PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με firmware update σε NEC DVDR!



nothingman
14-07-06, 01:54
Εχω ενα NEC dvdrw nd 3540A.

Προσπαθω να γραψω σε 90αρι cd, αλλα βγαινει μηνυμα οτι δεν επαρκει ο χωρος στο cd, παρολο που η συλλογη ειναι στα 87 λεπτα.

Μαλλον χρειαζεται καποιο hardware update, αλλα δεν εχω καταφερει να βρω κατι.
Μπορει καπιος να με βοηθησει (που θα βρω το update) και να δωσει οδηγιες για το πως να το κανω;

Ευχαριστω προκαταβολικα!

vaggoulas
14-07-06, 02:08
Εχω ενα NEC dvdrw nd 3540A.

Προσπαθω να γραψω σε 90αρι cd, αλλα βγαινει μηνυμα οτι δεν επαρκει ο χωρος στο cd, παρολο που η συλλογη ειναι στα 87 λεπτα.

Μαλλον χρειαζεται καποιο hardware update, αλλα δεν εχω καταφερει να βρω κατι.
Μπορει καπιος να με βοηθησει (που θα βρω το update) και να δωσει οδηγιες για το πως να το κανω;

Ευχαριστω προκαταβολικα!
Μπορεί το NEC να γράψει 90min cd?Πολλά recorder δεν μπορούν.Αν γράφει τέτοια cd πρέπει να ψάξεις στις ρυθμίσεις του προγραμάτος που έχεις για εγγραφή.Κάτι εκεί παίζει να ενεργοποιήσεις κάποια επιλογή νομίζω.

nothingman
14-07-06, 02:15
Problem solved, αγνοηστε το thread.

Ευχαριστω για την απαντηση παντως.

sdiama
15-07-06, 19:16
Για πες μας και εμάς, από περιέργεια πως λύθηκε αφού έκανες τον κόπο να ρωτήσεις στο forum.
Μην είσαι "μοναχοφάης" :)

mpampis81
08-01-09, 23:40
Έχω και εγώ το εν λόγω DVD και δεν μου γράφει DVD DL τι μπορώ να κάνω? Υπάρχει utility update? Plz help :oops:

tedd
09-01-09, 19:31
Αν έλεγες και τι δισκάκια χρησιμοποιήσες καλά θα ήταν, πάντως να ξέρεις οτι τύχαινουν τετοιες συμπτωσεις ωστε κάποια διασκάκια ενώ ενα μοντελο τα διαβάζει-γράφει κάποιο άλλο να μην μπορει, η λύση θα ηταν βρεις και να βάλεις απο το site της NEC το τελευταιο το firmware μήπως πλεον υποστήριζονται ή αγοράζεις άλλη μάρκα δισκάκια, επισης κοιταξε να ειναι + οχι - δηλάδη DVD+DL .
H ΝΕC ειναι στη ομάδα των εταιριων που χρησιμοποιουν την τεχνολογία plus(+) παρόλο που παρέχεται συμβατότητα με τα minus(-).

Επίσης το μοντελο μου έχεις ειναι ιδιαιτερα παλιο 5ετίας και όσο νανε υπάρχουν φθορές και ασυμβατότητες θα έλεγα να έπαιρνες ένα καινουριο τα οποια στοιχιζουν ~25€.

YΓ βρέ θηρίο που το ξέθαψες τόσο παλιό νήμα ειναι 2,5 χρόνια παλιό:p

platanos
10-01-09, 15:36
Έχω και εγώ το εν λόγω DVD και δεν μου γράφει DVD DL τι μπορώ να κάνω? Υπάρχει utility update? Plz help :oops:
Κοιταξε πρωτα αυτα που λεει ο Tedd πιο κατω.
Αν δεν υπαρχει επισημο firmware της NEC τοτε δοκιμασε με ενα αλλο "πειραγμενο" απο ΕΔΩ (http://liggydee.cdfreaks.com/page/en/NEC-ND-3540A/)
Παντα φυσικα βασικη προυποθεση για εγγραφη σε DL ειναι και τα σωστα/καλα δισκακια.


YΓ βρέ θηρίο που το ξέθαψες τόσο παλιό νήμα ειναι 2,5 χρόνια παλιό:p
Καλα εκανε και "ξεθαψε" το νημα. Εκανε οτι δεν κανουν τοσοι αλλοι. Εκανε αναζητηση και δεν ανοιξε νεο.

mpampis81
12-01-09, 19:53
Αν έλεγες και τι δισκάκια χρησιμοποιήσες καλά θα ήταν, πάντως να ξέρεις οτι τύχαινουν τετοιες συμπτωσεις ωστε κάποια διασκάκια ενώ ενα μοντελο τα διαβάζει-γράφει κάποιο άλλο να μην μπορει, η λύση θα ηταν βρεις και να βάλεις απο το site της NEC το τελευταιο το firmware μήπως πλεον υποστήριζονται ή αγοράζεις άλλη μάρκα δισκάκια, επισης κοιταξε να ειναι + οχι - δηλάδη DVD+DL .
H ΝΕC ειναι στη ομάδα των εταιριων που χρησιμοποιουν την τεχνολογία plus(+) παρόλο που παρέχεται συμβατότητα με τα minus(-).

Επίσης το μοντελο μου έχεις ειναι ιδιαιτερα παλιο 5ετίας και όσο νανε υπάρχουν φθορές και ασυμβατότητες θα έλεγα να έπαιρνες ένα καινουριο τα οποια στοιχιζουν ~25€.

YΓ βρέ θηρίο που το ξέθαψες τόσο παλιό νήμα ειναι 2,5 χρόνια παλιό:p
Χρησιμοποίησα τα Philips DVD-DL +R και ενώ το Nero 7 μου βγάζει ότι ολοκληρώνεται η εγγραφή σωστά οταν πάω να το ανοίξω δεν βρίσκει DVD :hmm:
Θα δοκιμάσω και άλλη μάρκα :(

@ ADSLgr.com All rights reserved.