PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμες αποψεις για βελτιωση γραμμης



Μπυροφονιάς
30-09-10, 18:10
Καλησπερα συνφορουμιτες,εχοντας connx αρκετο καιρο τωρα μπορω να πω πως ειμαι αρκετα ικανοποιημενος(ισως να οφειλεται στις μειωμενες απαιτησεις μου καθως περιοριζομαι σε browsing και gaming).Παρολα αυτα θα ηθελα τις συμβουλες/αποψεις σας πανω στο πως μπορω να βρω την καλυτερη δυνατη γραμμη και provider καθως πιστευω πως σοτι αφορα τις ταχυτητες υπαρχουν καλυτεροι providers.Επισης ενω ειμαι αρκετα noobas σε θεματα γραμμων και τεχνολογιας γενικοτερα εχω ακουσει για dslams,και περιορισμους ανα περιοχη(μενω ηλιουπολη btw).Επομενως λογω gaming ψαχνω ρεαλιστικα για το μεγιστο upload και το μικροτερο ping που γενικα μπορω να εχω.Που ξεκιναω?

mzaf
30-09-10, 20:04
:welcome:
Αν βρείς καλύτερο provider,σε κερναω όσες μπύρες θες!

FuS
01-10-10, 01:32
για ping ---> οτε

deniSun
01-10-10, 09:42
Σε όποιο πάροχο και να πας αν η γραμμή σου είναι για τα μπάζα δεν γίνεται τίποτε.
Το πόσο κλειδώνεις κλπ εξαρτάται από την ποιότητα της γραμμής σου.
Για όλους τους άλλους παρόχους εκτός ΟΤΕ μπορείς να δεις τι χαμός γίνεται στα υπόλοιπα topic.

Μπυροφονιάς
02-10-10, 00:16
Α γαμω!
Anyways ευχαριστω για τις απαντησεις.Να υποθεσω οτι λεγοντας ποιοτητα εννοεις τις ηδη υπαρχουσες καλωδιωσεις,που σημαινει οτι δεν μπορω να κανω κατι?Τηλεφωνωντας στον οτε και ζητωντας καλυτερα pings,upload προτεινουν αλλο πακετο η παιρνω πουλ?

aris20
02-10-10, 02:19
Ξεκινα οπότε...

Δίνεις τα στατιστικά του Router σου για αρχή...
(Attenuation , Margin , Output Power, Modulation).

Μετά κάνεις ένα Trancert στο www.otenet.gr να δούμε Pings,
και με βάση αυτά θα δούμε άν όντως μπορείς να βελτιώσεις κάτι...

(αν είσαι σε interleaved παίρνεις τηλέφωνο να στο κάνουν Fast path, αν έχεις χαμηλή ταχύτητα συγχρονισμού με βάση το attenuation σου, θα κρίνουμε αν πρέπει να δηλώσεις και βλάβη χαμηλού συγχρονισμού.)

bolos
02-10-10, 15:07
Ξεκινα οπότε...

Δίνεις τα στατιστικά του Router σου για αρχή...
(Attenuation , Margin , Output Power, Modulation).

Μετά κάνεις ένα Trancert στο www.otenet.gr να δούμε Pings,
και με βάση αυτά θα δούμε άν όντως μπορείς να βελτιώσεις κάτι...

(αν είσαι σε interleaved παίρνεις τηλέφωνο να στο κάνουν Fast path, αν έχεις χαμηλή ταχύτητα συγχρονισμού με βάση το attenuation σου, θα κρίνουμε αν πρέπει να δηλώσεις και βλάβη χαμηλού συγχρονισμού.)
Παιδια τον τελευταιο καιρο με βαζει ο Οτε συνεχεια σε Ιnterleaved kai kaτανταει σπαστικο !οι τιμες που βγαζει ειναι απο 42-45msec!
Που μπορω να παρω τηλ. κ να το αλλαξουν σε fastpath?

deniSun
02-10-10, 16:17
Εννοείς ότι μια είσαι σε fast και μια σε interleaved;
Μην βασίζεσαι στο τι γράφει το ρούτερ.
Να κοιτάς τις τιμές από traceroute στο πρώτο hop.
Αν θέλεις να πας σε fast το ζητάς στο 121.

bolos
02-10-10, 21:39
Tracing route to otenet.gr [62.103.128.215]
over a maximum of 30 hops:

1 <1 ms <1 ms <1 ms fg.fg.fg [192.168.1.1]
2 46 ms 43 ms 42 ms r.edudsl.gr [83.***.**.***]

οπως βλέπεις με βλέπω για 121!
το DMT μου λεει οτι ειμαι σε interleaved οπως κ το Orbmt
Interleaving Depth 32Down και 8Up
!!!

deniSun
02-10-10, 22:07
Το dmt/orbmt κλπ παίρνουν τις τιμές από το ρούτερ.
Από το traceroute βλέπεις που είσαι.
Και εσύ είσαι σε interleave

aris20
03-10-10, 05:02
Tracing route to otenet.gr [62.103.128.215]
over a maximum of 30 hops:

1 <1 ms <1 ms <1 ms fg.fg.fg [192.168.1.1]
2 46 ms 43 ms 42 ms r.edudsl.gr [83.***.**.***]

οπως βλέπεις με βλέπω για 121!
το DMT μου λεει οτι ειμαι σε interleaved οπως κ το Orbmt
Interleaving Depth 32Down και 8Up
!!!

Mε τέτοιο Attenuation που έχεις 52,5db είσαι οριακά, και αν το βάλεις σε Fast Path μπορεί να έχεις και πρόβλημα αποσυνδέσεων, αλλά δεν χάνεις και τίποτα να δοκιμάσεις, αλλά να ξέρεις αν ο συγχρονισμός σου είναι 3,5Mbps υπάρχει περίπτωση να μειωθεί..

billybiros
03-10-10, 08:22
Παιδια τον τελευταιο καιρο με βαζει ο Οτε συνεχεια σε Ιnterleaved και καταντάει σπαστικο !οι τιμες που βγαζει ειναι απο 42-45msec!
Που μπορω να παρω τηλ. κ να το αλλαξουν σε fastpath?
Άλλαξε καλύτερα το DSL Mode σε ADSL απλό και τσέκαρε το.
Συνήθως αλλάζει και το path και γίνεται fast - και έτσι δεν χρειάζεται ούτε να καλέσεις το 121 και μπορείς να το επιστρέψεις όπως ήταν από μόνος σου.
Δεν αποκλείεται με την αλλαγή του DSL Mode σε ADSL απλό - να δεις και βελτίωση στο συγχρονισμό σου (αν είσαι φυσικά σε ADSL2+).

Απλά γράψε τελικά τι έγινε (αν είδες διαφορά) ή έστω ότι δεν το έκανες - γιατί οι περισσότεροι από όσους τους το πρότεινε εδώ το φόρουμ δε γράψανε τελικά τι έγινε.

bebakos11
04-10-10, 00:51
να πω και εγω κατι.εχω το usr 9108 kai εχω Attenuation 48,5. παρατηρησα οτι ξετσεκαροντα το ADSL2+ και αφηνοντας το σε σκετο ADSL2 το Attenuation επεσε κατευθειαν στο 44 ,μου δινει μεγαλυτερο Attainable rate και ειδα λιγο καλυτερους χρονους σε διαφορα ping που εκανα.τυχαιο :) ? τι λετε ? να το αφησω ετσι ή εχετε καμια αλλη προταση?εχω 2mbit γραμμη.ευχαριστω

aris20
04-10-10, 01:04
Ναι όταν πρόκειται για attenuation πάνω από 45db μερικές φορές το Rate βολεύει περισσότερο σε ADSL2.. Φυσικά όταν πρόκειται για 8Mbps και πάνω πάντα είναι καλύτερο το ADSL2+..

Οπότε καλά έκανες.. Άστο έτσι..

bebakos11
05-10-10, 23:24
Eυχαριστω

@ ADSLgr.com All rights reserved.