PDA

Επιστροφή στο Forum : Macbook ενα,χρησεις πολλες...



Mac4all
18-07-06, 01:32
δειτε αυτο (http://www.sagags.com/?p=441),για να μη μας λενε κολλημενους fanboys τους μακακηδες...καλαμπουριζουμε και με τα δικα και με των αλλων :p

το μαυρο δε μ αρεσει,αλλα το ασπρουλακι θα το λυπομουνα να το βαζα τουμπα...

kadronarxis
18-07-06, 02:07
Οι θερμοκρασίες στο πάνω μέρος δεν είναι μεγάλες, αυτό είναι αλήθεια.
Στο κάτω μέρος πάντως, πρέπει να είναι γύρω στους 85-90 σίγουρα, διότι μετά από πολύωρη χρήση το κάτω μέρος απλά δεν ακουμπιέται.

Mac4all
18-07-06, 02:14
φιλε εσυ μη μιλας καθολου,καλα εισαι...να δεις αλλους βαρανε κατι καραμπινατες θερμοκρασιες...εδω το G4 το δικο μου με εναν κουτσικο prosesora και πιανει...μισο να σου πω αμεσως...60C σε idle...μη μιλας καθολου,αρχοντας εισαι...

kadronarxis
18-07-06, 02:18
το mac mini 1,42 G4, έχει idle 40-45 βαθμούς.
Πώς ο δικός σου ξέφυγε έτσι;
Πάντως με τέτοιες θερμοκρασίες, δεν το βλέπω να αντέχει για ....2 χρόνια πες.

Εξαρτάται και η χρήση βέβαια.Το να ανεβάζει από τους 22 (θερμοκρασία δωματίου) στους 70+ και πάλι πίσω, και ξανά στους 75 και πίσω στους 22, θυμίζει λίγο ξεχειλωμένο σώβρακο.

Mac4all
18-07-06, 02:29
τωρα το καλοκαιρι βαραει ψηλα...μεχρι 72βαθμους δεν μπαινει ανεμιστηρακι...παντως μη σκιαζεσαι δε μασανε,ποια 2 χρονια?Εγω το χω σκισει 15μηνες τωρα,να δεις uptime τρελα,folding ripping,μεχρι και gentoo του περασα περσυ 36 ωρες σερι compile εκανε,κι ετρεχε αστερατο...ασε οταν ειχα πορωθει και την ειχα δει Spielberg με iMovie,τρελο φαση,εχει τρεξει μερονυχτα...το μυστικο ειναι να κρατας το δισκο δροσερο...

α,ξεχασα να σου πω και εναν eMac G4 φιλου που του ριξα +30% overclock και τρεχει επισης αστερατος,μη σκας,δε μασανε,αρκει να ειανι σωστα απ την αρχη...το πηρες λιγο απο φοβο ,σε νιωθω...

kadronarxis
18-07-06, 02:32
Ναι πράγματι δε μασάνε, αλλά αυτές οι αλλαγές στη θερμοκρασία με ψιλοαγχώνουν.
Έχω εξωτερικό δίσκο στο mac mini,μεγάλη αλήθεια είπες mac4all.
Πράγματι με εξωτερικό δίσκο, το ανεμιστηράκι δεν ακούγεται καθόλου,όσο και να το πιέσεις.

edit: overclock στον g4? τι έκανες; το κόλπο με το soldering;!!!!:worthy:

Mac4all
18-07-06, 02:36
κανε boot απ τον εξωτερικο,για πιο γρηγορο κιολας,εκτος αν τον εχεις συνεχεια στο mini...ή καντου αλλο ενα partition με Macos για χ86 και αναλογα τι δουλευει επιλεγεις


Ναι πράγματι δε μασάνε, αλλά αυτές οι αλλαγές στη θερμοκρασία με ψιλοαγχώνουν.
Έχω εξωτερικό δίσκο στο mac mini,μεγάλη αλήθεια είπες mac4all.
Πράγματι με εξωτερικό δίσκο, το ανεμιστηράκι δεν ακούγεται καθόλου,όσο και να το πιέσεις.

edit: overclock στον g4? τι έκανες; το κόλπο με το soldering;!!!!:worthy:

ακριβως...ανοιξα και εκλεισα επαφες...

kadronarxis
18-07-06, 02:39
το macmini μπουτάρει από τον εξωτερικό εξολοκλήρου.
Ο εσωτερικός του έχει το 10.3.9!!!
Στο macbook επειδή το παίρνω συνέχεια μαζί μου, δεν χρειάζεται πιστεύω να κάνω ένα partition στον εξωτερικό για αυτό.
Ο εξωτερικός γενικά, μεγάλη υπόθεση.

edit: Απίστευτος.Έβαλες το κολλητήρι δίπλα στον επεξεργαστή;;; Βγάζω το καπέλο.Δυστυχώς το χέρι μου τρεμοπαίζει λιγάκι, και δεν έχω καθόλου υπομονή για τέτοια κόλπα.Είσαι αρχηγός πάντως.:worthy: Πολυ λεπτοδουλειά.

Mac4all
18-07-06, 02:55
μη νομιζεις πιο δυσκολο ακουγεται περισσοτερο...ειχα ηδη κλοκαρει εναν αλλο eMac φιλου οποτε ηξερα τι με περιμενει...επειτα παντα overclockαρω τα μηχανηματα που μπορω.Παιζει μια λεπτομερεια,στα 1,27ghz φτανεις αν ανοιξεις καποιες επαφες ενω στα 1.33 εχει συνδυασμο ανοιγμα και κλεισιμο.Στον εναν εκανα το αλλο και στον απαιτητικο βγαλαμε εξω τα κολλητηρια...τωρα θελει κι ο αλλος...Ο g4 εχει Τmax 105C!!!το γραφει...επισης τον ενοχλουσε ο ανεμιστηρας και βαλαμε ενα ποτενσιομετρο και κοιμαται στην ησυχια του το βραδυ οταν κατεβαζει...;)
Ο,τι μπορουμε φιλε κανουμε ...

kadronarxis
18-07-06, 02:58
Ωραίος mac4all.Αν και ριψοκίνδυνο.Αλλά αν δεν πάρεις το ρίσκο θα μου πεις...

Mac4all
18-07-06, 03:00
γενικα σε ξενα μηχανηματα αποφευγω,αλλα ειχα και την εμπιστοσυνη των ιδιοκτητων...Παντως δε ρισκαρω αν δεν ειμαι σιγουρος οτι θα πετυχει...
τετοιο τρικ ειχα πρωτοκανει σε duron που εχει ακομα ο αδερφος μου αλλα οχι στη μητρικη οπως στον g4 πανω στον επεξεργαστη,απο 700 950,πυραυλος για τοτε!

kadronarxis
18-07-06, 03:04
στον duron με το μολυβάκι λες;που άλλαζες τον πολλαπλασιαστή σε free;

Mac4all
18-07-06, 03:06
του ειχα κανει πιο σταθερη λυση,με το μολυβι καθε λιγο εφευγε και μπλοκαρε παλι...ωσπου τα πηρα μια μερα και το μονιμοποιησα
με κακοποιηση θα μου πεις...ε ναι αλλα παιζει ακομη!Ακομα θυμαμαι οταν εκαψα μητρικη τους φιλους μου να λενε ο Duron ΖΕΙ!!!:p

kadronarxis
18-07-06, 03:09
χαχαχα,σωστός!
Έχεις σταθερό χέρι.Το δικό μου, είναι φτερό στον άνεμο.Για χειρούργος έπρεπε να πάω.Σε ζηλεύω!

Mac4all
18-07-06, 03:11
ελα μωρε,ολα μια ιδεα ειναι ...καλαμπουρακι να γινεται...απντως καποιες φασεις εχουν αφησει ωραιες αναμνησεις

α και που σαι φιλε...τωρα που το θυμηθηκα...οταν περνας μπροστα απ Μακη φτυνε τονε που και που...εγω τον εχω κανει παπαρα απ το φτυσιμο,ακομα και τωρα μετα απο 15 μηνες...το θελει...του αρεσει,ειναι και παρεξηγησιαρης ,να ξερεις...

@ ADSLgr.com All rights reserved.