PDA

Επιστροφή στο Forum : Απίστευτη ταλαιπωρία από την Forthnet



xagi
14-07-06, 21:11
Είχα αγοράσει το OnDSLKit 384 απο την ΟΤΕΝΕΤ του οποίου η 4μηνη προσφορά έληγε στις 23 Απριλίου, έστειλα την αίτηση διακοπής και γραμμής και συνδρομής στις 20 Απριλίου (μην θέλωντας να δεσμευτώ για τους υπόλοιπους 8 μήνες και να επιβαρύνω τον τηλεφωνικό λογαριασμό μου) με σκοπό να αγοράσω/δοκιμάσω το πακέτο 512 της Forthnet.
Απο την ΟΤΕΝΕΤ μου λένε πως ο ΟΤΕ τους έχει ενημερώσει πως η γραμμή μου έχει καταργηθεί στις 24 Μαϊου, το ίδιο και απο το 134 δεν υπάρχει γραμμή απο της 24 Μαϊου, και απο την Forthnet μέχρι και σήμερα μου λένε πως η επαναπροώθηση της αίτησης μου ακυρώνεται απο τον ΟΤΕ γιατί φαίνεται πως λειτουργεί ακόμα ........

Τι να κάνω ρε παιδιά; έχουν περάσει 2 μήνες που έκανα την αίτηση διακοπής και με έχουνε μπαλάκι, θα σαλτάρω ..

Το μυστήριο λύθηκε!!!

Απίστευτη η κοροϊδία της Φορθ λέγοντας κάθε είδους δικαιολογίες μέχρι που 29 Ιουνίου τους στέλνω μαιλ και τους ζητώ ή να μου στείλουν μια βεβαίωση πως ο ΟΤΕ ευθύνεται ή να επιστρέψω το πακέτο τους και να πάρω τα χρήματα μου πίσω. Δευτέρα 03/07/2006 μου τηλεφωνούν και μου λέν, να ξέρετε, δεν υπάρχουν πόρτες ,μπλα μπλα μπλα.. κι αν θέλετε να επιστρέψετε το προϊόν κανένα πρόβλημα, συγκεκριμένα μου είπε πως μπορώ να πάω απο Τετάρτη (05/07/2006) στο σημείο που το αγοράσα και θα μου επιστραφούν τα χρήματα μου, πράγμα που έπραξα Τετάρτη πρωί (και της το είχα πει ότι θα το επιστρέψω).
Επιστρέφω το πακέτο παίρνω τα λεφτά μου και ατευθύνομαι στον ΟΤΕ της γειτονιάς μου, ρωτώ εαν αγοράσω το πακέτο σας (ΟΤΕΝΕΤ) θα ενεργοποιηθεί σίγουρα σε 12 μέρες;
αλλιώς δεν το παίρνω.
Βεβαίως Κύριε μου λένε πόρτες να φάν και οι κότες!
Μπαίνει στο σύστημα να κάνουμε τα χαρτιά και βλέπει, και μου το δείχνει, πως την προηγούμενη ημέρα Τρίτη 04/07/2006 υπήρχε αίτηση της Φόρθ για γραμμή στο όνομα μου.
Του λέω κάποιο λάθος θα έγινε, εγω μίλησα μαζί τους την Δευτέρα που πέρασε, τους είπα ότι δεν θέλω συνεργασία μαζί τους, μόλις επέστρεψα το πακέτο τους και ήρθα απο δω.

Τους στέλνω μαιλ και τους ζητώ εξηγήσεις γιατί το κάνανε αυτό και με γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια!!!

Απο Δευτέρα καταγγελία στο ΙΝΚΑ και μετά εξώδικο !!!

Δεν έχεις Φορθνετ;

Μη πάρεις ποτέ.

CyberWalker
16-07-06, 09:39
Εμένα από την άλλη μου την έχει σπάσει το on-line e-shop της που είναι ΑΧΡΗΣΤΟ και ΑΘΛΙΟ! (έχω γνώσεις στησίματος ιστοσελίδων και το κρίνω τόσο ως developer όσο και ως χρήστης / καταναλωτής όπου ως τελευταίος είμαι και σκληρότερος!)

Το έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές για την ανανέωση της συνδρομής μου. Και στις 2 φορές κατέληξα σε μεγάλη ταλαιπωρία. Βαριέμαι να εξηγώ τι και πως, απλά συγκρατείστε ότι οι άνθρωποι έχουν ένα απαράδεκτα στημένο αυτοματοποιημένο σύστημα.

Και προτάσεις έχω, όποιος από τη forthnet έχει σκοπό να ασχοληθεί (και φυσικά να κερδίσει σε χρηστικότητα / λειτουργικότητα / ασφάλεια), έχει ήδη τα στοιχεία μου αφού τα έχω δώσει και με email στους αρμόδιους.

Την τρίτη φορά που αναγκάστηκα να κάνω ανανέωση πήρα τηλέφωνο. Σε σχέση με το on-line σύστημα, εδώ τα πράγματα ήταν καλύτερα. Λογικό! Σου λέει όλος ο κόσμος είτε τηλεφωνικώς θα κλήσει πακέτο είτε θα πάει να το αγοράσει από υποκατάστημα...

Anyway, χρειάστηκε να περιμένω 8 λεπτά στο τηλέφωνο (εκ των οποίων τα 7 σε πλήρη σιγή και χωρίς ενημέρωση για το τι ακριβώς περιμένω να βρει η τηλεφωνήτρια). Όταν επέστρεψε μετα βίας κρατήθηκα να μη τη βρίσω. Όση ώρα περίμενα απλά σκεφτόμουν ότι χρεώνομαι αστικό, έτσι μπας και χαλαρώσω... Τελικά περιορίστηκα στο να προωθήσω τα στοιχεία της στον υπεύθυνο ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι θα μεταφέρει τις ανάλογες συστάσεις...

Μετά από αρκετή σκέψη αποφάσισα πως την τέταρτη φορά θα επιχειρήσω (εκεί φτάσαμε πλέον, να αποτελεί άθλο!) να κάνω την ανανέωση και πάλι μέσω του on-line eshop. Αυτή τη φορά όμως θα έχω στο χέρι και το ακουστικό αφού πρώτα έχω προωθηθεί στην υπεύθυνο designer της hellasnet. Ξέρει αυτή... :closed:

pfoul
16-07-06, 11:40
Απορώ γιατί συνεχίζετε με Forthnet. Εγώ διέκοψα με την λήξη του πακέτου μου, τους πήρα τηλ. μερικές φορές (γιατί δεν μου είχαν διακόψει την ΑΡΥΣ) και πήγα στην ALTEC. Την περασμένη Παρασκευή με πήραν από εκεί για επιβεβαίωση προτού ξαναστείλουν την αίτηση για ΑΡΥΣ από ΟΤΕ μια και η πρώτη τους γύρισε πίσω λόγω μη διακοπής ΑΡΥΣ από Forthnet (από την τελευταία μου είπαν ότι κάνει μία εβδομάδα περίπου να γίνει η διακοπή μετά την διακοπή της δικτυακής υπηρεσίας από τον ISP).
Επίσης στην ALTEC η κλήση από σταθερό είναι ΧΩΡΙΣ ΧΡΕΩΣΗ.
Έχουν βέβαια το μείον της διακοπής χρέωσης 2 μήνες αφότου τους ενημερώσετε, αλλά δείχνουν πολύ καλύτεροι και οργανωμένοι σε σχέση με τους άλλους.

Τώρα περιμένω καμιά εβδομάδα ακόμα έως ότου συνδεθώ μέσω αυτών και διαπιστώσω εάν τα καλά λόγια από άλλους χρήστες της εταιρίας ισχύσουν και στην δική μου περίπτωση.

Μακρυά από Forthnet (ΜΠΡΡΡΡ!!!)

Φιλικά

Tem
17-07-06, 19:18
Απορώ γιατί συνεχίζετε με Forthnet. ............Μακρυά από Forthnet (ΜΠΡΡΡΡ!!!)

Φιλικά
σωστό και αυτό

WandereR
17-07-06, 19:50
Εμένα από την άλλη μου την έχει σπάσει το on-line e-shop της που είναι ΑΧΡΗΣΤΟ και ΑΘΛΙΟ! (έχω γνώσεις στησίματος ιστοσελίδων και το κρίνω τόσο ως developer όσο και ως χρήστης / καταναλωτής όπου ως τελευταίος είμαι και σκληρότερος!)


Ποιόν μου θυμίζει ποιόν μου θυμίζει.... :hmm: ...... here we are!! (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14570) :oneup:

xagi
18-07-06, 17:55
Το αποκορύφωμα;

Χωρίς να έχω το πακέτο τους το οποίο το επέστρεψα πίσω απο εκεί που το αγόρασα στις 05/07/2006 και πήρα τα χρήματα μου πίσω ...
Σήμερα μου στείλανε username και password!!!
Άντε βγάλε άκρη με αυτούς που έμπλεξα ....
Τι νομίζουν; ότι θα ξαναπάω να ξανααγοράσω το πακέτο τους; εγώ την ίδια ημέρα που το επέστρεψα πήγα και πήρα πακέτο της otenet.

elias24
20-07-06, 21:29
Απορώ γιατί συνεχίζετε με Forthnet. Εγώ διέκοψα με την λήξη του πακέτου μου, τους πήρα τηλ. μερικές φορές (γιατί δεν μου είχαν διακόψει την ΑΡΥΣ) και πήγα στην ALTEC. Την περασμένη Παρασκευή με πήραν από εκεί για επιβεβαίωση προτού ξαναστείλουν την αίτηση για ΑΡΥΣ από ΟΤΕ μια και η πρώτη τους γύρισε πίσω λόγω μη διακοπής ΑΡΥΣ από Forthnet (από την τελευταία μου είπαν ότι κάνει μία εβδομάδα περίπου να γίνει η διακοπή μετά την διακοπή της δικτυακής υπηρεσίας από τον ISP).
Επίσης στην ALTEC η κλήση από σταθερό είναι ΧΩΡΙΣ ΧΡΕΩΣΗ.
Έχουν βέβαια το μείον της διακοπής χρέωσης 2 μήνες αφότου τους ενημερώσετε, αλλά δείχνουν πολύ καλύτεροι και οργανωμένοι σε σχέση με τους άλλους.

Τώρα περιμένω καμιά εβδομάδα ακόμα έως ότου συνδεθώ μέσω αυτών και διαπιστώσω εάν τα καλά λόγια από άλλους χρήστες της εταιρίας ισχύσουν και στην δική μου περίπτωση.

Μακρυά από Forthnet (ΜΠΡΡΡΡ!!!)

ΦιλικάΚαλή τύχη λοιπόν με τον νέο σου ISP. Με την ACN τα 2 πρώτα χρόνια είμουν ευχαριστημένος, αλλά τον τρίτο με εκνεύρισαν. Αρχικά, έπρεπε να πάρω 10 τηλέφωνα μέχρι να βρώ άτομο που να ξέρει τα στοιχειώδη, ώστε να μπορούσα να χρησιμοποιήσω username που είχα πρίν (ήταν λένε..., μπλοκαρισμένο απο εμένα, μήπως εγώ ήθελα να συνεχίσω με νέα 6μήνη σύνδεση, LOL). Αφού έγινε αυτό, μετά απο 2 μήνες, έπρεπε να πάρω άλλα 10 τηλέφωνα μέχρι να βρω άτομο που να ξέρει ότι γίνεται αναβάθμιση γραμμής απο 384 σε 1024, χωρίς να κάνω πρώτα διακοπή. Με την 1024, όταν την πρωτοέβαλα οι τιμές τους ήταν στα 46 περίππου ευρώ το μήνα (χώρια το ΑΡΥΣ), όμως τις κατέβασαν απο το Δεκέμβιο 2005 στα 32 περίππου. Εμένα όμως συνέχιζαν να μου στέλνουν λογαριασμό με 46 Ευρώ μέχρι και το Μάρτιο, όπου μετά απο καμιά 50αριά τηλέφωνα τελικά άρχισαν να στέλνουν το λογαριασμό κανονικά απο τον Απρίλιο, χωρίς όμως να μου επιστραφούν τα επιπλέον χρήματα που χρέωναν το τετράμηνο Δεκέμβριος 2005 - Μάρτιος 2006. Και τέλος, αν δείς στο site της, αναφέρει ότι οι νέες τιμές στις συνδέσεις αορίστου ισχύουν για τους παλιούς συνδρομητές, απο 1/8/2006. Εμένα όμως μου ήρθε λογαριασμός για 1/8/2006 - 31/8/2006 (που είναι και ο τελευταίος μήνας μου με ACN) πάλι με τις παλιές τιμές, στα 83,06 Ευρώ σύνολο. Σίγουρα ύστερα απο 3 χρόνια συνδρομητής στην ACN δεν ήθελα να φύγω με τόσο κακές εντυπώσεις, αλλα δυστυχώς φεύγω λέγοντας "GOOD RIDANCE" για την ACN

Με τη 4thnet η μόνη εμπειρία που έχω είναι αρνητική, όταν πήγα να κάνω σύνδεση με αυτούς και δε τη δέχτηκαν, γιατί ήθελαν υπεύθυνη δήλωση απο τον ιδιοκτήτη της οικίας. Με είχαν εκνευρίσει τόσο, που τους απέριψα τότε και ξαναπήγα στην ACN, η οποία τουλάχιστον τέτοια χαζά δεν κάνει

@ ADSLgr.com All rights reserved.