PDA

Επιστροφή στο Forum : Ν. Μαρμαράς + ADSL OTE + Forthnet ISP



basic
17-07-06, 17:32
Εχει γίνει και αυτό, στο Νέο Μαρμαρά Χαλκιδικής η ADSL λειτουργεί μόνο για το in.gr, δηλαδή ανοίγει τις σελίδες μόνο του Λαμπράκη. Σύνδεση Forthnet σε γραμμή του ΟΤΕ, ο ένας να ρίχνει το φταίξιμο στον άλλο και χωρίς να μπορούν να εξηγήσουν αυτό το "κουφό". Αν κάποιος μπορεί να το εξηγήσει με οποιοδήποτε τρόπο...

gatoulas
17-07-06, 17:52
Ποιούς nameservers (DNS) έχεις δηλώσει;

basic
18-07-06, 13:08
Δεν εχει να κανει με DNS, οι ρυθμισεις ειναι ολες σωστες. Παραδειγμα, το ιδιο user id παιζει στο γραφειο μου και δεν παιζει στο γραφειο του φιλου μου.
Eμεις ομως ζητησαμε αλλαγη ζευγων και reset στο port, γιατι ειχαμε παραπλησια προβληματα. Επισης απο DOS κανοντας ping σε σελιδες, σερβερ κτλ ολα ειναι κανονικα, δεν ανοιγει ομως σελιδες απο κανενα site περαν του in.gr, me ΙΕ ή Mozilla.

chatasos
18-07-06, 14:43
Μήπως να δοκιμάσεις με μικρότερο mtu?

basic
18-07-06, 18:29
Το προβλημα τελικά βρέθηκε σε ενα dslam της Intracom και οι βλαβες δηλωνονται η μια μετα την αλλη, δεν ειναι προβλημα της Forthnet, ειναι προβλημα ΟΤΕ, αλλα γιατι αραγε ανοιγει μονο τo συγκεκριμενo in.gr?

sdikr
18-07-06, 21:41
Το προβλημα τελικά βρέθηκε σε ενα dslam της Intracom και οι βλαβες δηλωνονται η μια μετα την αλλη, δεν ειναι προβλημα της Forthnet, ειναι προβλημα ΟΤΕ, αλλα γιατι αραγε ανοιγει μονο τo συγκεκριμενo in.gr?

Αυτό στο ειπαν απο τον ΟΤΕ ή απο την forthnet;

μια καλή δοκιμή ειναι demo απο άλλον πάροχο για να δείς ποιος φταίει

Talos82
18-07-06, 21:59
Είχε συμβεί το ίδιο (άνοιγε μόνο το in.gr) σε ένα φίλο μου όταν προσέθεσε έναν υπολογιστή στο δίκτυο του. Τελικά ήταν θέμα firewall που δεν είχε απεγκατασταθεί σωστά.

basic
27-07-06, 17:18
@sdikr

το ειπε η Forthnet που μιλησε με τεχνικο του ΟΤΕ, τελικα θα αναβαθμισω σε 1024 static μηπως μας προσεξουν καλυτερα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.