PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολλά Disconnect και αλλαγη απο Fast σε Interleaved



Hagaspar
26-09-10, 17:19
Καλησπερα, εδω και 2-3 βδομαδες αντιμετωπισα αρκετα προβληματα, καθε βραδυ είχα disconnect. Έπειτα απο μια κλήση στο 121 για δήλωση βλάβης και διαφορες δοκιμες μου με αλλαγή καλωδιων και τρόπο σύνδεσης του Router μου στον υπολογιστη σταματησαν τισ τελευταιεσ 2 μερες.

Το θεμα ειναι οτι ανεβηκε το ping μου απο 22-23ms σε server στο Ηρακλειο, σε 49-50. Στο status του router προσεξα λοιπον οτι άλλαξα απο Fast σε Interleaved mode.

Δείτε το status του router μου:


DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 9706 kbps
Upstream Rate: 962 kbps
Downstream Margin: 10 db
Upstream Margin: 10 db
Downstream Line Attenuation: 27 db
Upstream Line Attenuation: 5.5 db
Downstream Transmit Power: 11 db
Upstream Transmit Power: 21 db


Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
Multiplexing: LLC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up

Μπορώ να κάνω κάτι για να γυρίσω σε fast mode? Με ενοχλεί το παραπάνω ping γιατι παιζω αρκετα games online και ειναι αισθητη η διαφορά. Δηλαδή διπλάσιο ping από χανια σε Ηρακλειο, σε server εξωτερικού είναι ακόμα μεγαλύτερο!

emeliss
26-09-10, 17:26
Τηλέφωνο στο 121 και ζήτα αλλαγή προφίλ σε fastpath.

Georgevtr
27-09-10, 15:08
Θ'αρχίσω πάλι το κράξιμο στους Οτετζήδες.

Ζήτησε να μειώσουν το θόρυβο της γραμμής σου και να σε βάλουν σε fast mode.

Έλεος δηλαδή.

Hagaspar
27-09-10, 15:16
Κάλεσα το 121, που με εστειλε στο 1242, και ζητησα ακριβως αυτο. Μου ειπαν οτι με εχουν μειωσει απο 24αρα να κλειδωνω στα 12 μονο, γιατι η περιοχη μου ουτως η αλλιως δεν αντεχει παραπανω. Παλιοτερα επιανα και 15 αλλα μου εξηγησαν οτι το χαμηλωσαν για να μην εχει αποσυνδεσεις η περιοχη. Ζητησα να ξεκλειδωθει και να αλλαξει σε Fast mode. Για το ξεκλειδωμα μαλλον ουτε λογος, ειναι λεει στιν περιοχη ολοκληρη η αλλαγη, για το fast mode εστειλε αιτημα και απλα περιμενω, αν και μου ειπε οτι και αυτο το πανε περιοχη περιοχη και οχι απο γραμμη σε γραμμη.

:( :( :(

prjohn
28-09-10, 20:57
Δηλαδή σε έχουν βάλει έως 12 και πληρώνεις έως 24. Τέλεια , φοβερή αντιμετώπιση. Μήπως να σου μείωναν και το λογαριασμό.

emeliss
28-09-10, 21:04
Μήπως να ξαναδείς τι σημαίνει adsl; Έχει πολύ καλά άρθρα στο site για τους αρχάριους.

hostolis
29-09-10, 00:43
Μήπως να ξαναδείς τι σημαίνει adsl; Έχει πολύ καλά άρθρα στο site για τους αρχάριους.

Μήπως έως 24 σημαίνει οτι δεν επέρχεται cap αλλα σε αφήνουν να συγχρονίσεις σε όσα πιάσεις; Στο παλικάρι του βάλαν cap στα 12.

emeliss
29-09-10, 02:55
Καμία σχέση με cap. Το παλικάρι συγχρονίζει έτσι και αλλιώς εκεί κοντά και όχι προς τα 24. Είχε πρόβλημα με αποσυνδέσεις και του άλλαξαν το προφίλ για μεγαλύτερη σταθερότητα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.