PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχής διακοπές



KinigosPsixon
01-10-10, 13:16
Καλησπερα...
απο την στιγμη που εβαλα forthnet εχω το εξης προβλημα....
Καθε φορα που χτυπαει το τηλ. το router κανει αποσυνδεση( πεφτει το internet)
στην forthnet ου πηρα (2-3 φορες ) μου ειπαν να αλλαξω τα σπλιτερακια κατι το οποιο εκανα αλλα δεν ειχε κανενα αποτελεσμα...
και να βγαλω καποιο τηλ μετα απο κατι δοκιμες που καναμε... ουτε αυτο ειχε καποιο αποτελεσμα...
εχει συμβει και σε αλλους απ'οσο ξερω αλλα με αυτα ηταν οκ αυτοι...
εχει συμβει σε καποιον αλλο???

tsomis
01-10-10, 13:29
Εαν εχεις κεντρικη πριζα βαλε το εκει μονο του (Ρουτερ).
Πες μας και τι Ρουτερ εχεις.

KinigosPsixon
01-10-10, 18:50
το thompson ου δινει η forthnet....
το router το εχω μονο του σε μια μπριζα... τι εννοεις κεντρικη???

malestrom
01-10-10, 20:13
Κεντρική είναι η πρώτη πρίζα που συνδέεται το καλώδιο που έρχεται από το κουτί του ΟΤΕ κάτω.

Λογικά αν ξεβιδώσεις την πρίζα θα πρέπει να έχει άλλο ένα ζευγάρι που πηγαίνει στην επόμενη πρίζα.Οι πρίζες του τηλεφώνου συνδέονται παράλληλα μεταξύ τους.Δεν διακλαδώνονται ποτέ και δεν πρέπει να ξεκινάνε οι άκρες των επιμέρους πριζών,από την κεντρική πρίζα.

Αν έχει γίνει όπως πρέπει,δηλαδή παράλληλα,δοκίμασε να αφήσεις το ζευγάρι που φέρνει το σήμα από κάτω,πάνω στην πρίζα (βγάζοντας το άλλο ζευγάρι που πηγαίνει στην επόμενη πρίζα)

Αν έχει γίνει αντικανονικά (όλα τα ζευγάρια των επιμέρους πριζών) καταλήγουν στην κεντρική,βγάλε αυτά τα ζευγάρια και άφησε το κεντρικό καλώδιο που έρχεται από κάτω.

Μπορείς να βρείς το καλώδιο συτό (κεντρικό) ακουμπώντας ένα-ένα τα ζευγάρια πάνω στις βίδες της πρίζας και αφού έχεις κουμπώσει την συσκευή του τηλεφώνου πάνω (για να ακούσεις το σήμα) Το ρεύμα είναι μικρό 40 ~ 50 Volt.

Ετσι μπορείς να αποκλείσεις την αιτία των διακοπών,να οφείλεται στην καλωδίωση που πηγαίνει στις υπόλοιπες πρίζες και ακόμη αν είναι αιτία των διακοπών σου οι υπόλοιπες πρίζες.

Σου συνιστώ να πάρεις πρίζες χωρίς πυκνωτές ή πλακέτα στο πίσω μέρος τους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.