PDA

Επιστροφή στο Forum : ATI Radeon 9800Pro: Ερώτηση για παρόμοια σε δυνατότητα κάρτα σε PCI-E



sdiama
15-07-06, 19:29
Εχω μία κάρτα γραφικών ATI Radeon 9800 Pro AGP, αγορασμένη εδώ και κάμποσα χρόνια. Πανάκριβη για την εποχή της! Μου κάνει, δε, τη δουλειά μου και με το παραπάνω.

Τώρα, χρειάζεται να κάνω αντικατάσταση του συστήματος και πρέπει/θέλω να πάω σε PCI-E slot.
Αναγκαστικά λοιπόν, πρέπει ν'αλλάξω την κάρτα γραφικών μου. Ομως αυτό το παιχνίδι (των καρτών γραφικών) το έχω χάσει εδώ και καιρό.
Ποιά κάρτα, βρε παιδιά, θα πρέπει ν'αγοράσω ώστε να έχω τις ίδιες (τουλάχιστον) επιδόσεις με την 9800Pro σε PCI-E slot ?

Υπ'όψη ότι, ανακεφαλαιωτικά ότι:
- είμαι υπερευχαριστημένος με αυτή που ήδη έχω, άρα δε θέλω κάτι καλύτερο.
- δεν είμαι Ο (κεφαλαίο) gamer
- πρέπει/θέλω να πάω σε PCI-E


Να'στε καλά

WAntilles
15-07-06, 19:39
Μία 6600GT έχει μιάμιση φορά την απόδοσή της και δεν είναι πλέον ακριβή.

joseph
15-07-06, 21:53
Αμα έλεγα να περιμένεις να ερθουν οι νέες κάρτες DX10 ; Φυσικά είναι πολύ ανώτερες απο τις υπάρχουσες ... Οπότε παίρνεις τότε μία 7600 τζάμπα , ή μία απο τις νέες κάρτες , να χαρείς και τα Vista ..

vaggoulas
15-07-06, 22:08
Αμα έλεγα να περιμένεις να ερθουν οι νέες κάρτες DX10 ; Φυσικά είναι πολύ ανώτερες απο τις υπάρχουσες ... Οπότε παίρνεις τότε μία 7600 τζάμπα , ή μία απο τις νέες κάρτες , να χαρείς και τα Vista ..
Λένε για τον Σεπτέμβρη αλλά πόσο θα έχει?Αυτές που θα βγάλουν θα είναι λογικά τα κορυφαία μοντέλα.Τα πιο προσιτά από άποψη τιμής τα βγάζουν συνήθως 6 μήνες μετά.

joseph
15-07-06, 23:35
Δεν ξέρω πως βγαίνουν αλλά με 150 ευρώ πρέπει να παίρνεις μικρότερη κάρτα απο τις καινούριες ... Αρα μία 7600 πρέπει να πέσει κάτω απο 100 ... Εαν δεν έχω δίκιο , τότε δηλώνω άσχετος με την τιμολογιακή πολιτική ...

Patentman
16-07-06, 00:59
Μια καλη ιδεα ειναι να παρεις αυτην http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.519545 ή αυτην http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516099 ή αυτην http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=26174053&Nav_Section_Id=&Catalog_Id=1&Product_Id=324041&Merchant_Id=1&sts_cid=3.
Ουσιαστικα 7600GS με παθητικη ψυξη -απουσια θορυβου και 256ΜΒ μνημης. Στην ουσια μικρες διαφορες με την 7600GT και εφοσον δεν εισαι gamer θα εχεις απολυτη ικανοποιηση.
Αν νομιζεις καποια στιγμη οτι δεν σε φτανει η ταχυτητα πυρηνα ειμαι σιγουρος οτι αντεχουν να φτασουν τα ορια των 7600GT ακομα και με την παθητικη ψυξη αφου ειναι τεραστιων διαστασεων την στιγμη που η ψυκτρα των 7600GT ειναι μικρη με ενα πολυ μικρο ανεμιστηρακι. Αν δεν φτανει για μεγαλο overclocking προσαρμοζεις εναν ανεμιστηρα.

Ετσι δεν θα θελεις και μεγαλο τροφοδοτικο αφου η 7600 καιει λιγοτερο ρευμα απο την 6600GT.

sdiama
18-07-06, 10:11
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.
Τελικά μάλλον θα πάω σε 7600. Θα ακολουθήσω και τη συμβουλή σας για το Σεπτέμβριο, για να περιμένω παραιτέρω μείωση τιμών, από τη στιγμή που και η AMD ανακοίνωσε μείωση των τιμών από 24/7 (το διάβασα μόλις σήμερα σε blog). Ετσι μ'ένα σμπάρο δυό τρυγόνια :oneup:

Ελπίζω μόνο να μπορώ να βρω επεξεργαστές για socket 939, γιατί δεν έχω κανένα απολύτως σκοπό να "σκάσω" ευρώ για να αντικαταστήσω τα 2Gb RAM μου σε DDR2, αν πάω σε AM2. Τουλάχιστον μέχρι σήμερα δεν έχω δει μητρική με AM2 που να υποστηρίζει DDR ή/και AGP!

Τελικά (έτσι... κουβέντα να γίνεται) μας τα έχουν..... :evil: με τις αλλαγές στα slot και τα τις μνήμες. Δε μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο θα πρέπει να πάω σε PCI-E και DDR από τη στιγμή που θέλω ν'αλλάξω μόνο έναν επεξεργαστή (δί-κορο). Γιατί το καταλαβαίνω ν'αλλάξεις το slot του επεξεργαστή (δε σου φτάνουν κύριε τα πινάκια), αλλά τί σε χαλάει η μνήμη και το graphics slot? Το'κανα το κακό μου σχόλια.... Δεν κρατήθηκα.

Πάντως να'στε καλά παιδιά για τη βοήθεια. Με βοηθήσατε πολύ! :worthy:

joseph
18-07-06, 12:28
Για το PCI-X ήταν καιρός να γίνει μια τέτοια εξελεκτική κίνηση , το AGP πάντα καθυστερούσε όλο το σύστημα ... Για το slot 939 θα πεθάνει του χρόνου οριστικά οπότε θα βρεις πιστευω διπυρηνο, άλλωστε και εγώ προς τα κει πάω ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.