PDA

Επιστροφή στο Forum : Το Ovi Store της Nokia φτάνει τα 2,3 εκατ. ημερήσιων downloads



mob
02-10-10, 21:27
Το Ovi Store (http://www.ovi.com/) της Nokia παραδίδει 2,3 εκατομμύρια downloads την ημέρα και περισσότερα από 200.000 νέα άτομα εγγράφονται για τις υπηρεσίες του Ovi (συμπεριλαμβανομένων των χαρτών, μουσικής και μηνυμάτων) δήλωσε την Παρασκευή η Nokia. Οι υπηρεσίες είναι διαθέσιμες σε 190 χώρες συμπεριλαμβανομένης της Ελλάδας.

77894Περίπου 70 δημιουργοί περιεχομένου (developers και publishers) έχουν ξεπεράσει το ένα εκατομμύριο downloads. Σε αυτή τη κατηγορία περιλαμβάνονται οι Digital Chocolate, Electronic Arts, Gameloft, Indiagames, PepsiCo, Qik, Shazam, HeroCraft and Offscreen Technologies. HeroCraft, δημιουργός του παιχνιδιού Farm Frenzy, με 10εκατ. downloads και Offscreen που αναπτύσσει εφαρμογές αφής με περισσότερα από 45εκατ. downloads.

Υπάρχουν 14 δημιουργοί περιεχόμενου από τις ΗΠΑ, 39 από την Ευρώπη, τη Μέση Ανατολή και την Αφρική, 10 από την Ασία και τον Ειρηνικό και 7 από την Κίνα.

Στη Nokia πιστεύουμε ότι το να συνδέουμε τους ανθρώπους με μεγάλες κινητές εμπειρίες είναι η ψυχή του Ovi, δήλωσε ο Tero Ojanpera, executive vice president, Services της Nokia.

Το Nokia Qt Software Development Kit (SDK) έχει ενισχυθεί, έτσι ώστε ο αριθμός των γραμμών του κώδικα που απαιτείται κατά την ανάπτυξη εφαρμογών Symbian έχει μειωθεί κατά 70%, σύμφωνα με την εταιρεία.

Επίσης τα Ovi Maps έχουν διευρυνθεί ώστε να συμπεριλάβουν νέα χαρακτηριστικά όπως τα πόδια και την πλοήγηση οδήγησης σε 78 χώρες και 46 γλώσσες, μαζί με οδηγίες για μέσα μαζικής μεταφοράς από 80 πόλεις.

Πηγή: InformationWeek (http://www.informationweek.com/news/storage/portable/showArticle.jhtml?articleID=227600051&itc=ref-true)

balander
02-10-10, 21:46
Εχω το Ε66 και μπαινει μονο μεσω gprs/3G στο ovi store και δεν μπορω να μπω μεσω wireless. Καμια ιδεα;

sotos65
02-10-10, 22:12
Με την εφαρμογή που δίνει το ίδιο το ovi; Με το 5530 μπαίνω κανονικά με wlan πάντως με αυτή την εφαρμογή...

balander
02-10-10, 22:13
Τωρα ξαφνικα βγαζει επιλογες για να διαλεξω απο που θελω να μπω. Πριν και για ημερες ολοκληρες εμπαινε μονο του μεσω vodafone gprs prepay..

sotos65
02-10-10, 22:20
Κάποια ρύθμιση με τις επιλογές πρόσβασης στο διαδίκτυο πρέπει να είναι. Ίσως το είχες στο αυτόματο, να μπαίνει χωρίς να ρωτάει από που.

euri
02-10-10, 23:02
Η αλήθεια είναι ότι στα τελευταία Nokia που δοκίμασα (E52, E72) η επιλογή για τα διαθέσιμα δίκτυα μου φαινόταν κάπως πιο μπερδεμένη σε σχέση με τα παλιότερα που είχα (N70, E65).

alekan
02-10-10, 23:46
Μπερδεμένο το Ε72;;;;

Μήπως το πέρασες με κάνα άλλο;

euri
02-10-10, 23:49
Λάθος μου, το Ε75 είναι τελικά. Και είπα ότι μου φάνηκε πιο μπερδεμένο (=πολυπλοκότερο) σε σχέση με το Ε65, όχι ότι δεν έβγαλα άκρη.

Bourdoulas
03-10-10, 04:49
Πάντως σε ένα 5630 που έχω, το Ovi είναι πολύ δυσλειτουργικό. Βέβαια δεν είναι touch το κινητό και αυτός είναι ο σημαντικότερος λόγος. Μου φαίνεται πολύ προχειροφτιαγμένο.

cheese
03-10-10, 06:48
είναι πιο εύχρηστη η χρήση των υπηρεσιών σε σύνδεση με το pc μέσω της pc suite. Με το Ε71 μια φορά προσπάθησα να συνδεθώ κατευθείαν μα το κινητό μέσω WLAN αλλά κατεβάζω ότι θέλω μέσω pc. Πολύ καλά είναι και τα free adds της opera mobile, εκτός από χάρτες δεν έχω κατεβάσει πολλά πράγματα από ovi τα περισσότερα από opera.
Τώρα για τους χάρτες της ovi κάποιες χώρες παρουσιάζουν ως ονόματα οδών ότι να είναι και τελικά δύσκολα βγάζεις άκρη! π.χ. χονγκ κόνγκ λέει ότι θέλει, Sydney Αυστραλία μου φαίνονται καλύτερα τα πράγματα! Έχει παρατηρήσει κανείς τέτοια προβλήματα σε χάρτες της nokia;;

vlsi
03-10-10, 10:49
Έχετε να προτείνεται κάτι σχετικό με navigation software; Ελλάδα, Ευρώπη με ενδιαφέρει από πλευράς χαρτών.

psyxakias
03-10-10, 16:52
Το άρθρο αναφέρει αριθμό downloads, αριθμό developers και κατανομή τους ανά ήπειρο/χώρα, αριθμό νέων χρηστών, αριθμό χωρών, αριθμό γλωσσών, αριθμό πόλεων για οδηγίες σε μέσα μαζικής μεταφοράς... αλλά τους ξεφεύγει (τυχαίο? δε νομίζω) ο αριθμός εφαρμογών, που προφανώς υπερτερεί πολύ το app store της Apple. :whistle:

grayden
03-10-10, 18:21
Πέρα από την απορία του psyxakias, εγώ θέλω να μάθω και γιατί μας ανακοινώνουν τα 2,3 εκ. και όχι πχ τα 2 εκ. ή τα 3εκ.

psyxakias
03-10-10, 19:35
Το άρθρο βγήκε 1η του μήνα οπότε υποθέτω ο υπολογισμός έγινε μέχρι το τέλος του προηγούμενου μήνα.

button
04-10-10, 00:46
το οvi έχει πολλά FREE και είναι καλό

RASTAVIPER
04-10-10, 12:31
Το άρθρο αναφέρει αριθμό downloads, αριθμό developers και κατανομή τους ανά ήπειρο/χώρα, αριθμό νέων χρηστών, αριθμό χωρών, αριθμό γλωσσών, αριθμό πόλεων για οδηγίες σε μέσα μαζικής μεταφοράς... αλλά τους ξεφεύγει (τυχαίο? δε νομίζω) ο αριθμός εφαρμογών, που προφανώς υπερτερεί πολύ το app store της Apple. :whistle:

Έχεις στοιχεία για αυτό που λες?
Πραγματικά μου φαίνεται ενδιαφέρουσα μια σύγκριση σε αριθμό μεταξύ συνόλου εφαρμογών για την κάθε κονσόλα, καθώς και αριθμού free εφαρμογών.

mob
04-10-10, 13:12
Στοιχεία για τον αριθμό των εφαρμογών του Νοκια Ovi Store δε κατάφερα να βρω πουθενά, γι αυτό και δε παραθέτω, αλλά ο αριθμός των εφαρμογών για apple iphone πρέπει να είναι περί τις 220.000 και αυτών για android αν θυμάμαι καλά περί τις 32.000.

euri
04-10-10, 14:03
και αυτών για android αν θυμάμαι καλά περί τις 32.000.

Μάλλον δε θυμάσαι καλά :whistle:

http://www.androlib.com/appstats.aspx

@ ADSLgr.com All rights reserved.