PDA

Επιστροφή στο Forum : WD raptor 74 σε raid 0 ;;;



tiger1234
19-07-06, 01:01
Προ 10ημερου αγορασα καινουργιο pc με 1 ραπτορα 74 .Τωρα σκεφτομαι να παρω αλλο ενα για να δουλεψουν σε raid 0.Πρεπει να ειναι το ιδιο μοντελο ακριβως οπως λεγεται για να μην εχω ασυμβατοτητες. Το δικο μου ειναι το "WD740GD-00NLR1" με σειριακο αριθμο "1074-9ΒΕ5"
1) Το ερωτημα ειναι που και με ποιο τροπο θα βρω καποιον συμβατο
2) Ποια απο τα παραπανω συμβολα -αριθμοι πρεπει να ειναι ιδιοι
Θα εκτιμουσα καθε βοηθεια.

Υ.Γ Να φανταστειτε οτι σε πολυ γνωστο μαγαζι του διαδικτυου που ολοι μας εχουμε περασει εστω και μια φορα προσπαθουσαν να με πεισουν να τον αγορασω λεγοντας μου οτι δεν θα εχω κανενα προβλημα αφου και οι δυο δισκοι " γυριζουν" με τις ιδιες στροφες.

wintech2003
19-07-06, 01:14
WD740GD-00NLR1


Αυτό πρέπει να ειναι ίδιο.
Απλά στο κατάστημα που θα πας θα πρέπει να επαληθευσεις οτι γράφει αυτο το μοντελο πάνω.

tiger1234
19-07-06, 09:30
ευχαριστω για την βοηθεια

yiapap
19-07-06, 10:43
Κι όμως καλά σου είπανε.
Φυσικά η βέλτιστη λύση είναι να πάρεις ακριβώς το ίδιο μοντέλο αλλά ακόμη κι αν βρεις μεταγενέστερη σειρά κατασκευής (πάντα του Raptor WD740GD) μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις άφοβα.

Προβλήματα ενδέχεται να υπάρξουν μόνον εάν οι δύο δίσκοι εμφανίζουν μεγάλες αποκλίσεις στις επιδόσεις. Και λέω "ενδέχεται" γιατί θεωρητικά το Raid θα παίξει ΑΚΟΜΗ κι αν οι δίσκοι είναι τελείως διαφορετικοί.

tiger1234
19-07-06, 23:49
Αλλος υπαλληλος συναφους καταστηματος μου ειπε οτι διαφορετικοι κωδικοι σειρας δηλαδη αλλη "παρτιδα" εχει αλλο "τσιπ για ολοκληρωμενο" και θα εχω προβληματα ,ειναι να τρελαθει κανεις, τι να πω εχω μπλεξει....

Patentman
20-07-06, 00:09
Καλο ειναι να ειναι ολα ιδια και μαλιστα με κοντινο σειριακο αριθμο.
Απο κει και περα, τουλαχιστον να εχουν ιδιο κωδικο μοντελου με τον δικο σου. WD740GD-00NLR1
Η διαφορα ειναι οτι αλλος δισκος εχει αλλο ελεγχο επικοινωνιας και οδηγησης κεφαλων/κτλ και αλλη διορθωση σφαλματων μεταφορας, ακομη και η πλακετα ακριβως ιδια να ειναι ενδεχεται να εχουν αλλο firmware.
Οσο απομακρυνεσε απο το ολοιδιο τοσο πλησιαζεις στην περιπτωση ο ενας δισκος να θεωρηθει οτι χαλασε/βγηκε απο την συστοιχια επειδη αργησε να δωσει/παραλαβει τα δεδομενα σε σχεση με τον αλλο. Εχουν μια ανοχη και διορθωση και οι ελεγκτες δισκων αλλά το παραθυρο δεν ειναι πολυ μεγαλο.

Καλα αφου 10 μερες τον εχεις παρει, δεν εχει αλλον τετοιο;

yiapap
20-07-06, 00:10
Αλλος υπαλληλος συναφους καταστηματος μου ειπε οτι διαφορετικοι κωδικοι σειρας δηλαδη αλλη "παρτιδα" εχει αλλο "τσιπ για ολοκληρωμενο" και θα εχω προβληματα ,ειναι να τρελαθει κανεις, τι να πω εχω μπλεξει....
Αυτό σημαίνει απλά ότι θα έχουν ελαφρά διαφορετικές επιδόσεις το οποίο και πάλι επαναλαμβάνω δεν έχει επίπτωση στο RAID.
Εντάξει, καλό είναι να μη βάλεις έναν δίσκο τεχνολογίας 2002 με έναν 2005 γιατί μπορεί να έχεις και ουσιαστικά προβλήματα, όμως το να πετύχεις απόλυτα ίδιους δίσκους είναι, απλά, υπερβολή.
Αν δηλαδή σε ένα χρόνο σου χαλάσει ο ένας τι θα κάνεις; Θα πετάξεις και τον 2ο;

Προσωπικά είχα και RAID0 και RAID5 ATA δίσκους διαφορετικών παρτίδων χωρίς κανένα πρόβλημα.

<edit>Patentman, η συστοιχία θα περιμένει τον πιο αργό δίσκο να δώσει "σήμα ολοκλήρωσης". Σαφώς και δε θα χτυπήσει το σύμπαν εκτός αν μιλάμε για πραγματικά πολύ μεγάλες διαφορές.

Patentman
20-07-06, 00:18
<edit>Patentman, η συστοιχία θα περιμένει τον πιο αργό δίσκο να δώσει "σήμα ολοκλήρωσης". Σαφώς και δε θα χτυπήσει το σύμπαν εκτός αν μιλάμε για πραγματικά πολύ μεγάλες διαφορές.

Ναι αυτο ισχυει.
Και οι διαφορετικης μαρκας/μοντελου ισχυουν -ακομη και χωρητικοτητας, αλλα καλιο γαϊδουροδενε παρα γαϊδουρογυρευε που λενε, κοινως better safe than sorry.

tiger1234
20-07-06, 00:42
Δυστυχως απο εκει που τον αγορασα (και εγινε και η συνθεση-αγορα του μηχανηματος) δεν ι θελω ουτε να τους "βλεπω ουτε να τους ακουω " γιατι ενω συμφωνησαμε το pc να στηθει σε πλατφορμα AM2 ,εδωσα προκαταβολη και την επομενη μερα που επρεπε να παω να τον παρω μου ειπε οτι δεν υπηρχε πουθενα ατηλον 64 4400 και μοβο σε AM2 ,φυσικα και δεν μου επεστρεφε την μπροσταντζα και αναγκαστικα να χρησιμοποιησω πλατφορμα 939 για μητρικη ,επεξεργαστη, αλλα το χειροτερο "επεσα " σε DDR

trabakoulas
20-07-06, 01:04
Δεν ξέρω αν θεωρηθεί δυσφήμιση αλλά προσωπικά θα ήθελα να μάθω ποιο μαγαζί είναι αυτό, ειδικά αν είναι και κάποιο επώνυμο.
Φαντάζομαι δεν θα'μαι και ο μόνος...

tiger1234
20-07-06, 01:12
Ισως και να ειναι καποιας μορφης δυσφυμηση αλλα μαλλον του αξιζει "House of ........ computers "

elias24
20-07-06, 22:49
Το RAID-0 με 2 74άριδες παλιάς τεχνολογίας (740GD με 8MB cache και 2 platters των 36GB)αυτή τη στιγμή δε λέει, δεδομένο ότι ένας καινούριος 74άρης Raptor (μοντέλο ADFD με 16MB cache και 1 platter των 74GB) είναι λίγο πολύ το ίδιο ταχύς με 2 παλιούς 74άρηδες σε RAID-0.

Patentman
20-07-06, 22:55
Βγηκε μισος 150αρης;
Δεν εχω κοιταξει τελευταια αλλά αν εχει βγει τοτε ειναι οπως τα λεει ο elias24.

elias24
20-07-06, 23:01
Βγηκε μισος 150αρης;
Δεν εχω κοιταξει τελευταια αλλά αν εχει βγει τοτε ειναι οπως τα λεει ο elias24.Ναι, εδώ και 3 ολόκληρους μήνες. Τα benchmark τον βγάζουν στην ίδια ταχύτητα με τον 150GB. Για την ώρα μόνο απο Αγγλία μπορείς να τον παραγγείλεις, αλλά το e-shop είπε ότι θα τόν έχει μέσα σε αυτήν την εβδομάδα. Εαν η διαφορά τιμής του απο τους άλλου δίσκους είναι ανάλογη με αυτήν στο εξωτερικό, θα κοστίζει γύρω στα 200 Ευρώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.