PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι να πιστέψω τελικά ??



shakm
09-02-04, 16:13
ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ

Εδώ και μερικές μέρες ταλαιπωρούμαι να καταλάβω τι φταίει και δε συγχρονίζομαι. Από το 134 και το 8011167700 επειμένουν πως είμαι συνδεδεμένος στο dslam (αν και στο πιο "ειλικρινές" 8011167700 μου είπαν πως βλέπουν οτι δε συγχρονίζομαι και ότι δε μπορούν να είναι 100% σίγουροι αφου δεν είναι οι ίδιοι δίπλα στα dslam..) και ότι μάλλον παίζει κάτι με το μοντεμ μου (παρεπιπτόντως : zyxel 630-11 annex a).

ΤΑ FACTS

Το μόντεμ από την άλλη, μια χαρά εγκαταστάθηκε (τπτ ευτράπελο), το βλέπει ο υπολογιστής στην usb μου, και στο πρόγραμμα της zyxel που χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο modem για να συνδεθώ μου γράφει "adsl link disconnected" (πιστή 'μετάφραση' από εγχειρίδιο του zyxel : when the adsl is not connected to a dslam). Επίσης το εικονιδιάκι στο tray για το atm connection μου γράφει συνεχώς "a network cable is unplugged".

Έχω ήδη κάνει αίτηση να έρθουν τεχνικοί να ελέγξουν τη γραμμή μου, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας (ή μάλλον την εμπειρία σας) πάνω στη συμπεριφορά του Οτε :

Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ

Έχει τύχει σε κανέναν να του λένε πως έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή του, να μη συγχρονίζεται παρόλα αυτά, και τελικά να αποδειχτεί πως δεν τον είχαν συνδέσει στο dslam ? (και να λυθούν βέβαια όλα εκεί) Η μήπως φταίει το modem μου ?

ΥΓ. Σε περίπτωση που τα παρακάτω παίζουν κάποιο ρόλο στο να με βοηθήσει κάποιος καλύτερα :
- dslam : intracom
- modem : Zyxel Prestige 630-11 annex A (για pstn)
- ρυθμίσεις εγκατάστασης : PPPoA, VPI=8, VCI=35
- θύρα σύνδεσης : usb (δεν έχει για ethernet)

shakm
10-02-04, 02:08
ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ 2ο

Τελικά αργά το βράδυ συγχρόνισε το modem και για ένα μισάωρο ήμουν συνδεδεμένος με μια netcarta κανονικότατα. Κατά τις 11:30 αποσυγχρόνισε πάλι το modem..

Άρα το modem είναι οκ, έτσι ? Αλλά δε καταλαβαίνω γιατί να συγχρονίσει / αποσυγχρονίσει έτσι ξαφνικά και κυρίως γιατί σε τέτοιες ώρες τις μέρας, αφού δε μπορεί να δουλεύουν οι τεχνικοί του οτε τέτοια ώρα (για μερικούς απορώ βέβαια αν δουλεύουν και ποτέ.. αλλά ας μη βγάλω την πίκρα μου εδώ τώρα.. :roll: )

Καμιά ιδέα κανείς γιατί συμβαίνει αυτό το disconnection ?

IlliGoS
10-02-04, 02:51
Έλεγξες στον zyxel τι ποιότητα έχει η γραμμή σου? noise margins signal attenuation κτλ?

Nick2k2
10-02-04, 06:13
Φίλε shakm οι τεχνικοί δουλεύουν όλο το 24ωρο οταν χρειάζεται,και να μην δουλεύουν υπάρχει έστω κάποιος και επιβλέπει την κατάσταση εκεί.Αυτό το λέω βασικά γιατί είχα και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα,οταν είχα πρωτοβάλει dsl με την διαφορά οτι εμένα δεν συγχρόνιζε το μόντεμ καθόλου ενώ οι τεχνικοί με διαβεβαίωναν οτι το μόντεμ τους συγχρόνιζε στο κέντρο,οπότε το πρόβλημα υπήρχε κάπου σε μένα.Όμως ύστερα αποκλείστηκε και αυτή η περίπτωση επειδή όταν δοκιμάσαν το μόντεμ κατευθείαν απο τον κατανεμητή της πολυκατοικίας είδαν οιδίοις όμασι οτι το μόντεμ ούτε εκεί συγχρόνιζε,οπότε το πρόβλημα ήταν κάπου αλλού.Βέβαια τελικά ύστερα απο ταλαιπωρία 10+ ημερών, και άπειρες παρελάσεις διάφορων τεχνικών, και εφόσον ξενύχτισε ο τεχνικός στο dslam μαζί με έναν άλλον όπως μου είπαν,το επόμενο πρωί με παίρνει νωρίς νωρίς τηλέφωνο και μου λέει οτι νομίζει οτι βρήκε τελικά πιο ήταν το πρόβλημα.Τελικά μου είπε να με δοκιμάσει σε άλλη πόρτα στο dslam για να δούμε αν συγχρονίσει τελικά,και ύστερα απο την αλλαγή συγχρόνισε με την μια.Τελικά όταν τον ρώτησα μου είπε οτι ήταν προβληματική η πόρτα στο dslam και δεν έβλεπε δίκτυο γιαυτό δεν συγχρόνιζε.Ε και απο τότε είναι εντάξει βέβαια.Τέλος πάντων θα μου πεις τι καθεσαι και τα λες όλα αυτά, αλλά δεν αποκλείεται και συ να έχεις πέσει σε παρόμοια περίπτωση και γιαυτό να σου κάνει αυτά τα περίεργα με τα disconnections,γιαυτό πάρε καλύτερα τις βλάβες και πες να το κοιτάξουν απο κει πρώτα μπας και έχουν κανένα πρόβλημα,προτού σου κουβαληθούν.Άντε και καλά ξεμπερδέματα.

dpetka2001
10-02-04, 06:21
Έλεγξες στον zyxel τι ποιότητα έχει η γραμμή σου? noise margins signal attenuation κτλ?

ποιες τιμες ειναι καλες για αυτα τα margins?? εγω εχω για download
relative capacity occupation: 7%
noise margin downstream: 42.0 db
output power upstream: 12.0 dbm
attenuation downstream: 11.0 dbκαι για upload
relative capacity occupation: 22%
noise margin upstream: 29.0 db
output power downstream: 19.0 dbm
attenuation upstream: 18.0 db

shakm
10-02-04, 18:17
Ok, πως ακριβώς ελέγχω μέσω zyxel το θόρυβο ? Σημειωση, δεν έχω router - σε περίπτωση που παίζει ρόλο.

Όσο για αυτά που λες nick2k2 (εκτός από το ότι μου δίνεις ελπίδα πως θα λυθούν όλα γρήγορα :) ), θα σου πω πως μετά τα σημερινά τεκτενώμενα μάλλον φαντάζει πολύ πιθανή αυτή η περίπτωση προβληματικής πόρτας (βλ. παρακάτω):

ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ 3ο :

Το πρωι σήμερα με πήρε τηλέφωνο ένα παιδί από το 8011167700 (για να λέμε που και που καναν καλό λόγο και για τον οτε, πολύ εξυπηρετικά όλα τα παιδιά εκεί). Μου ζήτησε να του επαναλάβω, μιας και το είπα και σε μια κοπέλα εκεί νωρίτερα το πρωι, τι συνέβει χθες (βλ. επεισόδιο 2). Μου λέει λοιπόν οτι μάλλον ξέρει τι συμβαίνει και ότι θα κάνει μια αλλαγή / κάτι και κάποια στιγμή το απόγευμα λογικά θα συγχρονίσει σταθερά, αλλιώς να τον πάρω αύριο πρωι να το ξαναδούμε.

HellV1L
10-02-04, 22:50
shakm καλο κουραγιο.....
ειλικρινα βλεπω ολα τα προβληματα που αντιμετοπιζετε οσοι εχετε βαλει adsl και προσπαθω σιγα σιγα να τα βαλω σε μια ταξη ετσι ωστε να ξερω τι να κανω και γω οταν βαλω με το καλο.....

shakm
11-02-04, 02:00
ελπίζω να μου μείνει κουράγιο φίλε μου, γιατί τα προβλήματα συνεχίζονται :

ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ 4ο

Όπως μου είπε το παιδί στο τηλέφωνο έτσι και έγινε και το modem τελικά συγχρόνισε. Ύστερα έγινε κάτι ευτράπελο σπίτι μου όμως και τα κόκκινα καλωδιάκια (είχα ανοίξει με τον οτετζή τη πρίζα για να "γιατρέψουμε" την καλωδιομανία από το isdn όταν μου έκανε μετατροπή σε pstn - και άφησα την πρίζα ανοιχτή σε περίπτωση που χρειαστεί κάποια εμπέμβαση..) ξέφυγαν από την πρίζα όπου έχω το σπλιτερ, αρα και νέκρωσε το τηλ και έπεσε και η συνδεση φυσικά. Όταν τα ξανασύνδεσα (και το στερέωσα και στον τοίχο, μη μου ξανασυμβεί κάτι τέτοιο) το τηλ ήταν εντάξει φυσικά, αλλά το modem πάλι δε λέει να συγχρονίσει με τπτ.. Τι restart κάνω, τι επανεγκατάσταση με χίλια δύο διαφορετικούς τρόπους που έχω διαβάσει στο φορουμ εδώ.. Δε συγχρονίζει :(

Φαντάζομαι οτι όλο και σε κάποιον εδω μέσα θα έχει τύχει να αποσυνδέσει κάποιο καλώδιο κάποια στιγμή (ή να του έχει συμβεί κάποιο "ατύχημα" σαν το δικό μου). Πόση ώρα κάνει ρε παιδιά για να ξανασυγχρονίσει σε εσας ?? (Γιατί εγώ περίμενα 1-2 ώρες και δε συγχρόνιζε)

ΥΓ. Δεν έχω βάλει ακόμη φίλτρο στο άλλο μας τηλέφωνο, παίζει κάποιο ρόλο αυτό στο να συγχρονίζει πιο γρήγορα / συγχρονίζει γενικά μήπως ?

nnn
11-02-04, 23:52
ο συγχρονισμός είναι γρήγορος 1-2 λεπτά.
δοκίμασε να αποσυνδέσεις το δεύτερο τηλέφωνο που έχεις συνδέσει χωρίς φίλτρο,μπορεί να φταίει αυτό.
εγώ που έκανα μια δοκιμή μου έριχνε τη dsl.

shakm
12-02-04, 04:11
ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ 5ο ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ :)

Να'σαι καλά Nick2k2 ! Σ'ευχαριστώ για τα φώτα σου :) Η πόρτα έφταιγε τελικά, τώρα πάνε όλα ρολόι ! Φίλε nnn ο συχρονισμός μου μάλιστα κάνει λιγότερο από 30 δευτερόλεπτα (δεν προλαβαίνει ούτε το firewall να φορτώσει!), πάντως για το φιλτρο που λες πήγα και πήρα για να αποφύγω τέτοια disconnections.

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας πάντως, ειδικά ο nick2k2 μου έφερε το dsl κάμποσες μέρες νωρίτερα :wink: ! Και ακόμη μια φορά να πω έναν καλό λόγο για τα παιδιά στο τμήμα dsl του οτε (στο 8011167700) που είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ εξυπηρετικοί και γρήγοροι ! Κάθε φορά που άκουγα "θα επικοινωνήσει τεχνικός μαζί σας" από κάποιο άλλο τμήμα του οτε, με έπιανε κόμπος.. Αλλά τα παιδιά αυτά κυριολεκτικά σκίζονται ! Στη δική μου περίπτωση το όλο θέμα τηλ->απάντηση τεχνικού->επικοινωνία με τεχνικούς dslam->αλλαγή πόρτας πήρε μια ωρίτσα μόλις :)

Nick2k2
12-02-04, 06:57
Αχ τελικά είναι αδιόρθωτοι αυτοι στον οτέ μου φαίνεται,δεν βλέπω να μαθαίνουν απο τα λάθη τους :twisted: Πάντως στο τμήμα dsl είναι εντελώς άλλη φάση και είναι όντως εξυπηρετικοί,και σε μένα αφότου βρέθηκε το πρόβλημα σε μισή ωρίτσα είχα ξεμπερδέψει.Anyway χαίρομαι που βοήθησα shakm και γλίτωσες και συ τις ταλαιπωρίες :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.