PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχύτητα συγχρονισμού



ceasar4
30-09-10, 17:00
Εδώ και 10 μέρες έχει ενεργοποιηθεί η σύνδεσή μου 24Mbps με HOL.

Το θετικό:

Η γραμμή είναι ως τώρα απόλυτα σταθερή χωρίς καμία αποσύνδεση.

Τα στοιχεία της γραμμής από το modem (Belkin f7d3402) είναι:

ADSL
Type Interleave Path
Status Show Time
Downstream Upstream
Data Rate (kbps) 9808 825
Noise Margin (dB) 11.0 12.0
Attenuation (dB) 25.3 14.6
Output power(dbm) 21.0 12.4

Παρόμοια (λίγο χαμηλότερες ταχύτητες) δίνει το netfaster wlan που μου έστειλαν από τη HOL.

Το διαμέρισμα (και η καλωδίωση) είναι καινούριο (ενός έτους).

Και τώρα τα αρνητικά:

1. Δίνοντας το attenuation της γραμμής μου (25.3dB) στον υπολογιστή μέγιστης θεωρητικής ταχύτητας του site, μου δίνει 18Mbps.
Γιατί έγω συγχρονίζω στα 9.8;

2. Σε επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα της HOL, μου είπαν ότι η γραμμή μου είναι καλή και ο συγχρονισμός που επιτυγχάνεται φυσιολογικός. Μετά από πολλές ερωτήσεις μου, ο τεχνικός μου είπε πως βλέπει κάποιο "μικρό βραχυκύκλωμα" στη γραμμή χωρίς να μου δώσει παραπάνω εξηγήσεις. Υποθέτω πως εννοούσε πως κάπου υπάρχει διαρροή ρεύματος μεταξύ του ζεύγους των καλωδίων της τηλεφωνικής μου γραμμής, π.χ. λόγω υγρασίας. Εφόσον το πρόβλημα βρίσκεται μεταξύ κατανεμητή και DSLAM (που κατά 99% εκεί βρίσκεται γιατί η εγκατάσταση του σπιτιού είναι τριπλοελεγμένη) δεν είναι υποχρεωμένη η εταιρία να το διορθώσει; Ρωτάω γιατί από ότι κατάλαβα η πολιτική της εταιρίας είναι "Αν συγχρονίζει το modem, ανεξαρτήτως ταχύτητας, όλα καλά"

Ευχαριστώ, και συγνώμη αν κούρασα με το μακροσκελές κείμενο

medousa
30-09-10, 23:16
Λογικα αν εβλεπε προβλημα στο δικτυο θα το εδεινε για χαμηλο συγχρονισμο στον οτε, οποτε πιθανοτατα κατι στο χωρο σου παιζει.. Μη ξεχνας οτι ο τεχνικος εχει εργαλεια κ βλεπει πραγματα που εσυ δε μπορεις να δεις.. Τον χαμηλο συγχρονισμο μπορει να τον κρινει κ με βαση τα στατιστικα των γειτονων σου.. Αν εχεις αμφιβολιες καλα θα κανεις να ξανακαλεσεις να το δουνε μηπως πετυχεις καποιον αλλον υεχνικο κ δει κατι διαφορετικο, κ αν εισαι πεπεισμενος οτι πρεπει να συγχρονισεις υχηλοτερα κ ο χωρος σου δεν εχει προβλημα ζητα τεχνικο στο χωρο σου..

Boton
01-10-10, 00:46
Μπορεί να είναι άκυρη η ερώτησή μου, αλλά να φανταστώ το έχεις σε mode 2+;

pupis
03-10-10, 00:50
Αν όντως είσαι σε mode 2+, όπως αναφέρεις μπορεί κάλλιστα να υπάρχει τάση dc στο δίκτυο. Σαν εταιρία έχει την υποχρέωση μέχρι τον κατανεμητή του σπιτιού σου να παρέχεται σωστά η υπηρεσία (μπορείς δηλαδή να ζητήσεις να στείλουν τεχνικό)

@ ADSLgr.com All rights reserved.