PDA

Επιστροφή στο Forum : καρεας-connx



geta
30-09-10, 20:12
υπαρχει κανενας απο Καρεα με connex?
θελω να μαθω μεχρι τι ταχυτητες φτανει τωρα πια ο οτε εδω στον καρεα

george94
03-10-10, 20:36
υπαρχει κανενας απο Καρεα με connex?
θελω να μαθω μεχρι τι ταχυτητες φτανει τωρα πια ο οτε εδω στον καρεα

Όλοι οι connex με πακέτα up to 24 φθάνουν πραγματικές ταχύτητες από 18 έως και 23 Mb/s. Εσύ τι ταχύτητα έχεις;

geta
04-10-10, 11:56
αυτη τη στιγμη ειμαι στη φορθνετ με ταχυτητα 2,5 :(
πριν απο 1 μηνα ειχα 4 ταχυτητα και ο τεχνικος που με επισκεφθηκε τα ριχνει στον οτε
εμαθα οτι ο οτε εχει χτισει καινουργια καφαο στην περιοχη και μπορει να δωσει μεχρι 8 ταχυτητα,ισχυει?
σκεφτομαι να ξαναγυρισω στον οτε,γι'αυτο ρωταω

george94
04-10-10, 20:27
αυτη τη στιγμη ειμαι στη φορθνετ με ταχυτητα 2,5 :(
πριν απο 1 μηνα ειχα 4 ταχυτητα και ο τεχνικος που με επισκεφθηκε τα ριχνει στον οτε
εμαθα οτι ο οτε εχει χτισει καινουργια καφαο στην περιοχη και μπορει να δωσει μεχρι 8 ταχυτητα,ισχυει?
σκεφτομαι να ξαναγυρισω στον οτε,γι'αυτο ρωταω

Ο ΟΤΕ μπορεί να δώσει καθαρό 24 Mb/s από τα DSLAM που εγκατέστησε στις καμπίνες, που είναι κοντά στα καφάο. Το δίνει ήδη στους συνδρομητές του.
Άσε που από το νέο έτος θα μπορεί να δώσει και 50 Mb/s από VDSL.

silegav
06-10-10, 01:15
Παιδιά λίγο ηρεμία. Πουθενά δεν είναι εγγυημένα τα 24, ούτε δεδομένα τα 50 του VDSL. Το τι ταχύτητα θα έχεις εξαρτάται από ένα σωρό παράγοντες (απόσταση, κατάσταση γραμμής, κλπ) και το VDSL για την ώρα είναι ένα πιλοτικό στο Ζωγράφου και τη Θεσσαλονίκη.

Θα το κάνουμε τον άνθρωπο να μπει σε διαδικασίες για να αλλαξει και στο τέλος να μην έχει και διαφορά η υπηρεσία που θα παίρνει, ενώ περιμένει να κατεβάζει όλο το internet!!!!

emeliss
06-10-10, 16:21
Το τι ταχύτητα θα έχεις εξαρτάται από ένα σωρό παράγοντες (απόσταση, κατάσταση γραμμής, κλπ) και το VDSL για την ώρα είναι ένα πιλοτικό στο Ζωγράφου και τη Θεσσαλονίκη.
Σε διάφορα μέρη έχουν μπει καμπίνες στους δρόμους και δίνουν κανονικά adsl2+. Εκεί ο ΟΤΕ σε σύγκριση με άλλους τους υπόλοιπους είναι απλά η μέρα με την νύχτα αφού η απόσταση είναι πλέον πολύ μικρή.

geta
07-10-10, 11:16
ο λογος που θελω να αλλαξω παροχο ειναι οτι ενω ημουν σε 4 ταχυτητα επεσα στο 2.5 και αφου εστειλαν τον τεχνικο τους μου απανταει οτι ο οτε μου εχει ριξει την ταχυτητα για να εξυπυρετηση τους δικους του πελατες!!!! δεν το βρισκω λογικο λαι νιωθω οτι με κοροϊδευουν.και ρωταω εαν υπαρχει κανεις απο καρεα με connex να μου πει τι ταχυτητα εχει.Υπαρχει?

george94
08-10-10, 20:47
ο λογος που θελω να αλλαξω παροχο ειναι οτι ενω ημουν σε 4 ταχυτητα επεσα στο 2.5 και αφου εστειλαν τον τεχνικο τους μου απανταει οτι ο οτε μου εχει ριξει την ταχυτητα για να εξυπυρετηση τους δικους του πελατες!!!! δεν το βρισκω λογικο λαι νιωθω οτι με κοροϊδευουν.και ρωταω εαν υπαρχει κανεις απο καρεα με connex να μου πει τι ταχυτητα εχει.Υπαρχει?

Αυτό που έγινε στον Καρέα είναι το εξής:
Η περιοχή του Καρέα έχει 16 καφάο τα οποία παίρνουν τηλέφωνο από το Κέντρο του ΟΤΕ στον Βύρωνα που απέχει τουλάχιστον 3,5 km. Αυτό σημαίνει ότι με τα DSLAM (του ΟΤΕ και των εναλλακτικών) στον Βύρωνα οι ταχύτητες του DSL που έφθαναν στον Καρέα ήταν πολύ μικρές. Για να αντιμετωπίσει το πρόβλημα ο ΟΤΕ έκανε σημαντικές επενδύσεις στην περιοχή του Καρέα βάζοντας οπτικές ίνες και καμπίνες στις οποίες εγκατέστησε DSLAM και τα συνέδεσε με τα KV. Κανένας δεν εμπόδισε (ούτε εμποδίζει) τους εναλλακτικούς να κάνουν το ίδιο πράγμα (μέσω υποβρόχου).
Σαν αποτέλεσμα, ο ΟΤΕ εξυπηρετεί τους ADSL συνδρομητές του από τις καμπίνες, που η απόσταση μέχρι τον συνδρομητή είναι το πολύ 500 m, ενώ οι πάροχοι συνεχίζουν να τους εξυπηρετούν από τον Βύρωνα με αποστάσεις μεγαλύτερες από 3 km. Έτσι οι up to 24 connex λειτουργούν σχεδόν στην ονομαστική τους ταχύτητα, λόγω της πολύ κοντινής απόστασης, ενώ οι επιδόσεις των εναλλακτικών θα συνεχίζουν να χειροτερεύουν και λόγω της δυναμικής φόρτισης του δικτύου χαλκού.
Ρώτα τους γείτονές σου που έχουν connex up to 24.
Συμβουλή μου είναι να βρεις το φώς σου ξαναγυρίζοντας σε connex.
Κάποιοι ήδη το κάνουν και δεν θα με εξέπλητε αν οι πόρτες στις καμπίνες του ΟΤΕ τελειώσουν σύντομα.

geta
10-10-10, 18:25
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.επιστροφη στον οτε γιατι χορτασα απο τους ιδιωτες κοροϊδια.

vangmel
13-10-10, 13:00
Τα miniDSLAM ( ONU ) στον Καρέα έχουν ξεκινήσει να δουλεύουν. Φίλος μου που είχε Forthnet με πολύ χαμηλή ταχύτητα σύνδεσης έκανε διακοπή και γύρισε στον ΟΤΕ (ConnX), τώρα συγχρονίζει στα 24 Mbps.Δεν το έχω δει με τα μάτια μου αλλά τον πιστεύω.
Εγω σε ερωτιση μου στον ΟΤΕ για το αν μου εξασφαλίσουν ότι θα συνδεθώ σε ONU θα διακόψω την επόμενη μέρα την Tellas και θα πάρω ConnX, μου απάντησαν ότι δεν μπορούν να το υποσχεθούν.

geta
14-10-10, 23:03
σημερα εκανα την αιτηση στον οτε,μολις συνδεθω θα σας πω κα τι ταχυτητα θα εχω

FuS
15-10-10, 00:09
Καλά αποτελεσματα φίλε.
Είναι γεγονός πάντως πως ο καρέας πλέον δεν έχει πρόβλημα και οι περισσότεροι κινούνται σε 19+ mbps.
Πόσταρε τα στατιστικά γραμμής όταν ενεργοποιηθεί :)

........Auto merged post: Fusmoker added 5 minutes and 5 seconds later ........


Τα miniDSLAM ( ONU ) στον Καρέα έχουν ξεκινήσει να δουλεύουν. Φίλος μου που είχε Forthnet με πολύ χαμηλή ταχύτητα σύνδεσης έκανε διακοπή και γύρισε στον ΟΤΕ (ConnX), τώρα συγχρονίζει στα 24 Mbps.Δεν το έχω δει με τα μάτια μου αλλά τον πιστεύω.
Εγω σε ερωτιση μου στον ΟΤΕ για το αν μου εξασφαλίσουν ότι θα συνδεθώ σε ONU θα διακόψω την επόμενη μέρα την Tellas και θα πάρω ConnX, μου απάντησαν ότι δεν μπορούν να το υποσχεθούν.

Ο λόγος είναι ότι δεν μπορεί να στο εγγυηθεί αυτό κανένα εμπορικό τμήμα (13888, oteshop) μιας και δεν είναι στο χέρι τους. Αυτοί θα καταχωρήσουν την αίτηση στο σύστημα και μετά θα πάρει τον δρόμο της για τους τεχνικούς,

geta
13-11-10, 11:49
http://www.speedtest.net/result/1028541385.png (http://www.speedtest.net)

emeliss
13-11-10, 11:56
Καλό σερφάρισμα.

kamnai
20-11-10, 13:18
Αν και δε μένω εκεί όλοι οι φίλοι που έχω μιλάνε για 24άρι καμπανάτο και με διαφορά!
Μέρα με τη νύχτα με τους εναλλακτικούς. Αξίζει τα λεφτά του το πακέτο!!!

KaGrgeorge
14-02-13, 01:49
ρε παιδια μενω καρεα και επι 3 χρονια ειχα forthnet με ταχυτητα 400 κιλο. Εβαλα wind μονο και μονο για λιγοτερα χρηματα και η ταχυτητα παρεμεινε το ιδιο. ψαχνω εναν παροχο που να μου εγγυαται τουλαχιστον 1 mega. εχει κανεις καμια ιδεα??? εχω αγανακτησει...

Vitruvian78
14-02-13, 11:10
Αν διάβασες το νημα, μόνο ο ΟΤΕ αποτελει εγγύηση υψηλών ταχυτητων στην περιοχή του Καρέα. Και ο λογος ειναι τα minidslam που εχει εγκαταστησει ο ΟΤΕ στην περιοχή.

vits
04-04-13, 00:01
Αν διάβασες το νημα, μόνο ο ΟΤΕ αποτελει εγγύηση υψηλών ταχυτητων στην περιοχή του Καρέα. Και ο λογος ειναι τα minidslam που εχει εγκαταστησει ο ΟΤΕ στην περιοχή.
Παιδιά, μένω στον Καρέα όλη μου τη ζωή!
Όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα, έχω ταλαιπωρηθεί πολύ...
Επέστρεψα προ διετίας στον ΟΤΕ, διότι η HOL που είχα, με ξεκίνησε από 2,5Mbps και κατέληξε να μου δίνει 0,7 παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των τεχνικών της.
Εν τούτοις, και ο ΟΤΕ μου κάνει νερά, αφού ξεκίνησε με 12Mbps και τώρα που σας γράφω, παίζει στα 6-7 Μbps.
Στο μεταξύ, με βομβαρδίζουν οι ιδιωτικές με προσφορές πολύ φθηνότερα από τον ΟΤΕ
Σήμερα, πιο συγκεκριμένα, με πήραν από τη HOL και ισχυρίζονται ότι πλέον και αυτοί μπορούν να προσφέρουν στην περιοχή μου (με βάση τη διεύθυνση) maximum 8Mbps.
Είμαι, λοιπόν πάλι σε δίλημμα... Μήπως γνωρίζει κάποιος τι κατεβάζει η HOL στον Καρέα τώρα?
Επίσης, πως εξηγείται η πτώση του connx παρά τα έργα του ΟΤΕ στην περιοχή?
Είμαι πρόθυμος να πληρώνω ακριβότερα τον ΟΤΕ για υψηλές ταχύτητες, αλλά αν είναι αυτό που βλέπω τώρα, σαφώς και θα προτιμήσω να πληρώνω (πολύ) λιγότερα!

Vitruvian78
04-04-13, 14:34
Παιδιά, μένω στον Καρέα όλη μου τη ζωή!
Όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα, έχω ταλαιπωρηθεί πολύ...
Επέστρεψα προ διετίας στον ΟΤΕ, διότι η HOL που είχα, με ξεκίνησε από 2,5Mbps και κατέληξε να μου δίνει 0,7 παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των τεχνικών της.
Εν τούτοις, και ο ΟΤΕ μου κάνει νερά, αφού ξεκίνησε με 12Mbps και τώρα που σας γράφω, παίζει στα 6-7 Μbps.
Στο μεταξύ, με βομβαρδίζουν οι ιδιωτικές με προσφορές πολύ φθηνότερα από τον ΟΤΕ
Σήμερα, πιο συγκεκριμένα, με πήραν από τη HOL και ισχυρίζονται ότι πλέον και αυτοί μπορούν να προσφέρουν στην περιοχή μου (με βάση τη διεύθυνση) maximum 8Mbps.
Είμαι, λοιπόν πάλι σε δίλημμα... Μήπως γνωρίζει κάποιος τι κατεβάζει η HOL στον Καρέα τώρα?
Επίσης, πως εξηγείται η πτώση του connx παρά τα έργα του ΟΤΕ στην περιοχή?
Είμαι πρόθυμος να πληρώνω ακριβότερα τον ΟΤΕ για υψηλές ταχύτητες, αλλά αν είναι αυτό που βλέπω τώρα, σαφώς και θα προτιμήσω να πληρώνω (πολύ) λιγότερα!

Κατ' αρχήν θα πάρεις τον ΟΤΕ τηλέφωνο και θα το δηλώσεις τις χαμηλές ταχύτητες και να κοιτάξουν τη γραμμή σου τι γίνεται. Αφου το ψάξεις με τον ΟΤΕ και τους τεχνικούς, και αφού βγεί κάποιο πόρισμα, θα αποφασίσεις. Η hol που σου εγγυάται, πώς σου εγγυάται;; Τι σόι επενδύσεις έχει κάνει για να έχει αλλάξει κάτι; Απλά θέλουν να σε κάνουν πελάτη τους, δεν έχει αλλάξει τίποτα στο δίκτυο του χαλκού που χρησιμοποιούνε όλοι οι εναλλακτικοί. Αντιθέτως, όπως λογικά διάβασες στο νήμα, ο ΟΤΕ έχει εγκαταστήσει υποσταθμούς στην περιοχή, που μειώνουν την απόσταση του κέντρου του ΟΤΕ με τον Καρέα και άρα οι πελάτες ΟΤΕ απολαμβάνουν υπηρεσίες πιο κοντά στις ονομαστικές τους. Αρα παραμένεις ΟΤΕ και το ψάχνεις λίγο παραπανω με τους τεχνικούς και δεν το κουνάς. Αν η γραμμή σου έχει πρόβλημα, μόνο ο ΟΤΕ εγγυάται να σου τη βελτιώσει. Επιπλέον τωρα που εχετε και τα νέα minidslam στην περιοχή είναι πολύ πιθανό να έχετε και υπηρεσίες VDSL συντομότερα ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.