PDA

Επιστροφή στο Forum : Netgear Σύνδεση 2 access points



guinealane
16-07-06, 16:45
Καλησπέρα, έχω ένα MR814 , συνδεδεμένο σε ένα adsl router και με αυτόν τον τρόπο μοιράζω ασύρματα το ιντερνετ. Επειδή θέλω να επεκτείνω την εμβέλεια αγόρασα ένα ασύρματο access point ME102 με την ελπίδα να επικοινωνήσουν ασύρματα τα access points και στη συνέχεια το ME102 να μοιράζει επίσης ασύρματα το νετ σε πιο απομακρυσμένες συσκευές. Υπαρχουν κάποιες επιλογές για bridging αλλά εχω την αίσθηση οτι ενώ οι δύο συσκευές θα είναι συνδεδεμένες ασύρματα, το ΜΕ102 δεν θα μπορεί στη συνέχεια να δίνει δίκτυο ασύρματα. Αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος φίλος κάτι παρόμοιο θα εκτιμούσα πολύ μια βοήθεια.

ευχαριστώ προκαταβολικά
Ανδρέας

Reef
16-07-06, 20:33
το χεις δοκιμασει και ειδες προβληματα? ή απλα υποψιαζεσαι?

συγνωμη αλλα δεν δινεις να καταλαβω καθαρα

guinealane
17-07-06, 02:02
Δεν βλέπω πουθενά στις επιλογές του κάτι που να μου δίνει την ελπίδα να πετύχω αυτό που προσπαθώ, υπάρχει επιλογή για bridging αλλά αφαίρεί την δυνατότητα λειτουργίας σαν access point. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να δεί το ΜΕ102 το ήδη υπάρχον MR813 (ασύρματα) και ύστερα να μεταδόσει το σήμα επίσης ασύρματα.

ευχαριστω για την απάντηση
Ανδρεας

Cosmonaut
19-07-06, 15:07
Όπως τα λες είναι. Δεν μπορείς από την στιγμή που το ΑΡ θα είναι σε bridge mode να δίνει και access. Δεν ξέρω αν σε βολεύει αλλά μπορείς να κάνεις bridge το ΜΡ814 και να έχεις ΑΡ το ΜΕ102 που θα σου δώσει access στο πιο μακρινό σημείο που θέλεις αλλά θα χάσεις την κοντινή σου περιοχή που είχες καλύψει πριν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.