PDA

Επιστροφή στο Forum : Αύξηση του attenuation, είναι λογικό ;



bathan
27-09-10, 16:58
Εδώ και 3-4 μήνες βλέπω μια αύξηση του attenuation κατά 5 db.
Να εξηγήσω πως με τον προηγούμενο πάροχο (Forthnet) είχα atten. 30db και όταν ήρθα στην Hol αυτό αυξήθηκε στο 34.8db χρησιμοποιώντας τον Siemens της forth.
Οταν παρέλαβα το netfaster και το έβαλα δεν είδα καλυτέρευση παρά μόνο στο συγχρονισμό του download
Τί να φταίει, μπορώ να κάνω κάτι ; :hmm:

aris20
27-09-10, 17:31
Μπορεί να υπάρχει κάποια παρεμβολή, αν θέλεις δώσε διάγραμμα από το Siemens στο DMT εδώ..
Αλλά η ταχύτητα σου αν είναι 12,2Mbps με βάση το attenuation/margin είναι καλή, τώρα αν θές καλύτερες ταχύτητες μπορείς να δοκιμάσεις να μειώσεις το snr σου σε μια τιμή που είναι σταθερή για την γραμμή σου.

Και επίσης μπορείς να κάνεις ένα τεστ με το attenuation βγάζοντας από όλες τις πρίζες όλα τα τηλέφωνα, μήπως και κάποιο φίλτρο/τηλέφωνο επηρεάζει την γραμμή σου.

g_lampros
27-09-10, 22:23
Εισαι σε adsl2+ η σε 2??

bathan
28-09-10, 23:36
Και επίσης μπορείς να κάνεις ένα τεστ με το attenuation βγάζοντας από όλες τις πρίζες όλα τα τηλέφωνα, μήπως και κάποιο φίλτρο/τηλέφωνο επηρεάζει την γραμμή σου.
Το έχω κάνει ήδη χωρίς κάποιο αποτέλεσμα


Εισαι σε adsl2+ η σε 2??

Mode: G.992.5 (ADSL2+)

tasanas
29-09-10, 19:27
Λογικό δεν είναι στη βάση του ότι το σπίτι σου δε μετακινήθηκε. Αφού ελέγξεις όλα τα του σπιτιύ σου και βεβαιωθείς ότι δεν υπάρχει πρόβλημα τότε σίγουρα υπάρχει θέμα στη γραμμή. Θα πρέπει δηλαδή να το δηλώσεις στη hol και αυτή στον ΟΤΕ. Μετά θα πρέπει να κάνεις υπομονή για να συννενοηθούν και να διορθώσουν το ότι συμβαίνει.

antonis556
29-09-10, 19:31
Πιθανον καλωδιακο προβλημα . Ελεγξε τις καλωδιωσεις σου . Φιλτρα , splitter , κοκ ...

pupis
01-10-10, 22:36
Φίλε bathan, μια σημαντική λεπτομέρεια: η αύξηση του atten. ήρθε σταδιακά ή προέκυψε μόλις άλλαξες πάροχο;
@aris: Λογικά θα μπορούσε να μειώσει το target snr μεσω telnet στο siemens αλλά μάταια επειδή τα προφίλ των dslam είναι κλειδωμένα στο 11…..

matelas
01-10-10, 22:42
Στην hol σε όλους (όσες γραμμές έχω δεί) πάντα ανεβαίνει για κάποιο λόγο το attenuation (σε σχέση με τον προηγούμενο πάροχο), δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Να θυμίσω πως τα netfaster (εκτός από αυτό που δίνουν τώρα, δεν το έχω δοκιμάσει) όταν τα έχεις σε adsl2+ έχουν μια τάση να ανεβάζουν το attenuation κατά 4-5db.

Δοκίμασε αν θες να το βάλεις σε adsl2 να δούμε το attenuation.

pupis
01-10-10, 22:54
... Να θυμίσω πως τα netfaster (εκτός από αυτό που δίνουν τώρα, δεν το έχω δοκιμάσει) όταν τα έχεις σε adsl2+ έχουν μια τάση να ανεβάζουν το attenuation κατά 4-5db.


Για το Netfaster2 μπορώ να το επιβεβαιώσω και εγω, έχει την τάση να δείχνει +4 - 5dB παραπάνω χωρις όμως να επιρεάζεται ο συγχρονισμός.
Επίσης μην ξεχνάμε ότι ο κάθε πάροχος μπορεί να χρησιμοποιεί διαφορετικά τερματικά (dslam), πχ. η hol στην πλειοψηφία έχει τα ibas της intracom, και αυτό επιρρεάζει άμεσα τα χαρακτηριστικά της γραμμής

bathan
03-10-10, 11:46
Φίλε bathan, μια σημαντική λεπτομέρεια: η αύξηση του atten. ήρθε σταδιακά ή προέκυψε μόλις άλλαξες πάροχο;
@aris: Λογικά θα μπορούσε να μειώσει το target snr μεσω telnet στο siemens αλλά μάταια επειδή τα προφίλ των dslam είναι κλειδωμένα στο 11…..Η αύξηση του att. προέκυψε μόλις άλλαξα πάροχο. Πχ με την forthnet και το siemens είχα 30db όταν ήρθα στην hol με το ίδιο ρούτερ αυξήθηκε στο 34-34.8 και μολις παρέλαβα το netfaster2 και το έβαλα επάνω στη γραμμή δεν άλλαξε καθόλου. Αυτό επιβεβαιώνεται όταν άλλαξα φίλτρο και σπλιτερ και δεν είδα καμιά διαφορά


Για το Netfaster2 μπορώ να το επιβεβαιώσω και εγω, έχει την τάση να δείχνει +4 - 5dB παραπάνω χωρις όμως να επιρεάζεται ο συγχρονισμός.
Μάλλον αυτό πρέπει να συμβαίνει γιατί δεν μειώθηκε ο συγχρονισμός ο οποίoς παραμένει στα 11.5-12.5 mbps :hmm:

bathan
23-10-10, 19:59
Νεώτερα από το μέτωπο :
Αντικατέστησα το netfaster2 με το παλιό καλό siemens και είδα διαφορά αμέσως στο atten. κατά 1.4db λιγότερο (απο το 34.7 στο 33.5). :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.