PDA

Επιστροφή στο Forum : MacBook και Macbook Pro



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

kostthem
17-07-06, 07:45
Γιώργο μήπως πρέπει να βάλεις μνήμη σιγά σιγά; Είναι λίγα τα 512.

Δυστυχώς η Apple δεν έχει επίσημη-αποκλειστική αντιπροσωπεία στην Ελλάδα, έχει απλώς αντιπρόσωπους-πωλητές. Είμαστε πολύ μικρή χώρα με μηδαμινές πωλήσεις. Κάποια στιγμή όμως στο μέλλον θα γίνει το κουλό και θα απολαύσουμε και εμείς (από την ίδια την Apple) τις υπηρεσίες (εξυπηρέτησης, service κλπ) που απολαμβάνουν στο εξωτερικό.

Άντε, καλή εβδομάδα σε όλους!

kadronarxis
17-07-06, 11:53
Κώστα, από Σεπτέμβριο η μνήμη.
Και με 512 καλά πάει, πίστεψέ με!
Εντάξει, ίσως ζορίζεται λίγο παραπάνω ο δίσκος.

Cue, ευχαριστώ! Το δικό μου δυστυχώς είναι απλά το macbook και όχι το macbook pro, το οποίο κοστίζει 1000 ευρώ παραπάνω!
Χτες βράδυ που το τέσταρα πάλι, το whining καλά κρατεί όπως και το mooing(άνοιξε-κλείσε τον ανεμιστήρα).
Αλλά οι θερμοκρασίες παίζουν μια-δυο σκάλες πιο κάτω.(καλό αυτό)

kostthem
17-07-06, 16:47
Γιωργάρα τώρα γύρισα από δουλειά, γι'αυτό δεν σε πρόλαβα στο iChat. Video chat το βραδάκυ :p .

Νικαετός
17-07-06, 18:21
Γιώργο , πάρε του μια βασούλα και άφησέ το επάνω . Θαυματουργή . Το δικό μου από τον Φλεβάρη μέχρι σήμερα φολντάρει διαρκώς χωρίς ανεμιστηράκι cpu !

kostthem
17-07-06, 20:24
Για πες! Τι; Από που; Πόσο;
(το macbook καλώς εχόντων των πραγμάτων σε 20 μέρες θα το έχω στα χέρια μου και με ενδιαφέρει!0

Mac4all
18-07-06, 01:43
ειναι πραγματικα καλη η βαση με τ ανεμιστηρακια,δοκιμασμενη...εχει δικιο ο Νικαετος

wintech2003
18-07-06, 01:46
Νικο θέλω και εγώ να αγοράσω μια. :)

Εσυ εχεις αυτή της Titan αγορασμένη απο τον δικό σου?

Ειναι για 15,4" μέγεθος laptop?

kadronarxis
18-07-06, 02:05
Παιδιά καλή η βάση αλλά υψώνει αρκετά το λάπτοπ, και δε λέει.
Εντάξει γούστα είναι αυτά,σίγουρα.
Χαμηλά το θέλω το λάπτοπ.
Πάντως σίγουρα αυτές οι βάσεις κάνουν δουλειά, έχω διαβάσει και διάφορα threads για αυτές.

Reef
18-07-06, 02:18
καλες οι βασεις αλλα εγω το laptop το χω συνηθως στα ποδια μου

Mac4all
18-07-06, 02:19
πιο απλο και γυφτικο :p με ολο το συμπαθειο ακριβως επειδη δεν αρεσει σε ολους με εναν μετασχηματιστακο με ρυθμιζομενη ταση και 2 ανεμιστιρακια 4αρια κολλημενα σε λεπτη βασουλα απο πισω απ το Mac να δεις τι ωραια ριχνουν θερμοκρασιες...επισης δοκιμασμενο για μηνες επισης σε folding

επισης βασεις αυτοτροφοδοτουμενες απο usb καλο να αποφευγονται μη τρεχουμε και δε φτανουμε με καμμενη μητρικη(εχει συμβει και αυτο!)

Νικαετός
18-07-06, 11:10
εντάξει δεν έγινε και τίποτα, αλλά έχω καταλάβει ότι όσο και να προσέξεις ένα πράγμα αν είναι να γίνει το κακό, θα γίνει.


LOL , Γιώργο εσύ το ήθελες χαμηλά το λάπτοπ ! Αν είχες πάρει την βασούλα , θα ήσουν μια χαρά :twisted: .

Πέρα από αστεία όμως , πάρε την βάση και να το ακουμπάς εκεί όταν δεν δουλεύεις σε αυτό μόνο όταν φολντάρει .

@wintech , ναι Titan είναι , με 4 ανεμιστήρια το καλό είναι πως παίρνει ρεύμα ή από το USB (μακριά) ή από μετασχηματιστή απλό . :oneup::oneup:

kadronarxis
18-07-06, 15:10
χαχαχαχα flareman, έτσι ακριβώς είπα και εγώ όταν συνέβη το γεγονός.
Νίκο καλές οι βάσεις αλλά κοστίζουν.Με τα χρήματα εκείνα θα μπορώ να αναβαθμίσω σε 1 GB.:p
Πάντως το πρόγραμμα folding που έχει το stanford, είναι optimized για powerpc και όχι για intel.Κάτι μου λέει ότι ο επεξεργαστής δουλεύει κούφια. Κάτι σαν να περιμένεις στο φανάρι και να πατάς το γκάζι τέρμα.

Νικαετός
18-07-06, 15:32
χαχαχαχα flareman, έτσι ακριβώς είπα και εγώ όταν συνέβη το γεγονός.
Νίκο καλές οι βάσεις αλλά κοστίζουν.Με τα χρήματα εκείνα θα μπορώ να αναβαθμίσω σε 1 GB.:p
Πάντως το πρόγραμμα folding που έχει το stanford, είναι optimized για powerpc και όχι για intel.Κάτι μου λέει ότι ο επεξεργαστής δουλεύει κούφια. Κάτι σαν να περιμένεις στο φανάρι και να πατάς το γκάζι τέρμα.

Ίσα ίσα , αυτή την αγόρασα 25 ευρώ , νομίζω (σε αυτή την κατηγορία παίζει) βάλε και 10 ευρώ ο μετασχηματιστής ...

A,και κάτι ακόμα . Μην ξεχνάς πως έχω μνήμες από το Μίνι μακ ...που κάθονται ... είναι 2 x 256 , αν έχεις ελεύθερα σλοτ ...δικές σου .

Α, και όσο για το φόλντιγκ έχεις δίκιο ...δεν προχωράει καθόλου 6 μέρες για 135 πόντους . (Γιαυτό έβαλα windows στο μινάκι και 2 giga και ...πετάει ) Ασχολούμαι μαζί του 1 - 1.30 ώρες την ημέρα πάντως σε mac os , όλες τις άλλες ώρες φολντάρει σε windows .

kadronarxis
18-07-06, 15:40
Να σαι καλά Νίκο και ευχαριστώ, αλλά έχω και εγώ 2χ256.
Δεν έχει άλλα ελεύθερα slots, δυστυχώς.

Του έβαλα τώρα το folding από standford και το ceti,μήπως και τσιμπήσω κανέναν εξωγήινο.:rofl:

Φοβάμαι το folding μέσα από windows, μήπως και δεν γίνεται σωστή διαχείριση του power management και φάω γκολ από τα αποδυτήρια.

Νικαετός
18-07-06, 16:01
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, τουλάχιστον στο μίνι . Δεν καταλαβαίνει τίποτα !

Anyway , εσύ αποφασίζεις ;)

KLG
18-07-06, 16:22
Γιατί έχει διαφορές το folding απο win και macOS? Χρησιμοποιούν άλλο client?

kadronarxis
18-07-06, 16:26
KLG,είναι δυνατόν να είναι ο ίδιος;
Δύο διαφορετικά λειτουργικά.Άσχετα αν ο επεξεργαστής είναι ο ίδιος.

kostthem
18-07-06, 16:43
Να σαι καλά Νίκο και ευχαριστώ, αλλά έχω και εγώ 2χ256.
Δεν έχει άλλα ελεύθερα slots, δυστυχώς.

Του έβαλα τώρα το folding από standford και το ceti,μήπως και τσιμπήσω κανέναν εξωγήινο.:rofl:

Φοβάμαι το folding μέσα από windows, μήπως και δεν γίνεται σωστή διαχείριση του power management και φάω γκολ από τα αποδυτήρια.

Γιωργάρα για να σου πω....
έχω μια μνήμη 512ΜΒ DDR2 @667 από αυτές που φοράει ο intel iMac. Σου κάνει; (έστω για να πας στα 768).
Νομίζω πως φοράτε τις ίδιες.

Περιμένω pm με διεύθυνση ;)


Νίκο πως πάει το μινάκι; Ευχαριστημένος;

KLG
18-07-06, 17:42
KLG,είναι δυνατόν να είναι ο ίδιος;
Δύο διαφορετικά λειτουργικά.Άσχετα αν ο επεξεργαστής είναι ο ίδιος.

Φυσικά και είναι δυνατον Το ίδιο πρόγραμμα, απο την ίδια εταιρία χρησιμοποιεί τους ίδιους αλγόριθμους για τους υπολογισμούς. Να το θέσω αλλιώς. Ειναι port της έκδοσης των windows? Αν ναι , τα προβλήματα είναι απαράδεκτα και πρέπει να το κυνηγήσετε. Αν οχι και είναι δουλεία κάποιου τρίτου, τότε πάσο, δεν μπορούν να γίνουν και θαύματα.

kadronarxis
18-07-06, 17:53
KLG, το ένα είναι για powerpc επεξεργαστή και λειτουργικό windows, και το άλλο για windows επεξεργαστές και windows.
Αυτό λέμε, ότι δεν υπάρχει έκδοση για intel επεξεργαστές σε λειτουργικό macosx.
Καλοκαίρι είναι εκεί στο stanford, αράξαν τα παιδιά.

Patentman
18-07-06, 17:58
Σε χαιρομαι ομως kadronarxis που παρολο που εισαι ενθερμος υποστηρικτης της apple δεν σε εμποδιζει να δεις τα καλα και τα κακα, και προπαντως να τα αναφερεις. :oneup:

Μια χαρα ειναι τα μηχανακια, τουλαχιστον στο ειδος τους (εξιδικευμενες εφαρμοφες) ηταν αχτυπητα. Ομορφα, περιποιημενα, κομπλε. Λιγο στα περιφερειακα κολουσαν παλια αλλα πλεον παρελθον και αυτο. Αντε να βγει και native υποστηριξη στα Intel-based να ξαναπαρουν τα πρωτεια.

Καλοριζικο το νεο MAC. :)

kadronarxis
18-07-06, 18:13
Με απλά και λίγα λόγια, patentman, ευχαριστώ!

Νικαετός
18-07-06, 20:29
Νίκο πως πάει το μινάκι; Ευχαριστημένος;

Πάρα πολύ !

Τώρα που θα το πάρω μαζί στις διακοπές ( το λάπτοπ το συνταξιοδότησα) και θα ασχολούμαι αποκλειστικά με αυτό για έναν + μήνα , θα μεταφέρω περισσότερες εντυπώσεις . Πάντως μέχρι τώρα δουλεύει ΑΨΟΓΑ .

Γιώργο σχετικά με το φόλντιγκ , μάλλον ΠΑΡΑάραξαν και μάλιστα όχι τώρα , αλλά εδώ και καιρό . Ακόμα δεν υπάρχει client ούτε για 64μπιτο λειτουργικό .

tsakaloutis82
18-07-06, 21:33
το έχω στα χέρια μου και εγώ μερικές μέρες τώρα. μερικές παρατηρήσεις από έναν switcher λοιπόν:

το λειτουργικό είναι κυμπάρικο και εύχρηστο. θέλει λίγο χρόνο μαζί του για τα βασικά.:oneup:

το design, η χρηστικότητα και οι μικρές λεπτομέρειες του macbook είναι καταπληκτικά. καθιστούν το μηχανάκι κάτι παραπάνω από τίμιο. :oneup: Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως διακοσμητικό:cool:

ανεβάζει πάρα πολύ θερμοκρασία. δεν το πίστευα αλλά όντως δεν μπορείς να το έχεις στα γονατά σου. δε βλέπω διαφορά στην απόδοση αλλά στην ψυχολογία μου καθώς το βλέπω να ψήνεται:sorry:

το parallels είναι από τα πιο χρήσιμα προγράμματα που έχω δει:worthy:

αλλά άν αρχίσεις να το φορτώνεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ παραπάνω Ram γιατί γρήγορα κατάλαβα τι είναι αυτό το beachball που διάβαζα στα ξένα φόρα.:hmm:

Δυστυχώς πάσχω από mooing. Ασφαλώς δεν ακούγεται σε φυσιολογικές συνθήκες αλλά σε σχετική ησυχία. Και πάλι καμμία διαφορά στην απόδοση αλλά στην ψυχολογία μου:scared:

Μετά τους 70 + βαθμούς ανοίγουν οι ανεμιστήρες για τα καλά. Δλδ καμία σχέση με τους ανεμιστήρες του mooing. Ειναι ένας κλιμακωτός, πολύ δυνατός ήχος σαν να απογειώνεται αεροπλάνο όταν ξεκινάνε οι ανεμιστήρες και σαν να προσγειώνεται όταν κλείνουν. Kadronarxis έχεις διαπιστώσει και εσύ αυτό το φαινόμενο ή είναι δικό μου "προνόμιο";

Περισσότερα, εν καιρώ

kadronarxis
18-07-06, 21:41
χαχαχα, ΜΕ ΓΕΙΑ ΡΕ ΓΕΙΤΟΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!
Σιδερένιο και καλοδούλευτο.

Είναι ακριβώς όπως τα λες και το δικό μου.Το δικό μου βέβαια δεν φτάνει τους 70 σε νορμάλ χρήση, περιορίζεται στους 60-62 βαθμούς.

Είσαι πλέον ένας ακόμα switcher που προστίθεται στον μακρύ κατάλογο.:oneup:

RAM θέλει οπωσδήποτε...άσε με βαράς στο αδύνατο σημείο.

άντε γερά!!!

tsakaloutis82
18-07-06, 22:06
νομίζω ότι σε άκουσα!:lol:

μεγάλη ευχή το "σιδερένιο"! άντε να δούμε!

Νικαετός
18-07-06, 22:08
RAM θέλει οπωσδήποτε...άσε με βαράς στο αδύνατο σημείο.

άντε γερά!!!

Το κακό είναι πως είναι πανάκριβες οι μνήμες ...δεν θυμάμαι αν το είχα αναφέρει , αλλά 2 Χ 1 GB = 500 σχεδόν ευρώ ...(όλο και κάποια έκπτωση σου κάνουν πάντως ;))

kadronarxis
18-07-06, 22:15
tsakalouti, χαχαχα βγάλτο στη βεράντα να το βγάλω και εγώ, μήπως μέσω wireless καταφέρουμε τίποτα.:p

Νίκο, εντάξει 2 γίγα θα ήταν το καλύτερο από όλα.Πιστεύω και με 1 GB γίνεται δουλειά.Απλά να φύγουν λίγο τα beachballs.1 γίγα (2x512) κοστίζουν κάπου 100 ευρώ.Τα modules πρέπει να είναι τα ίδια για να μη χαθεί το dual channel.

tsakaloutis82
18-07-06, 22:31
επηρεάζει πολύ την απόδοση το dual channel? άμα τις αλλάξουμε μία - μία θα έχει πρόβλημα;

γείτονα δεν είναι κακή ιδέα το wireless!! να δω και αν δουλεύει! :rofl: γιατί το modem του dsl είναι μόνο για windows και τρέχω με τα stickακια στο σπίτι σαν τον τρελό!

kadronarxis
18-07-06, 22:36
Αν δεν παίξεις με dual channel, θα έχεις μια πτώση περίπου 5% όπως έχω διαβάσει.
Απλά βάζεις και δοκιμάζεις.
Dual channel είναι σίγουρα καλύτερο για να έχει ο κάθε πυρήνας το δικό του module.

έχεις modem για windows;;!!! Βγες μπαλκόνι,έλεγξε αν περνάει κανείς απο κάτω, και μετά σαβούρωσέ το!:p

Δανείστηκα από φίλο το 585 speedtouch, και πάει πολύ καλά με το macbook!

kadronarxis
20-07-06, 23:55
Ένα μεγάαααλο δημόσιο ευχαριστώ στον kostthem, που με έξοδα δικά του(courrier) μου έστειλε μια μνήμη ΓΝΗΣΙΑ από έναν intel imac , 512ΜΒ DDR2, και τώρα έχω 768ΜΒ.
Τι άλλο να πω, αδερφέ με σκλάβωσες.:worthy: :respekt:

nickolas2005
21-07-06, 00:01
Δωρεαν? Αν ναι kostthem θα μου πάρεις και εμένα ένα τροφοδοτικό με έξοδα courier δικά μου αυτή τη φορα..:rofl:

kostthem
21-07-06, 00:37
:p
Ο καθένας μας που θα είχε μια μνήμη που κάθεται δίπλα του το ίδιο θα έκανε!!!


Αντε γερά :oneup:
@copycleft by kadronarxis

radiodj105
21-07-06, 00:43
Θέλω κι εγώ μνήμη!

kostthem
21-07-06, 00:56
Δωρεαν? Αν ναι kostthem θα μου πάρεις και εμένα ένα τροφοδοτικό με έξοδα courier δικά μου αυτή τη φορα..:rofl:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

euromedi
21-07-06, 01:07
που με έξοδα δικά του(courrier) μου έστειλε μια μνήμη .
Τι άλλο να πω, αδερφέ με σκλάβωσες.:worthy: :respekt:
Θα ήθελα να σου διορθώσω το κείμενο , δεν είναι " μου έστειλε" , αλλά " με έστειλε".:respekt:
Όχι επειδή μιλάς με μη Μακεδόνες να αλλάζουμε τα Ελληνικά μας !!!!!:respekt: :respekt: .
Και για να έρθουμε στο θέμα : Εγώ έχω να κάνω παράπονα - καταγγελεία - διαμαρτυρία για τον kostthem .
1) Γιατί ενώ του τα δίνω δανεικά , δεν μου τα επιστρέφει ( Βλέπε jetspeed 520 !!!)
2) Γιατί ενώ προσπάθησα να τον μυήσω σε windows , πήγε και έμπλεξε με δαγκωμένα μήλα και .... τίγρεις !!!!!

Υ.Γ. Μην τυχόν μου επιστρέψεις το jetspeed , έχω 3-4 router που "κάθονται" στο σπίτι.

kostthem
21-07-06, 01:09
Το έχω έτοιμο στην σακούλα και κάθε πρωί το ξεχνάω :whistle:

kadronarxis
21-07-06, 15:22
euromedi, με σε τε, μου σου του, όλα το ίδιο πράγμα είναι!
Τώρα τελευταία έχω αρχίσει τα μου σου του, και ανησυχώ.

Τις τελευταίες 12 ώρες βαράει folding κανονικά στο @seti, το macbook.
Αν δεν καεί ο επεξεργαστής, σίγουρα θα αρπάξει η οθόνη μιας και η κάψα απο τα ανεμιστηράκια την χτυπάει στο κέντρο από κάτω.

Δείτε λίγο και μια φώτο:

9649

WAntilles
21-07-06, 15:39
Σέλω κι εγώ σκιούλες στα παράσυρα. :oops:

kadronarxis
21-07-06, 15:46
χαχαχα....wan αν δεν το έγραφες δεν θα το πρόσεχα.
Πράγματι, τα περισσότερα παράθυρα στον mac ρίχνουν μια σκιά πίσω.
Καλόοοο!!!

KLG
21-07-06, 16:23
Σέλω κι εγώ σκιούλες στα παράσυρα. :oops:

Wan το έχεις διαβάσει κιόλας το σχετικό howto (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=32467)
Αν και για Gnome θέλει λίγο tweaking, αλλά στο τσακιστερό σου μηχάνημα δεν θα καταλάβεις lags.

drone
21-07-06, 21:45
Μόλις τελείωσα το σετάρισμα στο MacBook μου.
MacBook 2G white 2Gb Ram, router Speedtouch 536v6 (firmware 6.1.0.5), ADSL 384/182 και έκανα videoconference με τον defcom1 στο Λονδίνο.
ΥΓ1. Το μηχανάκι είναι άπαιχτο (1 μήνας στην κατοχή μου).
ΥΓ2. Με πέθαναν οι ρυθμίσεις για το ιchat αλλά τελικά τα κατάφερα.
ΥΓ3. Είμαι πολύ ικανοποιημένος και από το μόντεμ.

kostthem
22-07-06, 01:14
Καλορίζικο φίλε :p
(άντε να έρθει και το δικό μου) !

nickolas2005
22-07-06, 01:25
καλα ρε πόσοι πήρατε???:p

drone
22-07-06, 08:28
Είναι το δεύτερο (1ο ο iMac G5 20" PPC) και σαν φορητός ο MacBook με καλύπτει απόλυτα (ιδιαίτερα η διάσταση της οθόνης). Για την αγορά μέτρησε και το ichat (αν και με δυσκόλεψαν οι ρυθμίσεις) ώστε να επικοινωνώ με βίντεο με τον IMac στο σπίτι. Αναμένω το Skype υποστήριξη βίντεο για να δω αν είναι καλύτερο και ευκολότερο στις συνδέσεις ιδίως με PC.
ΥΓ. Έχω και ένα PC σε κουτί Kantalf (dual boot SUSE/XP) για βαριές εργασίες (AMD 64 X2, 2Gb ram).

kadronarxis
23-07-06, 23:01
Με γεια και καλοδούλευτο drone.

kadronarxis
11-08-06, 00:42
ένα ακόμη μεγάλο ευχαριστώ στον Κώστα(kostthem), για άλλα 512ΜΒ μνήμης που μου έστειλε.
Αδερφέ, σύνολο 1 γίγα χάρη σε σένα.
Τι να πω άλλο, ευχαριστώ.:worthy: :clap:

kostthem
11-08-06, 00:51
Η δεύτερη μνήμη είναι από τον Ζαφείρη :oneup:

(έλα και μάλλον αύριο έρχεταιιιιιιιιιιιιιιιιιιι εν μέσω δρακοντίων μέτρων ασφαλείας το macbook -εν ονόματι "Μήτσος"-)

kadronarxis
11-08-06, 00:56
Χαιρετίσματα και ευχαριστώ πες του, Κώστα.
Με το καλό να το πάρεις!

Με την ευκαιρία να πω ότι εδώ και 2 βδομάδες, το έχω λιώσει το macbook(βλέπουμε παιδικά με τη μικρή), και δεν φοβάται τίποτα!
Σε κεκλιμένα επίπεδα το έχω αφήσει, η μικρή έχει βαρέσει μπουνιά στα πλήκτρα!!!!, άνοιγμα-κλείσιμο συνέχεια, στην παραλία με την άμμο το πήγα(!!!), Αμάσητο!!!

nobleman
11-08-06, 06:49
Εγώ γιατί έσκασα τα διπλά και πήρα το MacBook Pro? Δεν ήξερα, δεν ρώταγα;;; :twisted:

BTW @kadronarxis, έχεις το link για την θερμοκρασία;

@ ADSLgr.com All rights reserved.