PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί... "εκλογής"



Ducklord
08-02-04, 23:12
Παιδιά, να ξεκαθαρίσω πως ΔΕΝ το γράφω για πολιτικούς λόγους, ΔΕΝ το γράφω για να προσβάλω κάποιους, ΔΕΝ θέλω "πολιτική" απάντηση και αντιπαράθεση. Μιλάω για το "επίπεδό" μας και το πως μας δουλεύουν.

Εδώ και μέρες μας βομβαρδίζουν απο την ΤιΒί με "την εκλογή του Γιωργάκη". Δεν με νοιάζει ποιο κόμμα θα νικήσει (όχι, τουλάχιστον, στα πλαίσια αυτού του φόρουμ) ούτε είμαι "βαμμένος" κομματικά. Έχω όμως μια ερώτηση για όλους σας:

Μας δουλεύουν και δεν το καταλαβαίνουμε;

Δεν θέλω να κρίνετε το συγκεκριμένο κόμμα και τον εκπρόσωπό του, μα να μου πείτε την άποψή σας για την "εκλογή" του. Τι εννοώ;

Δεν σας φαίνεται τουλάχιστον γελοίο να γίνεται μια "εκλογή" με έναν, μονάχα, υποψήφιο; "Εκλογή" δεν θα πει "επιλογή", ή απατώμαι; Την ερώτηση αυτή σας την κάνω διότι, μέσα απο το θρέντ "περί πνευματικής ιδιοκτησίας" μιλήσαμε, ανάμεσα σε άλλα, και για το οτι "η ψυχαγωγία μας δεν έχει επίπεδο" αλλά δυστυχώς δεν γίνεται να αλλάξει η κατάσταση αφού υπάρχει ζήτηση.

Μιλάω, λοιπόν, για το επίπεδό μας, για την δυνατότητά μας να κατανοήσουμε τι γίνεται γύρω μας, για το οτι, ουσιαστικά, "μας ταίζουν κουτόχορτο" και το χάβουμε. Για όλα, δηλαδή, τα περίεργα, τα χαζά, τα απαράδεκτα που συμβαίνουν γύρω μας, τα βλέπουμε μπροστά μας και όμως τα δεχόμαστε δίχως να κάνουμε κάτι.

Είμαι ο μόνος που του φαίνονται γελοία όλα αυτά;

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: Να υπενθυμίσω: ΟΧΙ κομματικά μυνήματα. Η αφορμή ξεκίνησε απο μια "κοινωνική κατάσταση" και όχι απο "πολιτικές πεποιθήσεις".

Greg
08-02-04, 23:20
Τους δουλεύουν και δεν το καταλαβαίνουνε...

blackjim
08-02-04, 23:32
Μιλάω για το "επίπεδό" μας και το πως μας δουλεύουν.

Εδώ και μέρες μας βομβαρδίζουν απο την ΤιΒί με "την εκλογή του Γιωργάκη". Μας δουλεύουν και δεν το καταλαβαίνουμε;

Δεν σας φαίνεται τουλάχιστον γελοίο να γίνεται μια "εκλογή" με έναν, μονάχα, υποψήφιο; "Εκλογή" δεν θα πει "επιλογή", ή απατώμαι; Την ερώτηση αυτή σας την κάνω διότι, μέσα απο το θρέντ "περί πνευματικής ιδιοκτησίας" μιλήσαμε, ανάμεσα σε άλλα, και για το οτι "η ψυχαγωγία μας δεν έχει επίπεδο" αλλά δυστυχώς δεν γίνεται να αλλάξει η κατάσταση αφού υπάρχει ζήτηση.

Μιλάω, λοιπόν, για το επίπεδό μας, για την δυνατότητά μας να κατανοήσουμε τι γίνεται γύρω μας, για το οτι, ουσιαστικά, "μας ταίζουν κουτόχορτο" και το χάβουμε. Για όλα, δηλαδή, τα περίεργα, τα χαζά, τα απαράδεκτα που συμβαίνουν γύρω μας, τα βλέπουμε μπροστά μας και όμως τα δεχόμαστε δίχως να κάνουμε κάτι.

Είμαι ο μόνος που του φαίνονται γελοία όλα αυτά;


Συμφωνω απολυτα!!
Οντως και εγω καποιες φορες αισθανομαι οτι ειτε υπαρχουν πολλοι χαζοι ανθρωποι ειτε "κατι" τους δινουν και οτι ,μα οτι ΒΛΑΚΕΙΑ και αν τους σερβιρουν θα την δεχθουν αδιαμαρτυρητα και θα την υπερασπιστουν μεχρι βλακειας...
Αυτο αφορα ολους τους τομεις της καθημερινης μας ζωης και νοοτροπιας (σαν Ελληνες παντα) και φυσικα και τις πολιτικες μας "αποψεις"...

zouzouni
08-02-04, 23:33
Να ρωτήσω και εγώ μήπως αυτό το θέμα ανήκει στην κατηγορία
"Απόψεις" ή "Χαλαρή Κουβεντούλα" και όχι εδώ που λέγεται
"Software and Hardware" ?

Αγαπητέ Παπιάρχοντα.......νομίζω πρέπει να μεταφερθεί σε μια από τις άλλες κατηγορίες.

zouzouni
08-02-04, 23:37
Σχετικά με τα όσα γράφεις.......

Συμφωνώ και επαυξάνω !!!

Παρόλα αυτά όμως........νομίζω πρέπει να μεταφερθεί στις άλλες κατηγορίες! :wink: (δεν ξεκολλάω εγώ :lol: )
Και εκεί να συνεχίσουμε την κουβέντα μας!

Kerl
08-02-04, 23:43
Δεν είναι ελληνική πατέντα . Και στην Σοβιετική Ένωση είχανε εκλογές , απλά μόνο το κομμουνιστικό κόμμα μπορούσε να συμμετέχει ;)

Κατά τα άλλα παπιάρχοντα , δουλειά της τιβί και των μέσων ενημέρωης γενικά είναι να προπανγαδίσουν όσο το δυνατόν πιο πολύ την γραμμή που θέλει να περάσει ο ιδιοκτήτης τους . Είτε αυτό λέγετε δημοσκοπήσεις είτε λέγετε αποκαλύψεις είτε εκλογές με έναν υποψήφιο , όλα ειναι κατασκευασμένα και υπηρετούνε την διαπλοκή. Από τύχη οι εργολάβοι του δημοσίου είναι και ιδιοκτήτες μέσων ενημέρωσης ; Ή τα κανάλια λειτουργούνε ενώ χρωστάνε στο κράτος δις . Ή οι ΠΑΕ δεν έχουνε κλείσει ενώ χρωστάνε και αυτές τα δις . Έτσι για να πούμε τα πιο χτυπητά.

Greg
08-02-04, 23:49
Να ρωτήσω και εγώ μήπως αυτό το θέμα ανήκει στην κατηγορία
"Απόψεις" ή "Χαλαρή Κουβεντούλα" και όχι εδώ που λέγεται
"Software and Hardware" ?

Συμφωνώ...
Θα έπρεπε να μπει στην κατηγορία softcore and hardcore :D

PReD
09-02-04, 00:01
Συμφωνώ και εγώ απόλυτα...
Είναι όντως γελοίο...
Και είναι γελοίο γιατί μόνο κάποιος χαζός θα μπορούσε να πιστέψει οτι κάτι σημαίνει αυτό το πράγμα, αφού ένας normal άνθρωπος θα σκεφτονταν οτι:
Τι νόημα (όπως πρείπατε) έχει μια εκλογική διαδικασία με έναν υποψήφιο?
Υπάρχει ενδεχόμενο να μην βγει αυτός (δηλαδή μπορούμε με την ψήφο μας να αλλάξουμε κάτι)
Μπορείς να βγάλεις κανένα συμπέρασμα απο το όλο πράγμα και έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα απο την στιγμή που ψηφίζει όποιος θέλει (μέλος ή μη, 16χρονα 17χρονα, αλλοδαποί κλπ κλπ κλπ)... Δηλαδή μπορείς να βγάλεις ένα πολιτικό συμπέρασμα τουλάχιστον αφού δεν υπάρχει άλλο νόημα?
Για ποιό λόγο το συγκεκριμένο κόμμα ήθελε απαραιτήτως να μετατρέψει μια εσωκομματική διαδικασία σε άτυπο δημοψήφισμα και μάλιστα αδιαφορώντας για την απόφαση της Αρχής Προστασίας των Προσωπικών Δεδομένων?
Πόσο αξιόπιστα θα είναι τα αποτελέσματα (τη στιγμή που γράφω έχουν βγεί τα αποτελέσματα σε χρόνο record απο το κλείσιμο των καλπών: ψήφισαν 1.013.553, Γιωργάκης: 1.011.858, λευκά 1.675 . Δηλαδή 99,8% . Αξιοπερίεργο!?!?!?)

Greg
09-02-04, 00:08
PReD, αμα ανακαλύψω ότι ανήκεις σε αυτό το 0,2% που εκανε λάθος στο ψηφοδέλτιο και έριξε αυτό χωρίς τα γράμματα θαααααα πεθάνω :mrgreen:

npats
09-02-04, 00:34
Μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων το μοναδικό ενδιαφέρον θέμα είναι αν με το ποσοστό αυτό ο κ.Παπανδρέου ξεπέρασε αντίστοιχης διαδικασίας ποσοστά εκλογής τών κ.κ Στάλιν,Καντάφι,Τσαουσέσκου,Σαντάμ
κ.τ.λ.Μέ λίγη καλή τύχη ίσως η χώρα μας κατακτήσει μιά ακόμα διεθνή αναγνώριση.

Ducklord
09-02-04, 00:45
Παίδες, καταρχάς σόρυ που το έστειλα σε λάθος κατηγορία (Μοντεράτορες, πληζ αλλάξτε του θέση).

Το θέμα είναι πως, όλοι αυτοί οι χιλιάδες που ψήφισαν, το είχαν συνειδητοποιήσει το σε τι "εκλογή" έπαιρναν μέρος, ή ηταν απλώς "πρόβατα", άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν τι τους γίνεται και που σε λίγες μέρες θα αποφασίσουν, μαζί με τους υπόλοιπους, για το συνολικό μας μέλλον; Θέλω να πω, ακόμη και φανατισμένος να είναι κάποιος, ακόμη και αν "το κόμμα" του είναι "θρησκεία", πάλι δεν είναι υπερβολικά... γελοία μια τέτοια ψηφοφορία; Και όμως, μιλάμε για χιλιάδες, ΧΙΛΙΑΔΕΣ συνανθρώπους μας που πήγαν να συμμετάσχουν!
Πολύ σωστά γνωστός μου ανέφερε πως υπάρχουν κάποιοι δυστυχείς που είναι "κομματικώς βολεμένοι" σε κάποιες θέσεις και που θα έπρεπε να ψηφίσουν αφού στην ψηφοφορία αυτή "κρατούνται ονόματα" (και έτσι "διασφαλίζουν την υποστήριξή τους προς το κόμμα" και, άρα, την "πίστη" που συνεπάγεται "τη θέση τους"). Αυτοί είναι, κατ` εμέ, απολύτως δικαιολογημένοι όσον αφορά αυτή τους την κίνηση, άσχετα με το αν δεν συμπαθώ το κομματικό βόλλεμα και πιστεύω στις ίσες ευκαιρίες. Πόσοι, όμως, έκαναν κάτι τέτοιο συνειδητά και δεν ψήφισαν "για τη θρησκεία" τους; Πόσοι είναι αυτοί που επειδή έτσι έμαθαν θα ψήφιζαν οποιονδήποτε, ακόμη και αν τους δούλευε κατάμουτρα; Και, στο κάτω - κάτω, τόσο δύσκολο είναι να δει κανείς πως η συγκεκριμένη διαδικασία ήταν απλώς απαράδεκτη; Εντάξει, υποστηρίξτε τους, μα όχι βρε παιδιά και σε κάθε κίνησή τους.

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: Δεν θέλω να προσβάλω κανέναν που ψήφισε "αυτό που αγαπά", ή λόγω συμφερόντων. Αν διαβάσει αυτά, όμως, ας μας απαντήσει αν όντως θεώρησε και ο ίδιος ανόητο το να ψηφίσει τον 1 απο τους... έναν!

Υ.Γ.: Άκουσα κάποιον σε κανάλι (μην ρωτάτε, δεν ασχολούμαι φανατικά με πολιτική για να τους ξέρω) να λέει κάτι πολύ σωστό: "Γιατί ανησυχούν για τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας; Αναρωτιούνται μήπως έρθει δεύτερος;"... Αυτό τα λέει όλα :-)

vdeseris
09-02-04, 00:48
Πολύ απλά ήθελαν να κάνουν επίδειξη ισχύος.

enwsitis21
09-02-04, 00:52
Πολύ σωστά γνωστός μου ανέφερε πως υπάρχουν κάποιοι δυστυχείς που είναι "κομματικώς βολεμένοι" σε κάποιες θέσεις και που θα έπρεπε να ψηφίσουν αφού στην ψηφοφορία αυτή "κρατούνται ονόματα" (και έτσι "διασφαλίζουν την υποστήριξή τους προς το κόμμα" και, άρα, την "πίστη" που συνεπάγεται "τη θέση τους"). Αυτοί είναι, κατ` εμέ, απολύτως δικαιολογημένοι όσον αφορά αυτή τους την κίνηση, άσχετα με το αν δεν συμπαθώ το κομματικό βόλλεμα και πιστεύω στις ίσες ευκαιρίες.



:-)

Νομίζεις ότι τα βολέματα που έκανε το ΠΑΣΟΚ τόσα χρόνια δεν φτάνουν το 1 εκατομμύριο ψήφους;

Greg
09-02-04, 01:01
Ρε παιδιά αν ήταν δυνατόν να μήν πάρει τόσους ψήφους!... με την έκταση που πήραν τα πράγματα ο κόσμος τους φανατίστηκε (οχι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΣΟΚ οπως καταλάβατε!). Λογικό είναι... Αυτούς τους ψηφοφόρους (δηλ. 1000000-100000 διπλοψηφήσαντε - 100000 πιπίνια - 100000 αλλοδαπούς = 700000), δεν πρόκειτε να τους χάσει ποτέ!... φυσικά και έχει ρεύμα σαν κόμμα... τόσα χρόνια τι κάνει? Απλώς θα γούσαταρα να έπαιρνε μόνο 100.000 ψήφους και να χεζουλεύονταν!!!

kostthem
09-02-04, 01:50
Δεν θα το πάω κομματικά (όχι δεν είμαι ΠΑΣΟΚ), απλά θα εκθέσω μια απορία που έχω πολλά χρόνια. Οποιος μπορεί ας μου απαντήσει σας παρακαλώ. Αφού όλος ο κόσμος κατά την διάρκεια μιας τετραετίας τους βρίζει και λέει ότι όλοι τα ίδια τομάρια είναι, ότι κλέβουν τα λεφτά του λαού κλπ, ποιοί είναι αυτοί με τα σημαιάκια? Δεν μπορεί να είναι τόσοι πολλοί αυτοί που τους βρίζουν και άλλοι τόσοι αυτοί με τα σημαιάκια! Πρέπει να είναι οι ίδιοι!

Και ναι αγαπητό παπί, μας δουλεύουν. Ολοι μας δουλεύουν. Και η κυβέρνηση με την "αλλαγή¨, την "εκλογή", στα παράθυρα είναι η Βάσω, στους δρόμους ο Λαλιώτης, νέος Υπ.Εξ. θα είναι ο Πάγκαλος (αν είναι δυνατόν! φοβερή αλλαγή!)και η αντιπολίτευση που κάνει αντιπολίτευση του καναπέ, τα διαπλεκόμενα που επικαλείται δεν έχουν ποτέ όνομα και τέλος πάντων το μόνο που προτείνει είναι εναλλαγή κομμάτων στην διακυβέρνηση της χώρας.

Αναρωτηθήκατε ποτέ μήπως αυτό που ζούμε είναι Η Δημοκρατία Των Media? Πάρτε το απόφαση λοιπόν, Ντόρα και Βενιζέλο θα βλέπουμε στα παράθυρα.
:( :(

anon6128
09-02-04, 02:18
Θα συμφωνήσω με όσα ελέχθησαν και θα προσθέσω κάτι:
Αυτό που με στενοχώρησε περισότερο με αυτή την ιστορία, ήταν ότι συμμετείχαν ενεργά και νέοι άνθρωποι. Ξέρω ότι πολλοί συμπολίτες μας άνω των 40-50 ετών, απλά ψηφίζουν τις τελευταίες δεκαετίες ένα συγκεκριμένο κόμμα ο καθένας τους, χωρίς να το ψάχνουν και πολύ. Οι νέοι όμως; Είναι δυνατόν να μην κατανοούν το ανούσιο της διαδικασίας; :cry:

Και μια ερώτηση: ΠΟΙΟΣ πλήρωσε για αυτή την εκλογική "αναμέτρηση"; :wink:
Ακόμη και τα 2000000 ψηφοδέλτια κάτι κοστίζουν.... :x

Lord_Flasheart
09-02-04, 02:35
Αγαπητοι συν-φορουμιτες,

Ημουν σημερα στο λεωφορείο και είδα την διαφήμιση του ΠΑΣ(τ)ΟΚ για την επικειμενη σημερινή "αλλαγή"-"εκλογή".
Είχα την εντύπωση πως θα ήταν μια αποτυχία για το ΠΑΣ(τ)ΟΚ μιας και δεν υπάρχει ενδιαφέρον. (όπως καταλάβατε ΔΕΝ είμαι (πα)στόκος, αλλά και το κόμμα μου να έκανε τέτοιου είδους εκλογές δεν θα πήγαινα)

Πριν απο μερικά λεπτά (μετά την αθλητικη κυριακή :mrgreen: ) είδα στις ειδήσης της ΝΕΤ να μιλάνε για νέα αρχη, και τρομερή νίκη... και νά σου τα πλάνα με τα πρόβατα να περιμένουν και να δίνουν τις ταυτότητες τους (= το ΑΠΟΛΥΤΟ φακέλωμα)...

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΑΥΤΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? τι ΑΚΡΙΒΩΣ θα βγεί; τι θα αλλάξει; ασε που το βρίσκω απίστευτα κυνικό το να υπάρχουν 1.000.000 πρόβατα...

όσον αφορά στην αλλαγή του προέδρου...

είναι σαν να παίρνεις την σοκολάτα του μικρού, να αλλάζεις το περιτύλιγμα και να του τη ξαναδίνεις...

πάλι τσοχαντζόπουλος; ΝΑΙ
πάλι πάγκαλος; ΝΑΙ
πα΄λι ανεργεία 28%; ΝΑΙ!!!


πάντως πιστεύω οτι και φέτος το ΠΑΣ(τ)ΟΚ θα βγεί. Όχι για τίποτα άλλο, αλλα επειδή αυτοί είμαστε και αυτό μας αξίζει...


(οκ παρασύρθηκα κάπως, αν κάποιος μοντ πιστεύει πως πρέπει να το εντιτάρει, έχει τ ελεύθερό μου...)

PReD
09-02-04, 03:13
Δεν θα το πάω κομματικά (όχι δεν είμαι ΠΑΣΟΚ), απλά θα εκθέσω μια απορία που έχω πολλά χρόνια. Οποιος μπορεί ας μου απαντήσει σας παρακαλώ. Αφού όλος ο κόσμος κατά την διάρκεια μιας τετραετίας τους βρίζει και λέει ότι όλοι τα ίδια τομάρια είναι, ότι κλέβουν τα λεφτά του λαού κλπ, ποιοί είναι αυτοί με τα σημαιάκια? Δεν μπορεί να είναι τόσοι πολλοί αυτοί που τους βρίζουν και άλλοι τόσοι αυτοί με τα σημαιάκια! Πρέπει να είναι οι ίδιοι!

Αυτό είναι το Ελληνικό παράδοξο...

Cafeeine
09-02-04, 03:42
Δεν θα προσθέσω πολλά καλύφθηκα απο τους προηγούμενους κατα το πλείστον. Θα θελα όμως να καλέσω όποιον παρακολουθεί το thread και "ψήφισε" και δεν ανήκει στις δυο κατηγορίες που ανέφερε ο Παπιος, να μας πει ΓΙΑΤΙ πήγe. για ποιόν λόγο το έκανε. Ειλικρινά, είναι η μόνη απορία που μου δημιουργήθηκε απο όλο αυτό. Σε μια χώρα που το 30% των εγγεγραμένων δεν πάει καν να ψηφίσει στις κανονικές εκλογές, 900 000 έλληνες έριξαν μια ψήφο που δεν θα αλλάξει τιποτα

aelius_maximus
09-02-04, 09:48
Έθιξες πολύ σωστά το θέμα. Το ζήτημα τελικά δεν είναι τι μας ταϊζουν και με τι μας βομβαρδίζουν, αλλά πως εμείς αντιδράμε, αν αντιδράμε και καθόλου, και που έχουμε αφήσει την ευθυκρισία μας.
Αυτό που πολύ μου αρέσει, αν και είναι για κλάματα βέβαια, είναι ότι το παίζουμε και πονηροί εμείς οι έλληνες.
Ας μην γελιόμαστε, αυτή η δημοκρατία μας αξίζει, αυτοί οι θεσμοί μας αξίζουν και τελικά αυτοί οι πολιτικοί και πολιτική μας αξίζουν.
Άντε να δούμε θα ξυπνήσουμε ποτέ για να καταλάβουμε οτί η δημοκρατία είναι πολίτευμα συμμετοχής και ευθύνης ή θα κοιμόμαστε ήρεμα στο άλοθί μας 'αυτά έχει η ζωή και τίποτα δεν μπορούμε να κάνουμε'.

xenbast_
09-02-04, 09:54
ψήφισαν 1.013.000
έλαβον (καρ καρ)
Γ. Παπανδρέου 1.012.000
Λευκά 1.000

χαρ χαρ :lol:

parnwnas
09-02-04, 10:01
Το κάθε έθνος έχει αυτούς τους ηγέτες που του αξίζουν ... Αν μας άξιζαν καλύτεροι θα είχαμε και καλύτερους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.