PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με SATA δίσκο.



Eruyome(MMXGN)
18-07-06, 23:52
Καλησπέρα.

Μου προέκυψε το παρακάτω πρόβλημα και αναρωτιέμαι μήπως μπορεί κάποιος να με ενημερώσει σχετικά, έστω για να σώσω τα δεδομένα μου.

ο iMac που έχω έχει έναν δίσκο Seagate Barracuda 7200.7 160GB. Σήμερα που ξύπνησα (είχα αφήσει όπως πάντα ανοιχτό το μηχάνημα να κατεβάζει για το βράδυ) και πήγα να το "αφυπνήσω" δεν ξεκινούσε και το ανεμηστιράκι ήταν στο φούλ.

Έκανα δυο τρείς επανεκκινήσεις αλλα δεν φόρτωνε λειτουργικό, έμενε στην αρχική μπλέ οθόνη (χωρίς το μηλαράκι). Αφού λίγο αργότερα μου ζήτησε να του βάλω μέσο με λειτουργικό του έβαλα το cd της εγκατάστασης να δω αν πρόκειται για τίποτα corrupted filesystem ή κάτι τέτοιο. Προς έκπληξή μου δεν αναγνώριζε τον δίσκο.

Άνοιξα το μηχάνημα, έκανα reset (βγάζοντας την μπαταρία). Και ξανα-μάνα. Τα ίδια.
Όσο είχα ανοιχτό το κουτί και ενώ λειτουργούσε, άκουγα οτι ο δίσκος έκανε κάτι περίεργους ήχους (σαν να έπαιρνε μπρός και να "κολλούσε η βελόνα". Έναν επαναλαμβανόμενο ήχο)

Φοβήθηκα μήπως υπάρχει πρόβλημα με τον iMac (ειδικά η ιστορία του καδρονάρχη με ψιλοτρόμαξε) αλλα τα ίδια έκανε όταν τον έβαλα και στο pc που έχω Ηράκλειο (ούτε εκεί αναγνωριζόταν,ούτε κάν απο το bios, κολλάει στο σημείο που ψάχνει τους δίσκους)

Δεν με ενδιαφέρει τόσο ο δίσκος, όσο τα δεδομένα που έχει μέσα. Θα του πάρω έναν μεγαλύτερο έτσι και αλλιώς (σκέφτομαι για Seagate 320άρη) αλλα μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα πως να σώσω τα δεδομένα; (αν γίνεται reset το firmware μπας και φταίει αυτό ή οτιδήποτε...)

Υ.Γ. Στην "θήκη" του δίσκου που έχει ο iMac βλέπω να υπάρχει ένα τσιπάκι στο οποίο κατευθύνεται ένα καλώδιο, αλλα δεν επικοινωνεί καθόλου με τον δίσκο. Ξέρει κανείς σε τι χρησιμεύει;

nnn
18-07-06, 23:56
Αν το δοκίμασες και σε Pc και δεν τον αναγνωρίζει και κολλάει στο bios άσχημα τα πράγματα.
Δοκίμασε να τον κτυπήσεις ελαφρά μήπως ξεκολήσει και καταφέρεις να πάρεις τα δεδομένα.

Eruyome(MMXGN)
19-07-06, 00:10
Αν το δοκίμασες και σε Pc και δεν τον αναγνωρίζει και κολλάει στο bios άσχημα τα πράγματα.
Δοκίμασε να τον κτυπήσεις ελαφρά μήπως ξεκολήσει και καταφέρεις να πάρεις τα δεδομένα.

To δοκίμασα και αυτό. Μέχρι και στην κατάψυξη τον έβαλα (κάπου το είχα διαβάσει).

Τζίφος.

Αφού όμως κάνει τον ίδιο ακριβώς ήχο κάθε φορά για ακριβώς την ίδια ώρα θεώρησα οτι μπορεί με ένα reset να διορθωθεί;

Μου θυμίζει το αντιγραφικό ricoh που έκανε τα ίδια (δεν αναγνωριζόταν όσο και αν προσπαθούσε το bios) επειδή είχε πέσει το ρεύμα σε μια αντιγραφή cd, και απο τότε νόμιζε οτι συνεχίζεται η λειτουργία και ήταν συνέχεια αναμένο το ledάκι (ούτε το τρέι δεν άνοιγε)

Υ.Γ. Ξέρει κανείς πιος είνια ο αντιπρόσωπος της Seagate στο Ελλάδα;

anon
19-07-06, 00:24
Mπορείς να επαναφέρεις τα δεδομένα απο τέτοιους κατεστραμμένους δίσκους, αλλά δυστυχώς με πολύ μεγάλο κοστος. Υπάρχουν εταιρίες που ασχολούνται με αυτό... Ειναι βέβαιο πως ο δίσκος, αφού ούτε απο bios αναγνωρίζεται, είναι πλέον νεκρός.... Λυπάμαι...

nnn
19-07-06, 00:42
Αν ήταν μαζί με το iMac μάλλον πρέπει να πάει στην Rainbow,εκτός αν τον έχεις αγοράσει ξεχωριστά και πας στο μαγαζί που τον πήρες.



Greece
Distributor Phone Number Products
Enet Solutions - Logicom S.A. +30 210 2883 600

Eruyome(MMXGN)
19-07-06, 12:27
Αν ήταν μαζί με το iMac μάλλον πρέπει να πάει στην Rainbow,εκτός αν τον έχεις αγοράσει ξεχωριστά και πας στο μαγαζί που τον πήρες.

Τον πήρα απο ξεχωριστό μαγαζί στο εξωτερικό (www.cyberport.de) και έχει λήξει η εγγύηση του (1 χρόνος και δεν σκέφτηκα να αγοράσω applecare).

Τέλωσπάντων. Η seagate προσφέρει εγγύηση 5 χρόνων στους δίσκους της και έλεγα μηπως μπορεί να παίξει τίποτα τέτοιο.

Θα το ψάξω λίγο ακόμα, απο δω και μπρός όμως, εξωτερικός firewire ταυτόχρονα για backup.

aircop
19-07-06, 13:17
Ontrack easy recovery. Όσες φορές το χρησιμοποίησα σε ανάλογες περιπτώσεις μου ανέκτησε το 85 με 90% των δεδομένων

Patentman
19-07-06, 13:43
Αν μπορεις δες στην πλακετα του μηπως εχει σκασει καποια κοληση και θελει ανανεωση. Μπορει επειδη ηταν εξωτερικος σε κουτι να εχει σκασει απο υπερθεμανση.

ΥΓ. στην περιπτωση ολοκληρωμενων λυσεων δεν ισχυει η 5αετη εγγυηση αλλά αυτη που δινει σαν κομπλε προϊον. Το πιθανοτερο ο σειριακος να ανηκει σε κατηγορια ενος χρονου (αφου τους παιρνουν με ειδικη συμφωνια& τιμη). Εκτος αυτου και εγγυηση να εχει απλα θα σου εστελναν εναν νεο (αδειο) δισκο.

Eruyome(MMXGN)
19-07-06, 15:39
Αν μπορεις δες στην πλακετα του μηπως εχει σκασει καποια κοληση και θελει ανανεωση. Μπορει επειδη ηταν εξωτερικος σε κουτι να εχει σκασει απο υπερθεμανση.


Ο δίσκος είναι εσωτερικός. Είναι αυτός που έρχεται μαζί με το iMac (OEM κ έτσι). Έστω να γλίτωνα τα λεφτα του δίσκου.

Τα δεδομένα δεν με καίνε τόσο, απλά ήταν κάτι ζωγραφιές απο δω με το inkscape, κάτι κομματάκια με το garageband απο κει τα οποία δεν έχω αποθηκεύσει αλλού. Ευχαριστώ όσους απάντησαν πάντως.

Δεν μου μυρίζει παντως κάτι καμμένο :/ Θα το κοιτάξω αυτό που είπες.

apagal
20-07-06, 13:56
Καλό κουράγιο φίλε μου.

memos31
23-07-06, 11:14
Να κανω και εγω 2-3 ερωτησεις για ΑΤΑ μιας και μου εσκασε ο ενας (WD-80) χτες και εχω τα ιδια προβληματα
με τον φιλο απο πανω?
1.Για να παρω backup απο τον χτυπημενο πρεπει να τους τζαμτεροσω (master-slave)?
2.To pc το πηρα πριν ~2 χρονια και τους ειπα εγω τι να βαλουνε μεσα.Με πιανει η εγγύηση?

Patentman
23-07-06, 12:05
Αν ηταν εξωτερικος θα πρεπει να τον βαλεις μεσα στο PC και να εχει την σωστη θεση στο jumper.
Η εγγυηση κανονικα πρεπει να σε καλυπτει 3 χρονια, ειτε σαν ολοκληρη μοναδα, ειτε σαν δισκο αφου οι δισκοι WD εχουν τρια χρονια.

memos31
23-07-06, 12:11
Oxι εσωτερικος ητανε.Για πες τι να κανω?

Patentman
23-07-06, 12:21
Τι προβλημα εχει;
Αναγνωριζεται;
Αν ειναι αναγνωρισιμος υπαρχουν εργαλεια http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=41767
Δοκιμασε και αυτο μιας και περιεχει μεσα παρα πολλα http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=664666&postcount=4
Αν εχει χτυπησει το mbr υπαρχει λυση, αν εχει χτυπησει το boot παλι υπαρχει.
Fixmbr και fixboot μεσα απο το CD των win αλλά πρεπει πρωτα να διαβασεις οδηγιες.
Αναλογα τι εχει ο δισκος, ξεκινα απο τα διαγνωστικα.

memos31
23-07-06, 12:31
1.Για να παρω backup απο τον χτυπημενο πρεπει να τους τζαμτεροσω (master-slave)?
Αυτο?
Εχω δυο δισκους (200gb και 80gb) τον πρωτο ειχα master.
O 80αρης εσκασε.

Patentman
23-07-06, 12:51
Ποιος εχει λειτουργικο;
Το λεω γιατι γινεται να το εχει ο slave (αν και ειναι παραδοξο να το εχεις ετσι, χρησιμευει μονο οταν εχεις και στους δυο αλλά χωρις dual boot).
Θα υποθεσουμε οτι ο πρωτος (master) εχει το λειτουργικο (που ειναι και το συνηθες).

Δεν πειραζεις jumpers, οπως ηταν.
Αν για ασφαλεια μην τυχον γινει καποιο λαθος βγαλεις τον 200αρη, τοτε βαλε τον 80αρη στην θεση master της καλωδιοταινιας (στην ακρη) και το jumper του στην θεση single master/factory defaults.

memos31
23-07-06, 12:57
Eισαι αρχοντας.Θα τα βαλω οπως τα ειχα και θα δω.Και οι δυο εχουνε λειτουργικο:) :)
Ο 200ρης>>win (master αυτος) και ο 80αρης UBUNTU :worthy: :worthy: (slave αυτος).

Patentman
23-07-06, 13:11
Μισο λεπτο.
Ο 80αρης ειχε ubuntu αλλά ο boot loader που ηταν;
Αν ειχες boot loader τοτε μαλλον εχει χαλασει μονο αυτος.
Αν η εγκατασταση του ubuntu εγινε με τον 200αρη επανω τοτε ο boot loader βρισκεται στον 200αρη.

Μονο οταν εγκαταστησεις τα λειτουργικα πρωτα στον ενα δισκο (σαν master) και μετα στον αλλο (παλι σαν master) -με εναν μονο δισκο καθε φορα επανω, και μετα τους βαλεις μαζι εχεις δυνατοτητα να ΜΗΝ εχεις dual boot με boot loader αλλά να επιλεγεις απο το bios ποιος θα ειναι ο ενεργος για boot.

Αν λοιπον δεν ισχυει κατι τετοιο μαλλον χαλασε ο grub. Στην εννοτητα Unix θα βρεις απαντησεις πολλες. (ασχετος γαρ)

ΥΓ. παντως να το εχεις υποψη σου οτι μπορεις να εχεις δυο ανεξαρτητα, αυτονομα εγκατεστημενα λειτουργικα ακομη και σε διαταξη master/slave.

memos31
23-07-06, 13:38
Tα ξερω αυτα και τα εφτιαξα ενταξει.Στον master ητανε ο grub.Δες εδω (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=695146&postcount=9).;)

memos31
23-07-06, 15:13
Λοιπον τον εβαλα πανω ενταξει τον βλεπει και το bios και τα win.Αυτα ειναι τα λαθη που βρηκε το WD Diagnostics
Test Option: QUICK TEST
Model Number: WDC WD800JB-00FMA0
Serial Number: WD-WCAJ91753694
Firmware Number: 310.G331
Drive Type: IDE
Capacity: 80.03 GB
SMART Status: PASS
Test Result: FAIL
Test Error Code: 06-Quick Test on drive 2 did not complete! Status code = 03 (Fatal or unknown error), Failure Checkpoint = 65 (Error Log Test) SMART self-test did not complete on drive 2!
Test Time: 15:04:11, July 23, 2006

Το θεμα ειναι οτι δεν με αφηνει να παρω (backup) τιποτα απο τον δισκο συνεχεια μου πεταει το σφαλμα :Παρουσιαστηκε σφαλμα δεδομενων (κυκλικος ελεγχος πλεονασμου).Τι κανουμε τωρα ρε παλικαρια?

Patentman
23-07-06, 16:31
Μπες με το http://www.ultimatebootcd.com/ ή με το GHOST10 bootable CD (κανει και explore copy/paste) και δοκιμασε με τα εργαλεια. Ισως το συστημα αρχειων θελει επιδιορθωση καπου.
Το ontrack easy recovery εχει πολλες επιτυχιες.
Ενα αλλο μελος ειχε κανει πριν quick format σε δισκο που ηταν απο πριν NTFS και μετα του τα ανεκτησε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.