PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτησεις για καρτα γραφικων



fumantsu
26-09-10, 18:08
Επειδη εχω χασει λιγο το θεμα με τις καρτες γραφικων ειδικα κατω απο linux

1) VPDAU ή XvBA
2) ο τελευταιος flash player υποστηριζει και κατω απο linux hardware acceleration και αν ναι με ποια απο τις δυο και κατω απο ποια αρχιτεκτονικη (32bit ή 64bit);
3) Για HD περιεχομενο ποια απο τις δυο μαρκες ειναι προτεινομενη;

sto_psito
26-09-10, 18:14
Επειδη εχω χασει λιγο το θεμα με τις καρτες γραφικων ειδικα κατω απο linux

1) VPDAU ή XvBA
2) ο τελευταιος flash player υποστηριζει και κατω απο linux hardware acceleration και αν ναι με ποια απο τις δυο και κατω απο ποια αρχιτεκτονικη (32bit ή 64bit);
3) Για HD περιεχομενο ποια απο τις δυο μαρκες ειναι προτεινομενη;

Γενικά οι Ati είναι πονεμένη ιστορία, αν και πλέον δουλεύουν ικανοποιητικά, αν δεν έχεις τρελές απαιτήσεις σε 3d . Με nvidia και κλειστούς drivers πάντως έχεις πάνω κάτω την καλύτερη απόδοση που μπορείς να πετύχεις στο linux.

Vtester
26-09-10, 18:21
thread για flame. vdpau δουλευει εύκολα και καλά και σε κάθε νέα έκδοση driver όλο και καλύτερα . Απλά να τσεκάρεις οτι η κάρτα γραφικών το υποστηρίζει , καλή επιλογή για να πείς οτι θα βλεπεις video άνετα και σχετικα οικονομική είναι η gt240 που έχει και vdpau features C . Τώρα για το flash player δεν νομίζω να το υποστηρίζει αλλά δεν είμαι σίγουρος για την τελευταία beta που έβγαλαν.

fumantsu
26-09-10, 18:22
με ενδιαφερει απλα αναπαραγωγη HD και μη περιεχομενου.... Για αυτο και ρωτω και για τον flash player

WAntilles
26-09-10, 21:04
1) VPDAU ή XvBA

Το σωστό ερώτημα είναι "VDPAU ή τίποτα".

Το XvBA είναι μύθος δημόσιων σχέσεων. Απλά δεν υπάρχει.


2) ο τελευταιος flash player υποστηριζει και κατω απο linux hardware acceleration και αν ναι με ποια απο τις δυο και κατω απο ποια αρχιτεκτονικη (32bit ή 64bit);

Όχι σε καμμία.


3) Για HD περιεχομενο ποια απο τις δυο μαρκες ειναι προτεινομενη;

Για τα πάντα προτεινόμενη σε Linux, είναι αποκλειστικά η nVidia. Τα κάνει όλα. Όλα τα κόβει, όλα τα μαχαιρώνει.

no_logo
26-09-10, 21:34
Για τα πάντα προτεινόμενη σε Linux, είναι αποκλειστικά η nVidia. Τα κάνει όλα. Όλα τα κόβει, όλα τα μαχαιρώνει.

Απόλυτα αληθές

Εναλλακτικά ATI που κάποια στιγμή (εδώ και 3 χρόνια το ακούμε αυτό) θα είναι στο ίδιο επίπεδο με την nvidia

flamelab
26-09-10, 22:17
@fumantsu: O Linux Flash player δεν υποστηρίζει ακόμη κανενός είδους hardware acceleration.

@ ADSLgr.com All rights reserved.