PDA

Επιστροφή στο Forum : βηματα μετα την ενεργοποιηση



Bard
09-02-04, 02:46
Λογικά αυτές τις μέρες θα ενεργοποιηθεί επιτέλους η σύνδεση μου.
Τι κανω απο δω και πέρα;
θα συγχρονιστεί μονο του ή πρεπει να κάνω εγώ κάποιες ρυθμίσεις; (θύρες κλπ)
Επίσης, σύντομα θα χρειαστεί να συνδέσω και δευτερο υπολογιστή. Εχω το router Zyxel652r/11 (over PSTN) και έχω ήδη πάρει hub. Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω ή απλως τα συνδέω κανονικα και τα 2 στο router μεσω του hub και σετάρω το δίκτυο;
Ευχαριστώ

Kerl
09-02-04, 09:01
Ο συγχρονισμός γίνετε με το που υπάρχει dsl σήμα ανεξάρτητα από τις ρυθμίσεις .
Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να τα συνδέσεις όλα (router , pc ) πάνω στο hub , να τους ρυθμίσεις το δίκτυο , να μπεις στο web configurator του modem και να το παραμετροποιήσεις για την σύνδεση σου.

shakm
09-02-04, 16:25
Δηλαδή kerl (επειδή το έχω και επίκαιρο το θέμα) άμα το modem δε συγχρονίζει (και δεδομένου βέβαια ότι μιλάμε για κάποιο συμβατό με το dslam μας modem) φταίει κάτι στη συνδεση που έχει ο οτε αναλάβει να κάνει στα dslam και bras κλπ κλπ? Υπάρχει πιθανότητα να φταίει κάτι από πλευράς χρήστη (τπτ στο modem, τα προτόκολλα, οτιδήποτε αλλο) ?

Kerl
09-02-04, 18:06
Ο λόγος μην συγχρονισμού είναι ανάμεσα στο dslam και στο modem. Μπορεί να μην είσαι συνδεδεμένος σε dslam , να είσαι σε λάθος dslam , να υπάρχει πρόβλημα καλωδίωσης , να έχει γίνει λάθος σύνδεση του splitter κ.ο.κ.

shakm
10-02-04, 01:44
Ωραία, αλλά εν όψει νέων δεδομένων : Στην περίπτωσή μου, πριν μιαμιση ώρα περίπου συχρόνισε το modem και μπήκα κανονικά με μια netcarta για ένα μισάωρο, οπότε και αποσυγχρόνισε πάλι το modem. Σ'αυτήν την περίπτωση τι έχει συμβεί ? Το πρόβλημα πρέπει να είναι λογικά στο dslam, έτσι ?

GeorgeH
10-02-04, 04:56
Ή στο DSLAM ή κατι παιζει με το τηλεφωνο σου,οσον αφορα στο φιλτρα ή σπλιτερ... Και αυτο που σου λεω ειναι πρακτικα τεκμηριωμενο.Αν καποιο τηλέφωνο, το οποιο ειναι μακρυα απο εκει που εχεις συνδεσει το ADSL Modem με το σπλιτερ, ειναι μονο του στην τηλεφωνικη μπριζα του ΟΤΕ τοτε θα αποσυγχρονιζει το σημα του μοντεμ.Βασικα αναφερομαι σε γραμμες PSTN, οπου οι συνδεσεις ειναι παραλληλα σε καθε δωματιο του σπιτιου.... δηλαδη πχ δε φτανει να εχεις σπλιτερ στην κεντρικη μπριζα του τηλεφωνου,αλλα και φιλτρο οπου αλλου υπαρχει τηλεφωνο σε PSTN γραμμες.Αυτα απο προσωπικη μου εμπειρια... Αν καποιος εχει αντιθετη αποψη παρακαλω... τα φωτα σας στο λαο.Η παραπληροφορηση ειναι ασχημο πραγμα!

Kerl
10-02-04, 07:47
Συγχρόνισε ξανά μετά τον αποσυγχρονισμό του ή έμεινε έτσι ;

shakm
10-02-04, 17:57
Εμεινε έτσι. Αλλά το πρωι σήμερα με πήρε τηλέφωνο ένα παιδία απο το 8011167700 (φσ.. το έμαθα απ έξω τελικά..) και μου είπε πως θα κάνει κάτι και θα το έχει φτιάξει μέχρι το απόγευμα.. για να δούμε..

Πάντως μέχρι τώρα δεν έχω πάρει φίλτρο για την άλλη συσκευή μου. Λογικά αν έφταιγε όμως αυτό που ξεσυγχρόνισε το modem, δε θα έπρεπε να ξανασυγχρονίσει μετά από λίγο ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.