PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικα τι ταχυτητα εχω;;



jenny_v
23-09-10, 16:02
Καινουργια στην ΗΟL προσπαθω να καταλαβω γιατι ενω η τεχνικη υποστηριξη μου λεει οτι εχω πολυ καλη ταχυτητα γιατι ενα απλο βιντεο στο you tube κανει συνεχεια buffering.
Eχω κανει τεστ στο bandwith και τα αποτελεσματα στο download ειναι απο 4-4.70 Μbps
k sto upload απο 620 νωρις το πρωι εως 450 το βραδυ.Α την πρωτη μερα το upload ηταν 800 kbps.
Mου εστειλαν ενα mail με καποια τεστ αλλα δεν καταφερα να τα κανω ολα.
Παιζει ρολο η παλαιοτητα του laptop που εχω;

........Auto merged post: jenny_v πρόσθεσε 11 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

A κατι που θυμηθηκα.Το πρωι που ειχα τηλεφωνικη επικοινωνια μου ειπαν οτι εχω 15 σε συγχρονισμο..

Boton
23-09-10, 16:09
Μέσα στο router τί ταχύτητες βλέπεις...;;

jenny_v
23-09-10, 16:26
Aaaa για μισο λεπτο.Βοηθα λιγο..Πως το βρισκουμε αυτο ;;Απο το εικονιδιο στην μπαρα;

Boton
23-09-10, 16:32
192.168.2.1 πατάς στον browser...


Μετα στα δυο κουτακια που θα σου βγάλει πάτα admin και πάλιadmin...


Πάνε μετά status




και δες τις ταχύτητες και ανέβασέ τες εδώ με copy/paste

Από εδώ και πέρα ας βοηθήσει άλλος...

Papados
23-09-10, 16:33
Μπαινεις στο μενου του ρουτερ δινοντας 192.168.2.1 με user & password admin (που είναι και το default του ρουτερ σου)
Πας στο status που είναι κατω κατω και εχεις μια πρώτη εικονα.
Ελπιζω να εχεις netfaster και να μην γραφω μπουρδες τωρα...

Edit ..
με προλάβανε:p

jenny_v
23-09-10, 16:52
Carrier Hellas Online
Model NetFasteR WLAN
Serial Number F200020000000010000008181A7984C5
Hardware Version V1.1.00
Software Version V1.0.00_HOLT03
Boot Loader Version V1.0.01

Aυτο μου δειχνει στο status. Δεν νομιζω οτι βοηθαει..

LOUKAS32
23-09-10, 16:58
check manual , it has instructions how to enter the MENU of the router

Papados
23-09-10, 16:58
NetFaster IAD δεν είναι το ρουτερ σου?
θα σου εμφανίσει κάτω από αυτές τις πληροφορίες τιην ip σου την ταχυτητα σου το χρόνο που είσαι συνδεδεμένη και αλλες πληροφορίες.
Εναλλακτικα μπορείς να πας στο μενού ADSL που θα σου δωσει και πληροφορίες για το attenuation Κλπ.

jenny_v
23-09-10, 17:03
Aυτο βρηκα στο ADSL .
Link Status Connected
Rate (Up/Down) 864/14878 kbps
Noise Margin (Up/Down) 12.5/10.7 db
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 13.3/21.3 db
Output Power (Up/Down) 12.4/20.3 dbm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 1024/14816 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 1

Kαλα ειμαι;; Δεν εχω μετρο συγκρισης

LOUKAS32
23-09-10, 17:04
μια χαρα

λιγο παραπανω κανονικα επρεπε αλλα οκαυ...

www.apple.com/downloads

www.ati.com

www.ndvidia.com

κατεβασε κατι με ΟΛΑ κλειστα !!!! (ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ)

jenny_v
23-09-10, 17:27
Toτε γιατι δεν βλεπω καλα στο YouTube..Παλιοτερα δεν ειχα προβλημα..

Boton
23-09-10, 18:53
Μήπως το έχεις ασύρματα συνδεδεμένο στο modem το laptop...;;;

Στο προφιλ σου βλέπω


Router: netfasterR WLAN

jenny_v
23-09-10, 22:16
Μήπως το έχεις ασύρματα συνδεδεμένο στο modem το laptop...;;;

Στο προφιλ σου βλέπω

Oχι με καλωδιο ειναι συνδεδεμενο...

dfourt
23-09-10, 22:29
Λοιπόν η ταχύτητά σου είναι οκ έχεις 15Mbps και είναι οκ, δεν είναι θέμα ταχύτητας.

Μπορείς να δείς την πραγματική ταχύτητα σου κατεβάζοντας αυτό (ftp://ftp.ntua.gr/ls-lR.Z) και κοιτώντας με τι ταχύτητα το κατεβάζει.

Η ταχύτητα θα αλλάζει ανάλογα με την ώρα της ημέρας που θα το κατεβάσεις και την κίνηση του δικτύου.(τις ώρες αιχμής θα έχεις πιο αργές ταχύτητες, ενώ πχ στις 3 το βράδυ θα κατεβάζεις με full ταχύτητα.)

Όπως και να έχει οποιαδήποτε ταχύτητα μεγαλύτερη από 100kb/s είναι αρκετή για το youtube, οπότε λογικά δεν θα πρέπει να έχεις πρόβλημα.

Οπότε τώρα υπάρχουν 2 ενδεχόμενα:
1)Είτε έχει κάποιο πρόβλημα το laptop σου.
Δοκίμασε να κατεβάσεις τον firefox (http://www.mozilla-europe.org/el/firefox/) και να το χρησιμοποιήσεις αντί για τον Internet explorer για να βλέπεις τα video του youtube.Αν το πρόβλημα διορθωθεί τότε ήταν αυτό.(και βασικά σε αυτήν την περίπτωση ίσως φτιάξει και στον Internet Explorer αν απεγκαταστήσεις τον flash player και τον ξαναεγκαταστήσεις, αλλά αισθάνομαι ότι σου βάζω δύσκολα για αυτό και αναφέρω το άλλο με τον firefox.)
Δοκίμασε επίσης να απενεργοποιήσεις οποιοδήποτε antivirus-internet security-firewall τυχόν έχεις, μήπως και φταίει αυτό.
2)Η HOL ίσως περιορίζει τις ταχύτητες προς youtube κάποιες ώρες τις ημέρας για διάφορους λόγους.Σε αυτήν την περίπτωση θα βρεθούν και άλλοι χρήστες να παραπονούνται τις επόμενες ημέρες.

Boton
23-09-10, 22:33
2)Η HOL ίσως περιορίζει τις ταχύτητες προς youtube κάποιες ώρες τις ημέρας για διάφορους λόγους.Σε αυτήν την περίπτωση θα βρεθούν και άλλοι χρήστες να παραπονούνται τις επόμενες ημέρες.

Φωρτώνουν κανονικότατα σε εμένα..Τις περισσότερες ώρες βιντεάκια βλέπω....

@ ADSLgr.com All rights reserved.