PDA

Επιστροφή στο Forum : Φυσιολογικές αποσυνδέσεις;;



nikos30
29-09-10, 02:00
Πρόσφατα απέκτησα (πάλι) conn-x DP στα 2mbps. To modem που μου έδωσε ο ΟΤΕ είναι το comtrend. Παρατήρησα από τις πρώτες μέρες ότι είχα αποσυνδέσεις 1 φορά περίπου ανά δύο ή τρείς ημέρες. Έκανα αναβάθμιση στο firmware του modem είδα κάποια βελτίωση αλλά και πάλι παρατηρώ αποσυνδέσεις έστω και με μικρότερη συχνότητα.
Να σημειώσω εδώ ότι έχω snr 30 !! Line attenuation 37 και attainable rate down από 8000 εώς 11500 kbps. (φυσικά το downstream rate είναι 2 Mbps κλειδωμένο).
Στο 121 μου είπαν ότι δεν βλέπουν κανένα πρόβλημα στη γραμμή μου.
Μήπως λοιπόν κάποιος γνωρίζει αν είναι φυσιολογικό το φαινόμενο και που οφείλεται;
Ευχαριστώ προκαταβολικά

emeliss
29-09-10, 03:06
Aλλάζει η ip.


Β08: Περιορισμοί στη Χρήση (http://www.ote.gr/portal/page/portal/OTEGR/TheCompany/OTEToday/qualitymanagementsystems/qualitymanagementsystems7)
"γ. Για την παροχή του conn-x με δυναμική διεύθυνση IP (Dynamic IP) και για την καλή λειτουργία του δικτύου του, ο ΟΤΕ διατηρεί το δικαίωμα να διακόπτει και επανασυνδέει τη σύνδεση Internet του Πελάτη στα απαιτούμενα χρονικά διαστήματα, τα οποία δεν μπορεί να είναι μικρότερα των είκοσι τεσσάρων (24) ωρών. Ο Πελάτης έχει τη δυνατότητα άμεσης επανασύνδεσης."
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=290718

nikos30
29-09-10, 09:33
Σε ευχαριστώ (για μια ακόμη φορά) emeliss. Διαβάζοντας το νήμα εντύπωση μου προκαλεί το γεγονός ότι κανείς από τον ΟΤΕ δεν μου το ανέφερε τη στιγμή που στο forum ο κόσμος μάλλον το έχει τούμπανο.
Είναι πάντως εκνευριστικό και απαράδεκτο (έστω και μία φορά στις 64 ώρες) να έχεις forced disconnect για τον οποιοδήποτε λόγο.
Θα μας άρεσε να αγοράζαμε αυτοκίνητο το οποίο κάθε 64 ώρες θα έσβηνε και θα ξανάπαιρνε μπροστά;
Μια απορία που έχω είναι αν οι 64 ώρες μετράνε από τη στιγμή που ανοίγοκλείνω το modem από το κουμπί on/off ή η μέτρηση του χρόνου γίνεται ανεξάρτητα από το ανοιγοκλείσιμο του.

emeliss
29-09-10, 11:00
Δεν είμαι σίγουρος. Νομίζω πως ο μετρητής μηδενίζει και μετράει από την αρχή τις ώρες αν ανοιγοκλείσεις το ρούτερ. Κάποιος θα ξέρει σίγουρα.

ps. Δεν χρειάζονται ευχαριστώ. Γι'αυτό υπάρχει το forum.

maik
29-09-10, 11:55
Οι 64 ωρες ειναι για την νεα ΙΡ που παιρνεις. Δηλαδη αν ανοιγοκλεισεις το ρουτερ παιρνεις νεα ΙΡ η οποια κραταει 64 ωρες.
Η διακοπη ειναι στιγμιαια , δεν κραταει πανω απο 3-4 δευτερολεπτα και κυριως δεν γινεται αποσυνδεση. Δηλαδη δεν χανει τον συγχρονισμο το ρουτερ.

mob
29-09-10, 12:00
Εάν πάλι και αυτό σε ενοχλεί για οποιοδήποτε λόγο, επικοινώνησε με τον ΟΤΕ για να αγοράσεις static IP.
Λύση υπάρχει απλά κοστίζει κάτι παραπάνω.

nikos30
29-09-10, 16:40
Η διακοπη ειναι στιγμιαια , δεν κραταει πανω απο 3-4 δευτερολεπτα και κυριως δεν γινεται αποσυνδεση. Δηλαδη δεν χανει τον συγχρονισμο το ρουτερ.

Δυστυχώς η δική μου διακοπή είναι κοντά στο λεπτό και το ρουτερ αποσυγρονίζει και επανασυγρονίζει αυτόματα αφου και τα δύο λαμπάκια adsl και internet αναβοσβήνουν με τη σειρά αυτή.
Άρα μάλλον δεν μιλάμε για το ίδιο φαινόμενο. Απλώς μάλλον συμβαίνουν και τα δύο κατά σύμπτωση με την ίδια περιοδικότητα :sorry:

xmperop1
29-09-10, 17:51
Δυστυχώς η δική μου διακοπή είναι κοντά στο λεπτό και το ρουτερ αποσυγρονίζει και επανασυγρονίζει αυτόματα αφου και τα δύο λαμπάκια adsl και internet αναβοσβήνουν με τη σειρά αυτή.
Άρα μάλλον δεν μιλάμε για το ίδιο φαινόμενο. Απλώς μάλλον συμβαίνουν και τα δύο κατά σύμπτωση με την ίδια περιοδικότητα :sorry:

Αρα πέφτει και η σύνδεση.
Στην κανονική χρήση του πρέπει να έχεις φίλτρα σε όλα τα τηλέφωνα ( προσοχή γιατί πολλοί τα βάζουν ανάποδα ),δεν έχουμε συναγερμό και αν έχουμε του βάζουμε φίλτρο.
Αν όλα είναι σωστά και ελεγμένα τότε ασε μόνο του το ρουτερ στην μπρίζα και παρακολούθησε τη συμπεριφορά του.

tasanas
29-09-10, 19:33
Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα το ρουτεράκι σου. Πρακτικά η αλλαγή Ip που γίνεται από όλους τους παρόχους δεν αποτελεί πρόβλημα καθώς διαρκεί ελάχιστα (και συνήθως δεν την παίρνεις καν χαμπάρι). Αν χρειάζεσαι για κάποιο λόγω σταθερή ip καλύτερα να αγοράσεις static αλλιώς να μην ασχολήθείς καν. Πάντως δοκίμασε και κανένα άλλο ρουτεράκια για να δεις αν διαρκεί τόσο πολύ η αλλαγή ip.

nikos30
29-09-10, 21:01
Τα έχω δοκιμάσει όλα αλλά η σπάνια πλην όμως εκνευριστική αυτή αποσύνδεση εμφανίζεται και πάλι. Μάλιστα όταν έβαλα το ασύρματο Philips του ΟΤΕ είχα συχνότερα αποσυνδέσεις (μια φορά κάθε βράδυ)

........Auto merged post: nikos30 πρόσθεσε 5 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Λέτε να αγοράσω κανά καινούριο ρουτεράκι; Εχετε να προτείνετε κανένα;
Αλήθεια, ο ΟΤΕ θα μου άλλαζε το comtrend λόγω αυτής της αποσύνδεσης; Είναι μέσα στην εγγύηση κάτι τέτοιο για να μην πληρώνουμε για ρουτερ μέρες που είναι;

emeliss
29-09-10, 21:03
Χλωμό να το αλλάξουν.

FuS
29-09-10, 21:24
Δεν παίζει να αλλαχτεί το ρούτερ για τον λόγο αυτό.

nikos30
29-09-10, 22:23
Αν έκανα αναβάθμιση σε conn-x tv που με ενδιαφέρει, το ασύρματο της προσφοράς λέει τίποτα;

FuS
29-09-10, 23:39
Αν κάνεις αίτηση μέσω 13888 θα σου δώσουν από τα διαθέσιμα και όποιο σου κάτσει.
Σε oteshop, αν έχει ποικιλία μπορείς να επιλέξεις.
Θέλω να πω, δεν παίρνεις απαραίτητα αυτό που έχει στο site. Ένα από τα συμβατά με το stb θα σου δώσουν.

stMike
30-09-10, 23:57
Εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=431112) αναφέρεται ότι ο ΟΤΕ έχει κάποια έλλειψη σε ρουτεράκια αυτό τον καιρό και ίσως είναι δύσκολο να στο αλλάξουν. Γενικά η δικαιολογία ότι καθυστερεί στην αλλαγή της Ip δεν αποτελεί λόγο αλλαγής. Όμως μπορείς να πας στο κοιτάξουν μήπως έχει όντως πρόβλημα που προκαλεί τη μεγάλη καθυστέρηση. Κανένας άλλος με ίδιο ρούτερ έχει παρόμοια καθυστέρηση??

@ ADSLgr.com All rights reserved.