PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανανέωση συνδρομής



s6sot
15-07-06, 00:40
Λοιπόν μέσα στον μήνα τελειώνει η σύνδεση adsl in a box που είχα κάνει και θέλω να την ανανεώσω. Σκέφτομαι να ξαναπάρω το ίδιο πακέτο αλλά να ενεργοποιήσω την 512. Η ερώτηση μου είναι η εξης: τη γραμμή μου που είναι 384 θα την κόψουν και θα ενεργοποιήσουν μια 512 ή θα την αναβαθμίσουν? Γιατί στην περιοχή που μένω δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες και φαντάζομαι ότι στην πρώτη περίπτωση θα πρέπει να περιμένω!!

taxeidiotis
16-07-06, 14:52
Φίλε s6sot έχω την εντύπωση πως το box προσφέρεται μόνο σε εκείνους που δεν έχουν ADSL ενεργοποιημένη. Αν πάρεις box θα πρέπει πρώτα να λήξει το δικό σου και έπειτα να ενεργοποιήσεις το νέο. Δεν θα στο συμβούλευα όμως. Μετά την λήξη του box μπορείς να συνεχίσεις την συνδρομή σου με ADSL 1Bill. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με το τμήμα πωλήσεων της Forthnet. To κόστος του 1Bill είναι πιο ακριβό αλλά έτσι σίγουρα δεν θα μείνεις χωρίς σύνδεση. Μπορείς βέβαια να το αφήσεις να κοπεί και μέχρι να γίνει αυτό να έχεις μία netcard ή κάποιο demo account και από Σεπτέμβρη που θα υπάρχουν νέες προσφορές παίρνεις κάτι άλλο.

s6sot
16-07-06, 19:53
Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Υπάρχει σίγουρα η δυνατότητα να ανανεώσεις αγοράζοντας εκ νέου ένα box. Το θέμα είναι τι γίνεται αν από 384 πάω σε 512. Δεν θέλω αν κοπεί η γραμμή μου γιατί απ' οτι ξέρω δεν υπάρχουν πόρτες στη κοζάνη.... (μήπως ξέρει κανείς εάν πρόκειται να μπουν και πότε??)

strider
16-07-06, 20:17
Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Υπάρχει σίγουρα η δυνατότητα να ανανεώσεις αγοράζοντας εκ νέου ένα box. Το θέμα είναι τι γίνεται αν από 384 πάω σε 512. Δεν θέλω αν κοπεί η γραμμή μου γιατί απ' οτι ξέρω δεν υπάρχουν πόρτες στη κοζάνη.... (μήπως ξέρει κανείς εάν πρόκειται να μπουν και πότε??)
Ναι, γίνεται να ανανεώσεις πάλι με box (το έκανα) καθώς και να το κάνεις 512 (το έκανε πριν λίγες μέρες ένας φίλος). Θα είναι όμως για 5 μήνες σύνολο και όχι για 6 που είναι το 384.
Γράψε "ανανέωση" στη νέα αίτηση που θα στείλεις καθώς και ενημέρωσέ τους από το τηλέφωνο μόλις στείλεις το fax ώστε να βεβαιωθείς ότι το κατάλαβαν σωστά.

yioranne
17-07-06, 14:28
Ναι, γίνεται να ανανεώσεις πάλι με box (το έκανα) καθώς και να το κάνεις 512 (το έκανε πριν λίγες μέρες ένας φίλος). Θα είναι όμως για 5 μήνες σύνολο και όχι για 6 που είναι το 384.
Γράψε "ανανέωση" στη νέα αίτηση που θα στείλεις καθώς και ενημέρωσέ τους από το τηλέφωνο μόλις στείλεις το fax ώστε να βεβαιωθείς ότι το κατάλαβαν σωστά.

Φίλε strider γεια σου.
Δεν είναι μάλλον έτσι γιατί έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα δηλαδή λίγη η σύνδεση μου και μετά από τηλ στην εταιρία μου είπαν ότι δεν δέχονται την αίτηση αν θέλω το πακέτο in box πρέπει να λήξη η προηγούμενη σύνδεση και μετά να κάνω νέα δηλαδή 1 μήνα περίπου. Αν ξέρεις σίγουρα πώς γίνετε θέλω να ξέρω γιατί με ενδιαφέρει έχω 4 ώρες free τα αστικά και είναι περίπου 9 ευρώ το μήνα θέλω να συνεχίσω έτσι.

:hmm: :hmm: :hmm:

Tem
17-07-06, 19:16
Ανανέωση γίνεται μόνο με 1BILL και όχι με In a box

s6sot
18-07-06, 16:12
Ρε παιδιά ΣΙΓΟΥΡΑ γίνεται ανανέωση με box!!! Αφού το έκανε φίλος μου!!

kostasgr75
18-07-06, 16:28
Ρε παιδιά ΣΙΓΟΥΡΑ γίνεται ανανέωση με box!!! Αφού το έκανε φίλος μου!!

Και εγώ που είχα μιλήσει με το τμήμα πωλήσεων της forthnet μου είχαν πει πως δεν γίνεται ανανέωση με adsl-in-a-box...

Tem
18-07-06, 16:39
Ρε παιδιά ΣΙΓΟΥΡΑ γίνεται ανανέωση με box!!! Αφού το έκανε φίλος μου!!
γίνεται άμα λήξει το πακέτο και αγοράσεις μετά άλλο , αλλά θα περάσει κάποιο διάστημα μέχρι την ενεργοποίηση. Ομως αυτό δεν λέγεται ανανέωση

taxeidiotis
18-07-06, 17:26
Αν γίνεται όπως λες ότι το έκανε ένας φίλος σου τότε πραγματικά στην Forthnet δεν ξέρουν τι τους γίνεται!

Τουλάχιστον εγώ αυτό έχω καταλάβει από πρόσφατες προσωπικές εμπειρίες κυρίως ορμώμενος.

Μακάρι να είναι έτσι αλλά δεν το νομίζω…

s6sot
18-07-06, 18:45
Λοιπόν το παιδί έίχε το box και αφού του τελείωσε πήρε άλλο box και ανανέωσε την σύνδεσή του πάντα με τις οδηγίες των τηλεφωνητών της forthnet!! Και πήγε από 384 σε 512 και αυτή η αλλαγή έγινε μέσα σε 4-5 μέρες. Έτσι μου έχει πει, δεν έχει λόγω να μου πει ψέματα! Μάλιστα λόγω την γρήγορης μετάβασης υπέθεσε ότι δεν του κόψαν την γραμμή. Εγώ σας ρωτάω εάν το γνωρίζει αυτό κανείς στα σίγουρα (για το κόψιμο ή όχι της γραμμής)

odys2008
18-07-06, 18:54
Δεν γίνεται ανανέωση με box αλλά μόνο με 1 bill. Δεν χάνεις την πόρτα σου απλά σου αλλάζουν ταχύτητα αν θες να πας σε 512. Πρίν ένα μήνα ανανέωσα και έκανα αναβάθμηση σε 512 και η γραμμή δεν διακόπηκε καθόλου. Άρα μάλλον του φίλου σου την κόψανε και του την ξανασύνδεσαν πολύ γρήγορα ή είχε λήξει η συνδρομή και μετά από κάποιες μέρες έκανε ανανέωση.

louis
21-08-06, 15:13
και εγω ρε παιδια εκανα ΑΝΑΝΕΩΣΗ με adsl in a box.. πριν 6 μηνες περιπου που εκανα εγω γινοταν, τωρα αν αλλαξαν τα συστηματα στη forthnet τοτε οκ..

eki
21-08-06, 15:35
είχα adsl in a box 384 (3+3) και με το που λήγει έκανα αναβάθμιση/αναέωση σε 1024, μέχρι να γίνει η αναβάθμιση μου παρατείνανε την 384 για να μην είμαι χωρις internet

Themos3
21-08-06, 18:12
Αμα γινοταν ανανεωση με box ρε μαγγες ποιος ο λογος υπαρξης του 1Bill(εκτος της συμβασης αοριστου χρονου)???Ολοι τοτε θα πηγαιναμε να παιρνουμε box και να καβατζωνουμε καθε φορα τα δωρα που δινει το καθε καταστημα και το modemακι που εχει μεσα.ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΟ ΝΑ ΑΝΑΝΕΩΝΕΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΒΟΧ!!!Αν μου δειξει καποιος μια γραπτη απαντηση της εταιρειας πως το κανει ευχαριστως να το δεχτω.

strider
22-08-06, 04:45
Αυτό έκανα και εγώ και ο κολλητός. Έχουμε από 2 Linksys WAG 354G καθώς και από 1 Nintendo DS και 1 PS2. Γράφεις απλά "ανανέωση συνδρομής" στην αίτηση και τη στέλνεις με το fax.

civil
23-08-06, 23:12
Λοιπόν μέσα στον μήνα τελειώνει η σύνδεση adsl in a box που είχα κάνει και θέλω να την ανανεώσω. Σκέφτομαι να ξαναπάρω το ίδιο πακέτο αλλά να ενεργοποιήσω την 512. Η ερώτηση μου είναι η εξης: τη γραμμή μου που είναι 384 θα την κόψουν και θα ενεργοποιήσουν μια 512 ή θα την αναβαθμίσουν? Γιατί στην περιοχή που μένω δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες και φαντάζομαι ότι στην πρώτη περίπτωση θα πρέπει να περιμένω!!

Προσοχή μην γινεται παρεξηγηση: Εφοσον εχεις in a box σημαινει οτι η γραμμή ειναι στο ονομα της Forthnet.Αν θες να πας στα 512 με ανανέωση του in a box δεν θα γινει διακοπή γραμμής και αναμονή 1+ μηνα για ευρεση νέας πορτας απο πλευρας Οτε.Απλα την ολη διαδικασια την κανει η Forthnet απο τα δικα της μηχανηματα.
Κι εγω ειχα το box στα 384, την προσφορα για 3+3 μηνες με 117 Ευρω και πολυ πριν ληξει βγηκε η προσφορα για 1Μbps με 25Ευρω για 12μηνη δεσμευση.Τους ζητησα αναβαθμιση και μου ειπαν οτι"κανονικα δεν γινεται , αλλά κατ' εξαιρεση θα το κανουν" (κολπα του μαρκετινγκ με λιγα λογια, να φανουν μεγαλοψυχοι.....)
Kι ετσι εγινε τελικα και μετα ηρθε ο διπλασιασμός απο Οτε και συντονιζε στα 2Μbps και με την ανακοινωση για 2πλασιασμο της ταχυτητας απο Forthnet το κατεβασμα γινεται πλεον με 2Μbps (καλά 1,4 με 1,7 πραγματικά) με 25Ευρω/μηνα, not bad.
:)

aggouri
24-08-06, 00:12
Kι ετσι εγινε τελικα και μετα ηρθε ο διπλασιασμός απο Οτε και συντονιζε στα 2Μbps και με την ανακοινωση για 2πλασιασμο της ταχυτητας απο Forthnet το κατεβασμα γινεται πλεον με 2Μbps (καλά 1,4 με 1,7 πραγματικά) με 25Ευρω/μηνα, not bad.
:)

O διπλασιασμός έγινε, το είδες στο router σου ότι συγχρονίζει στα 2Mbps.
Το κατέβασμα που λες με 2 Μbps το έκανες ή υποθέτεις ότι θα μπορείς να το κάνεις, λόγω της ανακοίνωσης ότι θα διπλασιάσει τις ταχύτητες?

leonidsl
24-08-06, 00:23
Βρε παιδια εδω λετε οτι η forthnet διπλασιασε τις ταχυτητες της.Δηλαδη καπιος που πέρνει τορα το ADSL IN A BOX 1024 25 ευρω αυτόματα θα γίνει 2048?

civil
24-08-06, 00:43
O διπλασιασμός έγινε, το είδες στο router σου ότι συγχρονίζει στα 2Mbps.
Το κατέβασμα που λες με 2 Μbps το έκανες ή υποθέτεις ότι θα μπορείς να το κάνεις, λόγω της ανακοίνωσης ότι θα διπλασιάσει τις ταχύτητες?

Ναι συντονιζει στα 2048.
Ναι το κατεβασμα με το test της Forthnet εχει δειξει μεχρι 1,7Μbps.
Πριν λιγο με ματιάσανε και εδωσε:
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 214.59Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 969.87kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
:)

odys2008
24-08-06, 00:44
Χμμ ο φίλος λέει κατεξέρεση :hmm: . Η επίσημη ανακοίνωση στην σελίδα της forth λέει ότι δεν γίνεται. :hmm:

leonidsl
24-08-06, 00:55
Ναι ρε ετσι λέει η Forthnet οτι δεν....Δεν μπορω να καταλάβω τι συμβενει :hmm:

civil
24-08-06, 01:11
Ναι ρε ετσι λέει η Forthnet οτι δεν....Δεν μπορω να καταλάβω τι συμβενει :hmm:

Iσως το "κατ εξαιρεση" να οφειλεται σε ταλαιπωρία που ειχα περάσει λογω αλλαγης του τυπου τησ adsl απο over isdn σε over pstn.
Στις 17 Απριλιου στελνω φαξ στη Forthnet και τους ειδοποιώ οτι εχει γινει αλλαγη στην τηλ γραμμή απο isdn σε pstn ωστε να γινει αναλογη μετατροπή του adsl. Χρειαστηκε καταργηση της αρχικής πορτας και ευρεση νεας. Με λιγα λόγια στις 1 Αυγούστου εγινε η ενεργοποίηση της συνδρομής παλι κανονικά.

odys2008
24-08-06, 01:18
Αυτό πρέπει να πόνεσε. Πώς άντεξες χωρίς dsl? Πρέπει να ήρθε ο λογαριασμός από το επακ φαντάζομαι............

civil
24-08-06, 01:26
Αυτό πρέπει να πόνεσε. Πώς άντεξες χωρίς dsl? Πρέπει να ήρθε ο λογαριασμός από το επακ φαντάζομαι............

Ναι κατι 100αρια ειχα:oops: , γι αυτό τωρα θεωρώ χαμενο χρόνο και λεφτα να μην κανω έστω και web surfing ή να μην κατεβάζω.:nono:

JoeBar
24-08-06, 16:46
Θα σου περάσει το να κατεβάζεις συνέχεια... ;)
Καλορίζκος παρόλα αυτά. :)

haHa
24-08-06, 16:59
Χμμ ο φίλος λέει κατεξέρεση :hmm: . Η επίσημη ανακοίνωση στην σελίδα της forth λέει ότι δεν γίνεται. :hmm:

Μπορει σε λιγο καιρο να τον επιστρεψουν στα 1024...

δηλαδη τωρα τον αναβαθμισε ο ΟΤΕ και σε λιγο καιρο η forthnet(που της ανηκει και η γραμμη)
να τον υποβαθμισει σε 1024.

Αν δεν αλλαξει σταση τελικα,λογικα σε ολους οσους πηραν την προσφορα 1024 με 25ευρω/μηνα ετσι θα κανει, γιατι ειναι ο μονος τροπος για να μην τους αναβαθμισει.

Ο ΟΤΕ τους αναβαθμιζει ολους (δεν ξερει και δεν τον ενδιαφερει ποιοι πηραν την προσφορα)
και η forthnet οταν το βλεπει οτι αναβαθμιστηκαν κανει αιτηση στον ΟΤΕ για υποβαθμιση
της ταχυτητας απο 2048 σε 1024(μην ξεχνατε οτι στο ονομα της forthnet ειναι η γραμμη και της ανηκει) ,
ετσι ωστε να πληρωνει λιγοτερα στον ΟΤΕ.

Βεβαια μπορει ο φιλος πραγματι να αποτελει εξαιρεση, αφου απο οτι λεει δε συγχρονιζει μονο στα 2048,
αλλα του αναβαθμισε και η forthnet την συνδρομη σε 2048(αφου κατεβαζε μεχρι και με 1.7mbps).

Μπορει βεβαια μετα την αποφαση της otenet για 2048 με 26ευρω/μηνα να αλλαξει σταση και η forthnet!
Ειδωμεν... :whistle:

yannis1967
24-08-06, 17:33
Μα ρε παιδιά, δεν μπορεί η FORTHnet να χάνει 20 Ευρώ το μήνα για κάθε DSL που πουλάει.
Η OTEnet μπορεί να το κάνει γιατί είναι η ίδια εταιρεία με τον ΟΤΕ.
Ο στόχος του ΟΤΕ είναι να εξοντώσει οικονομικά τους ανταγωνιστές του ώστε να είναι
και πάλι μονοπώλιο.

Βέβαια, βραχυπρόθεσμα εμένα σαν καταναλωτή δεν με ενδιαφέρει... Μακροπρόθεσμα όμως,
ίσως και να είναι πρόβλημα αν μείνει μόνο ο ΟΤΕ.

Γιάννης

@ ADSLgr.com All rights reserved.