PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι παίζει τελικά με τα bandwidth.



rockissue
09-02-04, 00:13
Γειάσας

Σήμερα συνέβη το εξής περίεργο αλλα καλό. Κατα τις 10.00 το βράδυ, άρχισα να κάνω τα συνιθησμένα τεστάκια για το bandwidth και πήρα καλές ταχύτητες για το είδος της σύνδεσης μου. Αν θυμάστε πρίν λίγες μέρες εγω είχα αναφέρει τις χαμηλές ταχύτητες της ΟΤΕnet. Επίσης σήμερα και τώρα μπορώ να κάνω μια χαρα stream 300kbps launch.com χώρις να κολάει. Τι συμβαίνει λοιπόν με το διεθνές bandwidth? Πως και σήμερα όλα ειναι ΟΚ? και άλλες μέρες σέρνεται?

Έχω και μία κάρτα ACN και δοκίμασα και αυτή και πάνω κάτω πέρνω τις ίδιες ταχύτητες απο διεθνείς servers/sites. Αρα, πιστέυω οτι είναι γενικά θέμα του πόσο bandwidth δίνουνε στους Ελληνικούς ISP οι μεγαλοκαρχαρίες του Internet.

Συγκεκριμένα ενω πριν έπερνα απο 18-28kbps (US servers). Τώρα ανέβηκε στα 35-42kbps (US servers). Πώς γίνεται στους περισσότερους διεθνείς servers όλα να έιναι ΟΚ. Μήπως διότι είναι Κυριακή και οι εταίρειες είναι κλειστές? Δεν είμαι σίγουρος αλα πιστεύω οτι είναι θέμα του πόσο bandwidth παραχωρείτε σε Ελλάδα συγκεκριμένες ώρες.

Τι πιστεύετε ?

ADSL 384/128 Over ISDN Athina

SSB
09-02-04, 11:51
πιστεύω οτι είναι θέμα του πόσο bandwidth παραχωρείτε σε Ελλάδα συγκεκριμένες ώρες

Το bandwidth, δεν παραχωρείται στην Ελλάδα και στους "καημένους" Έλληνες ISP. Το bandwidth αγοράζεται από τους Έλληνες ISP και διανέμεται στους "καημένους" χρήστες, που το ακριβοπληρώνουν, ανάλογα πως συμφέρει τους providers.

Δεν νομίζω ότι φταίει καμμιά εταιρία του εξωτερικού αν η Otenet σε παράβαση των όρων των συμβάσεών της δεσμεύει το b/w για χάρη των εταιρικών της πελατών, διακαιολογώντας έτσι ψευδείς δηλώσεις της περί αύξησης της χωρητικότητας των δικτύων της προς το εξωτερικό.

Ας το καταλάβουμε επιτέλους ότι ζούμε σε χώρα απάτης και να πάψουμε για κάθε τί να βρίσκουμε εύκολα φταίχτες εκτός συνόρων.

ΥΓ: Ρίξε μια ματιά στην απάντηση της Otenet http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=4015&start=45 και μετά πές μου αν φταίνε ... Εβραίοι, Αμερικάνοι, εξωγήινοι ή το αρχείο πνεύμα αθάνατο και Ελληνικό :)

spartiatis
09-02-04, 12:20
Για να ριξω λιγο λαδι στι φωτια να σας θυμησω της ημερες των εορτων που τα σχολεια και οι περισσωτερες εταιριες ηταν κλειστες οτι γενικα η συνδεση μου πηγαινε ΟΡΘΙΑ!! (ολες της ωρες) :wink: αλλα οταν ανοιξαν παλι τα Ανω.....σκατα...

rockissue
09-02-04, 22:50
Δηλαδή εσυ SSB λες οτι είναι καθαρά θέμα κακής διανομής του bandwidth απο ΟΤΕνετ. Τι να πώ? Ισως να έχεις και δίκιο. Δεν είμαι σίγουρος απλα υπόθεση έκανα. Ευχαριστώ anyway dude.

SSB
10-02-04, 09:45
Οι ξένοι παροχείς δορυφορικών & επίγειων τηλ/κων ζεύξεων, κάνουν τα αδύνατα δυνατά, να πείσουν τους τηλεπικοινωνιακούς οργανισμούς για αύξηση της χωρητικότητας. Στο κάτω - κάτω, αυτό πωλούν :) Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι δεν τίθεται θέμα μποϋκοτάζ της Ελλάδας.

Αντίθετα ο ΟΤΕ, ο οποίος έχει και την αρμοδιότητα της δικτυακής διαχείρισης του αγορασμένου από κάθε provider bandwidth, έχει κάθε συμφέρον να το παρέχει με φειδώ.

Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τον τελικό διανομέα (ISP) που σίγουρα προτιμάει να πληρώνει λιγότερα εισπράττοντας πολύ περισσότερα. Τώρα λοιπόν που είδαν τι παίζει με το ADSL και ότι "έχει ψωμί" προφανώς σκέφτηκαν, ρίχνουμε που ρίχνουμε (!!!) τις τιμές στα μικρά πακέτα, δεν τους βάζουμε να ξαναπληρώνουν περισσότερα με το δέλεαρ της κάπως εγγυημένης ταχύτητας ? Βλέπεις η static IP δεν είναι και κανένα ιδιαίτερο πλεονέκτημα, τουλάχιστον για τους πολλούς.

Και φυσικά υπάρχει και πρηγούμενο, αντίστοιχες πολιτικές είχαν κάνει την εμφάνισή τους την περίοδο που πρωτοεμφανίστηκε το ISDN, και φυσικά τότε έτρεξαν όλοι οι ISP να μιμηθούν την "κακιά" OTENET :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.