PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρονος ενεργοποιησης και κοστος wifi router



Cyberdemon87
30-09-10, 23:36
Γεια χαρα σε ολους. Ειμαι στην Forthnet και θα ηθελα να ρωτησω αν αλλαξω για το 24αρι double play Conn-X ποσο περιπου θα μου παρει οσπου να ενεργοποιηθει και επισης ποσο κανει το ασυρματο router τους, γιατι ειδα στο site οτι δεν ειναι δωρεαν αλλα τιμη δεν γραφουν πουθενα.

Για οποιον αλλο ενδιαφερεται η ιστορια μου αρχισε σημερα το βραδυ και ειναι η εξης:

Εδω και 3 ωρες εχω κανει upgrade το firmware του Thomson TG585 v7 στην εκδοση 8.2.2.5 και δεν μπορουσα με τιποτα να συνδεθω μεσω wifi με το laptop.
Ειμαι στα τηλεφωνα με την Forthnet τοσες ωρες καθως και ποτε στο desktop και ποτε στο laptop να δοκιμαζω. Τελικα την λυση την εδωσε η Microsoft καθως το wireless προγραμμα της Intel που εχω μου ζητουσε pin του router και μετα να δωσω καποιο username/security settings κτλ. και τελικα τα καταφερα με το default προγραμμα των XP για τα wireless connections αλλα η ταχυτητα σερνεται.

Στην forthnet το τελευταιο χτυπημα μετα απο τοσες ωρες αναμονης και τσαμπα συζητησης ηταν οτι εφοσον εκανα upgrade το firmware του router πηρα την κατασταση στα χερια μου και δεν μπορουν να με εξυπηρετησουν πια.
Καιρω εχω να κανω με τοσο αθλιους και ηλιθιους και αποφασισα σημερα να αλλαξω οσο το δυνατον συντομοτερο.

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας!

deniSun
01-10-10, 09:44
Εγώ μεταφέρθηκα σε 10 μέρες αν θυμάμαι καλά.

nontasaggelis
01-10-10, 16:38
30e σε χρεωνουν παρα πανω για το ασυρματο!
Αυτην την στιγμη δεν υπαρχει καθολου ασυρματο στο αποθεμα τους!Ετσι δινουν μονο ενσυρματο!
Τελος Οκτωβριου ισως να εχουν διαθεσιμα!
(ομως μπορεις να χρησιμοποιησεις το ηδη υπαρχων ALCATEL που εχεις, θεωρειται απο τους καλους και σταθερους ρουτερς της αγορας)

Cyberdemon87
01-10-10, 18:46
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Το alcatel δεν θα μου το ζητησουν πισω ομως απο την Forthnet?

deniSun
01-10-10, 18:53
30e σε χρεωνουν παρα πανω για το ασυρματο!
Αυτην την στιγμη δεν υπαρχει καθολου ασυρματο στο αποθεμα τους!Ετσι δινουν μονο ενσυρματο!
Τελος Οκτωβριου ισως να εχουν διαθεσιμα!
(ομως μπορεις να χρησιμοποιησεις το ηδη υπαρχων ALCATEL που εχεις, θεωρειται απο τους καλους και σταθερους ρουτερς της αγορας)
Τα ρούτερ ασύρματα/ενσύρματα είναι δωρεάν.
Δεν σε χρεώνουν τίποτε.


Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Το alcatel δεν θα μου το ζητησουν πισω ομως απο την Forthnet?
Δεν θα σου το ζητήσουν πίσω γιατί είναι δώρο για την σύνδεση.
Το κρατάς.

Cyberdemon87
01-10-10, 19:00
Οχι, εχει δικιο ο nontasaggelis. Στις αλλες εταιριες δεν στο χρεωνουν αλλα στον OTE δινεις 30 ευρω αν θελεις ασυρματο, μονο το ενσυρματο ειναι τσαμπα.
Επισης για να σε ξαναδεχτουν πισω πληρωνεις αλλα 33 ευρω.

Πηρα πριν και ρωτησα.
Ειναι ξεφτιλα αυτο το πραγμα.




Δεν θα σου το ζητήσουν πίσω γιατί είναι δώρο για την σύνδεση.
Το κρατάς.


Αυτο ειναι σιγουρο? Γιατι εχω ακουσει οτι καποιες εταιριες ζητανε πισω τα router, δεν ξερω κατα ποσο ισχιει.

nontasaggelis
01-10-10, 19:51
Τα ρούτερ ασύρματα/ενσύρματα είναι δωρεάν.
Δεν σε χρεώνουν τίποτε.


.

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ:


30e σε χρεωνουν παρα πανω για το ασυρματο!
Αυτην την στιγμη δεν υπαρχει καθολου ασυρματο στο αποθεμα τους!Ετσι δινουν μονο ενσυρματο!
Τελος Οκτωβριου ισως να εχουν διαθεσιμα!
(ομως μπορεις να χρησιμοποιησεις το ηδη υπαρχων ALCATEL που εχεις, θεωρειται απο τους καλους και σταθερους ρουτερς της αγορας) ;)

*To ρουτερ η FORΤΗΝΕΤ δεν τον ζητα πισω!
Ομως αν δεν εχεις κλεισει 12μηνο που οριζει το συμβολαιο, πληρωνεις τελος αποσυνδεσης-πεναλντυ!

deniSun
01-10-10, 22:30
Σε καμιά σύνδεση DP του ΟΤΕ που έκανα δεν μου ζήτησαν χρήματα για τα ασύρματα ρούτερ.
Σε όλες δόθηκαν ασύρματα ρούτερ εντελώς δωρεάν.
Επιβεβαιώνω ότι υπάρχουν έλλειψη σε ασύρματα ρούτερ και αυτή την στιγμή τα περισσότερα κέντρα δίνουν ενσύρματα.
Τα 30ε πιθανόν να είναι για ρούτερ ασύρματα που έχουν διαθέσιμα αλλά κοστίζουν περισσότερο.
Δεν είναι δηλαδή από αυτά που προσφέρουν δωρεάν στις συνδέσεις.

emeliss
01-10-10, 23:35
Τα 30ε πιθανόν να είναι για ρούτερ ασύρματα που έχουν διαθέσιμα αλλά κοστίζουν περισσότερο.
Δεν είναι δηλαδή από αυτά που προσφέρουν δωρεάν στις συνδέσεις.
Μπα, μάλλον τους χτύπησε η κρίση και είπαν να κόψουν το δωρεάν ασύρματο ρούτερ. Πλέον ασύρματο δίνουν μόνο με conn-x tv. Ελπίζω να αλλάξουν ξανά πολιτική στο άμεσο μέλλον.

thanasisge
06-10-10, 00:01
Εγώ πάντως αποφάσισα να πάρω δικό μου γιατί με τα δικά τους δεν είδα χαΐρι!

SilverPhoenix
06-10-10, 13:33
Να ρωτήσω, μιας και το σκέφτομαι να αλλάξω σε Connex, και δη σε αυτο το πρόγραμμα στα 24:
http://www.conn-x.gr/Default.aspx?MenuID=39

Η πρόσβαση ΕΙΝΑΙ απεριόριστη, ή πρέπει να προσέχουμε για ψιλά γραμματάκια κλπ; Ρωτάω γιατί περνάω αρκετό χρόνο online και δε θέλω καθόλου το άγχος του πόση ώρα είμαι μέσα και αν εχω ξεπεράσει το χρόνο/όγκο κάποιου download,πχ. World of Warcraft patches,τα οποία είναι τεράστια!

emeliss
06-10-10, 15:51
Δεν υπάρχει καμία χρονο/ογκοχρέωση.

lazaross
06-10-10, 16:37
Δλδ για τους εξι πρωτους μηνες θα βγαινει 15 ευρω το μηνα + ποσο το τηλεφωνο παγια;

emeliss
06-10-10, 16:42
Άλλα 15.

lazaross
06-10-10, 17:02
Δλδ 60 το 2μηνο τους πρωτους 6 μηνες και μετα θα βγαινει στα 80; Πολλα δεν ειναι;

deniSun
07-10-10, 17:43
Γι αυτό βγήκαν τα πακέτα Double Play...

marcus1
07-10-10, 19:34
Μπα, μάλλον τους χτύπησε η κρίση και είπαν να κόψουν το δωρεάν ασύρματο ρούτερ. Πλέον ασύρματο δίνουν μόνο με conn-x tv. Ελπίζω να αλλάξουν ξανά πολιτική στο άμεσο μέλλον.

Άλλαξαν. Στην ταχύτητα των 24Mbits δίνουν ξανά δωρεάν το ασύρματο ρούτερ (http://www.conn-x.gr/Default.aspx?MenuID=39) (στα 2mbps μόνο το ενσύρματο).

@ ADSLgr.com All rights reserved.