PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχείς αποσυνδέσεις χωρίς λύση από ΟΤΕ



adams
28-09-10, 15:17
Είπα και γω να πω τον πόνο μου γιατι πραγματικά τα νεύρα μου δεν αντεχουν άλλο.

Καταρχάς είμαι στο κέντρο Αρυς.Το πρόβλημα ξεκίνησε με την "αναβάθμιση" του ΟΤΕ πριν αρκετούς μήνες. Από 8 στα 24mbit (στα 12 ήταν κλειδωμένο το προφίλ μου βέβαια και τόσο συγχρόνιζα)
Με Attenuation 24db και margin(down) 13 είχα 2-3 αποσυνδέσεις την ημέρα, δεν με ένοιαξε τόσο μιας και 12 ώρες την ημέρα βρισκόμουν στην εργασία μου και δεν είχα δηλώσει βλάβη.
Ηρθε ο Σεπτέμβρης όμως και δούλευα αρκετές ώρες από το σπίτι οπότε και δήλωσα βλάβη.Στην 1η επίσκεψη του τεχνικού απλά καθάρισε τη γραμμή, με βάλανε σε interleave από fast path και είπε να την παρακολουθώ το πρόβλημα δε λύθηκε. Ξανά δήλωση βλάβης , επίσκεψη τεχνικού, αλλαγή βρόγχου, πλεόν 34Attenuation, margin στα 12 περίπου συγχρονισμός στα 8mbit, οι αποσυνδέσεις πλέον είναι ανα μία ώρα :twisted:.
Τρίτη φορά δήλωση βλάβης, αλλαγή γραμμής στο καφάο και αλλαγή πόρτας στο dslam και αλλαγή router σήμερα.Το αποτέλεσμα πλεόν το ίδιο συνεχείς αποσυγχρονισμοί.

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω άλλο.Ο τεχνικός σήμερα μου είπε πως πλέον έχουν αλλαχτεί τα πάντα αν συνεχίσω να έχω προβλήματα δεν ξέρει τι άλλο να κάνει θα με παραπέμψει στον προιστάμενο.

Δήλωσα για 4η φορά βλάβη σήμερα, είμαι περίεργος να δω τι θα μου πεί ο τεχνικός που θα με καλέσει αύριο.

Υ.Γ Πρώτη φορά σήμερα είδα στο status του router αρνητικό πρόσημο στο margin -1.-6 αρκετές φορές μάλιστα (έχω βαρεθέι να κάνω refresh στο web interface του router...Το πρόβλημα που παραμένει είναι πως το Margin από 9-12 τη στιγμή του συγχρονισμού σταδιακά μέσα σε μία ώρα πέφτει μέχρι που φυσικά αποσυγχρονίζει.

sdikr
28-09-10, 15:28
Τι modem έχεις;

adams
28-09-10, 15:45
Τι modem έχεις;

Tο baudtec wirelles, γνωρίζω πως δεν έιναι της προκοπής αλλά ποιος μου εγγυαται πως αν βάλω άλλο ρουτερ το προβλημα θα λυθεί, όταν ο τεχνικός που μέτραγε την γραμμή μου σήμερα στο καφαο της πολυκατοικιας εβλεπε πως στην παλια πόρτα καθε φορά που έκανε on-off ο συγχρονισμός έπαιζε από 6000 -10.000.

Αυτή τη στιγμή έχω συγχρονίσει στα 4532 με margin 24.

To margin πέφτει σταδιακά ήδη έχει φτάσει στα 19 σε μισή ώρα uptime, υπολογίζω σε κανα 2ωρο το πολύ θα χει "πέσει η γραμμή" :rofl:

sdikr
28-09-10, 15:58
Tο baudtec wirelles, γνωρίζω πως δεν έιναι της προκοπής αλλά ποιος μου εγγυαται πως αν βάλω άλλο ρουτερ το προβλημα θα λυθεί, όταν ο τεχνικός που μέτραγε την γραμμή μου σήμερα στο καφαο της πολυκατοικιας εβλεπε πως στην παλια πόρτα καθε φορά που έκανε on-off ο συγχρονισμός έπαιζε από 6000 -10.000.

Αυτή τη στιγμή έχω συγχρονίσει στα 4532 με margin 24.

To margin πέφτει σταδιακά ήδη έχει φτάσει στα 19 σε μισή ώρα uptime, υπολογίζω σε κανα 2ωρο το πολύ θα χει "πέσει η γραμμή" :rofl:

Δεν υπάρχει κάποια εγγύηση, αλλά αυτό που λες με το snr το είχα και εγώ πρόσφατα με ενα baudtec, να πηγαίνει το snr σε 1.2, χωρίς όμως αποσύνδεση αλλά εκείνη την στιγμή απλά δεν δούλευέ τίποτα, στην περιοχή μου δυστυχώς δεν υπάρχει καλώδιο, τελικά το άλλαξα με ενα παλιό thomson και έχω ηρεμήσει, υπόψιν οτι με το baudtek είχα att 36 με το thomson 31 και συγχρονισμό στα 11, αποσυνδέσεις κάνει αλλά είναι του στυλ μια την ημέρα

Ζήτα απο τον Οτε thomson ή sagem αν έχουν να σου το αλλάξουν

skatsouras
28-09-10, 21:24
Μήπως βοηθήσει ?
http://www.conn-x.gr/Default.aspx?MenuID=110

bebis19
29-09-10, 13:38
ADSL Ασύρματο Router Thomson SpeedTouch 585v7 PSTN - Upgrade Setup Wizard

εχω αυτο το router αν κανω αυτο το upgradet τι θα σημαινει?
προς το παρον δεν εω κανει καποιο upgrade firmware.
θα αλλλαξει κατι?
sorry για τις απλες ερωτησεις αλλα ειμαι λιγο ασχετος με το θεμα αυτό.
το ρωταω γιατι σκεφτομαι απο 2 να παω στα 24 του οτε γνωριζοντας λογω αποστασης οτι θα συγχρονιζω το πολυ στα 6 αλλα φοβαμαι μην εχω συνεχεια αποσυνδεσεις αποκομη και αν συγχρονιζω στα 6.
δηλαδη θελω εστω και 6 χωρις αποσυνδεσεις στον οτε γινεται?
επισης επειδη για λογους οικονομιας μπορει να μεταφερφω στην forthnet υπαρχρει περιπτωση εκει να εχω εστω και 6 χωρις αποσυνδεσεις ?

tasanas
29-09-10, 19:43
Φίλος μου που δουλεύει στις πωλήσεις στον ΟΤΕ μου είπε ότι έχουν ξεμείνει από ασύρματα ρουτεράκια λόγω της προσφοράς του connx όπου έδωσαν τα περισσότερα. (Το λέω με επιφύλαξη) Φαντάζομαι πως θα προμηθευτούν και άλλα μέχρι τότε προσπάθησε να βρεις μια άλλη λύση.

FuS
29-09-10, 21:29
Ισχύει tasanas. router σε 2 εβδομάδες.
(η έλλειψη αφορά τα pstn router. isdn υπάρχουν)

@ ADSLgr.com All rights reserved.