PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποτε θα διορθώνουν τις βλάβες εγκαίρως?



andz
18-07-06, 19:52
Δε ξέρω πόσοι είχαν στο παρελθόν εμπειρία με κάποια βλάβη. Το Σαββατο το μεσημέρι ανακαλύπτω ότι το τηλέφωνο είναι νεκρό, ενταξει λέω θα πάρω το 121. Αμ δε μέχρι τις 2 δουλέυανε. Την επόμενη τηλεφωνώ και αναφερω το πρόβλημα ΟΚ μου λέει η κοπέλα μεσα σε 3 τρεις ώρες θα το εχει κοιταξει ο τεχνικός και σας ενημερώσουμε. Γυρω στη 1 (2 κλείνουν) ξαναπέρνω να μάθω "το πρόβλημα είναι καλωδιακό, έχουν και άλλοι το ίδιο". Τελικά το φτιαξανε την Τριτη το πρωι.
Συνολο σχεδον 4 μέρες χωρίς τηλέφωνο και adsl.:down:

Κύριοι όταν η βλάβη γίνει στο κέντρο πρεπει να έχει προτεραιότητα και να διορθώνεται αμέσως δεν γίνεται να μένουν χωρις τηλέφωνο.

Ξερει κανεις αν είχαν και άλλοι παρόμοιο πρόβλημα απο 2109924 αρχιζει το νούμερο μου (όχι τίποτα αλλο να δω αν μας δουλέυουν)

psyxakias
18-07-06, 20:04
Ποτε θα διορθώνουν τις βλάβες εγκαίρως?Μόνος σου ρωτάς, μόνος σου απαντάς ;)

andz
18-07-06, 20:13
Μόνος σου ρωτάς, μόνος σου απαντάς
Τι εννοείς 4 μέρες είναι έγκαιρα? δηλαδη πόσο επρεπε να κάνουν κανα μήνα?

εκτός αυτού όταν ρωτησα ξανα την Τριτη μου είπαν μέχρι αυριο το βράδυ άρα 2 ενδεχόμενα
1. Δεν ξέρουν τι τους γίνεται
2. Υπήρχαν περιπτώσεις που καθυστέρησαν κι΄αλλο

Patentman
18-07-06, 20:17
Να το κοιταξεις αυτο, εχουν καποιο προστιμο αν δεν κανω λαθος. Πηγαινε στο τοπικο καταστημα και κανε φασαρια (οχι με ντουντουκα!).
Νομιζω πρεπει στο 24ωρο να στο εχουν φτιαξει αλλιως σου κανουν καποια μειωση λογαριασμου ή κατι τετοιο.

ΥΓ. η απαντηση του psyxakias ειναι πολλαπλων εννοιων. Βαζεις αλλου τον τόνο, δεν προφερεις ενα γραμμα, κτλ...

andz
18-07-06, 20:21
Αν παρω στο 134 θα μου πουν ή πρέπει να πάω αναγκαστηκά στον οτε

Spanos
18-07-06, 20:24
Αμα σου κοβόταν κάνα καλώδιο της Telepassport ή της Vivodi να δούμε πότε θα στο έφτιαχναν αυτοί.

Κυριακή δήλωσες τη βλάβη Τρίτη πρωί το φτιάξανε , 1 εργάσιμη χωρίς τηλέφωνο έμεινες απο τότε που δήλωσες τη βλάβη γιατί απο τότε μετράει ο χρόνος.

andz
18-07-06, 20:32
Δηλαδή αν τύχει τίποτα σε κανα 3ημερο...
Το θέμα είναι οτι μάλλον κατι σκαλίζανε και μείναμε χωρίς τηλέφωνο αφου το χάλασαν να το φτιάξουν και μετα να σχολάσουν.
απο την γειτονιά αλλο ένα σπιτι δεν έιχε οι άλλοι κανονικά περίεργο έτσι?

psyxakias
18-07-06, 20:36
Τι εννοείς 4 μέρες είναι έγκαιρα? δηλαδη πόσο επρεπε να κάνουν κανα μήνα?Όχι βέβαια, φυσικά και ΔΕΝ είναι έγκαιρα. Απλώς εννούσα ότι ποτέ δεν θα διορθώνουν τις βλάβες εγκαίρως.

Αυτό που σου είπε ο Patentman ισχύει, όταν υπάρξει βλάβη κάνεις γραπτή αναγγελία με fax και εάν περάσουν 2 ημέρες δίχως επίλυση, αρχίζουν και σου αφαιρούν ένα ποσό (υπερβολικά μικρό) από το πάγιο για κάθε ημέρα που περνά. Απλώς όταν σε βλέπουν να ασχολείσαι με αυτό, τους πιέζει λίγο στο να φτιάξουν τη βλάβη γρηγορότερα. Άμα στην έχουν φτιάξει ήδη, άδικα θα χάσεις το χρόνο σου.

Spanos
18-07-06, 20:37
Mάλλον κόπηκε καλώδιο απο εργασίες οικοδομής/ΕΥΔΑΠ κλπ Συνήθως έτσι γίνεται, απο μόνο του δεν χαλάει τίποτα.

Αν δεν αποκατασταθεί η βλάβη σε 48 ώρες ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να σου επιστρέψει το πάγιο των ημερών που είσαι χωρίς τηλέφωνο, δηλαδή ψίχουλα. Ο χρόνος μετράει απο τότε που έκανες αναγγελία βλάβης στο 121. Για εταιρικούς πελάτες το κέντρο αναγγελίας βλαβών λειτουργεί όλη μέρα.

Εσύ δήλωσες βλάβη Κυριακή, στο φτιάξανε Τρίτη αρα δεν δικαιούσε αποζημίωση.

andz
18-07-06, 20:47
Δε θα ήμουν και τόσο εκνευρισμένος αν δεν είχα απόλυτη ανάγκη το τηλέφωνο.
Αλλά επρεπε να το κοίταγαν απο Δευτέρα η βλάβη ηταν απο το Σαββατο

firegarden
18-07-06, 20:48
Ποτε θα διορθώνουν τις βλάβες εγκαίρως?

πΟΤΕ

;)

sdikr
18-07-06, 22:17
Δε ξέρω πόσοι είχαν στο παρελθόν εμπειρία με κάποια βλάβη. Το Σαββατο το μεσημέρι ανακαλύπτω ότι το τηλέφωνο είναι νεκρό, ενταξει λέω θα πάρω το 121. Αμ δε μέχρι τις 2 δουλέυανε. Την επόμενη τηλεφωνώ και αναφερω το πρόβλημα ΟΚ μου λέει η κοπέλα μεσα σε 3 τρεις ώρες θα το εχει κοιταξει ο τεχνικός και σας ενημερώσουμε. Γυρω στη 1 (2 κλείνουν) ξαναπέρνω να μάθω "το πρόβλημα είναι καλωδιακό, έχουν και άλλοι το ίδιο". Τελικά το φτιαξανε την Τριτη το πρωι.
Συνολο σχεδον 4 μέρες χωρίς τηλέφωνο και adsl.:down:

Κύριοι όταν η βλάβη γίνει στο κέντρο πρεπει να έχει προτεραιότητα και να διορθώνεται αμέσως δεν γίνεται να μένουν χωρις τηλέφωνο.

Ξερει κανεις αν είχαν και άλλοι παρόμοιο πρόβλημα απο 2109924 αρχιζει το νούμερο μου (όχι τίποτα αλλο να δω αν μας δουλέυουν)
Στο συμβόλαιο που υπογράφεις μιλάει για το αν μεσα σε 48 ώρες δεν έχει γίνει αρση βλάβης μπορείς να ζητήσεις το παγιο για αυτες τις μέρε πίσω


Φυσικά πάντα μπορείς να πας στους εναλακτικους που σου δίνουν καλύτερες μερές :p


Φυσικά και είχαν προτεραιότητα, αν δεν είχαν ακόμα δεν θα είχες τηλέφωνό, βέβαια απο την άλλη δεν πληρώνεις πχ 2000 ευρώ τον μήνα για μια Helascom που έχει SLA


Το ίδιο γινεται και στο εξωτερικό, οχι μονο εδώ

Διαβάστε ξανα το συμβόλαιο ;)


πΟΤΕ

;)
Και όμως το κάναν μεσα σε 48 ώρες (εργασίμες)

είναι μεσα στα ορια του συμβόλαιου

Φυσικά υπάρχουν τα συμβόλαιο χιλιάδων ευρώ που λενε "δεν φέρουμε ευθήνη για τρίτους...." μα αφους δεν σε έχω 1ο!! (δεν έχεις δικτύο)

letterman
19-07-06, 17:22
παντως στην δικια μου περιπτωση συνεβει το εξης

στην υπηρεσια "δημοσιου" που δουλεύω συνεβη το εξης

Πεμπτη μεσημερι 14.10 εδιακοπη η συνδεση με το ΙΝτερνετ.

παρασκευη ελειπα και δεν χρησιμοποιησα το Ιντερνετ, δευτερα πρωι , μου χτυπουσαν απο το πρωι τα τηλεφωνα οτι δεν ειχαν επαφη με το υπουργειο ....

οταν πηρα τηλεφωνο στις βλαβες μου ειπαν οτι ειμαστε ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ και μου ζητησαν να τηλεφωνησω σε ενα ειδικο τηλεφωνο .... σε 20 λεπτα ειχαμε παλι Ιντερνετ.

ΕΙχε πεσει ολο το κυκλωμα του ΟΤΕ (Πεμπτη μεσημερι και ειχαν ξεχασει να ενεργοποιησουν ολα τα κυκλωματα ) (αυτη την απαντηση μου εδωσαν ...

andz
20-07-06, 19:03
Φυσικά πάντα μπορείς να πας στους εναλακτικους που σου δίνουν καλύτερες μερές

έχω εναλλακτικό για αυτό το λόγω αν και οι διαφορες δεν είναι μεγάλες αν ο κύριος όγκος των τηλεφωνημάτων είναι ααστικά

@ ADSLgr.com All rights reserved.