PDA

Επιστροφή στο Forum : Μου ταζουν λαγους απο wind.

Selemis
24-09-10, 02:10
Χαιρετιζω ολο το φορουμ, καλως σας βρηκα.

Εχω συνδεση forthnet αρκετο καιρο και μενω Γαλατσι. Δεν εχω μεινει ιδιαιτερα ευχαριστημενος με ταχυτητες να μην ξεπερνουν τα 10mbps, και συχνες αποσυνδεσεις.
Με παιρνουν προχθες απο wind, και μου λενε τα εξης. (προγραμμα double-play)

α)Θα διπλασιαστει σχεδον η ταχυτητα μου.(περιπου 18-20)
β)εχουν περασει οπτικη ινα στο δικτυο με το οποιο θα συνδεομαι.
γ)μου κανουν δωρο 2 συνδρομες απο τις 12 που κατ ελαχιστον οφειλω να διατηρησω.
(ειναι μηνιαιες 41.24Ε εκαστη, και μου χαριζουν την δευτερη+τριτη)
δ)μου κανουν δωρο ασυρματο τηλεφωνο με φορτιστη.
ε)σε 1-2 εργασιμες ημερες ερχετε δωρεαν τεχνικος για υποστηριξη στο χωρο μου(εφοσον δε γινετε αλλιως)
στ)ολος ο εξοπλισμος (adsl) ειναι της wind δωρεαν.

Εγω παιδια τεχνικα, δε γνωριζω πολλα πραγματα. Ουσιαστικα το μονο δελεαρ για μενα ειναι ταχυτητα και τιποτε αλλο. Αν καποιος εχει wind στο Γαλατσι ή γνωριζει σχετικα ας ειχαμε την αποψη του.
Προσωπικα, οταν ακουω για πολλα κερασια... δεν παιρνω καλαθι καθολου.

Σας ευχαριστω ολους.

iakoboss7
24-09-10, 03:34
ταχυτητα δεν γινεται να σου πουν χωρις να εχεις ηδη συνδεθει αρα ειναι φουμαρα.... καλα για το οπτικη ινα δεν θα το σχολιασω καν...

εαν οντως θες να αλλαξεις εταιρια πηγαινε απο hol h on μερια η αν εχεις τα χρηματα καλυτερα στον οτε που ειναι και ο καλυτερος (εξαλου τα 41 ευρο δεν ειναι και πολι μακρια απο τις τιμες του οτε...).

παντως πες μας τα στατιστικα της γραμμης σου να δουμε που "πρεπει" να κλειδωνεις περιπου... (μπαινεις στο μοντεμ και πας στα στατιστικα και αντιγραφεις οτι βλεπεις)

psylos
24-09-10, 04:00
Γενικά οποία κ να είναι τα στατιστικά σου διαφορά μεγαλύτερη από 1-2 Mbps να δεις δν παίζει. Εκτός κ αν η wind έχει βάλει δικό της dslam δίπλα σου. Γενικά αυτα για την ταχύτητα είναι κυρίως πράγματα που σου λέει ο πωλητής για να σε πείσει. Κ για τον τεχνικό μην το πολύ πιστεύεις. Πάντα μπορεί να εννοεί ότι ένα courier απλά θα σου φέρει τον εξοπλισμό...

sa1901
24-09-10, 05:19
Είχα Forthnet και τον τελευταίο καιρό (ίσως και διάστημα ενός χρόνου) συγχρόνιζα στα 10-11. Με Netone είμαι στα 14+ και με 31,80 € το μήνα έχεις ίντερνετ και απεριόριστα τηλέφωνα.

Οπότε ξέχνα την Wind, άσε και την Forthnet και δεν θα το μετανιώσεις.

ermis333
24-09-10, 05:49
Με τη Wind οι πιθανότητες είναι να είσαι χειρότερα από 10Mbit γιατί έχει αυστηρή πολιτική με την καθαρότητα της γραμμής από θορύβους.

μπλες
24-09-10, 06:12
φιλε σε δουλεύουν για τα καλα!

blkik
24-09-10, 08:34

Μην πάρεις τα κεράσια της Wind είναι σάπια.
Τίποτα από αυτά που σου είπαν δεν ισχύει. Το πιθανότερο είναι ότι δεν σε πήρε κάν κάποιος που δούλευε στην Wind αλλα κάποιος εξωτερικός συνεργάτης που για να τα πάρει απο την Wind πρέπει να κλείσει συμβόλαια, οπότε σου τάζει ότι θές να ακούσεις.

3lbereth
24-09-10, 09:01
Ανεξάρτητα από το τί θα αποφασίσεις τελικά, το μόνο που ισχύει είναι οι προσφορές (http://www.wind.com.gr/eshop.aspx) του επίσημου site. That's it.
Πράγματι, ισχύουν τα πρώτα 3 δωρεάν πάγια, αλλά αυτό δε σε αποδεσμεύει από την εταιρία νωρίτερα - πάλι 12μηνο θα κάτσεις. Oι δε σούπα-ντούπα ταχύτητες και οι οπτικές στην κουζίνα σου είναι το κλασσικό δέλεαρ. Τον δωρεάν τεχνικό, δε θα τον σχολιάσω καν! Όπως είπε πολύ σωστά ο blkik, μάλλον για εξωτερικούς "συνεργάτες" πρόκειται, οπότε η wind δε θα αναγνωρίσει καμία άλλη "προσφορά".

Seitman
24-09-10, 11:13
Πάρε ένα δίκανο... :rifle: Θα σου χρειαστεί για τους λαγούς... :rolleyes:

psyxakias
24-09-10, 11:20
Θα σου πρότεινα να περιμένεις να σου τάξουν λαγούς με πετραχήλια (διότι θα έχεις έσοδα όταν ο λαγός κάνει λειτουργία, γάμους, βαφτίσια κτλ), σκέτους λαγούς δε λέει διότι με την πρώτη στραβή θα γίνουν... λαγοί.

ATG
24-09-10, 12:40
Αν σε ξανακαλεσουν ρωτα τους, η Forthnet δεν εχει οπτικες? Συνδεει τα κεντρα της με dial up?
Εχω απορια αν γνωριζουν οι πωλητες τι ειναι οι οπτικες....

Πέτρος
24-09-10, 13:21
α) Αμφιβάλω (δες απάντηση ermis33)
β) ισχύει για όλους
γ) αν παραγγείλεις από το site τους, παίρνεις 3
δ) τι μάρκα? το χρειάζεσαι?
ε) συμβαίνει, αλλά καλύτερα να μην χρειαστεί
στ) όλος? γιατί οι άλλοι δίνουν τον μισό? πιθανόν αυτός που έχεις να είναι καλύτερος

προσωπική κατεύθυνση: μην αλλάξεις για την ταχύτητα, αν αλλάξεις βάλε και κινητό Wind για να πάρεις την επιπλέον έκπτωση και παράγγειλε από το site (https://www.wind.com.gr/eShop-Form.aspx)τους, αν έχεις Nova κάνε καλύτερα τους υπολογισμούς σου (δες συνδυαστικές προσφορές Nova 4net)

zacharis1955
24-09-10, 16:58
H τελευταία εκδοχή των (άσχετων) πωλητών τους είναι ότι ακόμα και αν δεν έχουν...παντού οπτικές ίνες θα βάλουν μέσα στο 2011 με προτεραιότητα όπου έχουν πόλλά συμβόλαια...
Για μενα η εναλλακτική λύση του ΟΤΕ παραμένουν η ΟΝ TELECOMS (μακράν) καi η HOL η οποίες τελευταία έχουν βελτιωθεί θεαματικά....

sdikr
24-09-10, 18:00
Χαιρετιζω ολο το φορουμ, καλως σας βρηκα.

Εχω συνδεση forthnet αρκετο καιρο και μενω Γαλατσι. Δεν εχω μεινει ιδιαιτερα ευχαριστημενος με ταχυτητες να μην ξεπερνουν τα 10mbps, και συχνες αποσυνδεσεις.
Με παιρνουν προχθες απο wind, και μου λενε τα εξης. (προγραμμα double-play)

α)Θα διπλασιαστει σχεδον η ταχυτητα μου.(περιπου 18-20)
β)εχουν περασει οπτικη ινα στο δικτυο με το οποιο θα συνδεομαι.
γ)μου κανουν δωρο 2 συνδρομες απο τις 12 που κατ ελαχιστον οφειλω να διατηρησω.
(ειναι μηνιαιες 41.24Ε εκαστη, και μου χαριζουν την δευτερη+τριτη)
δ)μου κανουν δωρο ασυρματο τηλεφωνο με φορτιστη.
ε)σε 1-2 εργασιμες ημερες ερχετε δωρεαν τεχνικος για υποστηριξη στο χωρο μου(εφοσον δε γινετε αλλιως)
στ)ολος ο εξοπλισμος (adsl) ειναι της wind δωρεαν.

Εγω παιδια τεχνικα, δε γνωριζω πολλα πραγματα. Ουσιαστικα το μονο δελεαρ για μενα ειναι ταχυτητα και τιποτε αλλο. Αν καποιος εχει wind στο Γαλατσι ή γνωριζει σχετικα ας ειχαμε την αποψη του.

Σας ευχαριστω ολους.

Αν σε ξαναπάρουν, να τους πείς να σου τα δώσουν γραπτός αυτά

MeMFiS
24-09-10, 19:45

Έτσι ακριβώς, από το στόμα μου το πήρες.. :oneup:

konc
24-09-10, 20:47

Εντάξει αδελφή ψυχή, μέχρι και τις λέξεις που θα έγραφα έγραψες :p Αν, λέμε τώρα, ΑΝ που δεν πρόκειται ΠΟΤΕ, πες μας τον τρόπο να τα ζητήσω και εγώ γραπτά.. Έχω όρεξη για τραβήγματα και πονεμένο παρελθόν :twisted::twisted::twisted:

Selemis
25-09-10, 20:37

Γραπτως, το μονο που δινουν ειναι οτι μου παρεχουν συνδεση ΕΩΣ 24mbps, οποτε ειναι νομικα καλυμενοι.(ακομα και για πολυ μικρες ταχυτητες) Βεβαια η τηλεφωνητρια, μονο που δε μου ορκιστηκε... οτι θα πεταει.

........Auto merged post: Selemis πρόσθεσε 51 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τα στοιχεια Adsl του ρουτερ ειναι

Downstream upstream

Data rate(kbps)7858 872

Noise margin 8 7

output power 125 204

Attenuation(db) 39 13

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Απο τα γραφομενα προκυπτει πως προκειται για αναξιοπιστη εταιρια. Ουτε τα μισα απο οσα μου ειπαν δεν ισχυουν. Μαλλον θα στραφω προς ΟΝ ή Νet one μερια.

kostasmauros
26-09-10, 08:58
πια μισα ρε φιλε δεν ισχυουν τιποτα απο ολα αυτα τιποτα!

SilverPhoenix
06-10-10, 12:26
Χμ...δεχτήκαμε το ίδιο τηλεφώνημα στο σπίτι μου, ακριβώς την ίδια προσφορα. Φίλος τεχνικός μου είπε να μην κάνουμε το λάθος και να πάμε προς ΟΤΕ μεριά να τελειώνουμε!

If something sounds too good to be true...it usually is!:p

thenetpoet
06-10-10, 16:04
αυτο το θεμα με τις ινες ειναι αλλα αντι αλλων. Οι ινες μπαινουν για να μεταφέρουν την κίνηση απο τα dslam προς τα κεντρικα, οχι για να τερματίζουν πελάτες..

Copyright © Keen Notion Co (2002-2017) Copyright Keen Notion Co.