PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποια η πραγματική ταχύτητα



akisakis
22-09-10, 15:35
Καλησπέρα,

σε νέα σύνδεση HOL internet και τηλέφωνο 24άρα, μέσα από τη σελίδα διαχείρισης του router(netfaster iad2) βλέπω ότι κλειδώνει στα 16 κ κάτι.

Στο tray κάτω δεξιά στο εικονίδιο με τις 2 οθόνες λέει WAN Connection στο τάδε και λέει ταχύτητα 8mbit.

Όταν τρέχω το speed test της hol, μου δίνει ταχύτητα 8, επίσης το μέγιστο που κατεβάζω είναι στα περίπου 800kb/sec.

Γιατί ενώ το rooter κλειδώνει στα 16και εγώ έχω μόνο 8? Κάνω κάτι λάθος?

Ευχαριστώ.

bpapad81
22-09-10, 17:04
η πραγματικη ταχυτητα ειναι τα 16Mb.

nio25
22-09-10, 17:12
Αν καταλαβα σωστα συνδεεσαι μεσα απ τα windows στο internet (pppoe);
Για ποιο λογο το κανεις αυτο;
To router σου πρεπει κανονικα να κανει την pppoe συνδεση.

akisakis
22-09-10, 17:14
Κάτι δεν πάει καλά όμως, από τα λίγα που ξέρω, μου φαίνεται περίεργο να συγχρονίζει το router στα 16 αλλά το wan connection να είναι 8. Γιατί είναι 8 αυτό? Δεν θα έπρεπε να είναι 24 πχ?

Δεν κατάλαβα τι εννοείς με αυτό που μου λες. Πως πρέπει να συνδεθώ?

nio25
22-09-10, 17:19
Αυτο το wan connection που λες που το βλεπεις;Μεσα απ το ρουτερ;Ή στα windows στην taskbar κατω δεξια;

akisakis
22-09-10, 17:26
Αυτο το wan connection που λες που το βλεπεις;Μεσα απ το ρουτερ;Ή στα windows στην taskbar κατω δεξια;

Στα windows στο tray κάτω δεξιά. Και αν πάω να το αποσυνδέσω μου βγάζει ένα μνμ ότι δεν είναι δυνατόν να γίνει αποσύνδεση αυτή τη στιγμή γιατί η σύνδεση είναι απασχολημένη με μια λειτουργία σύνδεσης ή αποσύνδεσης.

nio25
22-09-10, 17:28
Για ποιο λογο το κανεις αυτο;Το ρουτερ στην ethernet θυρα του υπολογιστη σου δεν το εχεις συνδεσει;
Κανονικα το ιδιο το ρουτερ συνδεεται στο ιντερνετ (συνηθως απο μονο του,χωρις να κανεις κατι εσυ),εσυ απλα το βαζεις στην πριζα και το συνδεεις στον υπολογιστη σου στην ethernet/lan καρτα σου.

akisakis
22-09-10, 17:36
Για ποιο λογο το κανεις αυτο;Το ρουτερ στην ethernet θυρα του υπολογιστη σου δεν το εχεις συνδεσει;
Κανονικα το ιδιο το ρουτερ συνδεεται στο ιντερνετ (συνηθως απο μονο του,χωρις να κανεις κατι εσυ),εσυ απλα το βαζεις στην πριζα και το συνδεεις στον υπολογιστη σου στην ethernet καρτα σου.

Έτσι μου το σύνδεσαν οι "τεχνικοί".

Το router είναι συνδεδεμένο με τον υπολογιστή με καλώδιο ethernet.
Στις συνδέσεις δικτύου έχει :

ΠΥΛΗ INTERNET :
WAN CONNECTION στο τάδε (όπως ανέφερα και στο προηγούμενο post δεν με αφήνει να την απενεργοποιήσω)

ΤΟΠΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ Ή INTERNET ΥΨΗΛΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ :
1. Τοπική σύνδεση realtek rtl κτλ κτλ
2. Σύνδεση 1394

nio25
22-09-10, 17:51
To λαμπακι internet του νετφαστερ ειναι αναμενο;

akisakis
22-09-10, 17:55
To λαμπακι internet του νετφαστερ ειναι αναμενο;

Δεν υπάρχει λαμπάκι internet. Αναμμένα είναι τα Power, LAN 1, ADSL, Online, VoIP.

nio25
22-09-10, 18:06
A μαλλον το iad(1) εχεις τοτε.Αν ειναι αναμμενο το online (νομιζω οτι κανονικα αναβοσβηνει-δεν ειμαι και σιγουρος) μπορεις να σβησεις τo wan connection γιατι μαλλον το ρουτερ ειναι ειδη συνδεδεμενο στο ιντερνετ οποτε δεν υπαρχει λογος να ξανασυνδεθεις.
Αποσυνδεση μπορεις να κανεις απ το wan connection ή συνδεεται παλι μονο του;

akisakis
22-09-10, 18:11
A μαλλον το iad(1) εχεις τοτε.Αν ειναι αναμμενο το online (νομιζω οτι κανονικα αναβοσβηνει-δεν ειμαι και σιγουρος) μπορεις να σβησεις τo wan connection γιατι μαλλον το ρουτερ ειναι ειδη συνδεδεμενο στο ιντερνετ οποτε δεν υπαρχει λογος να ξανασυνδεθεις.
Αποσυνδεση μπορεις να κανεις απ το wan connection ή συνδεεται παλι μονο του;

IAD 2 γράφει από κάτω.
Ναι, το λαμπάκι online αναβοσβήνει.
Δεν μπορώ να κάνω αποσύνδεση το wan connection, μου βγάζει μνμ σφάλματος ότι δεν είναι δυνατόν να γίνει αποσύνδεση αυτή τη στιγμή γιατί η σύνδεση είναι απασχολημένη με μια λειτουργία σύνδεσης ή αποσύνδεσης.

nio25
22-09-10, 18:21
Δεν ξερω δυστυχως να σε βοηθησω περισσοτερο γιατι δεν εχω και το συγκεκριμενο μοντεμ (αλλα φανταζομαι σαν ολα τ αλλα ειναι).
Λογικα αν καταφερεις να σβησεις τελειως το wan connection θα δουλευει κανονικα η συνδεση σου(εκτος και αν σε εχουν βαλει στα 8mbps internet αλλα δεν νομιζω).
Δεν ξερω και τι ακριβως συνδεση σου εκαναν οι τεχνικοι :p

akisakis
22-09-10, 18:34
Δεν ξερω δυστυχως να σε βοηθησω περισσοτερο γιατι δεν εχω και το συγκεκριμενο μοντεμ (αλλα φανταζομαι σαν ολα τ αλλα ειναι).
Λογικα αν καταφερεις να σβησεις τελειως το wan connection θα δουλευει κανονικα η συνδεση σου(εκτος και αν σε εχουν βαλει στα 8mbps internet αλλα δεν νομιζω).
Δεν ξερω και τι ακριβως συνδεση σου εκαναν οι τεχνικοι :p

Σε ευχαριστώ για την διάθεσή σου να βοηθήσεις.

Το router συγχρονίζει στα 16και, αλλά αυτό το wan connection δεν μπορώ να το αποσυνδέσω με τπτ, ελπίζω να βρεθεί μια λύση γιατί τώρα η γραμμή δουλεύει σαν 8αρα...

akisakis
23-09-10, 15:11
Ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα πως αυτό το wan connection που μου εμφανίζει στις συνδέσεις δικτύου σαν ΠΥΛΗ INTERNET είναι το upnp του router.

Και παρατήρησα πως αν πάω στις ιδιότητές του έχει καρτέλα "Γενικά" και επιλογή "Ρυθμίσεις". Στις "Ρυθμίσεις" έχει καρτέλα "Υπηρεσίες" όπου είναι δηλωμένο το utorrent(TCP, UDP).

Οπότε μάλλον θα είναι όντως το upnp.


Το θέμα/πρόβλημα όμως είναι πως αναφέρει σαν ταχύτητα 8mbit ενώ η ταχύτητα που συγχρονίζει το router είναι 16,5 !

@ ADSLgr.com All rights reserved.