PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι Software να βαλω?



apostolisss
09-02-04, 23:47
Έχω ένα Pentium III :cry: στα 800 και θέλω να το κάνω proxy server σε δίκτυο με PC
που έχουν WIN98! Τι Windows είναι καλύτερα να του βάλω?
Έχετε κάποιο πρόγραμμα για proxy να προτείνετε?
Α…. και κάποιο πρόγραμμα για Firewall!

Kerl
10-02-04, 07:45
Πολλά ζητάς από τα windows. Καλύτερα ασχολήσου με Linux , και συγκεκριμένα squid για proxy και iptables για firewall. Και αν είσαι ποιο τολμηρός μετά με QoS για να μοιράζεις το bandwith σου όπως θέλεις .

apostolisss
10-02-04, 19:57
Πίστεψε με άμα ήξερα να δουλεύω τόσο καλά το Linux αυτό θα έβαζα!
Στην προκειμένη περίπτωση όμως μια καλή πρόταση σε windows(2000 ή XP) και κανά καλό firewall θα μου έλυνε τα χέρια!

cosmos
11-02-04, 09:47
Αν το PC θα "μοιράζει" δίκτυο, τότε το IPCop είναι για σένα. Δες εδώ: http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?p=56636&highlight=#56636

Pope
11-02-04, 14:46
Αν είσαι σαν και μένα και έχεις μία φοβία με οτιδήποτε άλλο εκτός από τα κωλοπροϊόντα του Μπιλ Γκέιτς και συγχρόνως δεν έχεις ελεύθερο χρόνο για να μάθεις κάτι καινούργιο (βλ Linux) ;) τότε προτείνω να βάλεις win2k server (απλό, όχι advanced) ή professional και κάποιο από τα firewall/proxy προϊόντα της kerio (http://www.kerio.com).

Εγώ δουλεύω ένα P2 350, 384RAM με win2k server και kerio winroute firewall 5 εδώ και κανένα 6μηνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Από την άλλη, αν έχεις χρόνο να σηκώσεις τα μανίκια, τότε είναι πολύ πιθανό να υπάρχει καλύτερη λύση.

apostolisss
11-02-04, 21:54
Μέχρι τώρα είχα XP Pro και μοίραζα internet (adsl,forthnet,384) με το proxy+ αλλά παρατήρησα ότι κάθε 3μηνο μπουκώνει και δεν ανοίγει τίποτα! Δεν μπορώ να σηκώσω DHCP server γιατί έχω στατικές IP στα υπόλοιπα PC (για να δουλεύουν με μια μισθωμένη γραμμή). Τα WIN98 δεν δουλεύουν καλά με δυο Ethernet οπότε παω πάλι σε proxy!
Το WinRoute το πέρασα αλλά είχε πολλές ρυθμίσεις και δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει καλά! Άμα μπορείς να βοηθήσεις με τα settings κάτι γίνετε, μου άρεσε σαν πρόγραμμα!

Pope
12-02-04, 16:38
Και βέβαια μπορώ, κι αν κολλήσουμε κάπου, σίγουρα κάποιος θα βρεθεί εδώ μέσα να μας βοηθήσει :)

^kasperghost^
12-02-04, 17:25
περιπτωση 1:
Windows 98 SE
WinGate
ZoneAlarm (Security Settings: LAN: LOW Internet: HIGH)

περιπτωση 2:
Windows 2000 Professional + Patches,Updates etc..
WinGate
Zonealarm (το ίδιο με παραπάνω)

περίπτωση 3:
Linux πχ. Mandrake 9.2, SuSe
ή
Coyote Linux Firewall που είναι έτοιμη λύση Router-Firewall σε μια δισκέτα

Σου συνιστώ περίπτωση 1 επειδή τα Windows 98 δεν είναι NOS(Network Operating System) όπως είναι τα Windows 2000 ή το Linux και προβλήματα σχετικά με "άχρηστες" υπηρεσίες που τρέχουν δεν θα έχεις στα Win98.

apostolisss
14-02-04, 19:47
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Τελικά έβαλα win 2000 Pro με WinGate και προς το παρόν πάει πολύ καλά! Απλά θα ήθελα να δοκιμάσω και το WinRoute σε κάποια φάση, μου φάνηκε ποιο καλό! Το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν με το Zone Alarm, μήπως να βάλω κανά Norton Internet Security?

@ ADSLgr.com All rights reserved.