www.overclockers.co.uk πολύ καλό - έχω παραγγείλει 2 φορές από αυτό

AsGoodAsItGets
27-02-04, 17:54
Ρε παιδιά τα περισσότερα από αυτά που αναφέρετε είναι γερμανικά και δεν έχουν σελίδες στα αγγλικά, πως βγάζετε άκρη;

lazar
27-02-04, 18:31
Ξέρει κανείς για play.com; Είναι αξιόπιστο;

AkAlypToS_2000
27-02-04, 18:38
οι καλιτερες τιμες ..... http://www.allsexycelebs.com/pics/pamela_anderson/pictures1.html

dantouan
02-03-04, 03:29
Κι εγω μαζι σου ακαλυπτε :lol: :lol: :lol:

mindtrapper
13-03-04, 08:22
Ρε παιδιά τα περισσότερα από αυτά που αναφέρετε είναι γερμανικά και δεν έχουν σελίδες στα αγγλικά, πως βγάζετε άκρη;

Εγω προσωπικα ξερω γερμανικα...

tsarbo
13-03-04, 12:42
Ξέρει κανείς για play.com; Είναι αξιόπιστο;

Και εγώ στο προτείνω ανεπιφυλακτα. Έχω παραγγείλει πάνω από 200 φορές χωρίς κανένα πρόβλημα. Πάντα έρχονται γρήγορα (γύρω στην βδομάδα). Στις τόσες φορές που έχω παραγγείλει έτυχε να χαθεί dvd μόνο 2 φορές και σε αυτές μου το ξαναέστειλαν αμέσως χωρίς να μου δημιουργήσουν κανένα πρόβλημα μόλις πέρασαν οι 2 βδομάδες που μέγιστο όριο για την παράδοση.

Vadur
13-03-04, 15:04
ασχετο φιλε αλλα η εικονα της υπογραφης σου σκιζει.. :mrgreen:

Που βρισκεται το μαγαζί
Γιατι ανα βρισκεται εκτος Ευρωπης τοτε πρεπει να πω οτι δεν πολυαξιζει μιας και το ποσο εκτελωνιασης ορισμενες φορες ειναι τρελο!
Την πατησα και εγω οταν πειρα κατι VCD&MP3 players και Dreamcast&Saturn παιχνιδια απο Lik-Sang (Hong Kong),που πληρωσα και ταλεπωρηθηκα αρκετα στα Σπατα..

tsarbo
13-03-04, 18:59
Έχει 2 παραρτήματα:
το play.com που βρίσκεται στην αγγλία οπότε δεν θα έχεις προβλημα με τελωνείο και το playusa.com που βρισκεται αμερικη και στέλνει region 1 dvd. Ακόμα όμως και αν πάρεις από το αμερικάνικο δεν νομίζω να έχεις προβλημα γιατι πάντα τα στέλνει ένα ένα ακόμα και αν έχεις παραγγείλει πολλά μαζί οπότε δεν ξεπερνάς το όριο των 70$ που υπάρχει στο τελωνείο για κάθε αποστολή

kvargiam
13-03-04, 19:27
Εχω ακούσει ότι είναι καταπληκτικό: www.nomatica.com

smartie
18-03-04, 02:16
Για να ειμαστε και σχετικοί με το site.. ευρωπαίκα e-shops στην αγγλική που να πουλάνε ADSL modems? Και βεβαια τα Zyxel :wink:

AsGoodAsItGets
06-04-04, 00:21
Ρε παιδιά, έχει δοκιμάσει κανείς να αγοράσει κάτι άσχετο με τεχνολογία;
Κοίταζα έτσι τυχαία κάτι αθλητικά παπούτσια Adidas που πήρα 59€ και τα είχαν 40€ σε διάφορα αγγλικά και γερμανικά sites.

snips
06-04-04, 00:37
το play.com είναι κορυφαίο....ΓΡΗΓΟΡΟ ΦΘΗΝΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ>> :D :D :D

AsGoodAsItGets
06-04-04, 00:58
Φίλε snips πουλάει αθλητικά ή ρούχα ή παπούτσια το play.com? :?:

lazar
11-04-04, 20:21
Ε όχι και παπούτσια. Σιγά μην πουλάει και βατραχοπέδιλα :shock:

aesir
11-04-04, 20:50
Νομιζω οτι οι τιμες στην Ευρωπη δεν εχουν και τοσο μεγαλη διαφορα, αν μαλιστα βαλεις και τα μεταφορικα. Τωρα απο US ειναι αλλη ιστορια, αλλα ειναι πολυ δυσκολο που να βρεις online shop που να στελνει Ευρωπη, κανα δυο που υπαρχουν θελουν προπληρωμη σε τραπεζικο λογαριασμο, και ψρεωνουν και $30 επιπλεον των μεταφορικων. Ξερει κανεις για κανενα που να στελνει με χρεωση πιστωπτικης καρτας;</p>

lazar
11-04-04, 21:21
Απ' όσο ξέρω, το play.com δεν χρεώνει μεταφορικά. Επομένως συμφέρει. Πληρώνεις μόνον με πιστωτική. Τσέκαρε το και θα δεις. Έχει τιμές πολύ καλές

profitis
11-04-04, 21:47
Ρε παιδια,η πληρωμη μεσω τραπεζικου λογαριασμου ,πως ακριβως γινεται?Για κατι εκτος ΕΕ ειναι στανταρ οτι θα πληρωσεις φορο?

aesir
11-04-04, 22:12
Κανεις απλη μεταφορα χρηματων, για την οποια δυστυχως η τραπεζα θα σε χρεωσει. κοινως μονο εαν βρεθει shop που να δεχεται πιστωτικη καρτα αξιζει. Αν θυμαμαι υπαρχει ενα που δεχεται Amex αλλα δεν θυμαμαι ποιο ειναι, και στελνει στην ΕΕ, πληρωνοντας μονο μεταφορικα χωρις περαιτερω χρεωσεις.</p>



Οσο για τον φορο... Υπαρχει εδω και πολλα χρονια εντολη οπου pc hardware, software και καποιες αλλες κατηγοριες δεν χρεωνονται με φορο στο τελωνειο. Ειναι κατι που εκαναν διαρκως οταν ζουσα Αγγλια, και το ειχα κανει και πριν 15 χρονια απο Ελλαδα, ειδα ομως και επαθα γιατι εκεινη την εποχη δεν ηξεραν στο τελονειο αυτην την ρυθμιση. Ως συνηθως οι περισσοτερες δημοσιες υπηρεσιες αργουν εδω να παρουν μπροστα...</p>

AsGoodAsItGets
12-04-04, 13:17
<font size="2">Φίλε Lazar, η ερώτησή μου ήταν σαφής, δε ζήτησα βατραχοπέδιλα. Ρώτησα αν υπάρχει e-shop κατά προτίμηση ευρωπαϊκό που να μην έχει (μόνο) προϊόντα τεχνολογίας.</font></p>

<font size="2">Τόσο απίθανο σου φαίνεται να αγοράζει κανείς π.χ. ρούχα από το εξωτερικό;</font></p>

lazar
12-04-04, 18:42
Καλά, μην παρεξηγείς. Κάνουμε και λίγο πλάκα.



Πάντως, οι αγορές από εξωτερικό δεν συμφέρουνε γιατί έχουν και μεταφορικά, εκτός εάν αγοράσεις μεγάλη ποσότητα με την ίδια παραγγελία. Το play.com ΟΜΩΣ δεν χρεώνει μεταφορικά. Ό,τι διαβάζεις πληρώνεις.</p>
Όσο για ρούχα και παπούτσια, τι να πώ. Δεν είναι λίγο ρίσκο να μην σου κάνει;

AsGoodAsItGets
12-04-04, 21:18
<font size="2">Δεν είναι ρίσκο να μη σου κάνει, αν το βρεις εδώ, το δοκιμάσεις και δεις ποιο νούμερο σου κάνει. Συγκεκριμένα εγώ πήρα αθλητικά παπούτσια που εκ των υστέρων βρήκα στο εξωτερικό φθηνότερα. Φυσικά, για μόνο ένα ζευγάρι παπούτσια μάλλον τα μεταφορικά δε θα συνέφεραν, αλλά αυτό ισχύει νομίζω για τις περισσότερες αγορές από εξωτερικό (π.χ. βιβλία από amazon.co.uk).</font></p>

nova
12-04-04, 21:35
Γράφονται φοβερές ανακρίβειες. Καλό είναι να ψάχνουμε λίγο τα θέματα, πριν να καταφεύγουμε σε γενικότητες.

Χοντρά-χοντρά:

1) Δεν υπάρχει φόρος ενδοκοινοτικών συναλλαγών (πέρα από το Φ.Π.Α.).
2) Στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές, πληρώνεται ο Φ.Π.Α. της χώρας στην οποία έχει έδρα τα κατάστημα, ΟΧΙ της χώρας στην οποία γίνεται η αποστολή.
3) Τα περισσότερα σοβαρά καταστήματα των Ε.Π.Α. (ζήτω η δημοτική), στέλνουν στην Ευρώπη και με πιστωτική κάρτα.
4) Μόνο οι απατεώνες θα ζητήσουν περισσότερα χρήματα (εκτός από τα ταχυδρομικά έξοδα) για να στείλουν κάτι στην Ευρώπη.
5) Είναι παράνομο να ζητείται αποδεικτικό ταυτότητας του κατόχου της πιστωτικής κάρτας. Γι' αυτό τον έλεγχο, είναι υπεύθυνη η τράπεζα που την έχει εκδόσει. Αν η κάρτα έχει χαθεί ή κλαπεί, αυτό είναι πρόβλημα ου κατόχου, όπως αναγράφεται και στους όρους της σύμβασης, παρόλο που η κάρτα αποτελεί ιδιοκτησία της τράπεζας.
6) Υπάρχει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ποσό που πληρώνεται για τον εκτελωνισμό ενός προϊόντος, δεν είναι τίποτα τυχαίοΤ (δόξα και τιμή στο TARIC). Δείτε το http://www.dpgr.gr/forum/index.php?board=10;action=display;threadid=332;start=msg76782#msg76782 . Σε αυτό, προσθέστε ότι μέχρι 100 ευρώ, ορισμένες κατηγορίες που μας ενδιαφέρουν (πχ βιβλία, τσεντε, κάρτες μνήμης) περνάνε αέρα.
7) Υπάρχει φοβερή διαφορά μεταξύ καλών καταστημάτων που βρίσκονται σε άλλες χώρες της ΕΕ και ελληνικών. Τα υπόλοιπα, είναι δικαιολογίες για να καλυφθεί η φοβία κάποιων. Εγώ προτιμώ πάντως να γίνεται η χρέωση στην κάρτα μου αυτόματα, χωρίς να περνάει από ανθρώπινο χέρι. Υπάρχει πάντα και η αμφισβήτηση χρέωσης (που λειτουργεί άψογα στις μεγάλες τράπεζες με διεθνή παρουσία, π.χ. Citibank).

Λίστα καταστημάτων ΕΕ:

http://shops4.ne1.net

Ρουχαλάκια: http://www.dress-for-less.de

ADSL SPEED BOOSTiER: http://www.myla.com

κ.ο.κ.

lazar
12-04-04, 22:06
πούσουνα βρε nova τόσον καιρό και ψαχνόμασταν. :)

ωραία τα shops που μας έδωσες. Μήπως ξέρεις πώς θα βρούμε και τα χρήματα;

lazar
12-04-04, 22:23
4) Μόνο οι απατεώνες θα ζητήσουν περισσότερα χρήματα (εκτός από τα ταχυδρομικά έξοδα) για να στείλουν κάτι στην Ευρώπη.

Νομίζω κάποιος μίλησε για πληρωμή με τραπεζική επιταγή. Εκεί σε χρεώνει η τράπεζα για την έκδοση της. Αυτό το έκανε πάντα και δεν έχει αλλάξει με την ΕΕ (γιατί άλλωστε;). Μπορεί να είναι νταβατζιλίκι, παράνομο πάντως δεν είναι. Και ίσως να είναι και λογικό.

morfeas-dsl-
12-04-04, 22:55
<font face="arial,helvetica,sans-serif">βασικα το site με τα ρουχα ειναι πολυ καλο δεν ξερω τοσο για τις τιμες οσο γιατι σου δινει την ευκαιρια να αγορασεις κατι που πιθανον εδω να ...ερθει του χρονου σαν μοδα. απο την αλλη το play.com προσωπικα το βρηκα απαραδεχτο.τιμες χαλια και ποικιλια που συγκρινομενη με καποια ελληνικα υστερει λογου χαρη e-germanos ή plaisio</font></p>

lazar
12-04-04, 23:17
απο την αλλη το play.com προσωπικα το βρηκα απαραδεχτο.τιμες χαλια και ποικιλια που συγκρινομενη με καποια ελληνικα υστερει λογου χαρη e-germanos ή plaisio</font></p>
σοβαρά μιλάς; για πες παράδειγμα, γιατί εγώ ότι έχω κοιτάξει μέχρι τώρα ήταν κατά 1/3 φθηνότερο από τις τιμές που δίνει π.χ. ο Παπασωτηρίου στο site του

morfeas-dsl-
12-04-04, 23:44
<p align="left">συμφωνα με την εθνικη τραπεζα μια λιρα Αγγλιας ισοδυναμει με 0,66 ευρω.
εχουμε και λεμε πλαισιο:FAR CRY=33.89,cs condition zero= 21,18 ,splinter cell:pandora tommorow 38,13
αντιστοιχα οι τιμες σε ευρω ειναι στο play:37,87 - 25,75 - 40,90</p>

lazar
13-04-04, 00:17
Το φ.π.α.; Το έβαλες;

Όσο για την ποικιλία, μην γελιέσαι. Το έχουν στο site αλλά μόνο ... virtual. Εάν το παραγγείλεις θα σου πουν "ναι ... ξέρετε ... έχει τελειώσει, θα το παραγγείλουμε" (όχι σε όλα, έτσι;)

Στο τέλος θα νομίζεις ότι έχω μετοχές στο play.com

Κι όμως δεν έχω ακόμα ψωνίσει αλλά διάβασα και σε περιοδικά καλά λόγια, από αναγνώστες που έκαναν αγορές, με πολύ γρήγορο delivery. Τι να πώ... Άμα ψωνίσω θα ενημερώσω τον κόσμο (ελπίζω να μην βρίζω μετά)

aesir
13-04-04, 00:57
Λοιπόν, για να τελειώνει το θέμα με τα τέλη εκτελονισμού. Από χώρες της ΕΕ δεν τίθεται θέμα. Από US, υπάρχουν ελάχιστες κατηγορίες που εκπίπτουν τελείως των δασμών, για παράδειγμα Η/Υ και τα περιφερειακά τους, έπιπλα από ξύλο, μέταλλο και γυαλί, κλπ. Φωτογραφικές μηχανές, άλλα ηλεκτρονικά και πάει λέγοντας δεν εκπίπτουν, ούτε είδη ένδυσης και υπόδυσης.</p>

Αν τώρα πέσει στο τελωνείο το πακέτο γιατί κάποιος δημόσιος υπάλληλος δεν ενημερώνεται ποτέ σωστά και έγκαιρα, τότε ή ο εισαγωγέας θα πιαστεί κορόϊδο, ή θα κάνει φασαρία και θα βρεί το δίκιο του. </p>

Όσον αφορά τα sites με Η/Υ και hardware, επειδή πιστεύω οτι ενδιαφερει πολλούς από μας, 99% των sites στην Αμερική ΔΕΝ στέλνουν στην Ευρώπη. </p>

marios
13-04-04, 01:37
Tελικα ρε παιδια επειδη μπερδευτηκα,ας πει καποιος υπευθυνα και με ακριβεια:

1)Απο χωρες ΕΕ (Αγγλια πχ.)υπαρχουν τελωνειακες επιβαρυνσεις(hardware,software) kαι αν ναι μεχρι τι ποσο δικαιολογειται(χωρις φορους εννοω);

2)Επειδη δεν το εχω ξανακανει ποτε καιμε ενδιαφερει,η μεταφορα θα γινει μεχρι σπιτι σου(το λογικο) η θα πρεπει να τρεχεις στα τελωνεια;

3)Και αν μπορει καποιος που αγορασε απο το play.com(ΑΓΓΛΙΑ)να μας πει τι ακριβως πληρωσε παραπανω ετσι ωστε να καταλαβουμε ολοι ακριβως!

Ευχαριστω!
GO GO GO!

AsGoodAsItGets
13-04-04, 01:52
<font size="2">Πολύ καλό το dress for less! Thanx Nova! :smile:</font></p>

morfeas-dsl-
13-04-04, 11:07
εκανα ενα εκφραστικο λαθος.η Εθνικη λεει οτι ενα ευρω ισοδυναμει με 0,66 λιρες Αγγλιας αλλα τις μετατροπες τις εκανα σωστα. Τωρα για το αν το play εχει ΦΠΑ κτλ δε το γνωριζω,το πλαισιο παντως οχι στις τιμες που ανεφερα.
ΥΓ:λαθος που αναφερθηκα σε παιχνιδια,συγκρινουμε τιμες οταν εμμεσα γνωριζουμε απο που αγοραζουμε παιχνιδια..χε σας αρεσε το εργο οι &amp;quot;πειρατες&amp;quot; τις καραιβικης?
ΥΓ:και απο κazaa μπορεις ακομα να κατεβασεις

euri
13-04-04, 11:48
Tελικα ρε παιδια επειδη μπερδευτηκα,ας πει καποιος υπευθυνα και με ακριβεια:

1)Απο χωρες ΕΕ (Αγγλια πχ.)υπαρχουν τελωνειακες επιβαρυνσεις(hardware,software) kαι αν ναι μεχρι τι ποσο δικαιολογειται(χωρις φορους εννοω);

2)Επειδη δεν το εχω ξανακανει ποτε καιμε ενδιαφερει,η μεταφορα θα γινει μεχρι σπιτι σου(το λογικο) η θα πρεπει να τρεχεις στα τελωνεια;

3)Και αν μπορει καποιος που αγορασε απο το play.com(ΑΓΓΛΙΑ)να μας πει τι ακριβως πληρωσε παραπανω ετσι ωστε να καταλαβουμε ολοι ακριβως!

Ευχαριστω!
GO GO GO!

1) Από χώρα της ΕΕ δεν υπάρχουν κανενός είδους τελωνειακές επιβαρύνσεις ή οτιδήποτε άλλο.

2) Η παράδοση γίνεται ανάλογα με τον τρόπο που προσφέρει ο πωλητής και επιλέγει ο αγοραστής (ταχυδομείο, courier). Για αγορές από ΕΕ δεν υφίσταται θέμα τελωνείου. Σε τελωνείο τρέχεις όταν παραλαμβάνεις από χώρα εκτός ΕΕ και δεν θέλεις να αναλάβει τον εκτελωνισμό η εταιρεία courier που θα σου κάνει την αποστολή (οπότε έτσι γλυτώνεις το κόστος εκτελωνισμού που χρεώνει ο courier)

3) Δεν ξέρω :lol:

marios
14-04-04, 04:12
Ευχαριστω πολυ euri να 'σαι καλα!!! :D :D :wink:

cosmos
14-04-04, 08:48
Ξέρει κανείς για play.com; Είναι αξιόπιστο;
To έμαθα από γνωστούς. Πήρα το Unreal Tournament για 18 λίρες (περίπου 28Ε) όταν εδώ έχει στα 50, με μεταφορικά δωρεάν. Ήρθε σε 4 μέρες. Πολύ καλές εντυπώσεις και από τους γνωστούς που μου το συνέστησαν.

marios
14-04-04, 18:23
cosmos,
στο εστειλαν μεχρι το σπιτι; :?:

cosmos
14-04-04, 20:00
marios, ναι.

nova
14-04-04, 23:24
Βρε καλά μου στρουμφάκια, ρωτάτε και ξαναρωτάτε χωρίς να διαβάζετε προσεκτικά. Έγραψα: "ΔΕΝ υπάρχει χρέωση πέρα από το Φ.Π.Α. της χώρας προέλευσης, στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές". Είναι απλό. Επίσης, δεν είναι μαύρη μαγεία το να μάθει κανείς το φόρο που θα πληρώσει π.χ. για αγορά ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής από τις ΕΠΑ. Έγραψα για το TARIC (δείτε το σύνδεσμο του DPGR). Μάθετε να το χρησιμοποιείτε, είναι απλό. Χοντρά-χοντρά, το τελικό ποσό είναι (κόστος προϊόντος)+(Φ.Π.Α. χώρας αποστολής)+(επιβάρυνση που θα βρείτε στο TARIC, αν δεν κάνω λάθος 3,5% για αυτή την περίπτωση)+(ταχυδρομικά). Τίποτε άλλο ΑΝ κάνετε τον εκτελωνισμό μόνοι σας. Αν ΔΕΝ κάνετε τον εκτελωνισμό μόνοι σας, υπάρχει ένα στάνταρ νταβατζιλίκι ποσό που καθορίζει κάθε εταιρεία ταχυμεταφορών ξεχωριστά.

marios
15-04-04, 00:15
Ευχαριστω παιδια!Καλα nova με καλυψες απολυτα.Thx και παλι! :D

lazar
15-04-04, 03:19
Ξέρει κανείς για play.com; Είναι αξιόπιστο;
To έμαθα από γνωστούς. Πήρα το Unreal Tournament για 18 λίρες (περίπου 28Ε) όταν εδώ έχει στα 50, με μεταφορικά δωρεάν. Ήρθε σε 4 μέρες. Πολύ καλές εντυπώσεις και από τους γνωστούς που μου το συνέστησαν.

Αυτή την τιμή γράφουν στο site τους; Ρωτάω, επειδή έχουν πολλές εκδόσεις με διάφορες τιμές. Θέλω να πω, ο φόρος είναι μέσα, έτσι; Αν, ναι, επιβεβαιώνει αυτό που διάβαζα και σε περιοδικά, ότι συμφέρει πολύ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.