PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποίηση ondsl kit αποστολή αίτησης από το σπίτι ή από κατάστημα;



Dimis32
19-07-06, 14:16
ΚαΘότι είμαι σε αναμονή διακοπής της γραμμής μου για να βάλω το ondsl στα 1024 θα θελα να ρωτήσω όταν γίνει διακοπή της γραμμής τι είναι προτιμότερο να κάνω. Να προβώ στην αποστολή της αίτησης για Ondsl από το σπίτι μου και να περιμένω να μου στείλουν το πακέτο με courirer ή να το κάνω με την αγορά του πακέτου και αποστολή της αίτησης μέσω κάποιου καταστήματος; Σε ποια από τις 2 περιπτώσεις θεωρείτε ότι θα έχω ταχύτερη ενεργοποίηση;

apok
19-07-06, 14:47
Αυτά συνήθως ειναι Lotto " και αν σου κάτσει ??? "

spirosta
19-07-06, 15:56
εγώ πήρα το πακέτο πάντως πριν διακόψω γραμμή και μου έδωσαν και την αίτηση μαζί. Μόλις διακοπεί η γραμμή τότε στέλνω με fax την αίτηση..

Dimis32
19-07-06, 16:11
Καλά που περίμενα τη διακοπή μόλις βγήκε η προσφορά της forthnet στα 1024 και λέω να πάω για εκεί!!

chrismasgr
19-07-06, 17:32
Καλά που περίμενα τη διακοπή μόλις βγήκε η προσφορά της forthnet στα 1024 και λέω να πάω για εκεί!!

Δεν ξέρω εάν σε συμφέρει από άποψη modem/router εννοώ. Σε πολλούς κάνει disconect (για το ασύρματο linksys πάντα αναφέρομαι) σε μένα (τώρα το ανακάλυψα) δεν δουλεύουν κατα πάσα πιθανότητα οι 4 ethernet port που έχει για ενσύρματη σύνδεση.:down:

enwsitis21
19-07-06, 22:19
Δεν ξέρω εάν σε συμφέρει από άποψη modem/router εννοώ. Σε πολλούς κάνει disconect (για το ασύρματο linksys πάντα αναφέρομαι) σε μένα (τώρα το ανακάλυψα) δεν δουλεύουν κατα πάσα πιθανότητα οι 4 ethernet port που έχει για ενσύρματη σύνδεση.:down:

Αυτά τα router, εάν δέν κάνω λάθος έχουν το λογότυπο της cisco, έτσι;
Τα κατασκευάζει η cisco ή απλά εγγυάται για την αξιοπιστία τους;

sdikr
19-07-06, 22:36
Αυτά τα router, εάν δέν κάνω λάθος έχουν το λογότυπο της cisco, έτσι;
Τα κατασκευάζει η cisco ή απλά εγγυάται για την αξιοπιστία τους;

ουτε το ενα, ουτε το αλλό..... :sorry:

chrismasgr
20-07-06, 18:54
ουτε το ενα, ουτε το αλλό..... :sorry:

Στο firmware γράφει cisco πάντως και στο κουτί απ'έξω. Μόλις τώρα το είδα.

stri250
23-07-06, 10:25
Γιατί μέχρι να στο φέρουν....και κάτι άλλο....στο κατάστημα αν πάς σου δηλώνουν τον σειριακό αριθμό της συσκευής (πακέτου ως σύνολο) που αγόρασες. Το κατάστημα οφείλει να γράψει κάποια στοιχεία που αντιπροσωπεύουν εσένα ως πελάτη και να αντιστοιχίσει στον σειριακό αριθμό που γράφεται πάνω στο πακέτο. Τα στοιχεία είναι μεταξύ άλλων το ADSL τηλέφωνο το αν είναι PSTN ή ISDN η γραμμή και άρα ο εξοπλισμός το όνομα και σημαντικότερο όλων η ταχύτητα καθώς και την ημερομηνία αγοράς.
Ορισμένες φορές πελάτες φεύγουν με το ΟnDSL Kit από το κατάστημα και ορισμένα "τζιμάνια" πωλητές ξεχνούν να δηλώσουν τον σειριακό αριθμό. Οπότε ο πελάτης στέλνει τα χαρτιά για ενεργοποίηση και μετά από 2 εβδομάδες καλεί το τεκ-σαπόρτ για να δει την πορεία της αίτησης και του λένε ότι η αίτηση δεν έχει σταλεί ακόμα στον ΟΤΕ γιατί ο Σειριακός Αριθμός δεν δηλώθηκε από το κατάστημα και ότι θα το έκαναν ούτως ή άλλως με εσωτερική συνεννόηση με το κατάστημα :( .
Για όλους εσάς που θα αγοράσετε το 1024 με την προσφορά αυτή την τελευταία εβδομάδα σιγουρευτείτε τονίζοντας στον υπάλληλο του καταστήματος ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΤΟΝ ΣΕΙΡΙΑΚΟ.....αλλιώς
ουέ (!) και αλλοίμονον (!!)
Γιατί; ==> ΥΠΟΘΕΣΗ : Αγοράζετε το 1024 την Παρασκευή 28 Ιουλίου, στέλνετε την αίτηση την ίδια μέρα αλλά το τζιμάνι που λέγαμε δεν έχει δηλώσει τον σειριακό αριθμό με ημερομηνία αγοράς 28/07/2006, αν τον δηλώσει εκπρόθεσμα (μέσα στην επόμενη εβδομάδα...30/07< ) η προσφορά δεν θα ισχύει και θα σας "ρίξουν στα αυτιά" με 43 ευρώ το μήνα που ήταν η 12μηνη δέσμευση πρό της προσφοράς :mad:
για σιγουριά πάρτε στο τεκ-σαπορτ της ΟΤΕΝΕΤ.
Συμπέρασμα==> Σίγουρα στο κατάστημα για άμεση αγορά και ζητάμε (απαιτούμε) να δηλωθεί ο σειριακός αριθμός πριν φύγουμε από το κατάστημα....και για καλό και για κακό μόλις πάμε σπίτι μας καλουμε τεκ-σαπόρτ να τους δώσουμε S/N και ρωτάμε αν δηλώθηκε. Αυτά από φίλο που ήταν "παθός και μαθός".
Cheers

chfilis
23-07-06, 17:00
βασικά οταν πας στο κατάστημα αυτό που αγοράζεις ειναι ενα σειριακό αριθμό και εναν εξοπλισμό...αυτα σιγουρα χρειάζονται για να μπορέσει μετά να γίνει η καταχώρηση μέσα στο σύστημα.ο πωλητής για να σου περάσει τα στοιχεία σου μέσα στο μηχάνημα θα πρέπει να κάψει τον σειριακό αυτο αριθμο.αν δεν το κάψει δηλαδή αν δεν το περάσει στον υπολογιστή δεν κάνει ουτε την αίτηση ουτε σας περνάει τα στοιχεία.

δηλαδή ο τυπάς στον οποίο πέσατε απλά σας το πούλησε...και δεν έκανε την υπόλοιπη δουλειά του.αν και νομίζω ότι και εμείς οι ίδιοι μπορούμε να ττο κάνουμε αυτο. αν πάμε στη διεύθυνση my.otenet.gr και πατήσουμε εγγραφή εκεί περνάμε το πακέτο που πήραμε και το pin που μας εδωσαν και κάνουμε όλα όσα δεν έκανε ο πωλητής μας.αν και αυτό πρεπει να το κάνει ο πωλητής για να σας πάρει τα στοιχεία για την τιμολόγηση του προιόντος.δηλαδή για να ξέρει η οτενετ που θα στελνει τον λογαριασμό. τελοσ πάντων....όσο για αυτο που είπες stri250 θα μάθω και θα σου πώ γιατι παιζεί να μετράει η προσφορά ακόμα και αν πάρεις το πακέτο μεσα στην ημερομηνία και το ενεργοποιήσεις αργοτερα(γιατι περιμένεις να σου διακοπεί η γραμμή απο τον ΟΤΕ). δηλάδή παίζει να αρκεί να αγοράσεις το πακέτο μέσα στην ημερομηνία και να το ενεργοποιήσεις και αργοτερα της 31/7. αλλα θα μάθω και θα σας ενημερώσω.

ababapanos
25-08-06, 01:40
ερωτηση τωρα με την νεα προσφορα στο on dsl kit στα 2048 με 26 ευρω το μηνα, αν παω σε καποιο καταστημα να το αγωραασω δεν θα υπαρχει και θα υπαρχει το κουτι με το 1024... πεζει ρολο αυτο? η ολα τα πακετα ειναι ιδια και απλα αλαζει η αιτηση που συμπληρωνουμε οταν το εχουμε αγωρασει?

stri250
25-08-06, 09:37
ερωτηση τωρα με την νεα προσφορα στο on dsl kit στα 2048 με 26 ευρω το μηνα, αν παω σε καποιο καταστημα να το αγωραασω δεν θα υπαρχει και θα υπαρχει το κουτι με το 1024... πεζει ρολο αυτο? η ολα τα πακετα ειναι ιδια και απλα αλαζει η αιτηση που συμπληρωνουμε οταν το εχουμε αγωρασει?

Το κουτί είναι το ίδιο αλλά όταν το τμήμα λαμβάνει αίτηση 1024 την κάνει 2048 οπότε μην ανησυχείς.

spirosta
25-08-06, 13:27
Τα κουτιά ίδια είναι.. Το πολύ πολύ να αλλάξουν στις αιτήσεις το σημείο που διαλέγεις ταχύτητα..

chfilis
25-08-06, 19:31
δεν θα αλλαξουν τιποτα...γιατι πολυ απλά ο οτε αν δεν εχει διπλασιάσει τον κομβο στην περιοχή σας δεν θα παρετε 2mbit. οποτε το αφήνου 1024 και αν γινει εγινε...αν δεν γινει δεν σου εχουν πουλησει κάτι αλλο.....

@ ADSLgr.com All rights reserved.