PDA

Επιστροφή στο Forum : Να λέμε και των πισιών τα (λίγα) καλά...



Nimrod7
12-07-06, 23:35
Εχώ ένα Dell Laptop και ένα PowerMac.

Κάηκε η motherboard του Dell, την επόμενη ήταν τεχνικός σπίτι μου και την αντικατέστησε!
Ξανακέγεται, το ίδιο. Καίγεται τρίτη φορά, τους λέω θέλω καινούριο. Το μοντέλο μου είχε κατάργηθει, και οι τύποι μου δίνουν το επόμενο μοντέλο, με νέα τριετή εγγύηση onsite. Όλα αυτά Ρόδο, και χωρίς καμιά αντίρηση.

Στο καινούριο τα φτύνει το DVD-RW, τους παίρνω τηλ τους το λέω, μου λένε, φεύγει σήμερα αλλο με κούριερ, αύριο θα το έχετε.

Τους λέω έχετε καμιά άλλη μάρκα DVD-RW;

Μου λένε βεβαίως Sony και Nec τι επιθυμείτε; :worthy:

Χρησιμοποιώ το dell για την δουλειά μου. Αν και είχα ατυχίες δεν έμεινα πάνω απο 24 ώρες χωρίς μηχάνημα!

Τώρα γιατί τα λέω όλα αυτά στο μακ φόρουμ.

Έχω μια επιδώτηση, που πρέπει να την προχωρήσω μέχρι Αύγουστο.
Λογικά με όλα αυτά τα καλά της Dell θα πρεπε να τους δώσω τα φράγκα μου ξανά και να είμαι ευτυχισμένος τα επόμενα τρία χρόνια.

Έλα όμως που θέλω MacBook Pro (ελπίζω να έχει βγεί τουλάχιστων το rev.2)....

Ένα χρόνο εγγύηση, είναι δυνατόν;
Είναι ότι χειρότερο έχω δει!

Άσε που αν τύχει κάτι, και μείνω 2 - 3 εβδομάδες (λίγες λέω με την rainbow) χωρίς φορητό καταστράφηκα!

Έχω άλλον ένα μήνα να σκεφτώ.
Η άποψη σας θα βοηθήσει... :)

Πύρρος
13-07-06, 00:19
Μπορείς να αγοράσεις Applecare για να κάνεις την εγγύηση 3 χρόνια.

Δυστυχώς δεν μπορείς να αγοράσεις κάτι που θα κάνει τη rain σοβαρή εταιρία.

kadronarxis
13-07-06, 00:47
Θα έλεγα να περιμένεις για το rev.B.
Τα macbook pro, έχουν βγει πατάτα μεγάλη.
Μείνε μακριά προς το παρόν, όσο μπορείς.

Η όλη ιστορία με τη rainbow, μου θυμίζει ένα video clip των μεγάλων Prodigy.
Στο "smack my bitch up", δείχνει μέσα από τα μάτια "κάποιου", πως περνάει μια Παρασκευή βράδυ(μπάρ,καμακώνει γυναίκες, πίνει, ξερνάει κλπ).Στο τέλος του video clip, βγαίνει σε ένα καθρέφτη για να αποκαλυφθεί ότι ο "κάποιος" είναι ...γυναίκα.:oneup:

ariadgr
13-07-06, 10:31
Μπορείς να αγοράσεις Applecare για να κάνεις την εγγύηση 3 χρόνια.

H επέκταση εγγύησης AppleCare ΔΕΝ υποστηρίζεται στην Ελλάδα απο τη Rainbow. :down:

gatoulas
13-07-06, 10:48
Άρα, πάρε DELL να τελειώνει η υπόθεση.

hemlock
13-07-06, 10:59
Θα έλεγα να περιμένεις για το rev.B.
Τα macbook pro, έχουν βγει πατάτα μεγάλη.
Μείνε μακριά προς το παρόν, όσο μπορείς.

Η όλη ιστορία με τη rainbow, μου θυμίζει ένα video clip των μεγάλων Prodigy.
Στο "smack my bitch up", δείχνει μέσα από τα μάτια "κάποιου", πως περνάει μια Παρασκευή βράδυ(μπάρ,καμακώνει γυναίκες, πίνει, ξερνάει κλπ).Στο τέλος του video clip, βγαίνει σε ένα καθρέφτη για να αποκαλυφθεί ότι ο "κάποιος" είναι ...γυναίκα.:oneup:

Εγω θα προτεινα να δεις και το voodoo people!!!!(σε extreme καταστασεις:whistle::whistle::rofl::rofl::rofl::oneup:)

kadronarxis
13-07-06, 13:19
Προσωπικά, θα πήγαινα για sony vaio.
πιστεύω στην εγγύηση τους.

off topic: hemlock, αυτό το clip με την κατσαρίδα λες; χαχαχα, τέλειο.:worthy:

Xguru
13-07-06, 13:28
Κάτι λίγο άσχετο αλλά πρέπει να σχολιάσω, με αυτά που διάβασα είτε ο Νimrod7 είναι πραγματικά άτυχός ή οι Dell χαλάνε για την πλάκα!

hemlock
13-07-06, 13:30
Off topic: οχι δεν ειναι αυτο με την κατσαριδα αλλα αυτο με τον τραγουδιστη των prodigy που του εχουν κανει voodoo (λεγεμε kadronarxis) και τρεχει παλαβωμενος στη ζουγκλα(για επισκευες στο του PC του)...:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Η δικη μου προταση ειναι η Toshiba (για τα χαρακτηριστικα που εχουν γενικα ,και για ποιοτητα στην κατασκευη μονο IBM-αν εχετε ακουμπησει το σασι τους θα καταλαβαιτε τι εννοω)

kadronarxis
13-07-06, 19:14
hemlock, καλοί οι ibm αλλά υστερούν πάντα σε κάρτα γραφικών.
Ποιότητα κατασκευής, μισό χιλιόμετρο διαφορά από τους υπόλοιπους.

Off topic: :rofl: Τώρα το θυμήθηκα hem.Σωστός!!!

hemlock
13-07-06, 19:24
hemlock, καλοί οι ibm αλλά υστερούν πάντα σε κάρτα γραφικών.
Ποιότητα κατασκευής, μισό χιλιόμετρο διαφορά από τους υπόλοιπους.

Off topic: :rofl: Τώρα το θυμήθηκα hem.Σωστός!!!

Προς τα μπροστα ελπιζω να εννοεις!!!!:hmm::rofl::rofl::oneup:.
Οσο για τα IBM υπονοουσα οτι εχουν ενα σασι αλλο πραγμα, καμια σχεση με οτιδηποτε αλλλο κυκλοφορει,δεν μπορεις να το πεις βαμενο πλαστικο...
Αντιθετα με ενα Siemens που μου ξεβαψε πανω στο χρονο:oneup:
Κατα ποδας την IBM ακολουθει (για μενα) η SONY(παρολες τις μεγαλες ιδιοτροποιες της-πoιο SONY εχει full ασυρματο εξοπλισμο, και wifi και bluetooth και irda ??-τα παρα πολυ ακριβα βεβαια)...

kadronarxis
13-07-06, 19:25
χαχαχαχα.:oneup:
Ναι, εννοείται!

Xguru
13-07-06, 19:33
Δεν ξέρω για τα άλλα (παρά μόνο για acer) αλλά τα dell είναι επίσης παντελώς αθόρυβα. Είχε φέρει ένα φίλος το dell του σπίτι μου και πραγματικά είχα στήσει αυτί και πάλι δεν το άκουγα. Τα macbook είναι έτσι;

kadronarxis
13-07-06, 19:37
Αρκεί να μην τα πιέσεις xguru.
Εννοώ αν τα βάλεις να foldάρουν(dvd-rip κλπ), θα ακούγεται το ανεμιστηράκι και στο διπλανό δωμάτιο.
Για γενική χρήση, δεν ακούγεται καθόλου.Το mac mini μπροστά τους, είναι θορυβώδες.

hemlock
13-07-06, 19:47
Αρκεί να μην τα πιέσεις xguru.
Εννοώ αν τα βάλεις να foldάρουν(dvd-rip κλπ), θα ακούγεται το ανεμιστηράκι και στο διπλανό δωμάτιο.
Για γενική χρήση, δεν ακούγεται καθόλου.Το mac mini μπροστά τους, είναι θορυβώδες.

Και εσυ να προσεχεις το folding το μηνα Αυγουστο...:whistle::whistle:
Στη rainbow θα εχουν πολλους υπαλληλους σε αδειες εκεινο τον μηνα...
Οποτε αν σου (ξανα)χαλασει θα δεις παλι macbook τον Οκτωβρη.:rofl::rofl::rofl:

Οσο για τον Nimrod7 μαλλον ηταν πολλυ ατυχος με το DELL του...Τοσα πολλα προβληματα σε περιορισμενο χωρο (στο PC του) και χρονο,δεν ειναι στατιστικο σφαλμα ή αστοχια υλικου ειναι γκαντεμια

KLG
13-07-06, 21:30
Δεν είναι τα καλά των ΠιΣιών. Είναι οι της DELL οι παιχταράδες και βάλε :p Χωρίς μαγαζία, παρέχουν το καλύτερο support του πλανήτη ακόμα και σε υποαναπτυχτες καταναλωτικά χώρες όπως η Ελλάδα.

Καλά hemlock... θα καείς στην μηλοκόλαση :twisted:... Τολμάς να αναφέρεις τα ΙΒΜ laptops σε ένα apple subforum?

Tα πιο άσχημα λαπτοπς που έχουν κατασκευαστεί στο πλανήτη δίπλα στα κοσμήματα?
Τσ τς :nono:
:p

Πύρρος
14-07-06, 10:30
H επέκταση εγγύησης AppleCare ΔΕΝ υποστηρίζεται στην Ελλάδα απο τη Rainbow. :down:
Δεν είναι στο χέρι τους.



1. Repair Coverage
a. Scope of Coverage. Your coverage for defects begins on the date your Covered Equipment’s Apple hardware warranty expires and terminates at the end of the
Coverage Period (“Repair Coverage Period”). If the product is a Mac mini or is a portable product, meaning that it can operate independently without a power cord,
Apple will provide worldwide repair or replacement service, as described below. If the product is neither a Mac mini nor portable, then Apple may restrict service to
the countries listed in section 7(d)

Στο 7(d) η ελλάδα δεν είναι μέσα, αλλά μιλάμε για φορητό. Αν σου πει "όχι" η rain μιλάς με την apple.

Από ότι είδα όμως η rain πράγματι δεν πουλάει applecare, οπότε θα πρέπει να μπλέξεις με εξωτερικό.

Δες και εδώ (http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=142946).

WAntilles
14-07-06, 12:03
Είναι οι της DELL οι παιχταράδες και βάλε :p Χωρίς μαγαζία, παρέχουν το καλύτερο support του πλανήτη ακόμα και σε υποαναπτυχτες καταναλωτικά χώρες όπως η Ελλάδα.

Εννοείς αυτηνής της οποίας laptop εξερράγη πριν από μερικές μέρες, και ευτυχώς που δεν σκοτώθηκαν άνθρωποι;

http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=32723

9487 9488

Συνεχίστε να αγοράζετε DELL.

KLG
14-07-06, 12:15
Ακριβώς αυτής.

Έπεσε θύμα τρομοκρατίας...

Τουλάχιστων με το collect and replace θα του δώσουν καινούριο, αν ήταν mac, θα δίναν τον ίδιο refurbished :p

Έχει σκάσει και HP και mac
http://www.physorg.com/news70804623.html
http://www.dominicantoday.com/app/article.aspx?id=15126

Δές εδώ (http://comment.zdnet.co.uk/0,39020505,39277839,00.htm) γιατί συνέβη, άρα θα δείς οτι δεν είναι feature των Dells.

@ ADSLgr.com All rights reserved.