PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με e-mail



wesker
22-09-10, 12:25
Καλημέρα παιδιά. Ξέρετε αν έχει κάποιο πρόβλημα ο sεrver του OTE για τα εξερχόμενα mail; Σήμερα το πρωί ενώ λάμβανα mail δεν μπορούσα να στείλω κανένα.

atlandis
22-09-10, 12:45
Από τότε που τα τρογιαν μπήκαν για τα καλά στα πισι.. Πολλές φορές όταν πάρεις νέα ip, είναι μπανταρισμένο από παντού.. ! Έτυχε να μου μπλοκάρουν και εμένα πολλές φορές μαιλ και αναγκάστηκα να επικοινωνήσω με ένα δίκτυο που κάνει un-μπλοκ τα ip για να με ξεμπλοκάρουν. Και καλά ότι έστελνα την προηγούμενη μέρα 1000δες σπαμ.. Τους εξήγησα ότι μόλις την είχα πάρει λόγο dynamic και σε 2 ώρες ήμουν οκ.
Αλήθεια ο ΟΤΕ δεν έχει κάποιο σύστημα να τα ξεμπλοκάρει αυτά?
Εκτός αν το πρόβλημα σου είναι ποιο τεχνικής φύσης.

Κάνε ένα ρεσταρτ το μόντεμ να αλλάξεις πάλι ip και κοίτα το..

wesker
22-09-10, 23:40
Από τότε που τα τρογιαν μπήκαν για τα καλά στα πισι.. Πολλές φορές όταν πάρεις νέα ip, είναι μπανταρισμένο από παντού.. ! Έτυχε να μου μπλοκάρουν και εμένα πολλές φορές μαιλ και αναγκάστηκα να επικοινωνήσω με ένα δίκτυο που κάνει un-μπλοκ τα ip για να με ξεμπλοκάρουν. Και καλά ότι έστελνα την προηγούμενη μέρα 1000δες σπαμ.. Τους εξήγησα ότι μόλις την είχα πάρει λόγο dynamic και σε 2 ώρες ήμουν οκ.
Αλήθεια ο ΟΤΕ δεν έχει κάποιο σύστημα να τα ξεμπλοκάρει αυτά?
Εκτός αν το πρόβλημα σου είναι ποιο τεχνικής φύσης.

Κάνε ένα ρεσταρτ το μόντεμ να αλλάξεις πάλι ip και κοίτα το..

Moυ βγάζει οτι είναι λάθος ο κωδικός πρόσβασής μου. Δεν το καταλαβαίνω, πριν λίγες ώρες έστελνα κανονικά mail.

plaketokofths
23-09-10, 12:37
Πέρνεις κάποιο μήνυμα σφάλματος?

gio5aMG
23-09-10, 13:40
Ο server σίγουρα είναι εντάξει. Δοκίμασε από το webmail στη σελίδα tools.otenet.gr. Αν εκεί έχεις κάποιο θέμα πάρε την οτενέτ πιθανόν θα ανοίξουν κάποιο trouble ticket. Αν από εκεί είσαι εντάξει μάλλον έχει κολλήσει το account σου, δημιούργησε ένα καινούριο και σβήσε το παλιό. Και φυσικά, σιγουρέψου ότι το user είναι ενεργό και ότι βάζεις το σωστό pass.

wesker
23-09-10, 17:05
Μάλλον το αccount φταίει. Πως κάνουμε νεο στον thunderbird me otenet; Eγώ άφησα τον Thunderbird να το φτιάξει μόνος του.

emeliss
23-09-10, 17:09
Δεν μπαίνεις πρώτα στο web mail να δεις ότι βάζεις σωστά user/pass;

https://tools.otenet.gr/tools/index.do

Οι ρυθμίσεις που πρέπει να περάσεις είναι:
username@otenet.gr/password
POP3
Incoming mail server: mail.otenet.gr
Outgoing mail server: mailgate.otenet.gr

wesker
23-09-10, 17:28
Δεν μπαίνεις πρώτα στο web mail να δεις ότι βάζεις σωστά user/pass;

https://tools.otenet.gr/tools/index.do

To εκανα αυτο και μπαίνει κανονικα.

........Auto merged post: wesker πρόσθεσε 17 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν μπαίνεις πρώτα στο web mail να δεις ότι βάζεις σωστά user/pass;

https://tools.otenet.gr/tools/index.do

Οι ρυθμίσεις που πρέπει να περάσεις είναι:
username@otenet.gr/password
POP3
Incoming mail server: mail.otenet.gr
Outgoing mail server: mailgate.otenet.gr

Mmmmmmmmmmmmmmmm βρήκα το πρόβλημα... Το πρόβλημα μου ήταν οτι στα outgoing είχα αφήσει το smtp.otenet.gr . Τώρα έφτιαξε! Thanks emeliss!!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.