PDA

Επιστροφή στο Forum : Υποστήριξη SATA-RAID0...



xaxa1982
14-07-06, 18:21
Ίσως υποψιαστήκατε την ερώτηση που θα κάνω, ήδη από τον τίτλο. Λοιπόν! Έχω έναν υπολογιστή με SATA-RAID0 συστοιχία δίσκων και θα ήθελα να μου πείτε αν υποστηρίζεται από το Linux. Παλιότερα είχα δοκιμάσει και δεν είχα καταφέρει να το βάλω γιατί δεν έβλεπε τους σκληρούς δίσκους.
Θέλω να βάλω Ubuntu 6.06! Έχει δοκιμάσει κανείς να την βάλει σε σύστημα με SATA-RAID0 ?

Υ.Γ.: Κοινώς όταν λέω SATA-RAID0, εννοώ συστοιχία δύο σκληρών δίσκων SATA με RAID0.

Ευχαριστώ!

narsis
14-07-06, 20:00
Γενικά οι controllers που έχουν επάνω τους οι μητρικές είναι software RAID ουσιαστικά. Έτσι εάν πρόκειται να βάλεις στη συστοιχία μόνο linux, προτείνω (μια και είναι ταχύτερο και ασφαλέστερο) να χρησιμοποιήσεις το software raid του linux.

Εάν πάλι έχεις ήδη λειτουργικό στη συστοιχία και θέλεις να βάλεις και εκεί linux, υπάρχουν κάποιοι controllers που υποστηρίζονται, αλλά όχι όλοι και όχι 100%.

http://www.tldp.org/HOWTO/Software-RAID-HOWTO.html

Αν πάλι έχεις κάποιο RAID στημμένο με τo chipset σου, χρειάζεσαι το dmraid και το dm-* built-in στον πυρήνα. Αλλά γενικά, προτιμώ το software RAID του linux από το software RAID (γιατί περί τέτοιου πρόκειται) μιας motherboard.

logan11
14-07-06, 20:22
ποιον controller έχεις? είναι ενσωματωμένος στην μητική? πες μας και μητρική.

Εγώ είχα δοκιμάσει με μια μητρική που είχε ενσωματομένο τον Silicon Image 3114 controller και είχα πάνω σε RAID 0 τα Windows. Το Linux δεν έβλεπε την συστοιχία όμως. Προφανώς ήταν Software RAID.

xaxa1982
14-07-06, 20:54
Είναι ήδη εγκατεστημένα τα Windows XP. Ο controller είναι ενσωματωμένος στην motherboard(κάτι που δεν ξέρω αν είναι θετικό ή αρνητικό) και εμφανίζει στην εκκίνηση το Promise FastTrak 378. Η motherboard είναι η ASUS K8V Deluxe με chip VIA K8T800. Αυτά είναι τα στοιχεία...Ελπίζω να βοήθησα....

xaxa1982
14-07-06, 22:22
Η λύση που έψαχνα, βρίσκεται εδώ: https://help.ubuntu.com/community/FakeRaidHowto

Ευχαριστώ! ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.