PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί συνδέομαι Αθήνα;



pentium_vi
13-07-06, 13:57
Εδώ και 2 μήνες περίπου έχω δεί κάτι το οποίο δεν μπορώ να το εξηγήσω ακόμα.

Στο mIRC μου βγάζει ότι είμαι από Αθήνα (athdsl000.otenet.gr) ενώ μένω Θεσσαλονίκη. Γνωρίζει κανείς γιατί το κάνει αυτό και αν αυτό έχει και πτώση της ταχύτητας?

miv
13-07-06, 18:24
Ε δεν νομιζω να εχει πτωση ταχυτητας για 500 χιλιομετρα. Και Ρωμη να σε συνεδεε παλι καλα θα ησουνα. Κοντα εχει λογο να ειναι μονο το DSLAM.

Xar
13-07-06, 19:04
Εδώ και 2 μήνες περίπου έχω δεί κάτι το οποίο δεν μπορώ να το εξηγήσω ακόμα.

Στο mIRC μου βγάζει ότι είμαι από Αθήνα (athdsl000.otenet.gr) ενώ μένω Θεσσαλονίκη. Γνωρίζει κανείς γιατί το κάνει αυτό και αν αυτό έχει και πτώση της ταχύτητας?

χαχ.. Δεν ειναι ακριβως αυτο.. Σε ολους οπου εχουν ΟΤΕΝΕΤ εχει τετοιο χοστ και εμενα κοιτα athedsl-1234.otenet.gr και ειμαι απο Δραμα! Που Δραμα και που Αθηνα.. Και οχι δεν εχει καμια σχεση με την ταχυτητα.. Αμα προσεξεις η εχεις κανεναν γνωστο με οτενετ συνδεση θα δεις οτι και αυτος θα εχει thedsl-1234.otenet.gr μονο τα νουμερα αλλαζουν! :)

tsaros
13-07-06, 20:09
Εδώ και 2 μήνες περίπου έχω δεί κάτι το οποίο δεν μπορώ να το εξηγήσω ακόμα.
Στο mIRC μου βγάζει ότι είμαι από Αθήνα (athdsl000.otenet.gr) ενώ μένω Θεσσαλονίκη
. Γνωρίζει κανείς γιατί το κάνει αυτό και αν αυτό έχει και πτώση της ταχύτητας?

Aν παρεις τηλεφωνο στον οτε..

-Στο mIRC μου βγάζει ότι είμαι από Αθήνα (athdsl000.otenet.gr) ενώ μένω Θεσσαλονίκη
-ε ναι κυριε που ειναι το προβλημα
-ειμαι θεσσαλονικη
-οχι κυριε αθηνα ειστε
-μα οχι ειμαι θεσσαλονικη
-μα κυριε τι επιμενεται σας λεω αθηνα μενετε εμεις δεν ξερουμε?
:lol:


και εγω θεσσαλονικη(χαριλαου) ειμαι athds μου βγαζει και οι ταχυτητες ειναι παντα γυρω στο 33-38
λες αν ειχα τhessdsl να ηταν παραπανω?:clap:

miv
13-07-06, 20:16
Οχι ρε παιδια. Εδω εγω συνδεομαι με Λισσαβονα και εχει την ιδια ταχυτητα με το Μαρουσι.

sdikr
13-07-06, 23:15
Aν παρεις τηλεφωνο στον οτε..

-Στο mIRC μου βγάζει ότι είμαι από Αθήνα (athdsl000.otenet.gr) ενώ μένω Θεσσαλονίκη
-ε ναι κυριε που ειναι το προβλημα
-ειμαι θεσσαλονικη
-οχι κυριε αθηνα ειστε
-μα οχι ειμαι θεσσαλονικη
-μα κυριε τι επιμενεται σας λεω αθηνα μενετε εμεις δεν ξερουμε?
:lol:


και εγω θεσσαλονικη(χαριλαου) ειμαι athds μου βγαζει και οι ταχυτητες ειναι παντα γυρω στο 33-38
λες αν ειχα τhessdsl να ηταν παραπανω?:clap:

αλλό οτε και άλλο ΟΤΕΝΕΤ, βέβαια σύμφωνα με τις τελευταίες πράξεις, όλοι οι isp απο εκεί σε βγάζουν ;)


GE μονο στην Αθήνα ;)

jazzman
14-07-06, 00:38
Παιδιά όλα είναι πολύ σχετικά στο τεχνικό κομμάτι. Μπορεί να έχει ανακοινώσει η ΟΤΕΝΕΤ οτι έχει γραμμή με εξωτερικό και ξεχωριστούς DNS servers για την βόρεια Ελλάδα αλλά όταν έρθουν τα δύσκολα γίνεται πραγματικά ότι να ναι . Και εγώ βλέπω πρώτο hop την Αθήνα (αν και αυτό πολλές φορές δεν λέει τίποτα) και έχω DNS απο Αθήνα (σύμφωνα με τις IP που δίνει η ίδια η ΟΤΕΝΕΤ). Το ίδιο γίνεται και με την HOL και πιθανόν και με άλλες εταιρίες.

Με εκτίμηση

dogganos
27-01-07, 21:50
Σε αυτό το παλιό θέμα έχω να προσθέσω κάτι.

Είμαι Θεσσαλονίκη και παρατήρησα μόλις χθες οτι έχω IP που αντιστοιχεί σε DNS athedsl-169122.otenet.gr.

Αυτό είναι εξαιρετικά δυσάρεστο γιατί αφού παίρνω IP από κάποιο Access Server της OTENet στην Αθήνα, σημαίνει ότι τα πακέτα μου κατεβαίνουν από Θεσσαλονίκη μέχρι Αθήνα μέσα από το υπερβολικά παρωχημένο και μπουκωμένο Hellasstream του ΟΤΕ και όχι μέσα από τα ξεμπούκωτα κυκλώματα της OTENet. Αναρωτιέμαι δηλαδή, είναι δυνατόν η ΟΤΕΝετ να μην έχει ΑDSL POP στη Θεσσαλονίκη; Δηλαδή όλους τους πελάτες της από όλη την Ελλάδα τους φέρνει μέχρι Αθήνα για να τους δρομολογήσει την κίνηση; Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω;

RyDeR
27-01-07, 22:00
@dogganos: Οι ΟΚ.ΣΥ.Α τερματίζουν στην αθήνα. ;) Απο αθήνα βγαίνεις αν είσαι μέσω dsl.
Ίσως αν είσαι με dialup να δείς στο hostname σου την περιοχή σου.

manoulamou
27-01-07, 22:16
Μπραβο RyDeR :oneup: μ εστειλες για διαβασμα: ΟΚ ΣΥ Α
http://www.forthnet.gr/templates/viewcontentTmChRmArt.aspx?p=126964
http://www.otewholesale.gr/adsl_4_gr.htm

sdikr
27-01-07, 22:43
Σε αυτό το παλιό θέμα έχω να προσθέσω κάτι.

Είμαι Θεσσαλονίκη και παρατήρησα μόλις χθες οτι έχω IP που αντιστοιχεί σε DNS athedsl-169122.otenet.gr.

Αυτό είναι εξαιρετικά δυσάρεστο γιατί αφού παίρνω IP από κάποιο Access Server της OTENet στην Αθήνα, σημαίνει ότι τα πακέτα μου κατεβαίνουν από Θεσσαλονίκη μέχρι Αθήνα μέσα από το υπερβολικά παρωχημένο και μπουκωμένο Hellasstream του ΟΤΕ και όχι μέσα από τα ξεμπούκωτα κυκλώματα της OTENet. Αναρωτιέμαι δηλαδή, είναι δυνατόν η ΟΤΕΝετ να μην έχει ΑDSL POP στη Θεσσαλονίκη; Δηλαδή όλους τους πελάτες της από όλη την Ελλάδα τους φέρνει μέχρι Αθήνα για να τους δρομολογήσει την κίνηση; Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω;

Αυτό έχεις κάποιες πληροφορίες και το λές;
Ακόμα αν θα ήθελες να κατέβεις απο θεσσαλονική Αθήνα με Οτενετ τότε θα έπρεπε να μοιραστείς 310mbps μαζί μέ όλη την βόρεια ελλάδα http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14462

@ ADSLgr.com All rights reserved.